Atentát na Heydricha - Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša

Dokumentární / Válečný

Slovensko, 2013, 75 min

Veronika Tóthová

Výborne spracovaný dokument, ktorý vôbec nepôsobí ako nudná výplň s narýchlo zlepenými výpoveďami historikov doplnené fotografiami, ale bude aj to. Bez toho to nejde. Mnoho momentov i celých scén je dokonca hraných pre lepšiu predstavivosť, možno sledovanosť. Dôležitý je výsledok a výpovedná hodnota a v tomto dokument splnil moje očakávania. Dokument netradične poháňa pre mnohých určite povedomá hudba. Je z filmu Legenda o vášni od Jamesa Hornera. Dozvieme sa všetko podstatné o atentáte i jeho príprave, ale i to, čo nasledovalo po ňom a to nemám na mysli iba známy osud Lidíc. Práve scéna a informácia o návšteve gestapa aj s Alexandrom Machom u rodičov Gabčíka na Slovensku je to, čo ma utvrdilo v tom, že to nie je dokument, ktorý sa snaží iba nudne zhrnúť známe fakty, ale chce ich aj doplniť o informácie, ktoré bežným ľuďom známe niesu. V závere poteší novo objavená fotografia dvojice Gabčík -Kubiš, robená tesne pred atentátom. "A viete vy, pán Gabčík, čo urobil váš syn?..." 100%.(15.8.2014)

Dnes už kolem drnčí jen tramvaje a jezdí auta. Už si asi málokdo vzpomene na oběti nacistické okupace. Byl jsem zvědav, jak se tento dokument vypořádal s historickou látkou. Protože věci kolem atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha mě zajímají. Poněvadž každoročně se alespoň jednou vracím ke kostelu sv. Cyrila a Metoděje v Praze podívat. Na místa, kde se tehdy v podzemí kostela bránilo uvnitř kamenného chladu urputně sedm československých parašutistů, i když věděli, že je to marné. Nutno říci, že se zde v podstatě jedná o téměř všeobecně známá fakta. Nicméně bych měl malou výtku k natáčení. Možná by bylo vhodnější, když jde o práci s fakty, kdyby naši milí slovenští přátelé hrané dobové scény z Prahy filmovali přímo na autentických místech. Pochopitelně specifické archivní záběry a písemné dokumenty byly hodně zajímavé. Přesto všechno zůstává v atentátu na Heydricha stále několik nezodpovězených otázek. Pro příklad uvedu. Dodnes nikdo přesně neví, kolik parašutistů se vlastně atentátu na Heydricha přímo nebo nepřímo podílelo. Film jako připomínka o statečných lidech, kteří byli ochotni nasadit svůj život v akci, se neminula zamýšleným účinkem. Poctivě zpracováno.(13.3.2016)

Dobrý dokument, ktorý prináša veľa informácií nielen ako fakty, ale aj populárnou formou s hranými časťami. Tie nie sú pridané nasilu, ale vhodne dopĺňajú komentár a archívne fotogtafie a dokumenty. Rozsiahlo je rozobratá príprava atentátu aj jeho následky až po záverený boj v krypte, kde sa skupina dlhý čas skrývala. Možno bolo tej akcie so streľbou ku koncu až príliš na dokument. Škoda toho veľmi zlého zvuku v niektorých pasážach.(29.5.2015)

Celkom slušne, vecne, fakticky a so cťou spracovaný vojnový dokument o atentáte na Heydricha a bol som celkom prekvapený, že televízna tvorba dokáže byť na Slovensku ozaj na kvalitnej úrovni. Kto teda nemal informácie a podrobnosti tohto hrdinského činu, príde si na svoje. Ako materiál na hodiny dejepisu veľmi fajn. 75 %(28.2.2018)

Velmi zdařilý dvoudílný dokument o nejslavnějším činu parašutistů z Anglie a jejich tragickém konci v kryptě se zaměřením na osobu Josefa Gabčíka (Gabčík byl sice Slovák, ale sám se psal se s v křestním jméně). Snad se tento dokument brzy dostane i na obrazovky některé české televize, jelikož je poutavě natočený a nabízí spoustu informací o plánování v Anglii i dozvucích atentátu v protektorátu. Nelze očekávat nově objevené skutečnosti o průběhu samotného atentátu, o kterém se dodnes vedou spory, ale zato dokument nabízí zajímavé pohledy našich historiků. S tímto souvisí i jediná výtka směřující k ozvučení projevu Jaroslava Čvančary, kterému občas bylo obtížně rozumět, což byla škoda, protože všichni zúčastnění historici (Jaroslav Čvančara, Eduard Stehlík i Vojtěch Šustek) měli k tématu skutečně co říci.(2.7.2014)

• - Na natáčení hraných scén se podíleli zejména členové klubu vojenské historie Rota Nazdar. Záběry z výcviku z Anglie jsou z vojenského prostoru Záhorie na Slovensku, kulisou pro natáčení boje v kryptě se stal bývalý vojenský kostel v Komárně. (MajloB)