Atentát na Heydricha - Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša

Dokumentární / Válečný

Slovensko, 2013, 75 min

Veronika Tóthová

Ak by Slováci a Česi natočili na základe tohto dokumentu celovečerný film s kvalitnými hercami a rozumným režisérom, tak ma "Československo" vojnový film par excellence. Vynikajúci dokument a na slovenské pomery až netradičný. Veľa hraných scén, ktoré priblížili divákovi reálie z vojnových čias. Musím sa priznať, že aj keď som mal osudy oboch výsadkárov a operáciu Anthropoid detailne načítané, aj tak som sa dozvedel ďalšie nové informácie. Páčilo sa mi, že slovenskí tvorcovia to zobrali pekne od podlahy a podali výklad od úplného začiatku. Teda od samotných príprav atentátnikov, cez tragický a hrdinský koniec, až k udalostiam, ktoré nasledovali po atentáte. Zaznelo mnoho informácií, dá sa povedať, že spoza opony, o ktorých široká verejnosť nevie. Aj preto je tento film v slovenskej vojnovej dokumentaristke výnimočný.(29.5.2015)

100x lepší takýto perfektný vedecký dokument ako akýkoľvek film o rovnakej udalosti. Dozvedáme sa tu komplet všetko. O osobnostiach Gabčíka a Kubiša, ako aj o zradcovi Čurdovi. O celkovom pláne atentátu, ako prebiehal, ako sa stal, k tomu máme komentáre kvalitných historikov. Tu nejde čo vytknúť a dokumentom nás sprevádza často nádherná melódia z Legendy o vášni. Paráda.(28.11.2016)

Dnes už kolem drnčí jen tramvaje a jezdí auta. Už si asi málokdo vzpomene na oběti nacistické okupace. Byl jsem zvědav, jak se tento dokument vypořádal s historickou látkou. Protože věci kolem atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha mě zajímají. Poněvadž každoročně se alespoň jednou vracím ke kostelu sv. Cyrila a Metoděje v Praze podívat. Na místa, kde se tehdy v podzemí kostela bránilo uvnitř kamenného chladu urputně sedm československých parašutistů, i když věděli, že je to marné. Nutno říci, že se zde v podstatě jedná o téměř všeobecně známá fakta. Nicméně bych měl malou výtku k natáčení. Možná by bylo vhodnější, když jde o práci s fakty, kdyby naši milí slovenští přátelé hrané dobové scény z Prahy filmovali přímo na autentických místech. Pochopitelně specifické archivní záběry a písemné dokumenty byly hodně zajímavé. Přesto všechno zůstává v atentátu na Heydricha stále několik nezodpovězených otázek. Pro příklad uvedu. Dodnes nikdo přesně neví, kolik parašutistů se vlastně atentátu na Heydricha přímo nebo nepřímo podílelo. Film jako připomínka o statečných lidech, kteří byli ochotni nasadit svůj život v akci, se neminula zamýšleným účinkem. Poctivě zpracováno.(13.3.2016)

Velmi zdařilý dvoudílný dokument o nejslavnějším činu parašutistů z Anglie a jejich tragickém konci v kryptě se zaměřením na osobu Josefa Gabčíka (Gabčík byl sice Slovák, ale sám se psal se s v křestním jméně). Snad se tento dokument brzy dostane i na obrazovky některé české televize, jelikož je poutavě natočený a nabízí spoustu informací o plánování v Anglii i dozvucích atentátu v protektorátu. Nelze očekávat nově objevené skutečnosti o průběhu samotného atentátu, o kterém se dodnes vedou spory, ale zato dokument nabízí zajímavé pohledy našich historiků. S tímto souvisí i jediná výtka směřující k ozvučení projevu Jaroslava Čvančary, kterému občas bylo obtížně rozumět, což byla škoda, protože všichni zúčastnění historici (Jaroslav Čvančara, Eduard Stehlík i Vojtěch Šustek) měli k tématu skutečně co říci.(2.7.2014)

Atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha bol jedným z najväčších odbojových činov 2. svetovej vojny. Likvidáciu tretieho muža Ríše vykonali dvaja vojaci – Slovák a Čech. Po atentáte sa im napriek obrovskej snahe gestapa darilo takmer mesiac skrývať. Nakoniec ich zradili vlastní. Karel Čurda: 13. júna poslal na policajnú stanicu v Benešove udanie, ktoré zostalo bez odozvy, a tak 16. júna vyrazil do Prahy vyhľadať spolubojovníkov, ktorých v krycom byte nenašiel. Odišiel na gestapo, ktorému poskytol zásadné informácie pre odhalenie atentátnikov ukrývajúcich sa v krypte kostola sv. Cyrila a Metoda. Neúspešne sa pokúsil o samovraždu. Neskôr mu bola vyplatená odmena pol milióna ríšskych mariek. Keď skončila vojna sa 15.5.1945 prihlásil na policajnej stanici v Manětine, bol zatknutý a odsúdený k trestu smrti a 29.4.1947 o 11,45 hodine obesený v Pankráckej väznici. Odmietol požiadať o milosť, manželka so synom ušli do Rakúska. Cynizmus Čurdu je zrejmý aj z jeho odpovedi predsedovi senátu, ktorý sa ho pýtal, ako mohol zradiť svojich spolubojovníkov a jeho odpoveď hovorí za všetko „ Za milión mariek by ste to pán predseda urobil taktiež“ Viliam Gerik: 4. apríla 1942 sa prihlásil na Policajnom riaditeľstve v Prahe, odkiaľ bol okamžite odovzdaný pražskej úradovni gestapa. Gestapu poskytol informácie o zložení skupiny Zinc aj skupiny Out Distance. Prezradil tiež úkryt vysielacích staníc na Slovensku. Gerik predpokladal, že ako Slovák bude vydaný úradom Slovenského štátu, to sa ale nestalo a Gerik sa stal konfidentom gestapa. Udal takmer všetky osoby, ktoré mu poskytli pomoc. Po identifikácii tiel z krypty mu bola vyplatená odmena. Neskôr sa snažil ukončiť spoluprácu s gestapom, bol odhalený a 6.4.1943 zatknutý a uväznený v Pankráci, neskôr v Terezíne a odtiaľ do koncentračného tábora Dachau, ktorý bol 29.4.1945 oslobodený americkou armádou. Po príchode do Československa bol zatknutý a uväznený na Hradčanoch. Odtiaľ sa mu podarilo utiecť ale bol znova zadržaný a 29.4.1947 uznaný vinný za vojenskú zradu a odsúdený Mimoriadnym ľudovým súdom k smrti. A o 11,45 hodine bol popravený obesením. Atentát mal mimoriadny politický význam, bol signálom že si veľmoci uvedomujú svoj omyl pri podpise Mníchovskej zmluvy. Svedčí o tom aj filmársky záujem o atentát (všetky filmy mám vo svojej zbierke). Prvé dve filmy boli natočené už v roku 1943 I kati umierajú a Hitlerov kat a ďalšie Atentát, 1964, Operácia Daybreak, 1975, Lidice, 2010, okrajovo vo filmoch Sokolovo, 1974; Vyšší princíp, 1960; Protektor, 2009; Operácia Silver A, 2007 a 10. diel seriálu Hitlerovi bodyguardi z roku 2008.(25.6.2015)

• - Na natáčení hraných scén se podíleli zejména členové klubu vojenské historie Rota Nazdar. Záběry z výcviku z Anglie jsou z vojenského prostoru Záhorie na Slovensku, kulisou pro natáčení boje v kryptě se stal bývalý vojenský kostel v Komárně. (MajloB)