Deníky 1. světové války (TV seriál)

• Německo

14 - Diaries of the Great War

The Great War Diary

Dokumentární / Historický / Válečný

Německo / Francie / Kanada, 2014, 8x52 min

Musím říct, že koncepčně se mi to velice líbí. Pohled na stejné události z různých stran a pozic konfliktu dodává filmu na pestrosti. Výpovědi z deníků jsou někdy opravdu mrazivé. Popravdě řečeno, nemám rád hrané pasáže, ale pořád jsou lepší než počítačové animace a tady se dokonce tu i tam podaří, že hraná pasáž funguje.(21.2.2017)

Zcela nadbytečná hraná část dělá ze zajímavých dobových výpovědí a zpovědí jen ochotnické divadlo. Pokud by zůstalo u čtení z deníků a k tomu byly pouštěny dobové záběry, efekt by byl mnohonásobně realističtější. Takhle vše zabíjí teatrálnost a místy úděsně herecké výkony, které jsou v něčem jako historický dokument naprosto zbytečné. 60 %(25.5.2017)

Nápad založit dokumentární sérii o první světové na deníkových záznamech očitých svědků ze všech stran konfliktu, od dětí až po starší, naprosto geniální! Během těch dílů jsem si ty jednotlivé lidičky a jejich osudy naprosto oblíbil a na konci skoro se zatajeným dechem sledoval jak dlouho žili a zda i běsnění druhé světové přežili. Emotivně silný dokument s velkou výpovědní hodnotou a zobrazením toho, jak se za té první světové války žilo, bojovalo, trápilo a Evropa se nenávratně měnila.(7.3.2017)

100 rokov od začiatku prvej svetovej, podľa môjho skromného názoru najhoršieho vojnového konfliktu v dejinách. II. bola extrémna, ale väčšinou išlo o totálnu vojnu celých národov, I. bola len psychopatickou hrou pár veliteľov na mape Európy, berúc vojakov len ako počty. A práve o tom je tento dokument. Približuje osudy ľudí na všetkých frontoch, stojacich na oboch stranách. Šialenstvá zákopovej vojny, sila guľometnej paľby, koniec jazdectva v modernej vojenskej stratégii. Jednotlivé ľudské osudy už len dokresľujú obraz o konflikte ktorý sa mal skončiť do Vianoc (ach, ako škaredo sa mýlili). Skvelý dokument a som rád, že sa na prvú svetovú nezabúda a nikdy nezabudne.(26.7.2014)

Zatím asi nejlepší dokumentární seriál o první světové válce, respektive o každodenním životě za velké války. Svědectví jsou založena na výpovědích z deníků, což osvětluje každodennost lépe než cokoli jiného. Prostě v dokumentu je to co v knihách většinou nenajdete. Líbilo se mi, že v dokumentu vystupuje řada aktérů z různých koutů Evropy a téměř každý je z jiné společenské vrstvy.(21.6.2016)