Atentát na Heydricha - Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša

Dokumentární / Válečný

Slovensko, 2013, 75 min

Veronika Tóthová

Ak by Slováci a Česi natočili na základe tohto dokumentu celovečerný film s kvalitnými hercami a rozumným režisérom, tak ma "Československo" vojnový film par excellence. Vynikajúci dokument a na slovenské pomery až netradičný. Veľa hraných scén, ktoré priblížili divákovi reálie z vojnových čias. Musím sa priznať, že aj keď som mal osudy oboch výsadkárov a operáciu Anthropoid detailne načítané, aj tak som sa dozvedel ďalšie nové informácie. Páčilo sa mi, že slovenskí tvorcovia to zobrali pekne od podlahy a podali výklad od úplného začiatku. Teda od samotných príprav atentátnikov, cez tragický a hrdinský koniec, až k udalostiam, ktoré nasledovali po atentáte. Zaznelo mnoho informácií, dá sa povedať, že spoza opony, o ktorých široká verejnosť nevie. Aj preto je tento film v slovenskej vojnovej dokumentaristke výnimočný.(29.5.2015)

Výborne spracovaný dokument, ktorý vôbec nepôsobí ako nudná výplň s narýchlo zlepenými výpoveďami historikov doplnené fotografiami, ale bude aj to. Bez toho to nejde. Mnoho momentov i celých scén je dokonca hraných pre lepšiu predstavivosť, možno sledovanosť. Dôležitý je výsledok a výpovedná hodnota a v tomto dokument splnil moje očakávania. Dokument netradične poháňa pre mnohých určite povedomá hudba. Je z filmu Legenda o vášni od Jamesa Hornera. Dozvieme sa všetko podstatné o atentáte i jeho príprave, ale i to, čo nasledovalo po ňom a to nemám na mysli iba známy osud Lidíc. Práve scéna a informácia o návšteve gestapa aj s Alexandrom Machom u rodičov Gabčíka na Slovensku je to, čo ma utvrdilo v tom, že to nie je dokument, ktorý sa snaží iba nudne zhrnúť známe fakty, ale chce ich aj doplniť o informácie, ktoré bežným ľuďom známe niesu. V závere poteší novo objavená fotografia dvojice Gabčík -Kubiš, robená tesne pred atentátom. "A viete vy, pán Gabčík, čo urobil váš syn?..." 100%.(15.8.2014)

Dobrý dokument, ktorý prináša veľa informácií nielen ako fakty, ale aj populárnou formou s hranými časťami. Tie nie sú pridané nasilu, ale vhodne dopĺňajú komentár a archívne fotogtafie a dokumenty. Rozsiahlo je rozobratá príprava atentátu aj jeho následky až po záverený boj v krypte, kde sa skupina dlhý čas skrývala. Možno bolo tej akcie so streľbou ku koncu až príliš na dokument. Škoda toho veľmi zlého zvuku v niektorých pasážach.(29.5.2015)

V 75ti minutách vše, co potřebujete vědět o atentátu na Heydricha, resp. o Anthropoidu. Ke zhlédnutí zde. Komplexní info o Heydrichiádě pak tady. Každopádně tento ucelený a stopážově velmi snesitelný dokument by se měl promítat ve školách, je skvělý. Doporučuju na 100%!!!(14.12.2016)

Dnes už kolem drnčí jen tramvaje a jezdí auta. Už si asi málokdo vzpomene na oběti nacistické okupace. Byl jsem zvědav, jak se tento dokument vypořádal s historickou látkou. Protože věci kolem atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha mě zajímají. Poněvadž každoročně se alespoň jednou vracím ke kostelu sv. Cyrila a Metoděje v Praze podívat. Na místa, kde se tehdy v podzemí kostela bránilo uvnitř kamenného chladu urputně sedm československých parašutistů, i když věděli, že je to marné. Nutno říci, že se zde v podstatě jedná o téměř všeobecně známá fakta. Nicméně bych měl malou výtku k natáčení. Možná by bylo vhodnější, když jde o práci s fakty, kdyby naši milí slovenští přátelé hrané dobové scény z Prahy filmovali přímo na autentických místech. Pochopitelně specifické archivní záběry a písemné dokumenty byly hodně zajímavé. Přesto všechno zůstává v atentátu na Heydricha stále několik nezodpovězených otázek. Pro příklad uvedu. Dodnes nikdo přesně neví, kolik parašutistů se vlastně atentátu na Heydricha přímo nebo nepřímo podílelo. Film jako připomínka o statečných lidech, kteří byli ochotni nasadit svůj život v akci, se neminula zamýšleným účinkem. Poctivě zpracováno.(13.3.2016)

• - Na natáčení hraných scén se podíleli zejména členové klubu vojenské historie Rota Nazdar. Záběry z výcviku z Anglie jsou z vojenského prostoru Záhorie na Slovensku, kulisou pro natáčení boje v kryptě se stal bývalý vojenský kostel v Komárně. (MajloB)