Atentát na Heydricha - Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša

Atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha bol jedným z najväčších odbojových činov II. svetovej vojny. Rozkaz na likvidáciu tretieho muža Ríše vykonali dvaja vojaci – Slovák a Čech. Po atentáte sa im napriek obrovskej snahe Gestapa darilo takmer mesiac skrývať. Dokázali to vďaka obrovskej pomoci obyčajných ľudí, ktorí vedeli, že za pomoc parašutistom hrozí im aj celej ich rodine poprava. Nakoniec ich ale zradil vlastný. Parašutista, ktorý prezradil rodiny, ktoré im pomáhali. Posledný boj parašutistov bol výrazom nesmiernej odvahy siedmich mužov, ktorí sa postavili 700 vojakom SS. Vzdať sa odmietli a poslednú guľku si nechali pre seba. Ako vlastne celý atentát prebiehal? A čo sa stalo s Gabčíkovou rodinou, ktorá žila mimo Protektorátu? Malo na nich Gestapo dosah? Vďaka zabudnutým archívom vám vo filme povieme aj to, čo Gestapu povedal Gabčíkov otec. (Art Film Fest)

Autogram

Dobrý dokument, ktorý prináša veľa informácií nielen ako fakty, ale aj populárnou formou s hranými časťami. Tie nie sú pridané nasilu, ale vhodne dopĺňajú komentár a archívne fotogtafie a dokumenty. Rozsiahlo je rozobratá príprava atentátu aj jeho následky až po záverený boj v krypte, kde sa skupina dlhý čas skrývala. Možno bolo tej akcie so streľbou ku koncu až príliš na dokument. Škoda toho veľmi zlého zvuku v niektorých pasážach. ()

YoZo8

Ak by Slováci a Česi natočili na základe tohto dokumentu celovečerný film s kvalitnými hercami a rozumným režisérom, tak ma "Československo" vojnový film par excellence. Vynikajúci dokument a na slovenské pomery až netradičný. Veľa hraných scén, ktoré priblížili divákovi reálie z vojnových čias. Musím sa priznať, že aj keď som mal osudy oboch výsadkárov a operáciu Anthropoid detailne načítané, aj tak som sa dozvedel ďalšie nové informácie. Páčilo sa mi, že slovenskí tvorcovia to zobrali pekne od podlahy a podali výklad od úplného začiatku. Teda od samotných príprav atentátnikov, cez tragický a hrdinský koniec, až k udalostiam, ktoré nasledovali po atentáte. Zaznelo mnoho informácií, dá sa povedať, že spoza opony, o ktorých široká verejnosť nevie. Aj preto je tento film v slovenskej vojnovej dokumentaristke výnimočný. ()

S.Quentin QUALE

V 75ti minutách vše, co potřebujete vědět o atentátu na Heydricha, resp. o Anthropoidu. Ke zhlédnutí zde. Komplexní info o Heydrichiádě pak tady. Každopádně tento ucelený a stopážově velmi snesitelný dokument by se měl promítat ve školách, je skvělý. Doporučuju na 100%!!! ()

