Sůl Země

• Francie Le Sel de la Terre (více)

Posledných štyridsať rokov fotograf Sebastião Salgado cestuje naprieč kontinentmi po stopách stále sa meniaceho ľudstva. Bol svedkom najdôležitejších udalostí našej súčasnej histórie: medzinárodné konflikty, hlad, hromadný exodus... Život a prácu Sebastiãa Salgada nám približuje jeho syn Juliano, ktorý ho sprevádzal na posledných cestách, a Wim Wenders, okrem iného tiež fotograf. (Film Europe)

T2

Rozpočet $44,936Tržby USA $1,342,778Tržby Celosvetovo $8,136,000▐ Bohatý dokument mapujúci vyše štyridsať ročný priebeh života fotografa, ponúkol z jeho pohľadu foto objektívu zaujímavú mozaiku sveta prežívajúceho neustále prírodné a ľudské rasové krízy, vojny, genocídy, ktoré sa nikdy nekončia a stále sa len niekde nové objavujú. Otrávenosť z tých prežitých udalostí pokleslého nemorálneho ľudstva bola u tohto fotografa veľmi citeľná, doslova bolo cítiť zhnusenie a bezmocnosť. Našťastie bolo tam aj ukázané, že sa dá nájsť cesta k vykúpeniu, aspoň cez záchranu prírodných zdrojov. Dokument ktorý moc úsmevu na tvári neprinesie. /videl v kine: 60%/(filmový festival Cinematik Piešťany 2015) ()

Dellamorte

Sebastião Salgado, vynikajúci brazílsky fotograf , prítomný so svojím náradím pri mnohých pozemských tragédiách a katastrofách, začal svoj čarovný talent uplatňovať už ako 30 ročný. Za 40 rokov sa mu podarilo toho nasnímať požehnane a práve tento dokáč je poctou jeho umeniu. Kuwait, Rwanda, Yougoška, Etiopie, to všechno zaznamenáno a uloženo. Tisíceré díky za záběry, z ktorých by som si nejeden rada zarámovaním zvečnila, aj keby som si musela prerobiť byt. 4 + ()

Madsbender

[10. Cinematik 2015] Dvaja muži, ktorých spája nadšenie pre fotografiu a snaha upozorniť na problémy moderného sveta. Podobne citlivý a vnímavý ako Sebastião Salgado na svojich cestách je i Wim Wenders pri natáčaní dokumentu o jeho živote a práci. Výnimočné spojenie týchto dvoch navzájom sa dopĺňajúcich osobností dáva tušiť, aká bude výsledná podoba filmu. Wenders sa snaží vonkajšou podobou priblížiť Salgadovým fotografiám (časté používanie čiernobieleho materiálu, „rozpohybované fotografie“, „maľovanie svetlom“), Salgado ako reportážny fotograf zasa zo svojej pozície občas reflektuje prítomnosť Wendersovho štábu. Striedanie prezentácie fotografií (tvoriacich viac než 75% filmu) a projektov so záznamom z najnovšej cesty, archívnymi materiálmi a hovoriacimi hlavami skladá mozaiku Salgadovej výnimočnej práce a zasadzuje ju do kontextu zásadných historických udalostí. Na svoje si tu prídu ako ľudia z branže, tak tí Salgadovou osobou, umeleckou a reportážnou fotografiou nedotknutý._____Salgado na miestach. Bez toho aby som oslaboval významnosť a atraktívnosť vlastného obsahu filmu, ešte zaujímavejším mi príde v kontexte tej tvorby Wima Wendersa, ktorá sa určitým spôsobom spája s fotografiou. Medzi ne patrí i jedno z jeho najznámejších diel z rannej tvorby 70. rokov, prvý diel voľnej "trilógie cesty" Alice in den Städten. V ňom sa prejavili charakteristické črty a estetické voľby príznačné pre celý rad nastupujúcej generácie režisérov "nového nemeckého filmu" - predovšetkým slobodné rozprávanie, vzpieranie sa konvenciám klasického naratívneho filmu (inklinovanie k "bezdejovosti" a "vyprázdnenosti") jeho rozbíjaním na epizódy a rámcom Wendersovho obľúbeného žánru road movie. Toto drobenie kontinuálneho rozprávania je silne motivované profesiou hlavného hrdinu Philipa, ktorý je novinárom a fotografom. Tým sa posilňuje dojem, že dej filmu pozostáva z nesúvislých fotografických momentiek zaznamenaných na trase Amerika-Európa. V Le Sel de la terre môžeme pozorovať opačný postup - z čiernobielych fotografických materiálov poriadených na potulkách naprieč svetom je "konštruovaný" portrét, kariéra a osobný život veľkej osobnosti svetovej fotografie. Wim Wenders tak harmonicky uzatvára líniu svojej tvorby, skúmajúcej vzťah medzi filmom a fotografiou, pohybom a statickým zachytením skutočnosti. 85% ()

