Vox Populi (studentský film)

Krátkometrážní / Drama / Thriller

Slovensko, 2014, 11 min

Teodor Kuhn

Martin Chlpík

Osamelý vdovec sa rozhodne poriešiť, čo ho na spoločnosti serie. Väčšine pijú pseudocelebrity krv (politici, hviezdy šou biznisu) kombináciou luxusu a nulovej aktivity polície. Skratkovitý strih je ok. Vtipne využitý na ne-dopointovanie mini akcií. Odkazy na kauzu Gorila, v podobe úryvkov správ a prípravy na okupáciu parlamentu, sú nadčasové. Podobných materiálov o odpočúvaní kšeftov politikov s majiteľmi finančných skupín totiž nie je veľa. Ukázal sa ňou obrovský rozsah predaja štátnych majetkov vopred vybraným záujemcom. Politika slúži len záujmom finančných skupín, diktujúcich požiadavky. Ponúknu miliónové provízie na chod strán a luxusný život jej predstaviteľov. Odkaz na vraha Harmana bol zbytočný. Jeho čin bol totiž motivovaný osobnou frustráciou, nie hnevom nad stavom spoločnosti a beztrestnosťou hajzľov. 60%. Nebolo to úplne márne, len príliš hŕ.(2.9.2014)

• Santino7

Politická situácia na Slovensku začiatkom roka 2012 a s ňou spojené verejnosti dobre známa kauza Gorila. Pútavú udalosť v pozadí si zvolil Kuhn šikovne, vďaka čomu si jeho krátkometrážny počin určite pozrie o niečo viac ľudí, čiže v tomto smere fajn. Že by to ale bolo nejak extra podarené? Tak to asi nie, minimálne na mňa to príliš nezapôsobilo (Šebesta ako tichý pomstiteľ alias hlas ľudu? :-)). Že si v príbehu trošku uleteli, o tom niet pochýb, lenže na môj vkus až moc (že by prehnaná snaha šokovať a tým okolo toho rozprúdiť nejaké diskusie?). U mňa to zachraňuje len to, že ide o študentský film zaoberajúci sa politikou (i keď len vlažne), podarený záver, ktorý konečne prináša nejakú myšlienku (7 mačiatok) a fakt, že svojou účasťou tvorcom prispela aj Mirka Partlová. 2/5(1.7.2014)

Nábojné, výstižné a úderné v hlavnej úlohe s väčším „sympaťákom“ než väčšina vyumelkovaných panelákových atráp na scéne, navyše, s nadhľadom a humorom. To všetko stlačené do krátkometráže, škoda.(9.7.2014)

• E=mc2

Ale áno, pár pekných odkazov ako Hermann, protest Gorila, v princípe cynizmus Mr. Kuhna. Jednoruký, jednonohý, jednooký hlavný hrdina s pajdavím trojnohým psíkom v úvodnej expozícii musí chytiť každého za koule. Ale čo sa týka formy, děs a běs pánové. A to rýchle strihové tempo tomu moc nepomáha. Chýbala samotná scéna s Coca Colou keď už je na plagáte. Mačiatka na záver potešili. Po formálne výbornom MOMO prichádza formálne odfláknuté Vox Populi, ale keďže ide o výsmech a iróniu, prižmúrim vočko, waj nat. Tento film sa zakladá na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali v iných filmoch - aneb tvorivé vaákum. Wej.(2.7.2014)

Televizní zprávy na konci tomu dodali větší říz. Prakticky tomu nejde nic vytknout, je tam všechno tak, jak má být.(17.4.2015)

• - "Vox populi" je latinský výraz, znamenajúci "hlas ľudu". (BUBO26)