Nightmare

Nightmares in a Damaged Brain

Horor

USA / Itálie, 1981, 97 min

Romano Scavolini

Síce klasika z pomedzi dnes už trocha zapadnutých gore hororov starej školy, na ktorú sa však ja pozerám aj trocha kriticky v istých fázach. Napríklad taká ústredná postava G. Tatum – psychicky narušený jedinec hneď v úvode naznačuje, že na stvárnenie postavy so šialeným výrazom má predpoklady. Smola je však tá, že tento castingový úspech nedostáva hlavne v strednej časti priestor od režiséra sa prejaviť vo svojich vypätých kreáciách, ktoré boli ozdobou úvodu a nakoniec aj záveru. Pri oťukávaní nového pôsobiska sa iba ostýchavo poneviera po okolí ako Frankenstein bez výrazu. Tieto tmelové scény plné vaty vyvrcholili ľakajúcimi, vysoko tradičnými scénkami, ktoré len zbytočne a nasilu odďaľujú skutočné krvavé vyvrcholenie – to nakoniec našťastie aj príde. Scény z detstva psychopata ešte ako malého chlapčeka s veľkou sekerou ma zasiahli najväčším, doslova bezkonkurenčným dielom a to hneď po hereckom prejave dospelého Tatuma a krvavých mordoch, za čo veľká pochvala. Základná kostra príbehu skutočne pripomína HALLOWEEN Johna Carpentera – duševne chorý pacient - slasher, útek z nemocnice, krvavá pomsta, ..., hlavná postava ale nie je taký Terminator ako Michael Myers v maske. Vďaka gore záberom a špeciálnym efektom z dielne Eda Frencha, ktorému pri ich výrobe radil sám veľký Tom Savini (niektoré verzie filmu zámerne zavádzajú a Saviniho uvádzajú ako autora brutalít – reklama), sa horor “Nightmare“ ocitol aj v hľadáčiku cenzorov. V takom Fínsku, Británii, Nemecku a Kanade bol dokonca úplne zakázaný. Vo Veľkej Británii kedy sa v roku 1982 dostáva “Nightmare“ do miestnych kín je horor Romana Scavoliniho označený obmedzujúcim certifikátom Rated:X a to aj napriek tomu, že sa jedná o Cut verziu. V máji roku 1982 vydáva “Nightmare“ distribučné štúdio “Oppidan“ – VHS-ky úplnejšie o zhruba 1 minútu oproti kino verzii. Aj napriek tomu sa ale jedná o Cut zostrih. Zvolený smer pomaly odhaliť vystrihnuté časti filmu sa razom vďaka cenzorom z BBFC nielen zastavil, ale úplne obrátil. V júni budúceho roku už žiadne VHS-ky neboli k dispozícii. BBFC udeľuje totiž ban zásluhou umiestnenia filmu na tzv. zoznam Video nasties, čím sa z trhu už vydané kusy filmu musia stiahnuť. A aj sa tak samozrejme deje. Ku operatívnemu zásahu cenzorov prispela aj reklamná kampaň spojená s filmom – k vypožičanej VHS-ke dostal zákazník aj vrecko na zvracanie. Majiteľ štúdia “Oppidan“ David Hamilton-Grant bol dokonca kvôli distribúcii filmu na čas uväznený. K re-releasu Cut verzie na území UK sa pristúpilo až v roku 2002 (následné znovuvydanie aj v roku 2005), tentoraz pod označením Rated:R. Konečne v roku 2015 vychádza na DVD Uncut verzia vďaka distribučnému štúdiu „88 Films“. Okrem postupov britských cenzorov stojí za zmienku aj austrálske vydanie pod názvom “Schizo“. V dobe releasu VHS nosičov bola k dispozícii istý čas iba vysoko scenzurovaná verzia skrátená oproti originálu až o 8 minút. Austrália sa môže okrem toho pochváliť aj tým, že zásluhou distribučného štúdia “Video Classics Gold“ vychádza Full Uncut verzia filmu s dĺžkou trvania 100 minút.(17.7.2008)

Asi nejlepší je na celém filmu práce se sečnými a bodnými zbraněmi. Gore výživné - lítají hlavy, probodnuté trupy, podříznuté krky, ba i krysička pochutnávající si na mrtvole dívky nechybí. Ani mi nevadí, že u mnohých efektů je vidět použití gumových figurin. Vadily mi jiné věci - zejména střední část ztrácí výrazně tempo, nedaří se vykreslit patřičné napětí, mizerná hudba atmosféře rozhodně nepomáhá, dítě se prostě netrefí pistolí z několika metrů (a k tomu několikrát za sebou) a nikdo po zásahu šesti kulkami nebude stále při životě. Celou dobu jsem tajně doufal, že spratek C.J. bude vykuchán, vyvržen, vykastrován a rozčtvrcen.....tvůrci měli ovšem jiný záměr. Jen vzhledem k množství kečupu dávám krásné 3*. A erotika mohla být klidně otevřenější. Viděna nezkrácená verze.(6.10.2015)

Kurs amatérské psychologie. Kdyby tam aspoň pořád někdo hystericky neřval, zvlášť ta nesympatická matinka. Špatné to není, ale nadšení se teda rozhodně nekonalo. Nabývám přesvědčení, že IMDb má - co se týče hororů všeobecně, ale zvlášť těch starších - mnohem více odpovídající hodnocení (zde 5.3/10).(12.6.2010)

Po sľubne krvavom začiatku tu nastáva útlm v podobe častého flashbackovania, mudrovania a paberkovania z úvodných scén, čo ma nie vždy bavilo. Našťastie to zachraňuje exkluzívne slasherové finále a je škoda, že "Nočná mora v poškodenom mozgu" na túto vlnu extrémneho násilia nenaskočila omnoho skôr, než len v záverečnej desaťminútovke.(25.3.2018)

V některých případech zůstává rozum stát, když se podíváme, co všechno se tehdy dostalo na nechvalně proslulý seznam "video nasties." Nightmare je právě ten případ, jehož umístění mi tam nesedí. Po drtivou většinu času se totiž jedná o psychologickou sondu do vrahovy nemocné duše, co neustále trpí nočními můrami a silnými depresemi z hrůzného zážitku z dětství. Ten hlavní důvod pro zakáz distribuce filmu do mnohých zemí spočívá pouze v jeho prvních a posledních minutách, kde se capart se sekerou postará o slušnou dávku brutality. Tím to ale hasne. Zbytek snímku je netečnou vatou v podobě soukromých vztahů v rodině, kterou se maniak rozhodne zlikvidovat. Bohužel neúspěšně.(31.5.2012)

• - Byla vytvořena tzv. "CUT" verze, které byla umožněna produkce. (Flipnic)

• - Film byl pro krvavé a brutální scény zakázán v mnoha zemích, byl umístěn na seznam tzv. "videonasties" filmů ve Velké Británii a jeho prodej, půjčování a produkce byly právně stíhány. (Flipnic)

• - Na scénách vražd se údajně podílel známý maskér Tom Savini. Svoji přímou práci na tomto filmu ale dodnes popírá a tvrdí, že zde fungoval pouze okrajově jako konzultant maskérů a speciálních efektů. Údajně existuje "usvědčující" fotografie z natáčení, kde Tom Savini přímo předvádí jednomu z dětských herců, jak má v jedné ze scén správně držet v rukou sekeru. Savini se i tak k práci na tomto filmu nikdy nepřiznal ... (Flipnic)