Noční můry chorého mozku

(neoficiální název)
  • USA Nightmare (více)

Z ústavu pro psychicky nemocné je propuštěn schizofrenní maniak. Jeho psychiatr jej chce léčit ambulantně na svobodě. Maniak se však okamžitě ztrácí lékařům i policii z dohledu a vydává se na cestu zpět domů do domu, kde bydlel jako dítě. Zde chce jednou provždy vyřešit podstatu své psychické nemoci. Jeho cesta domů je však lemována násilím a vraždami... (Flipnic)

J*A*S*M

Kurs amatérské psychologie. Kdyby tam aspoň pořád někdo hystericky neřval, zvlášť ta nesympatická matinka. Špatné to není, ale nadšení se teda rozhodně nekonalo. Nabývám přesvědčení, že IMDb má - co se týče hororů všeobecně, ale zvlášť těch starších - mnohem více odpovídající hodnocení (zde 5.3/10). ()

Flipnic

Naprosto úžasné a dnes již bohužel téměř zapomenuté horrorové drama, které si možná bere trochu předlohu z prvního Halloweenu, ovšem scénář rozehrává celý děj trochu naopak... Tento v minulosti zakazovaný film není tradičním slasherem nebo klasickým horrorem, ale hutným psychodramatem. Z psychiatrické léčebny je na doporučení psychiatra propuštěn schizofrenik s tím, že bude léčen na svobodě a bude ke svému psychiatrovi docházet ambulantně. Psychicky nemocného pacienta hraje naprosto úžasně Baird Stafford, sám ztracen ve svých šílených, krvavých snech, které mají jisté spojení s jeho rodinou, dětstvím a domem, kde v minulosti bydlel. Spocený, s šíleným výrazem v obličeji, s občasnými strašlivými záchvaty děsu ... Propuštění tohoto pacianta se okamžitě prjeví jako velká chyba, Tatum (příjmení této postavy) se okamžitě policii ztrácí z dosahu a k psychiatrovi se nedostaví. Vrací se směrem ke svému domu, kam ho táhnou jeho noční můry a halucinace. Občas se dopustí nějaké té vraždy, ale vraždy nejsou v tomto filmu účelovým jevem. Tatum je vnitřně rozpolcen a určitá jeho stánka osobnosti vraždit nechce... Nemůže si však pomoci. Dům, kde bydlel se svými rodiči je obydlen ženou se třemi dětmi. Dvě dcery a syn hodně zlobí, zejména syn provádí neustále nějaké lumpárny a jsou s ním jen starosti. Jeho matka nachází oporu ve svém příteli. Zde tvůrce rozehrávají druhou polovinu filmu, kde vyjasňují vztahy a problémy této neúplné americké rodiny. Celý děj pomalým tempem nezadržitelně spěje k finálnímu setkání Tatuma s rodinou... aby vygradoval v neskutečná krvavá jatka, vyjasnění Tatumovi minulosti, zdroje nemoci a v ještě více šokující několikavteřinový závěr filmu... Naprosto geniální film, úžasná hutná a tísnivá atmosféra, neuvěřitelně skvěle zahrané utrpení jak Tatuma, tak jeho obětí, při první vraždě jsem vyloženě nadskakoval na posteli ... Úžasná temná a gradující hudba, přesně v těch scénách, kdy je toho zapotřebí. Průměrné až velmi dobré herecké výkony... Film mne neskutečně překvapil a stal se pro mne jedním z nejlepších horrorů vůbec ... V minulosti byl na seznamu "videonasty" cenzurovaných a zakazovaných filmů, což ho bohužel téměř pohřbilo. Pro milovníky gore ... vražd není moc, ale pokud k nim dojde, je to opravdu síla ... ()

Bloody13

V některých případech zůstává rozum stát, když se podíváme, co všechno se tehdy dostalo na nechvalně proslulý seznam "video nasties." Nightmare je právě ten případ, jehož umístění mi tam nesedí. Po drtivou většinu času se totiž jedná o psychologickou sondu do vrahovy nemocné duše, co neustále trpí nočními můrami a silnými depresemi z hrůzného zážitku z dětství. Ten hlavní důvod pro zakáz distribuce filmu do mnohých zemí spočívá pouze v jeho prvních a posledních minutách, kde se capart se sekerou postará o slušnou dávku brutality. Tím to ale hasne. Zbytek snímku je netečnou vatou v podobě soukromých vztahů v rodině, kterou se maniak rozhodne zlikvidovat. Bohužel neúspěšně. ()

