Cena svobody

The Good Lie

USA / Keňa / Indie, 2014, 110 min (SE: 106 min)

"Když chceš jít rychle, tak jdi sám. Chceš li jít daleko, tak běžte spolu" Tahle věta, která se objeví v samém závěru, tenhle film dokonale vystihuje. Příběh o síle sourozeneckého pouta, které neroztrhala ani válka, ani odloučení přes kontinenty.(28.3.2015)

Opravdu silné drama po všech směrech. Přiznám se, že úvodní část, jež se odehrávala v Africe, mě až tak nebavila, avšak jakmile se utečenci dostali do tábora a následně do USA, začal mě jejich příběh patřičně bavit. Cena svobody má v sobě řadu lidských hodnot, na které se v západní civilizaci plné shonu zapomíná. Snímek není prost moudrosti a emocí, což umocňuje výsledný dojem, který by byl za 5* i bez Reese Witherspoon. Abych pravdu řekl, nejlepší herecké výkony tu stejně pro mě podávali neznámí herci černé pleti.(21.3.2017)

"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." Pekné, nazdar(19.12.2014)

Akonáhle vrátil Paul svojmu bratovi život, tak práve vtedy začal aj ten jeho naplno. Veľmi pekný film a veľmi sympatická sudánská rodinka.(26.12.2014)

Cernousci z Afriky na ceste do USA, takze vlastne takova "Cesta do Ameriky" s Eddie Murphym, akorat to neni vtipne a pusobi to spis jako Discovery Channel (prvni pulka) a realisticke zivotni drama (druha pulka). 5/10(1.5.2015)

• - Film je inspirován Ztracenými chlapci Súdánu (The Lost Boys of Sudan), což je označení pro skupinu více než 20 000 dětí, které osiřely ve Druhé súdánské občanské válce. Ta vypukla v roce 1983 a skončila až podepsáním mírové dohody v roce 2005. K vypuknutí konfliktu došlo záhy po skončení První súdánské občanské války, kdy se k moci dostal prezident Nimeiri a pokusil se v zemi zavést islámské právo šarí'a. (vesper001)

• - Roku 1987 se tisíce osiřelých dětí z občanskou válkou sužovaného jižního Súdánu vydaly pěšky na pochod napříč subsaharskou Afrikou, který je po tisících ušlých mil dovedl přes Etiopii do Keni. O třináct let později bylo 3 600 z těchto uprchlíků přesídleno do USA. Jsou známí jako "Ztracení hoši ze Súdánu." (mac000)

• - Sudánsky herec Ger Duany (Jeremiah) bol ako malý chlapec utečencom a taktiež skutočným detským vojakom, než mu bol udelený azyl na pobyt v USA. (MikaelSVK)