Já, hrdina (festivalový název)

I Am a Hero

Aiamuahiro

アイアムアヒーロー

Akční / Horor / Komedie

Japonsko, 2015, 126 min

• JFL

Mokrý sen všech přestárlých otaku. Co víc si přát od života, když je člověk sebezahleděný zahořklý loser a dávno oslavené třicáté narozeniny dávají tušit, že život už lepší nebude a že oproti původním snům se nikdy nedostaví uznání, věhlas a vyšší plat? Globální apokalypsa se pak stává nikoli koncem světa, ale vítaným restartem, kde jako první pochcípají všichni otravní známí a pracovní kolegové a k dobru přijde i doposud jen výstřední a okolím nechápaný koníček. Aby byla iluze dokonalá, nesmí chybět ani trofej v podobě školačky, která je současně touženým objektem, křehkou kráskou potřebující ochranu i superzabijáckou zbraní v jednom. Zatímco dříve postapokalyptická fikce sloužila k aktualizaci mýtických vyprávění a zestárlých žánrových kategorií jako třeba westernů, v "I Am a Hero" se stává ventilací zapšklosti a frustrací domněle nadřazených nerdů vůči každodenní realitě, která tak ostře kontrastuje s fantaskními příběhy, které hltají. Fakt, že tuhle marnost někteří zahraniční komentátoři japonské kinematografie považují za jeden z lepších titulů loňského roku, pouze dokládá, v jaké mizérii se dříve vyhlášená filmová produkce nachází.(26.6.2016)

Po vydarenom juhokórejskom Train to Busan som bol zvedavý, ako si so zombie žánrom poradila japonská produkcia a síce ich I Am a hero sa tomu nevyrovná, ale aj tak sa mi to celkom páčilo. Japonci to očakávane pojali po svojom a tak hlavným hrdinom je nerd, ktorý pracuje ako neúspešný kreslič mangy, ktorý má problémy v práci, ale aj v osobnom živote, no keď vypukne zombie apokalypsa, konečne sa môže stať skutočným hrdinom, ktorému nechýba brokovnica a ani očarujúce dievča, ktoré môže chrániť. Prvej polovici v rámci možností nemám moc čo vytknúť, úvod ideálne predstaví samotného nerda s jeho problémami, ale film sa tomu nevenuje zbytočne dlho a tak už po chvíli začnú aj náznaky epidémie a samotné vypuknutie apokalypsy, ktoré mi prišlo až prekvapivo kvalitné, na to, ako sa film spočiatku tvári komorne to bolo relatívne veľkolepé. A poteší aj niekoľko dobrých nápadov, hlavne ohľadom prístupe k zombiám, ktoré si zachovávajú niektoré svoje vlastnosti z predchádzajúceho života. Ale po tej pestrej hodine sa už dej presunie na jedno miesto, kde síce pribudne postáv a aj toto malo svoj potenciál, ale už mi to prišlo len také stereotypné, film sa prestane venovať niektorým prvkom, o ktorých som si pôvodne myslel, že budú dôležité a dopozeral som to už skôr len zo zotrvačnosti. Určite ale musím pochváliť akčnú stránku, jednotlivé akčné sekvencie sú rozmanité, veľmi dobre natočené, dostatočne zábavné a aj poriadne krvavé. Hlavne prvá polovica prinesie viacero vydarených scén, ako súboj s nakazenou priateľkou, veľkolepé vypuknutie nákazy alebo aj slušná automobilová sekvencia. Ale aj v slabšej druhej polovici sa občas niečo nájde a na tie headshoty bolo radosť pozerať. Obsadenie je inak skôr sklamaním, hlavný hrdina je bez väčších problémov, ale postava dievčaťa na chránenie je zaujímavé len v prvej polovici a zvyšok je úplne nevýrazný. Ale režijne môžem v rámci žánru len chváliť, vizuál je solídny, efekty výborné a lokácie zaujímavé, ale od režiséra vydarených dvoch Gantz som ani nič menej nečakal. Takže kvôli tej priemernej druhej polovici nemôžem hodnotiť lepšie, ale inak ma to bavilo a hlavne kvôli tej vydarenej prvej polovici a zábavným akčným scénam sa to fanúšikovi žánru a japonskej produkcie rozhodne pozrieť oplatí. 67%(14.2.2017)