Shit

Trošku zklamání, čekal jsem lepší horor, sice hned v prvních okamžicích se na diváka valí skvělý psycho scény podporovaný výborným Bairdem Staffordem, ovšem následně to vystřídá už trošku typickej průběh hororů z 80-tých let, kdy se podle mě děj až přespříliš věnuje normálnímu životu hlavních postav (rodina) a nikoli zabijákovi a film tak ztrácí tempo i atmosféru a já se začínám mírně nudit, nicméně vraždy pokud jsou, tak se jedná o dobře zvládnutý násilný scény a kvůli konci se opravdu vyplatí vyčkat, jelikož takový jatka způsobený mojí zamilovanou sekerou se zas tak často nevidí, jedná se o opravdu pěknou gore lahůdku a hlavně je to skvělej finiš, kvůli kterýmu se dá ledascos odpustit ()

darkrobyk

Asi nejlepší je na celém filmu práce se sečnými a bodnými zbraněmi. Gore výživné - lítají hlavy, probodnuté trupy, podříznuté krky, ba i krysička pochutnávající si na mrtvole dívky nechybí. Ani mi nevadí, že u mnohých efektů je vidět použití gumových figurin. Vadily mi jiné věci - zejména střední část ztrácí výrazně tempo, nedaří se vykreslit patřičné napětí, mizerná hudba atmosféře rozhodně nepomáhá, dítě se prostě netrefí pistolí z několika metrů (a k tomu několikrát za sebou) a nikdo po zásahu šesti kulkami nebude stále při životě. Celou dobu jsem tajně doufal, že spratek C.J. bude vykuchán, vyvržen, vykastrován a rozčtvrcen.....tvůrci měli ovšem jiný záměr. Jen vzhledem k množství kečupu dávám krásné 3*. A erotika mohla být klidně otevřenější. Viděna nezkrácená verze. ()

Kusko.t2

Síce klasika z pomedzi dnes už trocha zapadnutých gore hororov starej školy, na ktorú sa však ja pozerám aj trocha kriticky v istých fázach. Napríklad taká ústredná postava G. Tatum – psychicky narušený jedinec hneď v úvode naznačuje, že na stvárnenie postavy so šialeným výrazom má predpoklady. Smola je však tá, že tento castingový úspech nedostáva hlavne v strednej časti priestor od režiséra sa prejaviť vo svojich vypätých kreáciách, ktoré boli ozdobou úvodu a nakoniec aj záveru. Pri oťukávaní nového pôsobiska sa iba ostýchavo poneviera po okolí ako Frankenstein bez výrazu. Tieto tmelové scény plné vaty vyvrcholili ľakajúcimi, vysoko tradičnými scénkami, ktoré len zbytočne a nasilu odďaľujú skutočné krvavé vyvrcholenie – to nakoniec našťastie aj príde. Scény z detstva psychopata ešte ako malého chlapčeka s veľkou sekerou ma zasiahli najväčším, doslova bezkonkurenčným dielom a to hneď po hereckom prejave dospelého Tatuma a krvavých mordoch, za čo veľká pochvala. Základná kostra príbehu skutočne pripomína HALLOWEEN Johna Carpentera – duševne chorý pacient - slasher, útek z nemocnice, krvavá pomsta, ..., hlavná postava ale nie je taký Terminator ako Michael Myers v maske. Vďaka gore záberom a špeciálnym efektom z dielne Eda Frencha, ktorému pri ich výrobe radil sám veľký Tom Savini (niektoré verzie filmu zámerne zavádzajú a Saviniho uvádzajú ako autora brutalít – reklama), sa horor “Nightmare“ ocitol aj v hľadáčiku cenzorov. V takom Fínsku, Británii, Nemecku a Kanade bol dokonca úplne zakázaný. Vo Veľkej Británii kedy sa v roku 1982 dostáva “Nightmare“ do miestnych kín je horor Romana Scavoliniho označený obmedzujúcim certifikátom Rated:X a to aj napriek tomu, že sa jedná o Cut verziu. V máji roku 1982 vydáva “Nightmare“ distribučné štúdio “Oppidan“ – VHS-ky úplnejšie o zhruba 1 minútu oproti kino verzii. Aj napriek tomu sa ale jedná o Cut zostrih. Zvolený smer pomaly odhaliť vystrihnuté časti filmu sa razom vďaka cenzorom z BBFC nielen zastavil, ale úplne obrátil. V júni budúceho roku už žiadne VHS-ky neboli k dispozícii. BBFC udeľuje totiž ban zásluhou umiestnenia filmu na tzv. zoznam Video nasties, čím sa z trhu už vydané kusy filmu musia stiahnuť. A aj sa tak samozrejme deje. Ku operatívnemu zásahu cenzorov prispela aj reklamná kampaň spojená s filmom – k vypožičanej VHS-ke dostal zákazník aj vrecko na zvracanie. Majiteľ štúdia “Oppidan“ David Hamilton-Grant bol dokonca kvôli distribúcii filmu na čas uväznený. K re-releasu Cut verzie na území UK sa pristúpilo až v roku 2002 (následné znovuvydanie aj v roku 2005), tentoraz pod označením Rated:R. Konečne v roku 2015 vychádza na DVD Uncut verzia vďaka distribučnému štúdiu „88 Films“. Okrem postupov britských cenzorov stojí za zmienku aj austrálske vydanie pod názvom “Schizo“. V dobe releasu VHS nosičov bola k dispozícii istý čas iba vysoko scenzurovaná verzia skrátená oproti originálu až o 8 minút. Austrália sa môže okrem toho pochváliť aj tým, že zásluhou distribučného štúdia “Video Classics Gold“ vychádza Full Uncut verzia filmu s dĺžkou trvania 100 minút. () (méně) (více)

