Nightmare

Nightmares in a Damaged Brain

Horor

USA / Itálie, 1981, 97 min

Romano Scavolini

Síce klasika z pomedzi dnes už trocha zapadnutých gore hororov starej školy, na ktorú sa však ja pozerám aj trocha kriticky v istých fázach. Napríklad taká ústredná postava G. Tatum – psychicky narušený jedinec hneď v úvode naznačuje, že na stvárnenie postavy so šialeným výrazom má predpoklady. Smola je však tá, že tento castingový úspech nedostáva hlavne v strednej časti priestor od režiséra sa prejaviť vo svojich vypätých kreáciách, ktoré boli ozdobou úvodu a nakoniec aj záveru. Pri oťukávaní nového pôsobiska sa iba ostýchavo poneviera po okolí ako Frankenstein bez výrazu. Tieto tmelové scény plné vaty vyvrcholili ľakajúcimi, vysoko tradičnými scénkami, ktoré len zbytočne a nasilu odďaľujú skutočné krvavé vyvrcholenie – to nakoniec našťastie aj príde. Scény z detstva psychopata ešte ako malého chlapčeka s veľkou sekerou ma zasiahli najväčším, doslova bezkonkurenčným dielom a to hneď po hereckom prejave dospelého Tatuma a krvavých mordoch, za čo veľká pochvala. Základná kostra príbehu skutočne pripomína HALLOWEEN Johna Carpentera – duševne chorý pacient - slasher, útek z nemocnice, krvavá pomsta, ..., hlavná postava ale nie je taký Terminator ako Michael Myers v maske. Vďaka gore záberom a špeciálnym efektom z dielne Eda Frencha, ktorému pri ich výrobe radil sám veľký Tom Savini (niektoré verzie filmu zámerne zavádzajú a Saviniho uvádzajú ako autora brutalít – reklama), sa horor “Nightmare“ ocitol aj v hľadáčiku cenzorov. V takom Fínsku, Británii, Nemecku a Kanade bol dokonca úplne zakázaný. Vo Veľkej Británii kedy sa v roku 1982 dostáva “Nightmare“ do miestnych kín je horor Romana Scavoliniho označený obmedzujúcim certifikátom Rated:X a to aj napriek tomu, že sa jedná o Cut verziu. V máji roku 1982 vydáva “Nightmare“ distribučné štúdio “Oppidan“ – VHS-ky úplnejšie o zhruba 1 minútu oproti kino verzii. Aj napriek tomu sa ale jedná o Cut zostrih. Zvolený smer pomaly odhaliť vystrihnuté časti filmu sa razom vďaka cenzorom z BBFC nielen zastavil, ale úplne obrátil. V júni budúceho roku už žiadne VHS-ky neboli k dispozícii. BBFC udeľuje totiž ban zásluhou umiestnenia filmu na tzv. zoznam Video nasties, čím sa z trhu už vydané kusy filmu musia stiahnuť. A aj sa tak samozrejme deje. Ku operatívnemu zásahu cenzorov prispela aj reklamná kampaň spojená s filmom – k vypožičanej VHS-ke dostal zákazník aj vrecko na zvracanie. Majiteľ štúdia “Oppidan“ David Hamilton-Grant bol dokonca kvôli distribúcii filmu na čas uväznený. K re-releasu Cut verzie na území UK sa pristúpilo až v roku 2002 (následné znovuvydanie aj v roku 2005), tentoraz pod označením Rated:R. Konečne v roku 2015 vychádza na DVD Uncut verzia vďaka distribučnému štúdiu „88 Films“. Okrem postupov britských cenzorov stojí za zmienku aj austrálske vydanie pod názvom “Schizo“. V dobe releasu VHS nosičov bola k dispozícii istý čas iba vysoko scenzurovaná verzia skrátená oproti originálu až o 8 minút. Austrália sa môže okrem toho pochváliť aj tým, že zásluhou distribučného štúdia “Video Classics Gold“ vychádza Full Uncut verzia filmu s dĺžkou trvania 100 minút.(17.7.2008)

Velkým plusem tohoto filmu bylo obsazení hlavního "hrdiny".Baird Stafford v roli Tatuma exceloval.Škoda jen,že nedostal tolik prostoru.Ale pokud ho dostal tak to stálo za to.Film má vše co by měl správný horor mít.Skvěle zahranej záporák,trochu té psychologie,skvělá hudba,tísnivá atmosféra a na rok vzniku perfektní gore efekty.Navíc luxusní konec,který povyšuje snímek o třídu výš.Parádní zapomenutá pecka z "videonasties".(2.7.2015)

