Továrna Naděje

(festivalový název)
  • Rusko Комбинат 'Надежда' (více)

Severosibiřské průmyslové město Norilsk patří mezi nejznečištěnější města na světě a život v něm pro mladé lidi příliš naděje neskýtá. Jasno v tom má i Světa, která brzy oslaví osmnácté narozeniny. Spolu se svými vrstevníky se sice po práci potlouká a popíjí vodku, na rozdíl od nich má však jasný cíl, za kterým je odhodlaná jít za každou cenu. Mladá talentovaná režisérka Meščaninovová debutuje naléhavým, realistickým dramatem o dospívání, hledání lásky a touze po lepším životě. (MFF Karlovy Vary)

Ephemeris

Existuje na svete veľa dier, prdelí a krkahájov, kde líšky dávajú dobrú noc. Je ale len jeden Noriľsk, víťaz všetkých svetových ankiet o najhoršie miesto na život na planéte. A konečne sa mi podarilo nájsť film z tohto bezútešného kúta severnej Sibíri. Nenechajte sa odradiť začiatkom, ktorý pôsobí ako amatérske video z ožran párty nejakých asociálov. Už len za exteriéry, interiéry a okolitú sibírsku tajgu zničenú kyslými dažďami musím dať päťhviezdu. A klobúk dole pred zamestnancami spoločnosti Nornickel, ktorí sú ochotní žiť a pracovať na tomto mieste, podľa mňa málokto sa dožije dôchodku bez silikózy pľúc. A že mladí chlastajú prvú ligu, tomu sa nemôže diviť asi nikto... ()

MartinNDL

Tak zase jednou jdu s hodnocením proti proudu čsfďáckýho potoka. Kombinat Naděžda (český překlad postrádá vícevýznamnost) je svědectvím naprosté bezvýchodnosti. V Norilsku toho moc není - jenom zkurvená severosibiřská zima, hnusný hutě, kde skoro všichni pracujou a tím si zároveň kurví zdraví a celá řada plynů a odpadu ve vzduchu a ve vodě. Co se s tím dá dělat? Buď to přijmout, považovat město za zajímavý, úctyhodný - sebe pak za tvrďáka. Celej život budeš chlastat s kámošema, kecat o hovnech, makat ve fabrice, možná napíšeš písničku o tom všem, najdeš si ne moc hezkou holku a budeš s ní mít dítě, který čeká to samý. Nebo svůj osud taky nemusíš přijmout a rozhodneš se z města vypadnout. Pak bude tvůj život velmi těžký a depresivní a přirozeně se ti nabídnou dvě otázky: Kam půjdeš a co tam budeš dělat? Jak asi tak odjedeš, když nemáš ani rubl? Film je děsně silnej a nepříjemně kousavej, divák trpí díky zatažení do děje skrze ruční kameru a autentický hraní společně s postavami. Dějová linka se zaměřuje hlavně na dvě dívky - Světu a Naďu, které představují dva odlišné přístupy k životu v Norilsku, oba svým způsobem nešťastné. (Btw je zde očividný odkaz na Felliniho Darmošlapy) ()

radektejkal

Pjasino (Пясино) jezero zamrzá v říjnu a rozmrzá v červnu, a asi celá tako jezerní oblast se dvěma velkými přírodními rezervacemi (na východě a severu od Norilska) je hodně studená. Ta zima je cítit i z filmu Natálie Měščaninové. Přesto jej nepovažuji za výhradně specificky ruskou záležitost. Chozením do práce se dosud živí většina společnosti (je to ještě pravda?), mládež se baví při chlastu a grilování všude, tahle ta má dokonce výbornou folk-rockovou skupinu, chodí do přírody (i když zase jen chlastat), která vypadá jako "velká Šumava", navazuje erotické a sexuální vztahy - tedy žádné zásadní rozdíly. Založit zde rodinu a žít jako všichni ostatní asi není pro většinu problém. Ale "problém" je základem filmu, takže nějaký se přece jen najít musí. Stává se jím právě osmnáctiletá Světa, která k narozeninám dostává byt (a byt v Rusku, to bylo vždycky něco), ale zdá se, že je to poslední po čem touží. Pozn.: Přestože si Italové patentovali filmový a literárníí (neo)realismus, á také ho nejlépe popsali (především na mnoha příkladech), valí se tento proud celou filmovou tvorbou. Současná ruská kinematografie jej rozhodně neopouští a je jeho posledním přítokem je nejspíš i tako "Norilská řeka". ()

Rejže

Bylo zvláštní, že tak depresivní film na mne nenechal dýchnout své chmury! Název je spíš poeticky ironický oxymoron. Expozice filmu mi ale nedávala smysl a je škoda, že tím úvodem nemohl pokračovat celý film. Nejkrásnější je ale na tom neztrácet naději i v tak ošklivých končinách světa jako je Norilsk. ()

Jhershaw

V Norilsku by nechtěl žít nikdo. Zajímavá sonda do života mládeže v jednom z nejšpinavějších a posledních uzavřených měst Ruska. Zpočátku dobré, ke konci poněkud natahované, resp. se čím dál víc projevuje, že hlavní hrdinka je poněkud otravná. ()

• Rovnako ako dej filmu, aj jeho natáčanie prebiehalo v ruskom meste Norilsk. (Real Tom Hardy)