Tulipánová horečka

• Austrálie

Historický / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 2017, 105 min

• luka4615

Emočně sterilní filmová jednohubka zasazená do krásných, avšak po čase zcela fádních reálií Amsterdamu sedmnáctého století. Tulip Fever sice v počátku ohromí skvělým hereckým obsazením, vtahujícím dobovým zabarvením a detailními záběry na nahé tělo Alicie Vikander, avšak poté už se vážně nemůžete zbavit dojmu, že pod tou vší historickou a dramatickou slupkou se ukrývá mělká a klišovitá premisa, která jako by z oka vypadla některým "brakovým" romantickým počinům z velkého plátna či televize. Je to velká škoda, jelikož z potenciálu, který film Tulip Fever vyzařoval šlo dozajista "vytěžit" mnohem více. PS: Mám takový nepříjemný pocit, že z "vojáčka" Christopha Waltze budu mít doživotní trauma. „A new breaker came from nowhere like an act of God, and it changed people's lives. A white flower with a God-given crimson stripe turned our lives upside down, mine and my mistress Sophia's.“(25.11.2017)

Výprava a kostýmy zaslouží absolutorium a konkrétně z Amsterodamu ta dobová atmosféra vyloženě dýchala. Námitky nemám ani pokud jde o herce. Waltz byl tradičně výborný, Alicia Vikander jako obvykle roztomilá a problém jsem neměl ani s DeHaanem a dalšími. Potíž je v tom, že se jedná o bezkrevnou romanci s vykalkulovanými emocemi a navzdory názvu tu tulipánová horečka hraje jen zástupnou roli. Chadwick mě nijak zvlášť neoslovil ani ve svých minulých historácích a nejinak je tomu tady. 55%(19.11.2017)

Drama, jemuž vévodily kostýmy a obsazení Vikanderovic Alice do hlavní role. Pravdou totiž je, že se herecky zrovna přetrhnout nemusela, stačila ji jen ta její hezká tvářička v pěkných šatech (u ní mně to ale nevadí). Jedinou charakterní roli v tomhle intrikánském boji tak odehrál skvělý Christoph Waltz. Tulip Fever není vůbec průšvihem, herecky to šlapalo, potěšila i vedlejší role herčky Robin ze Strikea, ovšem děj skákal z krátké scény do další krátké scény a snad jen díky dynamičtějšímu konci to vytáhnu na slabší čtyři.(25.3.2018)

Mám ráda historické romány jak na papíře, tak na plátně.. "Tulipánová horečka" je příjemná a velmi osudově dramatická romance s velkou výpravou.. Velkým bonusem tohoto snímku je neotřelé pozadí Amsterdamu 17. století, které se ve filmech příliš neobjevuje.. Další plus vidím v tulipánové tematice a prostředí z malířské dílny.. "Tulipánová horečka" mne především nalákala hvězdným obsazením.. Alicia Vikander svou křehkostí a ladnou krásou působí, jakoby právě vystoupila z dobového obrazu.. Christoph Waltz ztvárňuje další charismatickou, téměř padouší, roli.. Judi Dench se objevuje v pro ní netradiční roli.. Vedlejší postava služky se snoubencem jsou také příjemné charaktery.. Jediný nesypaťák je Dane DeHaan, který se do role svůdníka příliš nehodí.. Děj je nasáklý klasickým romantismem, takže vztahy mezi postavami nejsou příliš logické, ale o to více spontánní.. Velmi se mi líbí důraz na osudovost.. "Tulipánová horečka" není typicky líbivým snímkem, ale cestu k mému srdci si našla.. Ráda se za čas na ní opětovně mrknu.. Spíše pro fandy historických dramat, než pro široké publikum..(27.3.2018)

Takmer dvojhodinova romantarna on+ ona, navyse len v pod/priemernych kulisach. Fakt ako, nic mi to nedalo, slo to dost na scheme - sex -dialogy v kulisach - sex -dialogy...... pravom zabudnutelny film, sa cudujem kvalitnym hercom ako Jack O´Connell /Hra penez, Jezero Smrti/, Vikander a samotnej M Judi Dench /The Golden Eye, Skyfall/ ze sa do takejto koniny nechali ukecat. Dench uz fakt starne, a radsej nech uz netoci nic : 62 %(3.4.2018)

• - Na konci roku 2014 bol hotový prvý zostrih. Prezentácia filmu prebehla v máji nasledujúceho roku na festivale v Cannes. Potom však o filme nebolo dlho počuť. Až v roku 2016 spoločnosť Weinstein Company oznámila premiéru uprostred leta. Týždeň pred uvedením došlo k ďalšiemu odkladu, tentokrát na február 2017. Prekliaty film sa nakoniec v kinách objavil až na prelome leta a jesene 2017, teda tri roky po svojom dokončení. (classic)

• - V ranných fázach, ešte pod záštitou štúdia Dreamworks, sa počítalo s hercami ako Jude Law a Keira Knightley. Režijných oťaží sa mal chopiť John Madden. (classic)

• - Do hlavní role Jan Van Loose byl původně obsazen belgický herec Matthias Schoenaerts, později byl ale nahrazen Danem DeHaanem. (Tristan Rafael)