Tulipánová horečka

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2017, 107 min

Trochu som sa bál, do akých klišé nakoniec tento film zablúdi a počas prvej polky filmu som si hovoril, že toto je absolútne napísané ako klišé. Postavy boli klišé, situácie boli klišé, dialógy boli klišé alebo absolútne divné a chýbala im uveriteľnosť. A začínal som skutočne byť z filmu frustrovaný. Plus si priznajme, že sa to neodohráva v bohatších častiach Amsterdamu a veľa pekných kostýmov tu neuvidíme. Film je skôr veľmi špinavý a chudobný odohrávajúci sa v 17-tom storočí. A začínal som mať pocit, že to nezachráni nič, lebo jediné čo sa dialo bolo, že som sa nudil. Keď sa však cez to prehupneme a dostaneme sa do skutočného filmu ako takého a veci sa začnú diať, tak to začne byť zaujímavejšie a konečne uvidíme aj nejaké dobré momentky. Plus aj postavy dokážu zo seba odhaliť oveľa viac a nebude to len klišé na klišé. Aby som však povedal pravdu, tak sa neubránime ani tu momentkám, ktoré môžeme predtým veľmi dobre odhadnúť a vieme ako nakoniec dopadnú. Dokonca si film miestami myslí, že keď to naznačí, tak to nám iba potvrdí a tým pádom to vlastne nebude také zlé. No ja si myslím, že to je koniec koncov ešte horšie. Chcete príklad? Vo filme sú dve také momentky. Keď Maria (rozprávačka) povie, že sa v jednej scénke videla v budúcnosti bez toho, aby to vedela... a keď Judi Dench povie, že v Biblii je tiež príbeh o dvoch zlodejoch. Nebudem to vysvetľovať a zachádzať do spoilerov, no v podstate nám tým film prezradí čo sa stane ďalej. Pričom v tej druhej variante to vieme už vopred, že sa to stane. Veci ako toto ma skutočne ťahali z filmu späť. Ale možno je na čase spomenúť nejaké tie pozitíva. Myslím si, že záver má pár uspokojivých momentov s Cornelisom. Dostaneme z jeho postavy oveľa viac, než som si myslel, že budeme mať pôvodne. Plán, ktorý Sophia vymyslí je skvelý a prekvapivý a stojí za to. A potom je tu pán doktor, ktorý vás zaručene pobaví všetkých. Čo je tu inak ešte zaujímavé je fakt, že toto je druhý film tohto roku, kde sa spolu stretnú Dane DeHaan a Cara Delevingne. Prvý bol "Valerian And The City Of Thousand Planets". Hodnotenie: C(2.9.2017)

První konkrétní vlaštovky jsou už někdy z roku 2004, kdy několik dní před první klapkou s luxusním obsazením (Keira Knightley, Jude Law) se tvůrci rozloučili kvůli jisté změně daňových pravidel ovlivňujících výrobu filmů ve Spojeném království. O deset let později, s jinými, ale stejně zajímavými herci, bylo hotovo. Jenže premiéra se odkládala a nakonec se diváci dočkali až na podzim 2017. Výsledek je trochu nahoru dolů – asi jako s cibulkami tulipánů, o které tu rovněž běží. Ústřední linii nám představí služebná, která se stará o úspěšného obchodníka a jeho mladou manželku. Monotónní vztah s totožnými večery vyplněnými odcizenými pokusy o početí naruší touha vlivného muže po obrazu s krásnou chotí. Přijde talentovaný malíř a zakázaná láska je na světě. Coby celek několikrát změníme žánrovou polohu, škodí podivné chování několika postav, ztuhlost řady scén. A momentů, které zamrzí (třeba když devět měsíců něco tajíme, abychom to poté rozkřikovali před otevřenými dveřmi). Manželství je sice vykreslené jako nudné a bez vášně, ovšem i románek je předložený velmi stroze a náhodně. Pár významných pohledů a slibů ještě jaro nedělá. Mezi nadějným námětem a výslednou podobou se toho pokazilo víc. Tudíž dilemata, která hlavní postavy prožívají, se k nám dostanou v poměrně jalové podobě. A třeba nedorozumění, které rozdělí služebnou s jejím milým, mělo mnohem větší potenciál. Na šťavnaté historické melodrama z drsných kulis Amsterdamu 17. století si tak musíme nechat zajít chuť.(22.11.2017)

