Cena svobody

The Good Lie

USA / Keňa / Indie, 2014, 110 min (SE: 106 min)

Philippe Falardeau opäť nesklamal a priniesol nám ďalší pozoruhodný film s krásnym posolstvom. Pôvodne som sa nazdával, že názov filmu by mal byť "The Good Life", ale napokon to "Lie" malo predsa len svoje opodstatnenie. Strastiplný úvod vystriedal vytúžený "Americký sen", s ktorým sa musela štvorica súrodencov vysporiadať, hoci kultúrny šok bol citeľný. Trochu mi je ľúto, že z udomácnenia Abital nebolo prezentované absolútne nič a celá prostredná časť filmu bola zameraná len na trojicu bratov. Reese Witherspoon vôbec nebola tou ústrednou postavou ako by som čakal, ale to je len plus. Miestami to bolo naozaj úsmevné, inokedy zas dramatické, a záver mal krásne posolstvo - preto The Good Lie!(18.12.2014)

Podobné filmy to nemají vůbec lehké, často se jim vytýká velké množství patosu. Režisér Philippe Falardeau se právě tomuto snažil za každou cenu vyhnout a vlastně se mu to docela povedlo. The Good Lie není špatný film, jen až moc spoléhá na syrovost úvodní půlhodiny, u které budete vděční, že jste se narodili v úplně jiné části Země než hlavní postavy a hodně spoléhá také na závěrečných deset minut. Ale to mezi tím mi přišlo takové neslané, nemastné, pořád jsem si marně snažila najít cestičku k hlavním hrdinům, něco tomu zkrátka chybělo.(1.1.2015)

Mám pocit, že som videl dva filmy. Prvý o úteku a putovaní detí do utečeneckého tábora. Ten mohol byť samostatným filmom, so silným dramatickým nábojom a mohol končiť nástupom do lietadla. A druhým mohla byť čistá komédia o aklimatizácii ľudí z iného sveta, v ktorej by boli humorným spôsobom demonštrované všetky záludnosti, ktoré so sebou preskakovanie storočí, kultúr a kontinentov prináša. Keďže to tvorcovia napchali do jedného filmu, vznikla nesúrodá naivno-propagandistická zmeska, v ktorej si iba pozorný divák nájde letmé zmienky o problémoch imigrácie. Jedným z málo svetlých momentov je návrat Memera, aby pomáhal tam, kde je ho treba, teda v utečeneckom tábore. Pretože rozdiel medzi utečencami a azylantmi spočíva práve v tom, že utečenci sa po pominutí nebezpečenstva vracajú do rodnej krajiny.(27.4.2016)

The Good Lie je dojemný příběh, plný emocí, zoufalství a obětování. Reese byla úchvatná a já se opravdu cítila plná. Jsou místa, kde tohle drama má slabiny, ale když se podíváte na život těch nevinných duší, a na to jakou radost mají s maličkostí přestože netuší, jak dlouhou a bolestnou cestu ještě budou muset prožít, zasáhne vás to. Z pohledu příběhu je to síla, i když těch 110 dlouhých minut bylo dost protahovaných.(28.3.2015)

Bohužel uprchlíci, potažmo uprchlická krize nabývá stále většího rozměru a závažnosti. V situaci, kdy se rozpohybují miliony lidí, už to není tak hezké jako třeba zde. Amerika má výhodu, že si prozatím může a chce regulovat počet a kvalitu. A vůbec, to by bylo na delší povídání. Je to prostě hodně zkreslené, ale to se dalo čekat. Chyby jsou spíše na straně politiků (tahačů nitek), než-li na straně lidí. Od základu nejsme rasisté nebo něco podobně smyšleného. Je to nesmysl. Všichni máme stejnou srdečnost a lidskost, ať už v Africe, US, Evropě. Situace však změní chování. Nakonec jen přirozeně chráníme své rodiny a svůj kmen, což je naprosto přirozené pro všechny bez rozdílu. Prostě jsme všichni stejní. Těch rozdílů opravdu zas tolik není. (Otázka k zamyšlení. Chtějí to tak vlastně?) Dneska je obecná představa "politiků", že lidé jsou hloupí. Snaží se o to. Chtějí to. A tak je třeba s nimi nakládat a vodit je na provázku. Mám pocit, že právě filmový průmysl je k tomu jako stvořený. Je tu předpoklad, že 90% lidí si zformuluje jasný jednoduchý názor. Bojím se toho, že díky takovému systému bude docházet k velmi nehezkým situacím. Amerika je v tomto nejvíc na očích, ale nebuďme naivní, i jinde to funguje podobně. Pořád jsme zcela nepochopili co ta "lidskost" vlastně znamená. Určitě neskrývá jen tu hezkou stranu mince. 8/10(8.5.2016)

• - Film je inspirován Ztracenými chlapci Súdánu (The Lost Boys of Sudan), což je označení pro skupinu více než 20 000 dětí, které osiřely ve Druhé súdánské občanské válce. Ta vypukla v roce 1983 a skončila až podepsáním mírové dohody v roce 2005. K vypuknutí konfliktu došlo záhy po skončení První súdánské občanské války, kdy se k moci dostal prezident Nimeiri a pokusil se v zemi zavést islámské právo šarí'a. (vesper001)

• - Sudánsky herec Ger Duany (Jeremiah) bol ako malý chlapec utečencom a taktiež skutočným detským vojakom, než mu bol udelený azyl na pobyt v USA. (MikaelSVK)

• - Roku 1987 se tisíce osiřelých dětí z občanskou válkou sužovaného jižního Súdánu vydaly pěšky na pochod napříč subsaharskou Afrikou, který je po tisících ušlých mil dovedl přes Etiopii do Keni. O třináct let později bylo 3 600 z těchto uprchlíků přesídleno do USA. Jsou známí jako "Ztracení hoši ze Súdánu." (mac000)