poster

Nápravná třída (festivalový název)

 • Rusko

  Klass korrekcii

 • Rusko

  Klass korrektsii

 • Rusko

  Класс коррекции

 • Německo

  Lenas Klasse

 • anglický

  Corrections Class

  (festivalový název)

Drama

Rusko / Německo, 2014, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • d.beseda
  ****

  Až se mi tomu nechce věřit, že podobné poměry panují v současném Rusku. Podle režiséra Ivana Tverdovského je celý příběh založený na autentických situacích a podobných nápravných tříd existuje jen v Moskvě, kde se natáčelo, několik. Ani mě tak nešokovalo chování spolužáku, které je většinou běžné i v normálních třídách, ale zejména to jak na handicapované pohlíží široká veřejnost, rodiče a učitelé. Například neúčast žáků ze zvláštní třídy při slavnostním zahájení školního roku apod. 75%. MFF KV.(11.7.2014)

 • eLeR
  ****

  Dosť chaotické, za čo môže asi aj kamera, ale možno preto veľmi autentické. V partii, do ktorej sa dostala Lena, boli nevídané kusy. Otrasné chovanie. A učitelia tiež katastrofa, no a Antonova mama tomu všetkému nasadila korunu. Totálna trúba. Antonove chovanie na konci mi prišlo tiež dosť zvláštne. Celkom nervy. Ak to takto naozaj vyzerá v skutočnosti, tak by som podaktoré deti z tých vyrovnávacích tried umiestnila do nápravných zariadení.(13.1.2017)

 • laik_60
  ****

  film o tom ako rusky (pretrvávajúci "komadirsky" = sovietsky) systém slúži len a len sebe. Učiteľ, riaditeľ, upratovačka majú väčší význam ako deti . žiaci. Fil je príjemným ruskym prekvapením, najmä zrejmým sebareflexným pohľadom na školstvo - a špecialnu pedagogiku. U mňa viac ako štyri body. Škoda toho nemastného - neslaného skeptického záveru, mohlo to byť aj za päť bodov.(29.12.2017)

 • Brylin
  ***

  Opětovný nástup do školy není pro mladou vozíčkářku Lenu snadný. Musí se sžít se staromódním učitelským sborem i se spolužáky z nápravné třídy pro fyzicky či duševně postižené děti. Pomáhá jí první láska, ale rodící se vztah se spolužákem vzbuzuje odpor, nevoli i závist okolí. Jak Lena s mámou celou situaci unesou? Do světa ruského školství a šovinismu nás tvrdou psychologickou studií přivádí debutujíci Ivan Tverdovsky, a je to pro Evropana cesta o nějakých 50 let zpět. Solidní herecké výkony a velmi zdařile zachycený vývoj hlavních postav přináší snímku plusové body. Naopak ruční kamera podle mě filmu nesluší, v některých pasážích je její použití na úkor přehlednosti scén. Celkově u mě jeden z favoritů sekce na Východ od Západu zůstává na prahu čtyř hvězd.(9.7.2014)

 • Marla Singer
  ***

  Zobrazení invalidů ve filmu (a stejně tak mentálně postižených - viz fiktivní Simple Jack) většinou balancuje někde mezi negativním a pozitivním postojem ke znevýhodněné postavě a strach z obecného přijetí často zatlačí tvůrce do polohy lítostivého porozumění nebo rovnou adorace jejich vůle k žití. Těžko říct, co z toho postižení nenávidí víc. Nápravná třída patří mezi tři snímky na KV věnující odlišnému pohledu na tělesné znevýhodnění a přestože protagonistku vyloženě nezneužívá k sebedojímavým scénám, je z celé trojice nejslabší. Pokud přetrpíte až strojeně idylické přijetí ve třídě (nikoliv ve škole) narušené jen 'náhodnou' smrtí spolužáka a kolouškovský vztah s největším hezounem v okolí, dostanete se ke slušné dávce černého humoru a nepříjemně vyostřených scén. Je dost možné, že laskavý úvod sloužil jen k ukolébání naivnějších diváků, a v takovém případě zafungoval, ale beztak trochu zbytečně zaplní obrovskou část snímku. Navíc empatie a vnímání příběhu z pohledu protagonistky selhává, když se jedná o útlocitnou moralizující kravku.(10.7.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace