Další život mého otce

(festivalový název)

Drama / Komedie

Maďarsko, 2014, 95 min

• slunicko2

Hranice mezi ironií a vážnem je někdy těžko určitelná. 1) Lehká nevtíravá ironie ve stylu: chceš, ber, nechceš, nech být, je hlavním kladem jinak trochu odosobněného celovečerního debutu 29leté scénáristky a režisérky Virág Zomboráczové. 2) Protivný egocentrický otec se asi divákovi do srdce nezaryje, ať už je živ anebo se vyskytuje jako duch. Jeho zajímavý syn Mózes se ujal nevděčné role vyvést diváky z bahna maďarské všednodennosti podle vzoru svého biblického jmenovce. Na rozdíl od něho však má trochu problémy s charismatem, i když 34letý hudební skladatel a teď už tedy i herec Márton Kristóf se nenásilným způsobem docela snažil a i svou štíhlou postavu ukázal.(22.8.2016)

Hodně slušný maďarský kousek a zároveň debut, co si pohrává s černým humorem, který mi tady každopádně hodně sedí. Zároveň se mi moc líbilo, jak si film pohrával s filmovými náladami. Chvíli je film poměrně dobře vtipný a trefný, aby následně byl depresivní, až smuteční. To všechno ale má smysl a v závěru filmu o tom diváka jednoznačně přesvědčí. Musím říct, že z Maďarska se čím dál tím častěji setkávám s originálními a nápaditými černohumornými filmovými kousky a tento nebude výjimkou. Na jednu zemi je to pravděpodobnost až nezvykle vysoká a dobře jí tak.(18.12.2016)

Toto maďarské drama s výrazně komediálními prvky opravdu, dle ohlasů po projekci, festivalové publikum nadchlo. Originální námět byl přetaven do zajímavé filmové podoby. Tomuto snímku nemám moc co vytknout. Všichni herci vystupovali naprosto přirozeně a uvěřitelně, ale Eszter Csákányi ve vedlejší roli a Kristóf Máront excelovali. Ve filmu je spousta humorných scén, které si však udržují svou uměleckou úroveň a nechtějí diváka rozesmát za každou cenu. Jeden z festivalových film, které určitě doporučuji ke shlédnutí.(5.7.2014)

Velice překvapivý kousek, a to nejen při pohledu na zemi původu, jejíž filmaři excelují v podstatně odlišných žánrech. Je to zejména kvůli pojetí humoru, který je vlastně docela prvoplánový a téma zdánlivě vyčerpané, ale přesto proti vší logice funguje skvěle a jedna vypointovaná scénka s výborně načasovaným gagem střídá druhou. Čeští tvůrci by za takový film zabíjeli, u nás totiž pokusy o komedie končí většinou právě onou prvoplánovostí.(6.7.2014)

Maďarskou kinematografií víceméně netknutý, vyrazil jsem na hodinku a půl nasát něco festivalových uhrů. A jak už tomu bývá, když mám pramalá očekávání, dostaví se výjimečný zážitek. Směsice žánrů hrála střídavě na rozdílné struny a vyvolávala tu melancholii, tam výbuchy smíchu a celkově zanechala více než příjemný dojem z "milého" debutu (!) mladé režisérky a scénáristky v jedné osobě. A k tomu palec nahoru za kameru. Köszönöm a 80%.(16.4.2015)