Kyuketsu

• USA Sanguivorous
Japonsko, 2011, 57 min

Dellamorte

Vampíriny ja celkom rada, no dnešok prináša zväčša digisplašky, pri ktorých ti vyskakuje aj spláchnutý popcorn. Utiekam preto už čo i len k náznakom niečoho "iného". A to je práve tento prípad, ktorý tak zmyselne trpí B&W artom a experimentálne podáva 500 ročnú legendu, ktorá sa stáva už počas jej čítania očakávanou realitou.Temné a neočakávane pôsobivé. ()

panjosef

Docela sympatický a povedený snový arthouse vampýří experiment. Celé je to dle mého názoru zhruba o tom, že být vampýrem není jen věčný život, romantické hledání obětí a požitek ze ssání krve, ale je to zejména utrpení, pramenící z nekonečné a bolestivé existence na pomezí světů života a smrti, za všudypřítomného prostoupení neúprosným během času. Právě ono prostupování časové a existenční dimenze (aspoň dle toho co si myslím že jsem odvodil, ale ono je to hodně o volné interpretaci samozřejmě) je zde zajímavě ztvárněno skrze různé obrazové deformace, černé díry ve filmovém materiálu apod. Vůbec je celá vizuální stránka těmto aspektům víceméně podřízena. Kouká se na to celkem dobře, občas si člověk vychutnává bezpečné oddávání se temnotě, občas je explicitně konfrontován s filozofickým ztvárněním utrpení věčného života, který je taktéž relativní pojem. Prvotní myšlenku připodobnit tenhle snímek k Almereydově vzrušující temnotě Nadja jsem posléze přehodnotil (byť něco podobného tam asi je, zejména ten ČB vizuál místy) a snad něco k čemu by se tohle zvláštní dílo dalo přirovnat je filipínský experimentální darkhouse (heh) Vampire of Quezon City, byť tohle má aspekty méně sociální a více existenční. Že by mne to odrovnalo to zase ne, ale hodiny strávené sledováním zcela jistě nelituju. 8/10 ()