Tulipánová horečka

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2017, 107 min

Vlastně jsem původně chtěla dát 2* a stále nad nimi přemýšlím. Vůbec se nedivím té šíleně dlouhé postprodukci, kterou film prošel, protože věřím, že pro studio i tvůrce muselo být velice těžké rozhodnout, jakým způsobem film chtějí vůbec prodat. V Tulipánové horečce totiž vůbec nic nefunguje. A přitom námět není špatný a myslím, že i na papíře to mohlo vypadat velice dobře, víceméně je to o tom, jak se vše děje díky různým náhodám a nedorozuměním. Mohlo to fungovat, jenže tak chabé vykreslení postav jsem dlouho neviděla, hlavní hrdinka mi byla silně nesympatická, ústřední milenecký vztah bez špetky chemie a vůbec nefungoval. Celý film jsem nechápala, jak a proč se ti dva vlastně do sebe zamilovali, ve filmu jsem to jednoduše neviděla. Christopha Waltze mi bylo líto, takovou roli se nezasloužil.(1.9.2017)

• luka4615

Emočně sterilní filmová jednohubka zasazená do krásných, avšak po čase zcela fádních reálií Amsterdamu sedmnáctého století. Tulip Fever sice v počátku ohromí skvělým hereckým obsazením, vtahujícím dobovým zabarvením a detailními záběry na nahé tělo Alicie Vikander, avšak poté už se vážně nemůžete zbavit dojmu, že pod tou vší historickou a dramatickou slupkou se ukrývá mělká a klišovitá premisa, která jako by z oka vypadla některým "brakovým" romantickým počinům z velkého plátna či televize. Je to velká škoda, jelikož z potenciálu, který film Tulip Fever vyzařoval šlo dozajista "vytěžit" mnohem více. PS: Mám takový nepříjemný pocit, že z "vojáčka" Christopha Waltze budu mít doživotní trauma. „A new breaker came from nowhere like an act of God, and it changed people's lives. A white flower with a God-given crimson stripe turned our lives upside down, mine and my mistress Sophia's.“(25.11.2017)

Obsazení na jedničku, námět by mohl být fajn, ale nějak to nevyšlo. Ani prvotřídní herci nedokázali zahrát postavy tak, aby mi nebylo úplně jedno co s nima bude. Pohnutky hlavní hrdinky se moc nedali pochopit, velká láska mezi ní a malířem mě nějak minula a vůbec nejšílenější mi přišla ta burza tulipánů, u který jsem jen tupě zírala a netušila o co jde (vysvětlení na začátku očividně nedostatečné). Asi největší chyba filmu ovšem spočívala v tom, že to bylo hrozně předvídatelné. Po pěti minutách filmu jsem odhadla něco, čeho jsem se za hodinu opravdu dočkala. No škoda, docela zklamání. 3*(7.9.2017)

• Kaka

Skoro dvouhodinová kamerová hostina na Alicii Vikander, která místy až fetišisticky snímá její postavu po milimetru detailně. To je to jediné skutečně "intenzivní", co tahle rádoby jiskřivá, horkou jehlou spíchlá romance může nabídnout. Kdo čekal šťavnaté emocionální melodrama bude zklamán. Kromě obstojně hrající hlavní hrdinky tu totiž není nic, proč by si fanoušek žánru, potažmo hutných příběhu dob viktoriánských, příšel na své. Celé je to vyprávěné v jedné jediné exteriérové kulise potemnělého, špinavého přístavu a ve třech-čtyřech interiérech. Tedy film za pár šupů kde asi tvůrci sázeli na to, že se bude konat strhující zápletka hlavní trojky, která je až na pár momentů unylá a o ničem. DeHaan navíc castingově zdárně mimo. Zřejmě žádná větší celebrita na tenhle projekt neprojekt nekývla. Po zhlédnutí se nelze divit. Fiasko.(19.11.2017)

Možná jsem divný, ale mně se tahle "nizozemská povídka z Dekameronu" moc líbila. Navíc jako mužský divák nebudu nadávat, když každý režisér neustále svlíká Alicii Vikander a ona na to kývla u švédských začátků a i nyní, když je z ní mezinárodní hvězda. A obsazení je nesmírně silné, když taková dáma jako Judi Dench hraje pouze ve vedlejší roli a Cara Delevingne v mini roli lstivé poběhlice. Zkrátka, příjemně strávený čas, byl jsem napjatý, jak to se všemi dopadne a líbilo se mi jak to scénáristé vyřešili - když se také podíváme, kdo je pod scénářem podepsaný, tak stoprocentně nemůže jít o hloupost.(1.1.2018)

• - Natáčelo se v anglikánské Norwichské katedrále a v anglických městech Holkhamu, Cobhamu a Tilbury. Také se filmovalo na historickém náměstí v centrálním Londýně - Charterhouse Square, v Pinewoods Studios a mimo Anglii v Rakousku. (Tristan Rafael)

• - Do hlavní role Jan Van Loose byl původně obsazen belgický herec Matthias Schoenaerts, později byl ale nahrazen Danem DeHaanem. (Tristan Rafael)

• - Na konci roku 2014 bol hotový prvý zostrih. Prezentácia filmu prebehla v máji nasledujúceho roku na festivale v Cannes. Potom však o filme nebolo dlho počuť. Až v roku 2016 spoločnosť Weinstein Company oznámila premiéru uprostred leta. Týždeň pred uvedením došlo k ďalšiemu odkladu, tentokrát na február 2017. Prekliaty film sa nakoniec v kinách objavil až na prelome leta a jesene 2017, teda tri roky po svojom dokončení. (classic)