Anderton

Zabudnite na symfóniu krásy sveta, toto je veľmi drsný portrét o portrétoch brazílskeho fotografa Salgada. Spočiatku sa dozvedáme veci z jeho životopisu, ale už pri nich cítiť politické podhubie, ktoré tiež formovalo jeho kariéru aj životné kroky. No a po pár desiatkach minút nasledujú kapitoly venované konkrétnej téme zachytenej na fotkách. A tie prinášajú pohľad na utrpenie ľudstva v jeho jednotlivostiach, ale vo svojom sumári ako v celku. Wendersovmu filmu nemám čo vyčítať, avšak jeho subjektívny čas mi pripadal podstatne dlhší než 110 minút. ()

nascendi

Práve som videl úžasný film. Film, v ktorom sa spojilo umenie výborného filmového režiséra a umenie rovnako výborného fotografa. Fotografa, ktorý 40 rokov brázdil zemeguľu, aby zachytil všetky veľké ľudské tragédie na čiernobiele fotografie s veľkou výpovednou hodnotou. Fotografa, ktorý pre svoje poslanie venoval rodine iba čas, ktorý mu popri jeho cestách a činnosti ostal. Sám sa nazýval sociálnym fotografom a snažil sa jednak pochopiť, kde sa to všetko násilie berie a prečo sa donekonečna opakuje, aby sa v závere svojho života v domovskej Brazíliii podieľal na obnove dažďového pralesa, ktorí chamtivci zlikvidovali pre svoje krátkodobé profity. I keď pôvodne iba na ploche svojho pozemku, ale aj na tejto vzorke dokázal, že obnova je možná, užitočná a nevyhnutná. Pochopil, že ľudia, pokiaľ chcú prežiť, sa nemôžu nijako vymykať z ekosystému. ()

eLeR

Bolo to ohromné ... pozerať si všetky tie fotky spolu so Sebastiãom a počúvať ... so slzami v očiach ... dokonalý dokument. ()

ledzepfan

Dechberoucí storry o chlapovi co viděl a zachytil nejkrásnější katastrofy, nejohavnější tragédie, nekompromisní demonstrace tužeb, vůle i nových nadějí. Wenders netlačí na pilu, nechává ten příběh přirozeně odvyprávět tak aby to podstatné vybublalo na povrch samo bez zbytečného moralizování a prvoplánových sentimentalit. ()

radektejkal

Kdo se setkal s fotografiemi Sebastião Salgada (nejen na internetu, ale i na výstavách v Praze či jinde - Exodus 2001 v Mánesu nebo "vlaková výstava" Workers 2005) buď přestal fotografovat a nebo chtěl fotil jako Salgado (obojí ovšem nedosažitelné). Dokument Wima Wenderse (v televizi je ho třeba vidět ve vysokém rozlišení) je po všech stránkách zajímavý (účelná koláž, důsledná prezentace díla, ale především pohled na Salgada (jak vizuáně tak mentálně), "humanistického fotografa, který přestal fotit lidi". Pozn.: Lidé jsou považováni za sůl země. Příliš mnoho soli však ničí půdu i jídlo. ()

Aljak

Sebastião Salgado, tak to je pán fotograf, ktorý v podstate celý svoj život obetoval putovaním po celom svete, počas ktorého zdokumentoval obrovské spektrum života ako takého - od tajov prírody, cez fascinujúce domorodé kmene, až po temné časy vojen a iných smutných udalostí. Tomuto človeku patrí môj obrovský obdiv. Čo sa týka dokumentu ako takého, spočiatku to pôsobilo trochu rozpačito a až príliš všeobecne, ale akonáhle sa to celé začalo prelievať v konkrétnych súvislostiach a udalostiach, ihneď som miestami prestával dýchať. Niektoré Sebastianove výpravy boli naozaj plné zármutku a bolesti, až si človek uvedomí, aké ma šťastie, že nemusí prežívať podobné strasti. Najviac zo všetkého ma ohromili témy hladomoru v Etiópii, vojny v Kuvajte, genocídy v Rwande, ale aj ďalšie vojny a s nimi súvisiace snahy utečencov a snahy prežiť. Paráda! Škoda, že Oscara za najlepší dokument roku 2014 dostala tá investigatívna sračka o Snowdenovi. ()