pornogrind

Velkým plusem tohoto filmu bylo obsazení hlavního "hrdiny".Baird Stafford v roli Tatuma exceloval.Škoda jen,že nedostal tolik prostoru.Ale pokud ho dostal tak to stálo za to.Film má vše co by měl správný horor mít.Skvěle zahranej záporák,trochu té psychologie,skvělá hudba,tísnivá atmosféra a na rok vzniku perfektní gore efekty.Navíc luxusní konec,který povyšuje snímek o třídu výš.Parádní zapomenutá pecka z "videonasties". ()

Campbell

Věděl jsem že se na filmu podílel Savini, ale to je asi tak všechno. tenhle film dlouho poletoval okolo mě ale nějak moc jsem ho vidět nechtěl, což je škoda, protože tenhle film má dost zajímavou myšlenku a celá ta psychadelická atmosféra nemá chybu. Neříkám že to je nějaké nadčasové dílo ale na zkouknutí dokáže celkem překvapit. Gore je tu poměrně dost a jsou fakt díky Savinimu dost parádní, useknuté hlavy, podříznutý krk a více. Škoda jen lehce roztahanosti která lehce filmu ubírá, ale jinak palec nahoru. ()

Hunter2222

Veľmi dobrý horor, ktorý môžeme zaradiť ku portrétu sériového vraha, ale aj k slasheru. Dej je síce zo začiatku ťažkopádny, ale kompenzujú nám to veľmi dobre zvládnuté gore scény. Ide tu vlastne chlapíka, ktorého postia zo psychiatrie (prečo tam bol sa prakticky dozviete len na konci), no to, že ho pustili bol iba omyl v počítači, takže tento psychoš začína zabíjať. Obťažuje jednu rodinku, okolo ktorej sa to celé točí, až dôjde k zabíjaniu. Občas počas filmu vidíme krátke prestrihy do jeho minulosti, ktoré síce trochu prezrádzajú, ale všetko sa dozvieme až na konci, ktorý je fakt vrcholne spravený. Výber herca, ale aj celá atmosféra snímku pripomína iné portréty sériových vrahov ako napríklad Angst (1983), alebo Henry: Portrait of a Serial Killer (1986). ()

Karamanlis

Po sľubne krvavom začiatku tu nastáva útlm v podobe častého flashbackovania, mudrovania a paberkovania z úvodných scén, čo ma nie vždy bavilo. Našťastie to zachraňuje exkluzívne slasherové finále a je škoda, že "Nočná mora v poškodenom mozgu" na túto vlnu extrémneho násilia nenaskočila omnoho skôr, než len v záverečnej desaťminútovke. ()

Seabeast

Ač je sice v jádru Nightmare hororem, tak se nejedná pouze o film napěchovaný cákancema krve a mrtvolama. Jedná se o víc psychologicky rozvíjený snímek a potyká si také s dramatem a thrillerem. Na můj vkus by mohl jít příběh ještě hlouběji a portrét tohoto psychicky narušeného vraha více v dialozích rozvést. I tak Romano Scavolini zvolil vcelku netradiční pojetí, které hned úvodní nepříjemnou scénou skvěle vtáhne do příběhu. Dále jsou tu parádní nervní zvukové doprovody a hlavně úzkostlivě svazující atmosféra na které je Nightmare založen. Že se film dostal na "černou listinu" filmů s označením "Video Nasties" je docela pochopitelné kvůli několika docela nechutným výjevům na svou dobu. Poznáte sice, že jde o figuríny, ale i tak mi tuhla krev v žilách. Hororoví fandové tu sice furt v komentářích remcají o tom, jak to mohlo být více "gore" apod. Nepřipadalo mi to vůbec po této stránce strohé, naopak, v momentě, kdy došlo na krvavější scénu, tak se víc zážitek umocňoval a nebylo to dvakrát příjemné. Baird Stafford v roli schizofreního maniaka podal velmi přesvědčivý výkon, ale našly se chvíle, kdy to některým hercům moc nešlo. Čert to vem. Stejně to nic nemění na to, že Nightmare byl opravdu silný horor, který nabídne více než jen lidské mordovačky. Nazval bych to spíš jako takovou sondou do vrahovi duše. ()

corpsy

Úvodné sekundy filmu chytia za gule. Ale potom tu opäť nastáva to staré známe. Až do výborného záveru nič moc. Prečo sa tvorcovia väčšinou silou mocou snažia diváka uspať? Je prostredná časť snímku menej podstatná ako úvod či záver? ()

