Gisi

Česko / Izrael / Slovensko / USA, 2014, 62 min

Scénář:

Natasha Dudinski

Gisi Fleischmann věřila, že dokáže zastavit holocaust, když se jí podaří získat dost peněz. Na Slovensku, odkud pocházela, vedla podzemní organizaci zvanou Pracovní skupina, která se prostřednictvím uplácení slovenských a nacistických pohlavárů pokoušela zastavit deportace Židů ze Slovenska a posléze z celé Evropy. Odvážný pokus o záchranu evropských Židů nakonec neuspěl, ovšem nikoli pouze proto, že se Gisi nepodařilo sehnat dva miliony dolarů, jež nacisté žádali jako výkupné. Gisin příběh by zůstal téměř zapomenut, kdyby se jej neujalo Slovenské národné divadlo, díky jehož inscenaci hry Rabínka v režii Viktorie Čermákové získal doslova druhý život. Film nás uvádí do divadelního zákulisí, kde jeho tvůrci zblízka sledují proces vzniku originální dramatické interpretace příběhu a osobnosti Gisi Fleischmann v podání Ingrid Timkové a Halky Třešňákové. Ve filmu se prolínají divadelní zkoušky, výpovědi historiků a vzpomínky příbuzných s texty Gisiných dopisů a s putováním po Gisiných stopách v současné Bratislavě. Prostřednictvím dialogu mezi filmem a divadlem, minulostí a přítomností, imaginací a fakty nás Gisi uvádí do příběhu ženy, která pomohla zachránit tisíce lidských životů, ale sama sebe zachránit nedokázala. (Cena Pavla Kouteckého)

Arsenal83

Transporty vraj boli zastavené len vďaka úplatkom Slovákom. Zaujímavý náhľad na realitu dávno minulú. Ale pocitovo žiaľ až tak dávno minulú nie. Pretože nech otvorím noviny, nech si pustím televíziu, začínam mať pocit, že naše dejiny sú len o holocauste a o ničom inom. A akoby sa to stalo len pred pár rokmi a všetci si musíme sypať popol na hlavu. Nič iné sa nerieši a akýkoľvek pocit vlastenectva musí byť zadupaný. Tak nám to vnucujú médiá a umelci. https://dokumenty.tv/gisi-dokument/ ()

Volodimir2

Ústredňa židov na Slovensku vznikla na základe vládnej vyhlášky č. 234 z 26. septembra 1940 a členstvo v nej bolo pre každého žida žijúceho na Slovensku povinné. Jej poslanie bolo špecifické a bol to orgán vlády a preto začala na Slovensku činnosť ilegálna Pracovná skupina pre záchranu židov, ktorej duchovným otcom bol rabín M. Weissmandel, jej skutočným vodcom však bola sionistka G. Fleischmannová, ďalšími členmi boli rabín Frieder, O. Steiner, T. Kováč, W. Fűrst, V. Winterstein, E. Abeles. To, že sa nestal vedúcim tejto podzemnej skupiny Weissmandel, vyvolávalo rôzne dohady a najmä otázku, ako je možné, že tak vzdelaný, skúsený a rozhľadený rabín, ktorý bol predurčený na tak dôležitú funkciu, dokázal spolupracovať so sionistkou a ešte k tomu ženou. Fleischmannová, navonok aj vnútorne veľmi citlivá žena, vedela jasne formulovať myšlienky, organizačne predčila ostatných spolupracovníkov, mala pevnú vieru a výdrž, vedela si získať ľudí okolo seba a dokázala s nimi na úrovni komunikovať. Weissmandel navrhol podplácať tých, ktorí rozhodovali o transportoch. Vďaka úsiliu Pracovnej skupiny, ktorí podplatili nemeckých a slovenských úradníkov a zaplatili zálohu za výkupné Nemcom boli masové deportácie slovenských Židov odložené o dva roky, od roku 1942 do roku 1944. Fleischmannovej listy sú svedectvom života, ktorý ovládol celú Pracovnú skupinu: bol hektický, uponáhľaný, plný starostí, trápenia, prekvapení, dramatických zvratov, obrovských nádejí a ešte väčších sklamaní. Podľahla svojmu optimizmu, ktorým nakazila aj ostatných. Akoby netušila, neverila, pretože snáď ani nechcela uveriť tomu, že Wisliceny (Hitlerov poradca pre židovské otázky na Slovensku) si spravil zo židov dobre platený kšeft! Nasľuboval to, čo sa nedalo splniť. A Fleischmannová i ostatní z Pracovnej skupiny tvrdo zháňali peniaze, aby sa vykúpili. Aby sa predali! Pre ňu to bol začiatok jej tragického konca. Začala ju sledovať Ústredňa štátnej bezpečnosti, vypočúvali ju, viac krát zatvorili a koncom januára 1944 previezli do pracovného tábora do Novák, neskôr do Serede a odtiaľ v októbrovom transporte do Osvienčima s nálepkou R.U - Rűckehr unerwűnscht. (Návrat nežiadúci. ) Pred vojnou žilo na Slovensku 135 tisíc Židov, bolo viac ako 750 cintorínov a vyše sto synagóg. Dnes žije na Slovensku zhruba 5 tisíc Židov. ()