Země nikoho

• Francie

No Man's Land

Zem nikoho

Drama / Komedie / Válečný

Bosna a Hercegovina / Francie / Slovinsko / Itálie / Velká Británie / Belgie, 2001, 98 min

Takovahle volovina sebrala oskara Amelii, to snad ani neni mozny. Ale to je tematem, Amelie je oddechovka, kdezto tady se tvurci snazi kritizovat vsechno mozny na valce. A jakmile se to akademici docetli, uz si urcite slintali kuli tematu na triko a ani film nevideli. Pribeh je pekne jednoduchej, ze zacatku to sice vypada jako komedie, ale za chvily tvurci zvazni a snazi se kritizovat. Problem je, ze me to nijak zvlast nezaujalo a jelikoz byli hlavni hrdinove nesympaticky, tak mi bylo fuk, co se s nima stane. Konec je sice zajimavej, ale to uz filmu nepomuze. Proste takovej nicim zajimavej film, kterej ve me nic nezanechal.(27.2.2007)

Tak to bylo přesné a stejně absurdní jako celý bosensko-srbský konflikt. Ze závěru jsem šel do kolen a z chování modrých přileb UN také. Ať si je člověk vybaví kdekoliv, vždy jen přihlíží třeba i vraždění protože nemají mandát zasahovat...ale vodu v petce a pytlík rejže nebo žvejku vám z tanku hodí...... To je tak vše. Perfektní protiválečná satira u které se člověk zas až tak nesměje, protože se odehrává na pozadí bývalého válečného konfliktu, kde to skutečně blbě dopadlo.... Oskara to má právem a já dávám 4 * * * * . Snad to viděli i potentáti v NY a šéfové telvizních štábů kteří své war reportéry vysílají do míst konfliktů s cedulí PRESS na kevlarových vestách....(30.7.2011)

Aktuální tragikomedie o válce v Jugoslávii nás zavede do jednoho příkopu na uzemí nikoho. Zde se setkávají postavy mezinárodního obsazení: bosňan, srb, francouz za "šmouly" z UMPROFOR a angličanka z médií. Snaží se zachránit vojáka ležícího na mině. Nic nevyřeší a zase se rozejdou. - Velice zdařilý začátek filmografie Danise Tanovice předvádí balkanský kotel v praxi. Na počátku si myslíte, že sledujete válečný film, který se uprostřed změní v komedii, nakonci však zbývá jen velice smutný příběh o marnosti lidského snažení. - Proč tedy nedávám pět hvězdiček? Mám pocit, že mi na tomhle filmu něco vadí: snad, že se cítím lehce a nenápadně manipulována, snad mi příjde příběh příliš vypočítán na efekt.(28.1.2004)

Geniální. Po shlédnutí jsem byl v takové nepříjemné depresi a přemýšlel jsem o všech těžkostech světa:-) Ne vážně. Velice působivý film, v kterém Tanovič naprosto fantasticky a s nadsázkou kritizuje účastníky konfliktu v Bosně. Srby, Bosňany, jednotky OSN (kterým znepřátelené strany říkají podle modrých přileb šmoulové:-) ) a média - všichni měli svůj díl viny na průběhu té šílené války... Musím říct, že jde o jeden z nejlepších filmů o válce, který jsem kdy viděl. Je těžké uvěřit, že je Danis Tanovič tak nezkušeným režisérem - povedl se mu opravdu mistrovský kousek.(12.5.2005)

Humor i tragika tohto filmu vyplýva zo samotnej podstaty balkánskeho konfliktu, tragédie národov s väčšími či menšími prestávkami roky bojujúcich proti sebe a predsa žijúcich veľmi tesne pri sebe (stačí si prečítať dejiny Juhoslávie). Tentokrát však nejde o zobrazenie konfliktu národov ale o príbeh konkrétnych jednotlivcov. K základnej zápletke sa pridáva neschopnosť OSN a jej pochybných vojsk UNPROFOR, ktoré nemajú právo zásahu, samotní vojaci o ničom nerozhodujú, sú však skvele vybavení. Taktiež hyenizmus novinárov ukázaný jest. O podstatu riešenia konfliktu, či nebodaj pomoc postihnutým sa nezaujíma temer nik. Traja vojaci, vojak OSN a novinárka v príbehu o jednej blbo umiestnenej trhavej rozbuške. Poetika filmu pripomína čechovovský smiech cez slzy.(18.10.2004)

• - Voják mírových sil komentuje přílet vrtulníku s nadřízenými rčením: "Deus ex machina", což je literární termín, který se do češtiny překládá jako: bůh ze stroje. V přeneseném významu pak jako někdo (popř. něco) náhle se objevující a přinášející nečekané řešení. (Petrus1)

• - Tento film bol nakrútený len za 30 tisíc eur. (Raccoon.city)

• - Mina, o kterou ve filmu jde, je PROM-1 jugoslávské výroby. (Apolskis)