Zayl

Nightmare se potácí někde na hranici psycho-horor-drama. Uznání určitě zaslouží Baird Stafford, který se zhostil role šílence na výbornou. Hlavní hrdina je tady psychopat, jemuž se doktoři snaží vyléčit jeho nikdy nekončící bezesné noci, bdění a s ním spojené znepokojivě reálné představy krveprolití a brutality. I přes svou potenciální nebezpečnost je podroben experimentální psychologické léčbě, ale už na svobodě. V čem Nightmare určitě nezklame je gore, tedy v UNCUT verzi. Je přiměřeně rozfázováno, avšak nejvíce krvavých scén se odehrává na začátku a konci filmu. Divák nepřijde ani o nahotu, ale přesto je hlavním lákadlem konečné krvavé vyvrcholení. Pro milovníky gore jasná volba. ()

TomX2

Nebolo to zlé. Miestami je z toho cítiť fajn atmosféra a vraždy sú fajn, no z veľkej časti je film nezáživný a nudný. Herecké výkony nie sú zrovna presvedčivé, scenár má chyby a Scaloviniho réžia mi veľmi nesadla, no inak film nedopadol vôbec zle a do určitej miery je to aj zaujímavé. ()

kaylin

„Nightmare“ je taková krásná špatná lahůdka pro nadšence do hororu, pro ty, kteří mají rádi slasher a nevadí jim, že někdy nejsou filmy vyloženě jedinečné, ale stačí jim, že v sobě mají něco, proč prostě stojí za to na ně kouknout. A dle mého tohle „Nightmare“ má. Širší publikum nejspíš neosloví, ale ty, kdo mají rádi slasher, si tu najdou něco, co by se jim mohlo líbit. ()

topi

Psychologická sonda do duše schizofréního chlapíka, který se octne po propuštění z nemocnice na svobodě. Vrací se tam, kde vše v jeho útlém dětství začalo.... ()

BoredSeal

Zdálo by se, že tento film se proslavil hlavně svým umístěním do seznamu Video nasties a přítomností Toma Savini na place, ale pro fanouška osmdesátkových slasherů cenu má i dnes. Ve většině scén panuje slušná ponurá atmosféra, vrah i spratek, který otravuje svoje okolí lekačkami, jsou správně divní. Jako bonus pro milovníky historie je ve filmu několikaminutový průjezd slavnou 42. ulicí New York City, plnou sex shopů, slizkých striptýzových kabinek a grindhouse kin. Film táhne ke dnu příběhová linka s odborníky, kteří pátrají po něčem, co už divák jakožto pozorovatel podivného světa cvoka chápe delší dobu, hledají lokaci nemocného člověka přes bizarní počítačové vybavení konce 70. let a vedou dementní dialogy a občas hysterická matka. Jinak je tam to, co chcete od temného slasheru, ponurost, nevyzpytatelný vrah, atmosféra očekávání smrti v opuštěných místech a samozřejmě sem tam správně krvavá vražda. Líbilo se mi i postupné rozbalování traumatické vzpomínky do nihilistického finiše, u kterého tak trochu chápete, čeho se veselí diskem rozjuchaní lidé západní civilizace děsili víc než atomovky od Rusů. Znalec by tento film určitě neměl propásnout, zvlášť, když už je v přijatelné necenzurované podobě na BluRay z USA i Anglie. ()

Rodriguez

Noční můra vypadala věru velmi slušně. Bohužel všechno rozbíjel na kousky jekot hlavního hrdiny, který byl velmi rušivým elementem celého filmu. Přišla mi zbytečně dlouhá i stopáž, která by zasloužila zkrátit a snímek by tak byl daleko svižnější. Nicméně se musím spokojit s tím co jsem viděl. 40% ()

Jello Biafra

Rok 1981 bol na slasher horory bohatý. Stačí sa len pozrieť: Evil Dead, Beyond, Zombi 2, Wolfen, Night Prowler, My bloody valentine a samozrejme aj tento hardcore horor. Nechnutné krvavé scény, useknuté hlavy, dusná atmosféra a ešte k tomu ten záver. Fakt len pre otrlých. ()