Komentáře uživatelů k filmu (195)

 • Volodimir2
  *****

  Ťažko sa mi komentuje film po Big Bearovi s ktorým sme si už na viacerých filmoch sadli do nôty. Ku komentáru iných sa nevyjadrujem, je lepšie ich prehliadnúť. Zaujímam sa o holokaust a o každú historický doloženú udalosť, ktorá s holokaustom súvisí. A to je tento film. Ide o výborný film natočený podľa skutočnej udalosti. Upresním trocha historické fakty. Ústrednou myšlienkou filmu nech je veta z filmu, že umelecké diela, ukradnuté nacistami, sú poslední väzni 2. svetovej vojny. Maria Altmann uteká spoločne s manželom z Viedne (21-22.10.1938) po prirodzenej smrti svojho otca v júli 1938. Svojho manžela Fritza (boli manželmi 10 mesiacov) si Maria Altmann vyplatila z koncentračného tábora Dachau, keď jej brat prepísal továreň v Rakúsku do rúk arijských majiteľov. Hubertus Czerninský rakúsky investigatívny novinár pomohol odhaliť nacistickú minulosť rakúskeho prezidenta Kurta Waldheina a bol hlavným iniciátorom aj v prípade reštitúcie obrazov zhabaných Židom v Rakúsku, kde objavil rozhodujúce materiály o ktorých potom informoval aj Mariu Altmannovu v roku 1998. Žaloba na navrátenie obrazov v Rakúsku bola podmienená zložením sumy v hodnote 1% z ceny obrazov a tá bola 135 miliónov dolárov. Takéto peniaze, ale ani zaručený úspech nemali k dispozícii. Súdny dvor v Rakúsku rozhodol 16.1.2006. Ostatné udalosti uvedené vo filme takmer presne sa zhodujú z históriou.(8.7.2015)

 • kolemjdouc
  **

  Záměr na točit film kdy příběh má přiblížit po americku období holocaustu se malinko nepovedl.Samozřejmě jde o obraz ale chtělo to i zakomponovat aspoň zčásti ty hrůzy spojené s tou dobou..Takhle to vypadalo jako že to všechno byla jen brnkačka.Nebyla.(5.2.2017)

 • Dodge-I
  ***

  Proč tento hraný dokument vidět? Protože je tu ten zmiňovaný Klimtův obraz, Vídeň a Helen M. v hlavní roli... Ten zvláštní propletenec vztahů - dnešní či předválečný, se svojí (de)gradací místy bolel zdlouhavostí, polopatičností, schematismem - takže 3*(5.2.2017)

 • Zikfryd
  ****

  Neočekávaně napínavý příběh o restituci Klimtova obrazu. Výborné herecké výkony. Jediné, co bych vytkl, je trochu americký přístup k tématu - jedině americké právo se zastane hlavní hrdinky proti zlým Evropanům.(8.2.2017)

 • mombasamomo
  ***

  Nevím úplně jak hodnotit, když jsem film viděla poprvé vcelku se mi líbil, přestože místy fakt dost tlačil na pilu ohledně emocí. Některé scény/dialogy mi přišly strašně klišoidní a kýčovité. Pak jsem si o daném případu přečetla knihu, pár novinových článků a publikaci o poválečných restitucích a viděla film znovu. Tentokrát jsem přišla na to, že některé věci si scénárista dost upravil a dané téma/ kauza je mnohem složitější a obsahuje více aspektů. Nicméně za určité zkreslení a nevěrohodné/klišoidní scény ubírám dvě hvězdičky.(24.3.2017)

 • AnaMaruska
  *****

  Část zdejších "hodnotících" by se měla stydět do hloubky svých závistivých nenávistných genofondů.(23.4.2017)

 • babuca
  ****

  Výborný film o histórii jedného svetového obrazu.(31.5.2017)

 • Richmond
  *

  Tfuj odporný film. Židácke piárko. V polovici filmu som ešte zvažoval či sa na to mám pozerať. Boli tam aj nejaké plusové momenty ale tá scéna potom ako tá židula vyhrala ten obraz a potom plakala, to ma vytočilo! 20% 1*(2.11.2017)

 • Kivis
  ***

  Fajn film aneb kategorie "do televize dobrý". Hodnotím spíše v rámci žánru příběhů z válečného období. V tomto kontextu patří Dáma ve zlatém opravdu spíše k průměru nebo lehkému podprůměru. Příběh samotný sílu má a milionkrát zpracované téma války a křivd přináší z poměrně netradičního pohledu - odebrání uměleckých děl, šperků a dalšího majetku nacisty, jejich následnou cestu nacistickými kancelářemi, zasedačkami, domácnostmi až do muzeí a následnou snahu o navrácení původním majitelům. Největší ztrátu oproti jiným dramatům pracujícím s tématem druhé světové války nabírá Dáma ve zlatém v hereckých výkonech, slabším scénáři a celkové atmosféře. Celé je to tak nějak rakousky chladné a člověk se do příběhu úplně nevnoří. Možná je to záměr a britský štáb chtěl ve Vídni skutečně navodit atmosféru podobnou Komisaři Rexovi, vyhnout se hollywoodské velkoleposti a klišé a odvyprávět příběh spíš věcně. Podle mě je to škoda, ale i tak jsem rád, že jsem film viděl. Nepřinesl mi sice silný zážitek, ale aspoň jsem zase poznal další kus historie.(18.3.2018)

 • Eleasari
  ***

  Třeba na tenhle film fakt nejsem dost vyspělá nebo tak něco, ale zažila jsem jisté zklamání, vzhledem k tomu jak hodnotně se tento film předem jevil. Na příběhu se nedalo tolik zkazit, vzhledem k tomu, že byl podle skutečnosti. Ryan výjimečně v seriózní a distingované roli mě příjemně překvapil, nepůsobil nepatřičně. Ale sám o sobě měl film tak úporně pomalý spád a byl tak nechutně nadopovaný moralistickými hláškami zlaté dámy, že jsem se opravdu musela držet, abych to nepřetočila na konec, jak že to teda doprdele dopadne a čau ahoj.(22.5.2018)

 • film_fanda
  *****

  Pro mně neskutečný zážitek, klenot kinematografie. Super hudba i dabing.(12.10.2018)

 • white
  ***

  souhlas s Verbal(12.11.2018)

 • PavkaHu
  *****

  Tak trochu jiný film o holocaustu. Helen výborná.(14.11.2018)

 • PMU
  **

  Curtis nám vnutil pouze část celého příběhu a již neuvedl informace, kvůli kterým to nebyl až tak pěkný příběh. Příběh ve kterém jsou peníze až na prvním místě.. Takže ani celkem slušný výkon paní Helen mě nedonutí dát více než ušmudlané 2* Daniel se zde sem tam mihl jako ufňukánek a Deadpool.. no.. Katie to samozřejmě moc slušelo.(20.1.2019)

 • petikacka
  ****

  Skvělé drama zvýrazněné skutečnou předlohou...Sama mám kabelku s Klimtovým obrazem...Helen Mirren zraje jako víno a je úžasná...Příběh mě doslova přišpendlil k obrazovce...Další příběh zvráceného nacistického režimu, ale nejen jeho ( a to je ten největší paradox)...Za mě 85%(28.4.2019)

1 3 6 7 8 9 10 následující >>