honajz2

Po filmařské stránce se jedná o naprosto úžasný snímek, jak tím propojením fotek s hudbou, tak i profesionálně natočených záběrů. Holt tohle má Wenders v krvi, navíc i tady nezapře svůj cit pro záběry mraků. Většina Salgadových fotografií je též úžasná a hodně mě oslovila. Jenže jsem nečekal, že z celého dokumentu vypadne jen hodně zjednodušený pohled na lidstvo, který mi řekne kdejaký amatérský ekolog nebo i pořad pro děti. Přičemž všechny tyhle problémy jako hladomor či deštné pralesy zas tak jednoduché (včetně jejich řešení) nejsou, vše je hlubší a právě ta hloubka mi v Soli Země chyběla. Ačkoli jinak to vůbec není špatné a ze všech Wendersových dokumentů se mi líbil zatím nejvíc, ale spokojený nejsem ani tentokrát. Slabé 4* ()

Tosi

Přiznám se, že jsem o fotografovi jménem Sebastião Salgado nikdy neslyšel, takže jsem se o něm chtěl dopředu něco dozvědět. " Voyer globální bolesti ", to jest prý jeho profesionální nálepka a já se u tohoto dokumentu cítil, jako kdybych seděl vedle stoletého kmeta, který na kolenou listuje v obrovském albu plném nádherně smutných fotek a ke každé mi odvypráví její příběh. ()

Mishqo

75-80% ... Dokument o brazílskom fotografovi (Sebastião Salgado) s citom pre ľudskú prirodzenosť, ľudskú povahu, ľudské utrpenie i ľudskú krutosť. Jeho fotky priam ožívajú pred vami a prekypujú emóciami. V neskoršom období sa prejavila jeho vášeň pre prírodu, pre ktorej fotografovanie mal rovnako dokonalý cit. ()

blondboss

Veľmi zapamätateľný dokument, ktorý svojim obsahom uchváti nejedného diváka. Dokument, pri ktorom sa okrem úchvatných fotografických materiálov dozviete aj mnoho informácií a mnoho z nich dostanete do vienka prudko emočným spôsobom. Inšpiratívny príbeh s hlboko ekologickým podtextom a odkazom, ktorý by nemal nechať chladného ani jedného z nás. Salgado je dôkaz toho, že kde je vôľa, tam je cesta. 80 % ()

PanJelen

Skvělý dokument, který ukazuje krásy a především hnusy našeho světa, to vše prostřednictvím brazilského fotografa a průvodce Sebastiana Salgada. Pustošení země a snaha o její obnovu. Završení cyklu jedné generace a snaha předat svět dalším. Utrpení a lidská bída zachycená fotografiemi z kterých mrazí. Snaha pochopit svět, bez zbytečného moralizování, jen předkládání skutečností pro lidi, co možná nechtějí vidět. Klobouk dolů. ()

PRASÁK

Musím za sebe prohlásit, že dokument „Sůl Země“ (Le Sel de la Terre) se stopáží 110 minut na mě velice zapůsobil. Společně jej spáchali německej režisér, scénárista, herec, producent, kameraman, divadelní dramatik, střihač, dokumentarista a fotograf Wim Wenders (nar. 14. 8. 1945) a brazilskej režisér, scénárista, herec a kameraman Juliano Ribeiro Salgado (nar. 1. 1. 1974), což je syn brazilskýho fotografa jménem Sebastião Salgado (nar. 8. února 1944). Film pojednává o celoživotní práci světově známýho fotografa Sebastião Salgada, jenž na svejch snímcích zachytil nejrůznější MEZINÁRODNÍ KONFLIKTY, HLADOMORY, OTROCKOU PRÁCI LIDÍ NEBO HROMADNEJ EXODUS. V celým dokumentu se střídá francouzština, angličtina a portugalština za doprovodu českejch titulků. To se nedá ani popisovat, to se prostě musí vidět! Celosvětová premiéra snímku „Le Sel de la Terre“ proběhla 20. května 2014 na 67. ročníku Mezinárodního filmovýho festivalu v Cannes (Le Festival International du Film de Cannes), kterej proběhl od 14. 5. do 25. 5. 2022. Do kin přišel nejdříve ve Francii, a to 15. října 2014, a do českejch kin s titulem „Sůl Země“ se tenhle dokument podíval až 22. dubna 2023. ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky