Já, hrdina (festivalový název)

Aiamuahiro

アイアムアヒーロー

I Am a Hero

Akční / Horor / Komedie

Japonsko, 2015, 126 min

Šíleně brutální Zombie z Japonska si odnáší cenu za nejlepší Zombie film roku! I am Hero je víceméně konkurence korejského Train to Busan a byť jsem traileru příliš nevěřil, on u mne snad i vyhrál. Ze začátku jsem tomu nemohl přijít příliš na chuť má pozornost se zvýšila až kdesi v půlce filmu, kde na střeše přebývali poslední přeživší, tam se mi líbí, že to fungovalo obdobně jako v Postapu, správně anarchie, vůdce třeba sesadit a nahradit, boj o zásoby a skupinky proti sobě i přesto, že dole je hromada zombie. Co se týká Zombie, tak jsem lepší vzhled a chování jsem snad ještě nezaznamenal za celou svou kariéru. Největším plusem je, že Zombie mohou mluvit a zůstaly jim vlastnosti z předešlého života ( Takový Zombie Atlet dokáže udělat pěknou neplechu), tímhle se stává každý zombie různorodý a jinak nebezpečný, tedy nevíte, co od něj čekat a to mi přišlo geniální, divím se, že s tímhle nepřišel nikdo dřív. Masky jsou výborné, občas až ošklivě znetvořené a vizuál na Japonské poměry je prvotřídní. Největším plusem je pro mne ultra porce velmi kvalitního gore, 15 minutové finále s minimálně 100 headshoty jsou takové jatka, za které by se nestyděl ani Macabre s Evildeadem dohromady.Doslova ustřelené palice na příč všech směrů!! Na konci tam ležela jen horda mrtvých těl a to já prostě ocením daleko víc než příběh ! :D Jediné mínus snad je hlavní hrdina, který je po celý film looser a ňouma, ve finále to naštěstí zachránil. Paráda Story 7/10, Atmosféra 8/10, Gore 10/10, Vizuál 9/10, Akce 8/10, Napětí 7/10,Humor 3/10. Zábavnost 8/10, Lekačky 5/10. 85%(22.11.2016)

• JFL

Mokrý sen všech přestárlých otaku. Co víc si přát od života, když je člověk sebezahleděný zahořklý loser a dávno oslavené třicáté narozeniny dávají tušit, že život už lepší nebude a že oproti původním snům se nikdy nedostaví uznání, věhlas a vyšší plat? Globální apokalypsa se pak stává nikoli koncem světa, ale vítaným restartem, kde jako první pochcípají všichni otravní známí a pracovní kolegové a k dobru přijde i doposud jen výstřední a okolím nechápaný koníček. Aby byla iluze dokonalá, nesmí chybět ani trofej v podobě školačky, která je současně touženým objektem, křehkou kráskou potřebující ochranu i superzabijáckou zbraní v jednom. Zatímco dříve postapokalyptická fikce sloužila k aktualizaci mýtických vyprávění a zestárlých žánrových kategorií jako třeba westernů, v "I Am a Hero" se stává ventilací zapšklosti a frustrací domněle nadřazených nerdů vůči každodenní realitě, která tak ostře kontrastuje s fantaskními příběhy, které hltají. Fakt, že tuhle marnost někteří zahraniční komentátoři japonské kinematografie považují za jeden z lepších titulů loňského roku, pouze dokládá, v jaké mizérii se dříve vyhlášená filmová produkce nachází.(26.6.2016)

Život nesmelého autora komiksov sa kompletne mení vtedy, keď sa obyvatelia jeho mesta začnú meniť vplyvom neznámeho vírusu na krvilačné monštrá. Takmer každý sa nakazí, ale Hideo sa dostane medzi šťastlivcov, ktorým sa podarilo utiecť. Spolu s mladou Hiromi sa vydajú na vidiek v snahe vyhnúť sa ďalším problémom s nakazenými. Zdanlivo bezpečným útočiskom sa im stane nákupné centrum, ktorého obyvatelia ich ochotne prijmú medzi seba. Ich nový príbytok však nie je až taký bezpečný, ako by sa mohlo zdať. Okrem problémov s nakazenými ich totiž čakajú problémy s osobami, ktoré sa ešte nenakazili, ale situácia ich zasiahla iným spôsobom. - Som až šokovaný tým, ako málo pozornosti sa tomuto parádnemu Zombie hororu dostalo. Až prekvapivo vydarená kombinácia hororu a akcie, kedy je v centre diania hlavne nešikovný Hideo, ktorý svoju úlohu zahral velmi presvedčivo. Ostatné herecké obsadenie bolo tiež vydarené. Oceňujem odvahu tvorcov ísť do toho naplno. To znamená, že v scénach, v ktorých má byť krv, je krvi až nadmerne vela, a to sa u hororu v posledných rokoch velmi často nevidí. Prekvapilo ma niekolko neopozeraných nápadov v rámci Zombie subžánru, ako napríklad ability z ich života pred nakazením alebo pokúsanie dieťaťom a jeho následné efekty. To ma núti spomenúť aj špeciálne efekty. Samozrejme sa nedá poprieť obrovské množstvo použitých digitálnych prvkov, ktoré však vo výsledku na hororového fanúšika nebudú pôsobiť zle, pretože krvi je obrovské množstvo, takže naša najväčšia túžba bude uspokojená a to, že občas strieka krv trochu neprirodzeným spôsobom, nebude až takým problémom. Masky Zombie boli spracované efektívne a taktiež kreatívne. Pochváliť musím ešte aj hudbu, ktorá sa do akčných scén správne hodila. Je zjavné, že v Ázii si začínajú v posledných rokoch uvedomovať, že tie ich ohrané duchariny ludí za tie roky prestali baviť a snažia sa priniesť na scénu niečo nové a dodať tomu trochu ich zaujímavej kultúry.(30.12.2016)

