Zlatá země zaslíbená (festivalový název)

• Earth's Golden Playground

Dokumentární

Rakousko / Kanada, 2013, 106 min

• Slarque

U žádného filmu jsem letos ve Varech tolik nebojoval se spánkem jako u dokumentu o současné podobě těžby zlata na Yukonu. Takže nechápu, proč film natahovaly záběry z Filipín, jak dlouho jsem měl sledovat, kterak metodou lopata, sbíječka, lopata atd. hlavní protagonista v zimě vyhloubí 3 metry hlubokou jámu, načež přemýšlí, zda pokračovat nebo toho nechat. A ta výtěžnost 1 gram zlata na 1000 tun kamení, to jsem slyšel správně? Romantika zlatokopectví se utopila v šedivé realitě.(15.7.2014)

Vynikající námět, zpracování bohužel o poznání horší. V druhé polovině filmu se neustále vkrádá pocit, že ze zajímavých a až pitoreskních postav bylo možné dostat ještě daleko více. Naopak jako zbytečné „nastavování“ se jeví ilustrativní záběry typu pohled na krajinu nebo detail na těžební stroje. Málokdy totiž přináší novou informaci a jsou také nekonzistentní kamerou a střihem.(7.7.2014)