Man from Reno

Tsuki

Viděno 12.3.2015 na speciálním promítání v rámci "The Foreign Correspondents' Club of Japan". Přítomný byl samotný režisér a herečka Fujitani Ayako. Film sám o sobě mě však trochu zklamal. Jde sice o mysteriózní film, takže záhadnost je na místě, jenže od začátku to bylo na můj vkus natolik zmatené, že jsem po chvíli zjistila, že nechápu z dění téměř nic a bylo docela ubíjející to celé sledovat. Navíc pasáže se šerifem mě poměrně nudily (pasáže v angličtině). Pasáže s hlavní hrdinkou probíhaly spíše v japonštině a byly o něco zajímavější, místy i trošku zábavné (salát v kufru atp.) Ovšem až do úplného konce jsem nebyla schopná pochytit, o co vlastně jde, a i když se na konci něco trochu vyjasnilo, rozhodně to nebylo dostačující. Ne pro mě. Marně jsem doufala, že má snad film nějaké poselství. Po promítání se konala menší konference, kde režisér Dave Boyle a herečka Fujitani Ayako odpovídali na otázky. Kdosi se zeptal, jestli poselství filmu je "Nevěř záhadným pohledným mužům", načež se však režisér zatvářil mírně zmateně a odpověděl, že on sám tímto filmem nezamýšlel sdělit nějakou myšlenku. Což jen potvrdilo to, že záměr byl skutečně pouze natočit mysteriózní thriller bez pořádného vysvětlení. Odpověď režiséra mě trochu zklamala. Na druhou stranu ale oceňuju jeho originalitu ve snaze točit bilingvní a bikulturní filmy, což je údajně jeho specialita (bohužel nemůžu pořádně posoudit, jelikož krom tohoto filmu jsem z jeho tvorby nic neviděla)... Každopádně soudě podle filmu Man from Reno, tvořit filmy na hranici dvou kultur a dvou jazyků se mu daří, třebaže dějem někomu jako jsem já tolik neřeknou. Ale právě tohle byl prvek, který mě na samotném filmu zaujal nejvíc. Bilingvní filmy se jen tak nevidí a v dnešním mezinárnodně propojeném světě se člověk zkrátka musí zeptat "no a proč vlastně ne?" Bilingvní herečka Fujitani Ayako pro tenhle film byla nejspíš jasná volba. V tomhle ohledu mě film rozhodně zaujal (což zvedlo hodnocení alespoň na tři hvězdy). ~(2,5)~ ()