Ukkili kamshat

• Kazachstán Ukile Kamšat (více)

25-ročný John, jeho dospievajúci brat Erbol a 12-ročná chorľavá sestra Alija sú nútení opustiť domov v Almaty. Matka síce súrodencom zanechala dom v odľahlej dedine, po príchode do nej ale zistia, že dom už desať rokov nelegálne obýva alkoholický brat miestneho policajného šéfa. Skorumpovaná polícia použije všetku moc, aby súrodencom život v dedine znemožnila. „Film, ktorý som nakrútil, je výrazom každodennej reality v celej svojej absurdite. Inšpiroval som sa obrazmi Vincenta van Gogha. Kombináciou brutálnej skutočnosti a detskej bezstarostnosti sa dosahuje filmová reč, ktorá nielen ozvláštňuje, ale aj utvára filozofiu filmu. Hlavnú myšlienku som sa nesnažil vyjadriť len prostredníctvom filmového deja, ale aj jeho estetikou a prácou kamery. Oslava smrti, ľahostajnosť spoločnosti, despotizmus skorumpovaných úradníkov – všetko toto sa premieta do obyčajného súdneho sporu medzi dvoma rodinami bojujúcimi o dom na vzdialenom vidieku." (Adilkhan Yerzhanov, režisér) (Art Film Fest)

Madsbender

[AFF 2014] "Nič nám už nezostalo, len tanec." Smutne groteskný tragikomický portrét troch súrodencov v súčasnom Absurdistane... pardon, Kazachstane. Yerzhanov uväzuje postavám v depresívne reálnom nonsense okolo krku byrokratickú sľučku, ktorú netrápi ani tak banálna záležitosť, akou je smrť. Od koreňov skazený a totálne prehnitý systém (nehovoriac o policajnom aparáte) je vyvažovaný balkánskym humorom, evokujúcim Kusturicu, Helmerove Tuvalu a ďalšie, a asociatívnym esteticko-výtvarným symbolizmom (scéna narodeninovej oslavy je odkazom na obraz Poslednej večere). Stále je však najmä vo svojej nezmyselnosti v kontexte kazašských reálií deprimujúci až desivý, pričom vážna poloha výrazne prevláda nad tou humornou. 75% P.S.: Yerbolat Yerzhan (predstaviteľ hlavnej role) je v reále (osobne uvádzal premiéru filmu) o poznanie väčší sympaťák než na plátne :-) ()