Vrbovský veter

• angličtina Vrbovian Wind

Príbeh človeka, ktorý prestal piť, aby znova začal naplno žiť. Film o svojráznom hudobníkovi a zakladateľovi festivalu Vrbovské vetry Braňovi Jobusovi. Braňo reštartoval svoj raketový motor. Kedysi alkoholom „naboptnaný chuj", dnes životnou energiou vystrelený a nabudený znova lieta. Organizuje Vetry, hrá vo viacerých vrbovských kapelách a projektoch: Karpatské chrbáty, Vrbovskí víťazi, Abusus, Vrbovské vŕby, 13-ty batalión. Sekunduje mu jeho brat Andrej, prezývaný Pán Brat. Vynálezca, moderátor, riaditeľ legendárnych pretekov Formula 0 a Dostihov na húpacích koňoch, špecializujúci sa na výrobu unikátnych hudobných nástrojov, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou ich nezameniteľného priemyselného folklóru. (MFF Cinematik Piešťany)

Hamaradža

Hrejivé, úspešne zachycujúce Jóbusovskú prepnutú filozofiu, akurát by som bol určite radšej za celovečernú formu. 3,5* ()

GTS_PUNK

Tradičný dokumentárny film o netradičnom festivale, organizovanom ešte netradičnejšou bratskou dvojicou zo "stredu Európy a vesmíru", Vrbového. Štýl, nielen ten hudobný, bratov Jobusovcov je skvelou ukážkou toho, ako dokážu kvázi blbé nápady vyzerať zábavne a dobre, keď ich beriete s plnou vážnosťou a podarí sa vám nimi získať si ľudí. Aj keď sa dokument samotný až tak nezameriava na samotnú hudobnú tvorbu či históriu mnohých kapiel bratskej dvojice, zábery z festivalu "Vrbovské vetry" jasne ukazujú, aký druh hudby produkujú. Značne svojský - hraný na extravagantné doma vyrobené nástroje, spievajúci často o absolútnych nezmysloch, ale predsa tak dobre, že si mnohé ich piesne získali aj mňa. A veci ako preteky Formule 0, dostihy na hojdacích koňoch či veľkolepý prílet "precedu multiorganizácie KRIAK" na helikoptére, snáď ani netreba komentovať. Väčšiu originalitu na slovenskej hudobnej festivalovej scéne neuvidíte. Ba čo dokonca, zrejme ani na žiadnej inej festivalovej scéne. Vrbovský veter nespomína na dni minulé, ale ukazuje to, že sa máme zo života tešiť minimálne tak, a takým spôsobom, akým to dokáže Braňo Jobus. Hudba, zábava, láska. Dokonalosť v nedokonalosti a nedokonalá dokonalosť, tóny JREG a vivat precedovi! ()

MM_Ramone

Vo filme "Vrbovský veter" zazneli skladby: "Jáj, henten?" (Abusus), "Utekám" (Abusus), "Zemplínska šírava (Chiki Liki Tu-a), "Já jsem včera pil aj tvrdé" (Karpatské chrbáty), "Hymna multiorganizácie Kriak" (Vrbovskí víťazi), "Sloboda" (Živé kvety), "Měsíc" (Mňága a Žďorp), "Láska moja de si" (Chiki Liki Tu-a), "Zavrela ho a on zostal doma" (Karpatské chrbáty), "Nebuď hlúpa" (Zóna A), Chalani si v šenku sedá" (Karpatské chrbáty), "Jsem už starej chlap" (Chiki Liki Tu-a), "Olejom sa zapaprem" (Vrbovskí víťazi), "Čistý deň" (Abusus), "Chci zas v tobě spát" (David Koller), "Víťazi sú v pluse" (Vrbovskí víťazi), "Doma dobre" (Para), "Poďakovanie" (Abusus). *** ()

tuberatanka

Braňo Jobus je bezpochyby nadaný rozprávkar a kreatívny hudobník rozličnými spôsobmi miešajúci alternatívne hudobné smery s estetikou pokleslých vidieckych zábav. Mám ale podozrenie, že v tomto filme zasahoval trochu priveľa na úkor režiséra (ktorého pôvodnou ambíciou bolo zrejme zblízka zdokumentovať dianie na festivale Vrbovské Vetry), a značne veľká (najzaujímavejšia?) časť natočeného materiálu musela ísť stranou. Keďže som sa zúčastnil oboch festivalov, často som videl filmový štáb ako pobieha a s úspechom vyhľadáva najzaujímavejšie či najkurióznejšie situácie ktoré sa na tomto festivale priam núkajú; film je však z veľkej časti poňatý ako sebaprezentácia Braňa Jobusa a jeho tvorby, a použitý materiál bol tomu podriadený. Film je teda určený skôr ako nejaký základný prehľad pre ľudí, ktorí ešte neprišli do styku s bohatým svetom a tvorbou tohto človeka - fanúšikovia už väčšinu vecí v tomto filme spomenutých určite dôverne poznajú, aj keď sa na nich radi pozrú znovu. Pre tých budú asi najzaujímavejšie nanovo priamo v dielni natočené hudobné ukážky Vrbovských Víťazov. ()