Odlišný spôsob prezentácie zombie apokalypsy, ktorý vďaka maskám či správaniu nakazených, zrejme málo kto ocení. Tí, ktorí sú denno denne kŕmení množstvo hororov to poteší, lebo predsa len: "I Am A Hero" má napriek totožnej schéme daného subžánru, svoje vlastné, odlišné znaky, ktoré osviežia fanúšikovské očakávanie. Tí, ktorí občas zavítajú, ba dokonca by sa dalo povedať, že doslova zablúdia do nášho sveta, budú hodnotiť kokotiny. Neviem ako vy, no já im tú slepotu prajem. Prirovnal by som to k mojim schopnostiam ako predajcu áut. No mohol by som poúčať "autičkárov", keď som sa ešte len minulý rok naučil rozlíšiť Alhambru od Sharana? Za mňa občas vtipné, občas krvavé, no hlavne, od prvej tretiny doslova v jednom tempe dostatočne zábavné. Je to taká zmes kadečoho, čo už niekde bolo k vzhiadnutiu, no mne tento kúsok náramne chutil, a čo si myslia ostatní, mi je u prdele. P.s.: Ďakujem užívateľovi "Gyrphos123" za tip ( .. kurva aké tu má byť i/y??? :D .. ) - 75%(9.4.2017)

• LangiJ

K tomuhle ani moc nevím, co napsat. Věta, že mě to ničím nezaujalo, to zcela vystihuje. Dvouhodinová nuda, která sotva udržela mou pozornost, zítra si z toho nejspíš nebudu nic pamatovat a za chvíli na ten film zapomenu úplně. Dopředu jsem si nic nezjišťovala a když jsem zjistila, že je to o zombíkách, bylo už pozdě. Začátek ještě ušel, ale pak se mi to líbilo čím dál tím míň a míň.(15.11.2017)

Po dlouhé době zombiárna, která mě fakt bavila. Film postupuje dle pravidel, takže divák má šanci se seznámit s hlavním hrdinou, který je vlastně docela budižkničemu, ačkoliv má spousty představ, jak to změnit; skutek utek. Pak vypukne nákaza a ten všeobecný chaos byl skvělý! No jen si to představte, kdyby se ve městě něco podobného přihodilo, zničehonic vypuklo. Paráda. Poté film přechází do takového mini road movie, kdy nám Hideo zaroste, hladoví, ale nestále s sebou tahá svou kamarádku. A pak se na scéně objeví další lidé. Film nemá tolik prostoru, aby ukázal, jak to chodí v uzavřené a ohrožené komunitě, předpokládám, že v manze z toho v ní bylo víc, ale i tak se nám ukáže, jak je moc vrtkavá a jak snadno dojde k jejímu „předání“. No a pak tu máme tu chvilku, kdy hrdina váhá a následně je film zakončen úžasným „lovem“. Perfektní. Děsně mě film bavil a tuším, že si ho ještě někdy znovu pustím. Na Hideovi je vlastně úplně nejlepší, jak je za celý film stejný – došlo v podstatě k extrémní situaci, ale on stále dbá na pravidla a zákony. Takový člověk je v extrémní situaci nad zlato. Je tak obyčejný, až je to skvělé. Silné 4*.(13.12.2016)

• - Film je natočen podle mangy, která začala vycházet v roce 2009 a dodnes se vytváří další komiksy, celkem jich vyšlo dvacet. Film popisuje události prvního komiksu. (Yoshitsune)