Tulipánová horečka

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2017, 107 min

Vlastně jsem původně chtěla dát 2* a stále nad nimi přemýšlím. Vůbec se nedivím té šíleně dlouhé postprodukci, kterou film prošel, protože věřím, že pro studio i tvůrce muselo být velice těžké rozhodnout, jakým způsobem film chtějí vůbec prodat. V Tulipánové horečce totiž vůbec nic nefunguje. A přitom námět není špatný a myslím, že i na papíře to mohlo vypadat velice dobře, víceméně je to o tom, jak se vše děje díky různým náhodám a nedorozuměním. Mohlo to fungovat, jenže tak chabé vykreslení postav jsem dlouho neviděla, hlavní hrdinka mi byla silně nesympatická, ústřední milenecký vztah bez špetky chemie a vůbec nefungoval. Celý film jsem nechápala, jak a proč se ti dva vlastně do sebe zamilovali, ve filmu jsem to jednoduše neviděla. Christopha Waltze mi bylo líto, takovou roli se nezasloužil.(1.9.2017)

Příjemné kostýmní drama (modré šaty, jež nosí Alicia jsou opravdu nádherné), které krom zmatku v ději a chování postav, bohužel nemá moc co navíc nabídnout. Film tudíž táhnou především skvělí herci, ačkoliv téma není na škodu. Vášeň, zrada, láska, chtíč, vina, přičemž není dobré, onu lásku a chtíč, zaměnit.(3.9.2017)

Chladne láskyplný film o nedokonalosti, márnotratnosti a krehkosti šťastia, pokiaľ nie je prijímané s pokorou a zároveň príjemne nekonfliktná dráma, zasadená v pôvabnom prostredí s prekvitajúcimi detailami. Lepšie prekyprená réžiou by azda zožala väčšiu úrodu na hereckom poli. Poväčšine bol zaradený polplyn a z takých es ako Waltz či Vikander už treba žmýkať vodu zo skaly. Ale aj ten polplyn stačil na slušný zážitok, ktorý miesil sympatie kultivovaným spôsobom zlatého veku Amsterdamu a v napätí ulahodil vyšším nárokom na spotrebu nervov.(31.8.2017)

• rikitiki

O tulipánech se neřekne víc, než že za ně Holanďané v 17. století zaplatili jako za dům. Proč, jak, co s nimi pak dělali: pěstovali, přeprodávali: komu? Nic z toho snímek ani nenaznačí, takže tulipánový trh je pro diváka zmateným rejem, kterýž musí akceptovat a moc nad tím nepřemýšlet. _____ O horečce toho taky moc nepadne. Jestli jí má být údajná vášeň mezi mladou manželkou a malířem, tak leda houby, protože tihle dva se kolem sebe jen ochomýtají a pak se na sebe najednou vrhnou, aniž by z toho byla patrná láska. Spíš to vypadá na čistě sexuální záležitost z nedostatku jiných příležitostí. ___ Snímek dále pojednává o: nedostatku těhotenství, nadbytku těhotenství, ženském klášteře podnikajícím v tulipánovém byznysu, zadluženosti, snaze dosáhnout manželství, snaze vymanit se manželství a začátcích gynekologie. Je toho přespříliš. K tomu všemu postavy řeší své problémy stupidně. Jistě: pro drahocennou věc si pošlu toho nejnespolehlivějšího člověka v místnosti. Samozřejmě, z manželství se snažím vyvléknout tou nejkomplikovanější lstí od dob Romea a Julie. Jednoznačně: když mě někdo zklame, tak se všeho vzdám a vyrazím na doživotní exotickou dovolenou. Když dojdou nápady, jak posunout děj, tak pomůže nějaká nesmyslná náhoda. _____ Takže snímek neví, co chce vyprávět a vyklouzne z toho překvapivou, ale bohužel neuspokojivou pointou. Všechno to bylo vyprávění pro jednu dívenku o tom, jak přišla na svět. Je to pointa hodná seriálu Jak jsem potkal vaši matku, protože je stejně tak natahovaná, ale ani zdaleka ne tak vtipná a ironická. ____ K pozitivům patří výprava: všichni vypadají jako by zdrhli z obrazů Vermeera van Delfta a někteří cestou vykradli krajkářskou dílnu. Obdivuhodná (i když dnes nenapodobitelná) je náborová taktika holandského námořnictva. Měla sice jisté mezery v etice, ale její úspěšnost byla stoprocentní. „Vítej u maríny!“ /1. 9. 17./(1.9.2017)

Trochu som sa bál, do akých klišé nakoniec tento film zablúdi a počas prvej polky filmu som si hovoril, že toto je absolútne napísané ako klišé. Postavy boli klišé, situácie boli klišé, dialógy boli klišé alebo absolútne divné a chýbala im uveriteľnosť. A začínal som skutočne byť z filmu frustrovaný. Plus si priznajme, že sa to neodohráva v bohatších častiach Amsterdamu a veľa pekných kostýmov tu neuvidíme. Film je skôr veľmi špinavý a chudobný odohrávajúci sa v 17-tom storočí. A začínal som mať pocit, že to nezachráni nič, lebo jediné čo sa dialo bolo, že som sa nudil. Keď sa však cez to prehupneme a dostaneme sa do skutočného filmu ako takého a veci sa začnú diať, tak to začne byť zaujímavejšie a konečne uvidíme aj nejaké dobré momentky. Plus aj postavy dokážu zo seba odhaliť oveľa viac a nebude to len klišé na klišé. Aby som však povedal pravdu, tak sa neubránime ani tu momentkám, ktoré môžeme predtým veľmi dobre odhadnúť a vieme ako nakoniec dopadnú. Dokonca si film miestami myslí, že keď to naznačí, tak to nám iba potvrdí a tým pádom to vlastne nebude také zlé. No ja si myslím, že to je koniec koncov ešte horšie. Chcete príklad? Vo filme sú dve také momentky. Keď Maria (rozprávačka) povie, že sa v jednej scénke videla v budúcnosti bez toho, aby to vedela... a keď Judi Dench povie, že v Biblii je tiež príbeh o dvoch zlodejoch. Nebudem to vysvetľovať a zachádzať do spoilerov, no v podstate nám tým film prezradí čo sa stane ďalej. Pričom v tej druhej variante to vieme už vopred, že sa to stane. Veci ako toto ma skutočne ťahali z filmu späť. Ale možno je na čase spomenúť nejaké tie pozitíva. Myslím si, že záver má pár uspokojivých momentov s Cornelisom. Dostaneme z jeho postavy oveľa viac, než som si myslel, že budeme mať pôvodne. Plán, ktorý Sophia vymyslí je skvelý a prekvapivý a stojí za to. A potom je tu pán doktor, ktorý vás zaručene pobaví všetkých. Čo je tu inak ešte zaujímavé je fakt, že toto je druhý film tohto roku, kde sa spolu stretnú Dane DeHaan a Cara Delevingne. Prvý bol "Valerian And The City Of Thousand Planets". Hodnotenie: C(2.9.2017)

• - Do hlavní role Jan Van Loose byl původně obsazen belgický herec Matthias Schoenaerts, později byl ale nahrazen Danem DeHaanem. (Tristan Rafael)

• - Natáčelo se v anglikánské Norwichské katedrále a v anglických městech Holkhamu, Cobhamu a Tilbury. Také se filmovalo na historickém náměstí v centrálním Londýně - Charterhouse Square, v Pinewoods Studios a mimo Anglii v Rakousku. (Tristan Rafael)