Volodimir2

Atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha bol jedným z najväčších odbojových činov 2. svetovej vojny. Likvidáciu tretieho muža Ríše vykonali dvaja vojaci – Slovák a Čech. Po atentáte sa im napriek obrovskej snahe gestapa darilo takmer mesiac skrývať. Nakoniec ich zradili vlastní. Karel Čurda: 13. júna poslal na policajnú stanicu v Benešove udanie, ktoré zostalo bez odozvy, a tak 16. júna vyrazil do Prahy vyhľadať spolubojovníkov, ktorých v krycom byte nenašiel. Odišiel na gestapo, ktorému poskytol zásadné informácie pre odhalenie atentátnikov ukrývajúcich sa v krypte kostola sv. Cyrila a Metoda. Neúspešne sa pokúsil o samovraždu. Neskôr mu bola vyplatená odmena pol milióna ríšskych mariek. Keď skončila vojna sa 15.5.1945 prihlásil na policajnej stanici v Manětine, bol zatknutý a odsúdený k trestu smrti a 29.4.1947 o 11,45 hodine obesený v Pankráckej väznici. Odmietol požiadať o milosť, manželka so synom ušli do Rakúska. Cynizmus Čurdu je zrejmý aj z jeho odpovedi predsedovi senátu, ktorý sa ho pýtal, ako mohol zradiť svojich spolubojovníkov a jeho odpoveď hovorí za všetko „ Za milión mariek by ste to pán predseda urobil taktiež“ Viliam Gerik: 4. apríla 1942 sa prihlásil na Policajnom riaditeľstve v Prahe, odkiaľ bol okamžite odovzdaný pražskej úradovni gestapa. Gestapu poskytol informácie o zložení skupiny Zinc aj skupiny Out Distance. Prezradil tiež úkryt vysielacích staníc na Slovensku. Gerik predpokladal, že ako Slovák bude vydaný úradom Slovenského štátu, to sa ale nestalo a Gerik sa stal konfidentom gestapa. Udal takmer všetky osoby, ktoré mu poskytli pomoc. Po identifikácii tiel z krypty mu bola vyplatená odmena. Neskôr sa snažil ukončiť spoluprácu s gestapom, bol odhalený a 6.4.1943 zatknutý a uväznený v Pankráci, neskôr v Terezíne a odtiaľ do koncentračného tábora Dachau, ktorý bol 29.4.1945 oslobodený americkou armádou. Po príchode do Československa bol zatknutý a uväznený na Hradčanoch. Odtiaľ sa mu podarilo utiecť ale bol znova zadržaný a 29.4.1947 uznaný vinný za vojenskú zradu a odsúdený Mimoriadnym ľudovým súdom k smrti. A o 11,45 hodine bol popravený obesením. Atentát mal mimoriadny politický význam, bol signálom že si veľmoci uvedomujú svoj omyl pri podpise Mníchovskej zmluvy. Svedčí o tom aj filmársky záujem o atentát (všetky filmy mám vo svojej zbierke). Prvé dva filmy boli natočené už v roku 1943 I kati umierajú a Hitlerov kat a ďalšie Atentát, 1964, Operácia Daybreak, 1975, Lidice, 2010, okrajovo vo filmoch Sokolovo, 1974; Vyšší princíp, 1960; Protektor, 2009; Operácia Silver A, 2007 a 10. diel seriálu Hitlerovi bodyguardi z roku 2008. ()

gogo76

Výborne spracovaný dokument, ktorý vôbec nepôsobí ako nudná výplň s narýchlo zlepenými výpoveďami historikov doplnené fotografiami, ale bude aj to. Bez toho to nejde. Mnoho momentov i celých scén je dokonca hraných pre lepšiu predstavivosť, možno sledovanosť. Dôležitý je výsledok a výpovedná hodnota a v tomto dokument splnil moje očakávania. Dokument netradične poháňa pre mnohých určite povedomá hudba. Je z filmu Legenda o vášni od Jamesa Hornera. Dozvieme sa všetko podstatné o atentáte i jeho príprave, ale i to, čo nasledovalo po ňom a to nemám na mysli iba známy osud Lidíc. Práve scéna a informácia o návšteve gestapa aj s Alexandrom Machom u rodičov Gabčíka na Slovensku je to, čo ma utvrdilo v tom, že to nie je dokument, ktorý sa snaží iba nudne zhrnúť známe fakty, ale chce ich aj doplniť o informácie, ktoré bežným ľuďom známe niesu. V závere poteší novo objavená fotografia dvojice Gabčík -Kubiš, robená tesne pred atentátom. "A viete vy, pán Gabčík, čo urobil váš syn?..." 100%. ()

• Na natáčení hraných scén se podíleli zejména členové klubu vojenské historie Rota Nazdar. Záběry z výcviku z Anglie jsou z vojenského prostoru Záhorie na Slovensku, kulisou pro natáčení boje v kryptě se stal bývalý vojenský kostel v Komárně. (MajloB)