Já, hrdina (festivalový název)

Aiamuahiro

アイアムアヒーロー

I Am a Hero

Akční / Horor / Komedie

Japonsko, 2015, 126 min

V podstatě zklamání. První půlhodina je totiž skvělá, zábavná, a nebál bych se jí dát 5*. Ve druhé půlhodině dojde dech, třetí půlhodina by mohla bý fajn, nebýt toho že hlavní "hrdina" je ten nejvíc neschopný a opovrženíhodný lůzr, co pamatuju. Čtvrtá půlhodina je akční nářez, jenže následuje po nezajímavé hodině, takže sama o sobě je už nezajímavá. A v tomhle se sál asi shodl se mnou. Ty závěrečné headshoty, které by jinak byly odměněny potleskem, přešli diváci bez odezvy. 50 %(3.7.2016)

• Tuax

Jednoznačně zklamání, od japonců jsem čekal větší odvaz. Tohle byla taková tragikomedie. Moc mě to nebavilo, zombíci jsou pojati zase trošku po svém, to zase ano, ale jejich přepínání mezi rychlostí, schopností a pomalostí a blbostí bylo k něuvěření, jak bylo až příliš účelové, nevypadalo to přirozeně, nepasovalo to k nim. Mistr světa zombie filmů ve skoku do výšky byl aspoň takovou třešničkou, která pobavila. Hlavní hrdina je sice fajn, drží se svého vnitřního nastavení i když se svět kolem něj změní a většina lidí s ním. Jenže k čemu t, když příběh ve kterém se vyskytuje je hrozný. Kdyby aspoň došel na tu horu Fuji. Škoda že postava Hiromi měla tři fáze. Jako školačka byla fajn, jako duální byla super, jenže to bylo jen na moment a pak už byla jen pasivní přítěží na nošení. To už byla katastrofa. Dobrá byla Masami Nagasawa, ale taky neměla moc prostoru. Jinak to jak vbíhali mezi zombie, jakým stylem s nimi bojovali, to byla trapárna. Finální epická střelnice byla zase jen na oko. By ho sešrotovali počtem, ne že by čekali až padnou ti ve předu, tak půjde další. Vizuálně to mělo ale dívatelný, lákavý vzled, jenže obsah je hrozný.(6.2.2017)

Život nesmelého autora komiksov sa kompletne mení vtedy, keď sa obyvatelia jeho mesta začnú meniť vplyvom neznámeho vírusu na krvilačné monštrá. Takmer každý sa nakazí, ale Hideo sa dostane medzi šťastlivcov, ktorým sa podarilo utiecť. Spolu s mladou Hiromi sa vydajú na vidiek v snahe vyhnúť sa ďalším problémom s nakazenými. Zdanlivo bezpečným útočiskom sa im stane nákupné centrum, ktorého obyvatelia ich ochotne prijmú medzi seba. Ich nový príbytok však nie je až taký bezpečný, ako by sa mohlo zdať. Okrem problémov s nakazenými ich totiž čakajú problémy s osobami, ktoré sa ešte nenakazili, ale situácia ich zasiahla iným spôsobom. - Som až šokovaný tým, ako málo pozornosti sa tomuto parádnemu Zombie hororu dostalo. Až prekvapivo vydarená kombinácia hororu a akcie, kedy je v centre diania hlavne nešikovný Hideo, ktorý svoju úlohu zahral velmi presvedčivo. Ostatné herecké obsadenie bolo tiež vydarené. Oceňujem odvahu tvorcov ísť do toho naplno. To znamená, že v scénach, v ktorých má byť krv, je krvi až nadmerne vela, a to sa u hororu v posledných rokoch velmi často nevidí. Prekvapilo ma niekolko neopozeraných nápadov v rámci Zombie subžánru, ako napríklad ability z ich života pred nakazením alebo pokúsanie dieťaťom a jeho následné efekty. To ma núti spomenúť aj špeciálne efekty. Samozrejme sa nedá poprieť obrovské množstvo použitých digitálnych prvkov, ktoré však vo výsledku na hororového fanúšika nebudú pôsobiť zle, pretože krvi je obrovské množstvo, takže naša najväčšia túžba bude uspokojená a to, že občas strieka krv trochu neprirodzeným spôsobom, nebude až takým problémom. Masky Zombie boli spracované efektívne a taktiež kreatívne. Pochváliť musím ešte aj hudbu, ktorá sa do akčných scén správne hodila. Je zjavné, že v Ázii si začínajú v posledných rokoch uvedomovať, že tie ich ohrané duchariny ludí za tie roky prestali baviť a snažia sa priniesť na scénu niečo nové a dodať tomu trochu ich zaujímavej kultúry.(30.12.2016)

