Jsou věci divné a nevysvětlitelné

(festivalový název)
  • Maďarsko VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan (více)

Áronovi táhne na třicet, před časem dokončil studium na univerzitě, hledá si práci a tak docela neví, co si počít sám se sebou. Zatím jej finančně podporují rodiče, kteří však mají neustále tendence zasahovat mu do života a jimž pro jistotu ani neřekne, že se s ním před nějakou dobou rozešla přítelkyně Eszter. Během oslavy třicátin se Áron dozví, že si Eszter našla nového přítele, a svůj žal se rozhodne notně zapít. Když se druhého dne ráno probudí s koupenou jednosměrnou letenkou do Lisabonu, odhodlá se přijmout výzvu a vydat se vstříc neznámému... Po maďarskou kritikou ceněných krátkých filmech přichází režisér Gábor Reisz s celovečerním debutem v podobě úsměvného indie filmu, v němž s nadhledem a citem pro budování bizarních situací přibližuje hrdinovo tápání, hledání sebe samého a svého místa v životě. (MFF Karlovy Vary)

Malarkey

Poměrně nápaditý a suše vtipný film o Mantákovi z Mantákova, se kterým se rozešla holka a život pro něj ztratil smysl. Deprese a chuť umřít je cítit z každého slova, co Áron pronese. Máte z něj ale takovou prdel, že se mu prostě musíte smát. A jelikož je film i docela pěkně a originálně natočený, byla by škoda ho v rámci maďarské kinematografie vyignorovat. ()

sochoking

Film plný prekvapení. Normálne som nevychádzal z údivu! Síce nad piatou hviezdou musím ukrutne prižmúriť oči kvôli hlavnému hrdinovi, ktorý svojou neschopnosťou zhadzuje celý film, ale forma, akou je nakrútený, nakoniec rozhodla o plnej palbe. Inak ide o veľmi super pohodovú záležitosť. ()

Anderton

Ako hodnotiť, keď som sa celý film výborne zabával, ale niečo mi neštimuje. Ako môžem byť úplne spokojný, keď jedna jeho časť je ako vystrihnutá zo života a ďalšia túto prirodzenosť zase absolútne postráda. Reisz výborne vystihuje podstatu nič nerobiacich, intelektuálnych a citlivých mladíkov okolo tridsiatky bez zamestnania. Tí sa ponevierajú životom a čakajú, za ktorým rohom nájdu na zemi ležať jeho zmysel. Áron je jedným z nich a občas ho musíme bohužiaľ považovať nielen za sympatického (akým bezpochyby je), ale aj za totálneho trótla a to práve v spomenutých ťažšie uveriteľných scénach. jeho život sa točí v kruhu, čo má za následok fakt, že aj film sa trochu točí v kruhu a nevie poskytnúť poriadny vývoj postavy. Nádej vysvitne pri návšteve Lisabonu, kde mal podľa môjho názoru aj skončiť a nevrátiť sa zase v podstate na svoj začiatok. Hlášky fungujú perfektne, v tom sa ukazuje Reisz ako majster. Prečo niečo podobné (a možno aj lepšie) nemôže vzniknúť na Slovensku? 70% ()

evulienka3

Film, ktorý nie je skutočne ničím výnimočný ani zaujímavý, ale napriek tomu na neuveriteľne bavil od začiatku do konca. Milý, nevtieravý a prirodzený humor, kombinovaný so zaujímavým filmárskym umeleckým štýlom, ktorý však vôbec nepôsobil rušivo či prehnane "artovo". Príbeh mi tak trochu námetom pripomenul Kormákurov 101 Reykjavik. Nenápadnú, ale dostatočne výrečnú pointu záveru som si vlastnou nepozornosťou všimla až pri opakovanom pozretí...Áron stál konečne oboma nohami pevne na zemi, aj preto po čase zvyšujem na 5*. Btw. lepšie záverečné titulky som myslím ešte skutočne v žiadnom filme nevidela...jednoducho svojská originalita od začiatku do úplného konca...len tak ďalej pán režisér! ()

d.beseda

Další maďarský film, který na festivalu zazářil. Hlavní hrdina Áron se jen těžce vyrovnává s rozchodem se svou přítelkyní. Nachází nové lásky a zklamání, hledá si práci, zažívá neustále roztržky s rodiči, ale tohle všechno je divákům podáno s nadhledem a humorem a v divácky vděčném stylu vyprávění, který mi místy připomínal filmy Jean-Pierre Jeuneta. Jako perličku na závěr si vychutnejte netradiční a originální závěrečné titulky. ()

dozana

49.MFFKV - Beseda s nejpočetnější výpravou na festivalu :). Film příjemně plynul a já se skvěle bavila. ()

BOURQUE

Kým film Rossz versek od G. Reisza bol v rámci možností kompaktný, tak jeho ďalší film VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan dokáže osloviť diváka len niektorými scénami. Film ako celok nie. Najväčším problémom je, že počas tých 90 minút pocity a názory Árona nás dokážu dotknúť len niekedy. Najoriginálnejším momentom považujem záverečnú scénu s titulkami, kde Áron postupne predbehne účinkujúcich vo filme. (K tomu bola zvolená správna hudba.) Osobné hodnotenie: 65% (**) ()

Drozdo57

Tento film mi veľmi nesadol. Videl som na ArtFilme. Myslím, že je to typický festivalový film, ktorý si doma bežne nepustíte. Vo výsledku to ale nebola úplná tortúra a dojem zachraňuje brilantný monológ bývalého spolužiaka, dnes učiteľa zemepisu. ()

anik12

Film, který fanoušky indie filmů určitě neurazí, ale pobaví. Velmi pěkná hudba doplňující příběh ze života Arona. ()

Mitsouko

Hlavný hrdina Áron, sa ťažko vyrovnáva z rozchodom s Ester. Snaží sa ďalej žiť. Alebo nesnaží? Celý čas mi Áron pripadal ako zaspatý moták, ťažko mi bolo uveriť faktu, že bol schopný akéhokoľvek vzťahu. Chodiace nešťastie po ukončení vysokej školy, ktoré stále nie je samostatné, živia ho rodičia a jediné spestrenie života má v kamarátoch, ktorých aj tak mučí výčitkami ešte z čias základnej školy. Odchod do Lisabonu a následná vyprchaná láska boli ako pokračovanie tápania v Budapešti. Film bol pekne spracovaný, silne mi pripomínal Jeuneta. Veľký potenciál nápadu ostal podľa môjho názoru nevyužitý, nedotiahnutý do konca. Záverečné titulky naozaj originálne. Stojí za pozretie, pobaví, neurazí. ()