Naprosto úžasné a dnes již bohužel téměř zapomenuté horrorové drama, které si možná bere trochu předlohu z prvního Halloweenu, ovšem scénář rozehrává celý děj trochu naopak... Tento v minulosti zakazovaný film není tradičním slasherem nebo klasickým horrorem, ale hutným psychodramatem. Z psychiatrické léčebny je na doporučení psychiatra propuštěn schizofrenik s tím, že bude léčen na svobodě a bude ke svému psychiatrovi docházet ambulantně. Psychicky nemocného pacienta hraje naprosto úžasně Baird Stafford, sám ztracen ve svých šílených, krvavých snech, které mají jisté spojení s jeho rodinou, dětstvím a domem, kde v minulosti bydlel. Spocený, s šíleným výrazem v obličeji, s občasnými strašlivými záchvaty děsu ... Propuštění tohoto pacianta se okamžitě prjeví jako velká chyba, Tatum (příjmení této postavy) se okamžitě policii ztrácí z dosahu a k psychiatrovi se nedostaví. Vrací se směrem ke svému domu, kam ho táhnou jeho noční můry a halucinace. Občas se dopustí nějaké té vraždy, ale vraždy nejsou v tomto filmu účelovým jevem. Tatum je vnitřně rozpolcen a určitá jeho stánka osobnosti vraždit nechce... Nemůže si však pomoci. Dům, kde bydlel se svými rodiči je obydlen ženou se třemi dětmi. Dvě dcery a syn hodně zlobí, zejména syn provádí neustále nějaké lumpárny a jsou s ním jen starosti. Jeho matka nachází oporu ve svém příteli. Zde tvůrce rozehrávají druhou polovinu filmu, kde vyjasňují vztahy a problémy této neúplné americké rodiny. Celý děj pomalým tempem nezadržitelně spěje k finálnímu setkání Tatuma s rodinou... aby vygradoval v neskutečná krvavá jatka, vyjasnění Tatumovi minulosti, zdroje nemoci a v ještě více šokující několikavteřinový závěr filmu... Naprosto geniální film, úžasná hutná a tísnivá atmosféra, neuvěřitelně skvěle zahrané utrpení jak Tatuma, tak jeho obětí, při první vraždě jsem vyloženě nadskakoval na posteli ... Úžasná temná a gradující hudba, přesně v těch scénách, kdy je toho zapotřebí. Průměrné až velmi dobré herecké výkony... Film mne neskutečně překvapil a stal se pro mne jedním z nejlepších horrorů vůbec ... V minulosti byl na seznamu "videonasty" cenzurovaných a zakazovaných filmů, což ho bohužel téměř pohřbilo. Pro milovníky gore ... vražd není moc, ale pokud k nim dojde, je to opravdu síla ...(18.12.2007)

Kurs amatérské psychologie. Kdyby tam aspoň pořád někdo hystericky neřval, zvlášť ta nesympatická matinka. Špatné to není, ale nadšení se teda rozhodně nekonalo. Nabývám přesvědčení, že IMDb má - co se týče hororů všeobecně, ale zvlášť těch starších - mnohem více odpovídající hodnocení (zde 5.3/10).(12.6.2010)

Věděl jsem že se na filmu podílel Savini, ale to je asi tak všechno. tenhle film dlouho poletoval okolo mě ale nějak moc jsem ho vidět nechtěl, což je škoda, protože tenhle film má dost zajímavou myšlenku a celá ta psychadelická atmosféra nemá chybu. Neříkám že to je nějaké nadčasové dílo ale na zkouknutí dokáže celkem překvapit. Gore je tu poměrně dost a jsou fakt díky Savinimu dost parádní, useknuté hlavy, podříznutý krk a více. Škoda jen lehce roztahanosti která lehce filmu ubírá, ale jinak palec nahoru.(21.12.2013)

• - Za tehdy "nelegální" poskytnutí "UNCUT" verze jiné osobě byl jistý vlastník odsouzen k trestu odnětí svobody na 6 měsíců!! (Jiné zdroje tvrdí, že 9 měsíců). (Flipnic)

• - Byla vytvořena tzv. "CUT" verze, které byla umožněna produkce. (Flipnic)

• - Na scénách vražd se údajně podílel známý maskér Tom Savini. Svoji přímou práci na tomto filmu ale dodnes popírá a tvrdí, že zde fungoval pouze okrajově jako konzultant maskérů a speciálních efektů. Údajně existuje "usvědčující" fotografie z natáčení, kde Tom Savini přímo předvádí jednomu z dětských herců, jak má v jedné ze scén správně držet v rukou sekeru. Savini se i tak k práci na tomto filmu nikdy nepřiznal ... (Flipnic)