Po vydarenom juhokórejskom Train to Busan som bol zvedavý, ako si so zombie žánrom poradila japonská produkcia a síce ich I Am a hero sa tomu nevyrovná, ale aj tak sa mi to celkom páčilo. Japonci to očakávane pojali po svojom a tak hlavným hrdinom je nerd, ktorý pracuje ako neúspešný kreslič mangy, ktorý má problémy v práci, ale aj v osobnom živote, no keď vypukne zombie apokalypsa, konečne sa môže stať skutočným hrdinom, ktorému nechýba brokovnica a ani očarujúce dievča, ktoré môže chrániť. Prvej polovici v rámci možností nemám moc čo vytknúť, úvod ideálne predstaví samotného nerda s jeho problémami, ale film sa tomu nevenuje zbytočne dlho a tak už po chvíli začnú aj náznaky epidémie a samotné vypuknutie apokalypsy, ktoré mi prišlo až prekvapivo kvalitné, na to, ako sa film spočiatku tvári komorne to bolo relatívne veľkolepé. A poteší aj niekoľko dobrých nápadov, hlavne ohľadom prístupe k zombiám, ktoré si zachovávajú niektoré svoje vlastnosti z predchádzajúceho života. Ale po tej pestrej hodine sa už dej presunie na jedno miesto, kde síce pribudne postáv a aj toto malo svoj potenciál, ale už mi to prišlo len také stereotypné, film sa prestane venovať niektorým prvkom, o ktorých som si pôvodne myslel, že budú dôležité a dopozeral som to už skôr len zo zotrvačnosti. Určite ale musím pochváliť akčnú stránku, jednotlivé akčné sekvencie sú rozmanité, veľmi dobre natočené, dostatočne zábavné a aj poriadne krvavé. Hlavne prvá polovica prinesie viacero vydarených scén, ako súboj s nakazenou priateľkou, veľkolepé vypuknutie nákazy alebo aj slušná automobilová sekvencia. Ale aj v slabšej druhej polovici sa občas niečo nájde a na tie headshoty bolo radosť pozerať. Obsadenie je inak skôr sklamaním, hlavný hrdina je bez väčších problémov, ale postava dievčaťa na chránenie je zaujímavé len v prvej polovici a zvyšok je úplne nevýrazný. Ale režijne môžem v rámci žánru len chváliť, vizuál je solídny, efekty výborné a lokácie zaujímavé, ale od režiséra vydarených dvoch Gantz som ani nič menej nečakal. Takže kvôli tej priemernej druhej polovici nemôžem hodnotiť lepšie, ale inak ma to bavilo a hlavne kvôli tej vydarenej prvej polovici a zábavným akčným scénam sa to fanúšikovi žánru a japonskej produkcie rozhodne pozrieť oplatí. 67%(14.2.2017)

• Lacike

Trochu to pripomina Zombieland, ktory je ale ovela lepsi film. Hlavny hrdina je looser a akonahle vypukne zombie apokalypsa, tak sa stane hrdinom. Bohuzial ten looser nie je nicim zaujimavy alebo zabavny a celkovo filmu chyba humor. Nezasmial som sa ani raz. Ostatne stranky filmu su v pohode. Kvalitne triky, par solidnych akcnych scen a mnozstvo stavnateho gore. Ale mna nezaujala ziadna postava, takze som sa dost rychlo zacal nudit. 4/10.(17.1.2017)

• - Film je natočen podle mangy, která začala vycházet v roce 2009 a dodnes se vytváří další komiksy, celkem jich vyšlo dvacet. Film popisuje události prvního komiksu. (Yoshitsune)