Nápravná třída (festivalový název)

Klass korrekcii

Klass korrektsii

Класс коррекции

• Německo

Lenas Klasse

Corrections Class

(festivalový název)

Rusko / Německo, 2014, 98 min

Vraj podľa skutočnej udalosti. Ak to takto niekde na škole vyzerá, tak tá spoločnosť ide pekne z kopca. Okrem tohto poznatku si divák odnesie ešte aj nepríjemné nadstavenie zrkadla súčasnej spoločnosti ohľadom správania sa k sebe samým a hlavne k telesne alebo k duševne postihnutým. Uznávam, vždy tu bolo niečo také, nejaké posmešky alebo doberačky, len si nie som istý tou brutalitou a násilím. Mám taký dojem, že to časom naberá na intenzite. A to nielen v Rusku. Škoda tej kamery, dosť často bola tak roztrasená, že by sa za ňu nemusel hanbiť ani FF formát. Tiež záver mohol byť ešte trocha viac veľavravnejší, prišlo mi to tak nemastne-neslane ukončené. Celkovo však veľká spokojnosť. 75/100(19.1.2017)

Dosť chaotické, za čo môže asi aj kamera, ale možno preto veľmi autentické. V partii, do ktorej sa dostala Lena, boli nevídané kusy. Otrasné chovanie. A učitelia tiež katastrofa, no a Antonova mama tomu všetkému nasadila korunu. Totálna trúba. Antonove chovanie na konci mi prišlo tiež dosť zvláštne. Celkom nervy. Ak to takto naozaj vyzerá v skutočnosti, tak by som podaktoré deti z tých vyrovnávacích tried umiestnila do nápravných zariadení.(13.1.2017)

Málokdy jsem s nějakou postavou tak soucítil a přál jí dobrý konec, jako s Lenou tady. A málokdy jsem byl tak nas-zloben na lidi, jaký jsou občas nelidský hovada. Co se mi líbilo (teda líbilo není správný výraz, spíš co mě zaujalo), je zobrazení toho, jak dokáží být i postižení svině vůči jiným, v jiných politicky korektnějších filmech jsou to přímo andělé míru. Vlastně kromě Leny a její matky na konci nezůstává nikdo jiný, komu bych nechtěl rozbít hubu. Trochu mi to připomnělo některé severské filmy, jen to bylo ještě drsnější a bezvýchodnější. Holka co hrála Lenu by měla dostat nějakou cenu. Vlastně i všichni ostatní, protože svoje role ztvárnili tak, že bych je snad fláknul, kdybych je potkal. Mimochodem, pokud je tenhle komentář příliš nesourodý a přerývaný, tak proto, že jsem vážně nas-zlobený. Což už jsem psal, jenže jsem to dal do závorky a vynásobil dvěma. Brrr, nevim, jestli se na tohle ještě někdy dokážu podívat.(21.8.2016)

Komplexní příběh, který se sice úplně klišé nevyhnul ("zlá" ředitelka, hodná třídní, osamělá matka), ale vyrovnal to charaktery hlavních hrdinů a závěrem, které tak úplně tradiční nejsou. Až na pár vedlejších rolí příjemně realisticky zahrané. "Nápravná třída" je ovšem trochu zavádějící název, alespoň pro nás tady. Nevím, jak je to v Rusku, ale já si pod tím rozhodně nepředstavuji speciální třídu pro tělesně či duševně handicapované. I když, možná je to vlastně dobře.(13.7.2014)

Zobrazení invalidů ve filmu (a stejně tak mentálně postižených - viz fiktivní Simple Jack) většinou balancuje někde mezi negativním a pozitivním postojem ke znevýhodněné postavě a strach z obecného přijetí často zatlačí tvůrce do polohy lítostivého porozumění nebo rovnou adorace jejich vůle k žití. Těžko říct, co z toho postižení nenávidí víc. Nápravná třída patří mezi tři snímky na KV věnující odlišnému pohledu na tělesné znevýhodnění a přestože protagonistku vyloženě nezneužívá k sebedojímavým scénám, je z celé trojice nejslabší. Pokud přetrpíte až strojeně idylické přijetí ve třídě (nikoliv ve škole) narušené jen 'náhodnou' smrtí spolužáka a kolouškovský vztah s největším hezounem v okolí, dostanete se ke slušné dávce černého humoru a nepříjemně vyostřených scén. Je dost možné, že laskavý úvod sloužil jen k ukolébání naivnějších diváků, a v takovém případě zafungoval, ale beztak trochu zbytečně zaplní obrovskou část snímku. Navíc empatie a vnímání příběhu z pohledu protagonistky selhává, když se jedná o útlocitnou moralizující kravku.(10.7.2014)