• rikitiki

O tulipánech se neřekne víc, než že za ně Holanďané v 17. století zaplatili jako za dům. Proč, jak, co s nimi pak dělali: pěstovali, přeprodávali: komu? Nic z toho snímek ani nenaznačí, takže tulipánový trh je pro diváka zmateným rejem, kterýž musí akceptovat a moc nad tím nepřemýšlet. _____ O horečce toho taky moc nepadne. Jestli jí má být údajná vášeň mezi mladou manželkou a malířem, tak leda houby, protože tihle dva se kolem sebe jen ochomýtají a pak se na sebe najednou vrhnou, aniž by z toho byla patrná láska. Spíš to vypadá na čistě sexuální záležitost z nedostatku jiných příležitostí. ___ Snímek dále pojednává o: nedostatku těhotenství, nadbytku těhotenství, ženském klášteře podnikajícím v tulipánovém byznysu, zadluženosti, snaze dosáhnout manželství, snaze vymanit se manželství a začátcích gynekologie. Je toho přespříliš. K tomu všemu postavy řeší své problémy stupidně. Jistě: pro drahocennou věc si pošlu toho nejnespolehlivějšího člověka v místnosti. Samozřejmě, z manželství se snažím vyvléknout tou nejkomplikovanější lstí od dob Romea a Julie. Jednoznačně: když mě někdo zklame, tak se všeho vzdám a vyrazím na doživotní exotickou dovolenou. Když dojdou nápady, jak posunout děj, tak pomůže nějaká nesmyslná náhoda. _____ Takže snímek neví, co chce vyprávět a vyklouzne z toho překvapivou, ale bohužel neuspokojivou pointou. Všechno to bylo vyprávění pro jednu dívenku o tom, jak přišla na svět. Je to pointa hodná seriálu Jak jsem potkal vaši matku, protože je stejně tak natahovaná, ale ani zdaleka ne tak vtipná a ironická. ____ K pozitivům patří výprava: všichni vypadají jako by zdrhli z obrazů Vermeera van Delfta a někteří cestou vykradli krajkářskou dílnu. Obdivuhodná (i když dnes nenapodobitelná) je náborová taktika holandského námořnictva. Měla sice jisté mezery v etice, ale její úspěšnost byla stoprocentní. „Vítej u maríny!“ /1. 9. 17./(1.9.2017)

Romantický film, u kterého jsem si říkal, že je vlastně jedno, jestli je to o tulipánech nebo ne, protože by tam fungovalo cokoli jiného. Příběh milenců není špatný, nemá zlý vývoj, ale to zbytečné prosazování komična mi tam nesedělo. A nakonec je to i v závěru takové divně pozitivní, což jsem nečekal.(9.4.2018)

Drama, jemuž vévodily kostýmy a obsazení Vikanderovic Alice do hlavní role. Pravdou totiž je, že se herecky zrovna přetrhnout nemusela, stačila ji jen ta její hezká tvářička v pěkných šatech (u ní mně to ale nevadí). Jedinou charakterní roli v tomhle intrikánském boji tak odehrál skvělý Christoph Waltz. Tulip Fever není vůbec průšvihem, herecky to šlapalo, potěšila i vedlejší role herčky Robin ze Strikea, ovšem děj skákal z krátké scény do další krátké scény a snad jen díky dynamičtějšímu konci to vytáhnu na slabší čtyři.(25.3.2018)

• - Stejný film s rozpočtem 45 milionů amerických.dolarů se měl točit již v roce 2004, ale kvůli změně britských daní se projekt zrušil. [Zdroj: Týdeník Televize] (M.B)

• - Natáčelo se v anglikánské Norwichské katedrále a v anglických městech Holkhamu, Cobhamu a Tilbury. Také se filmovalo na historickém náměstí v centrálním Londýně - Charterhouse Square, v Pinewoods Studios a mimo Anglii v Rakousku. (Tristan Rafael)

• - Do hlavní role Jan Van Loose byl původně obsazen belgický herec Matthias Schoenaerts, později byl ale nahrazen Danem DeHaanem. (Tristan Rafael)