Země nikoho

• slovenský

Zem nikoho

No Man's Land

Drama / Komedie / Válečný

Bosna a Hercegovina / Francie / Slovinsko / Itálie / Velká Británie / Belgie, 2001, 98 min

Příběh, který vystihuje válku na Balkáně naprosto přesně a věrohodně tak jak ho snad žádný film nevystihl. Jestli je Dubrovník perla Balkánu jejich historie tak tohle je perla Balkánu jejich kinematografie. Film přibral i velkou hromadu černého humoru a tak je příběh vyprávěn s větší sebejistotou k nesmyslnosti války. Nedivím se, že tento film vyfoukl Amelii z Mortmantu oskara za evropský film, takový komorní a přesto velký film se jen tak nevidí. Je vidět, že si autoři dokázali přiznat, že válka, která tam dříve probíhala byla nesmyslná a naprosto zbytečná, jejich mentalita je nádherně vidět v rozhovoru, kde je v bunkru bombardují a oni se tam hádají. --- Vaše televize ukazuje naše vesnice a tvrdí, že jsou vaše.(31.7.2006)

Geniálna sonda do pokrytectva a hyenizmu západu ako aj samotného konfliktu v Balkáne, ktorého nemými a nemohúcimi svedkami sa stávajú, ako vo veľmi veľa prípadoch, spolitizovanými a inkompetentnými predstaviteľmi OSN do ohnísk konfliktov vysielané jednotky UN. Nie je vôbec pdostatné či sa niečo podobné aj v skutočnosti udialo, lebo už len súčastnosť ponúka veľmi veľa ďaľších scenárov na podobnú tému. Tému západu s hrubou čiernou páskou na očiach dobrovoľne ponechávajúcu všetko akosi na samospád. Môžem ešte na podobnú tému odporučiť Welcome to Sarajewo(1997) alebo Guerreros(2002). 4,5*(10.1.2007)

Tak to bylo přesné a stejně absurdní jako celý bosensko-srbský konflikt. Ze závěru jsem šel do kolen a z chování modrých přileb UN také. Ať si je člověk vybaví kdekoliv, vždy jen přihlíží třeba i vraždění protože nemají mandát zasahovat...ale vodu v petce a pytlík rejže nebo žvejku vám z tanku hodí...... To je tak vše. Perfektní protiválečná satira u které se člověk zas až tak nesměje, protože se odehrává na pozadí bývalého válečného konfliktu, kde to skutečně blbě dopadlo.... Oskara to má právem a já dávám 4 * * * * . Snad to viděli i potentáti v NY a šéfové telvizních štábů kteří své war reportéry vysílají do míst konfliktů s cedulí PRESS na kevlarových vestách....(30.7.2011)

,,…PROTOŽE VY JSTE ZAČALI VÁLKU!“ … ,,TO NENÍ PRAVDA, VY JSTE ZAČALI VÁLKU!“ … ,,MY?“ … ,,ANO, TO VY JSTE ZAČALI VÁLKU!“ … ,,NE, TO VY, VY JSTE ZAČALI VÁLKU!“… /// Satirickej pohled na jednu válku a důkaz, že její nesmyslnost může mít nejrůznější podobu. Přestože jsou nepřátelé spolu v jednom zákopu, nejde tady o psychologii či dokonce navázání přátelství, jde jen a pouze o zdůraznění absurdní situace celýho konfliktu, ve kterým svoji nezanedbatelnou roli sehráli i vojska OSN. Jednohubka, která je víc vtipná než válečná. Alespoň na první pohled… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, kdy a na co bylo třeba vojáků UNPROFOR. 2.) Ležím na skákavý mině (a chce se mi srát). /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE * NAPĚTÍ **(29.5.2013)

Miluji filmy, kterým nemůžeme dát jednoznačně nálepku komedie, válečný, drama .. to je přesně tento film . Vojáci Bosny a Srbska se sejdou v jednom zákopu. Považuji za důležité a celkem zásadní , že není straněno ani jedné straně. To opravdu má právem Oskara . Úloha vojsk OSN je stejně tak trapná a směšná jako kdysi volba Jana Kavana jako předsedy válného shormáždění OSN.(7.6.2006)

• - Tento film bol nakrútený len za 30 tisíc eur. (Raccoon.city)

• - Voják mírových sil komentuje přílet vrtulníku s nadřízenými rčením: "Deus ex machina", což je literární termín, který se do češtiny překládá jako: bůh ze stroje. V přeneseném významu pak jako někdo (popř. něco) náhle se objevující a přinášející nečekané řešení. (Petrus1)

• - Mina, o kterou ve filmu jde, je PROM-1 jugoslávské výroby. (Apolskis)