Po vydarenom juhokórejskom Train to Busan som bol zvedavý, ako si so zombie žánrom poradila japonská produkcia a síce ich I Am a hero sa tomu nevyrovná, ale aj tak sa mi to celkom páčilo. Japonci to očakávane pojali po svojom a tak hlavným hrdinom je nerd, ktorý pracuje ako neúspešný kreslič mangy, ktorý má problémy v práci, ale aj v osobnom živote, no keď vypukne zombie apokalypsa, konečne sa môže stať skutočným hrdinom, ktorému nechýba brokovnica a ani očarujúce dievča, ktoré môže chrániť. Prvej polovici v rámci možností nemám moc čo vytknúť, úvod ideálne predstaví samotného nerda s jeho problémami, ale film sa tomu nevenuje zbytočne dlho a tak už po chvíli začnú aj náznaky epidémie a samotné vypuknutie apokalypsy, ktoré mi prišlo až prekvapivo kvalitné, na to, ako sa film spočiatku tvári komorne to bolo relatívne veľkolepé. A poteší aj niekoľko dobrých nápadov, hlavne ohľadom prístupe k zombiám, ktoré si zachovávajú niektoré svoje vlastnosti z predchádzajúceho života. Ale po tej pestrej hodine sa už dej presunie na jedno miesto, kde síce pribudne postáv a aj toto malo svoj potenciál, ale už mi to prišlo len také stereotypné, film sa prestane venovať niektorým prvkom, o ktorých som si pôvodne myslel, že budú dôležité a dopozeral som to už skôr len zo zotrvačnosti. Určite ale musím pochváliť akčnú stránku, jednotlivé akčné sekvencie sú rozmanité, veľmi dobre natočené, dostatočne zábavné a aj poriadne krvavé. Hlavne prvá polovica prinesie viacero vydarených scén, ako súboj s nakazenou priateľkou, veľkolepé vypuknutie nákazy alebo aj slušná automobilová sekvencia. Ale aj v slabšej druhej polovici sa občas niečo nájde a na tie headshoty bolo radosť pozerať. Obsadenie je inak skôr sklamaním, hlavný hrdina je bez väčších problémov, ale postava dievčaťa na chránenie je zaujímavé len v prvej polovici a zvyšok je úplne nevýrazný. Ale režijne môžem v rámci žánru len chváliť, vizuál je solídny, efekty výborné a lokácie zaujímavé, ale od režiséra vydarených dvoch Gantz som ani nič menej nečakal. Takže kvôli tej priemernej druhej polovici nemôžem hodnotiť lepšie, ale inak ma to bavilo a hlavne kvôli tej vydarenej prvej polovici a zábavným akčným scénam sa to fanúšikovi žánru a japonskej produkcie rozhodne pozrieť oplatí. 67%(14.2.2017)

• LangiJ

K tomuhle ani moc nevím, co napsat. Věta, že mě to ničím nezaujalo, to zcela vystihuje. Dvouhodinová nuda, která sotva udržela mou pozornost, zítra si z toho nejspíš nebudu nic pamatovat a za chvíli na ten film zapomenu úplně. Dopředu jsem si nic nezjišťovala a když jsem zjistila, že je to o zombíkách, bylo už pozdě. Začátek ještě ušel, ale pak se mi to líbilo čím dál tím míň a míň.(15.11.2017)

• - Film je natočen podle mangy, která začala vycházet v roce 2009 a dodnes se vytváří další komiksy, celkem jich vyšlo dvacet. Film popisuje události prvního komiksu. (Yoshitsune)