Severní most

Le Pont du Nord

North Bridge

Komedie / Fantasy / Mysteriózní

Francie, 1981, 129 min

Pokud mohu říct, že mě nějaké filmy okouzlily, pak tento je určitě jedním z nich. A přitom těžko říct čím, snad enigmatičností děje-neděje, chováním postav-nepostav, pohybujících se v prostředí, které není domácké ani cizí. Jako by se to všechno odehrávalo v něčí hlavě, která není moje ani nikoho jiného. Snad je to mrak, ve kterém chvíli spatřujeme nějaký tvar, který se záhy rozplyne. Cesta k pochopení vede skrz neporozumění. Divák je k obrazovce vraiment riveté (přinýtován).(13.10.2015)

• JANARYBA

Vlastní blbost, že jsem to nedokázala vypnout a pořád čekala, co se z toho vyvrbí...samoúčelný (rádoby)intelektuální žvást....(30.12.2010)

Měl jsem s tímhle dalším ultralevným Rivettem dlouho potíž; má pomalý rozjezd. Dal jsem ho asi na 8x. Někdy jsem u něj usnul a musel se vrátit. Na začátku mi vůbec nedoklapávala ona hypnotičnost, nenacházel jsem se v šerednosti Paříže začátku osmdesátek. Pascale Ogier mě neskutečně štvala, kamenní lvi a obsedantní oči nezaujaly a u Bulle jsem si už poněkolikáté nebyl jistý, co na ní všichni měli. A pak jsem si začal všímat jemného pletiva jejích vrásek a kromě fórků s věčným stoupáním po schodech dvou bezdomovek (muselo jim ale smrdět z úst za ty dny a dny!) jsem se začal cítit důvěrný se slepými betonovými zákoutími, které zbyly někde vzadu za „živějšími“ budovami: byly to takové jak kdyby zenové zahrádky určené možná ještě tak k tomu, aby se na nich pohřbila mrtvola pod suchý pelyněk – dětská hra... A vnímal jsem, že jsem si podobné hry hrával u nás na sídlišti u Jižní spojky v Praze - Braníku, než se to tam pro střepy z bezdomoveckých sídel a neprůchodnost šípkovými keři stalo uprostřed řevu dopravy zakleté nadobro. A pak jsem si všimnul rivettovské chemie obou žen – není jako v jiných jeho filmech konkurenční povahy, ale je mateřsko/dcerovská. Bulle je bývalá revolucionářka, zkrachovalá, chtělo by se říct – v jejím úsměvu je škleb smutku z poznání. A Pascale je ta, která si frčí na tom, co osmdesátky právě nesou v proudu – však na to taky zařvala. A která že chrání kterou, když někdy potkají pavouka, který pomocí elektrického vstřikovače vláken uprostřed budov určených k demolici, na samé hraně černošedého obřího sídliště „zachraňuje“ svoje oběti v kokonech? Severní most je esence ošklivosti velkoměsta s pro nás neohledaným prvním stářím francouzských hippies. Žeru Rivetta z téhle doby!(15.1.2016)

Tenhle Rivette mě, až na trošku nudnější prostředí část, docela bavil. Vyskytuje se zde řada podivných situací a vůbec, to pobíhání po Paříži za zvuků Piazzollova Libertanga je příjemné samo o sobě.(14.6.2011)