Derrida je jinde

• Francie D'ailleurs, Derrida
všechny plakáty

Studie o člověku a jeho myšlenkách – Derrida je jinde, zkoumá paralely mezi osobním životem a životním dílem pravděpodobně nejdůležitějšího filozofa 20. století, Jacquese Derrida. Sledujeme Derridu v okolí jeho domova, v kanceláři, v třídě a na jeho cestách, kde hovoří o utrpení, výzvách a otázkách, které podněcovaly jeho myšlenky již od jeho útlého dětství v Alžíru. Film obohacuje čtení z Deriidovy knihy Circumfession, vyvolávající řadu zdánlivě nesourodých témat, včetně pohostinnosti, náboženství, sexuality a konceptu místa a nemísta ve filozofii. Derrida poukazuje na jednu společnou nit, která se vine přes všechny tyto koncepty: zodpovědnost. K vytvoření obrazových metafor začleňují autoři filmu do jeho vyprávění archivní záběry míst, které Derrida v dětství a v době dospívání poznal, které v Alžíru navštívil, dále pak fotografie z jeho života, záběry 8mm kamery z 60. a 70. let minulého století a obrázky ze Španělska. Režisér snímku Safaa Fathy zobrazuje spojení mezi Derridovým osobním životem a jeho prací. Snímek nás zavede do Derridova života a jeho různých světů – do jeho prací vytvořených v Paříži, do jeho rodinných a duchovních kořenů v Alžíru a ve Španělsku v městech Lorca a El Greco. Film Derrida je jinde odhaluje, jak se reálná místa přetavují do slov a do obrazů, které nám umožňují nahlédnout pod povrch. (oficiální text distributora)