The Velvet Underground and Nico

Andy Warhol

Paul Morrissey

Andy Warhol

Čirá psychedelie...(2.10.2011)

http://www.youtube.com/watch?v=rCQFWu1TQWE Hodinu a 10minút dlhý záznam skúšky najdôležitejšieho new-yorského hudobného zoskupenia, nasnímaný s warholovským zmyslom pre filmovú jednoduchosť a velvetovským zmyslom pre opojnosť, pôvodne určený na projekciu počas koncertov skupiny. ............ Film predstavuje zachytenie všetkej velvetovskej aury a mágie ešte lepšie než prvý štúdiový album. V ostrých kontrastoch čiernej a bielej počujeme a vidíme chaos, erupciu nápadov, príchod policajtov kvôli nadmernému hluku, Warholovo surovo lyrické hranie sa so zaostrovaním, rozostrovaním, švenkovaním a zoomovaním kamery, svetlom a tmou... hlavnými hviezdami sú Lou Reed, krásna Nico, malý Ari (syn Alaina Delona) a neodmysliteľné čierne okuliare. .......... THE VELVET UNDERGROUND & NICO môžeme považovať za video z bezprostredného pôrodu jedného z najzásadnejších hudobných diel modernej hudby. Neorganizovaná záhrada zvukových rozkoší.(20.3.2013)

Dokumentární hodnota samozřejmě nezpochybnitelná, Velvet Underground jako vždy nepřekonatelní, improvizovaná zkouška ale hudebně poněkud monotónní, „jednoduché kamerové triky“ ponechám bez komentáře, ale hlavně: se na to jaksi nedá dívat! Umím si to představit promítané jako kulisu někde v galerii, nebo ještě lépe v recepci Warholovy Factory a nebo vůbec nejlépe v čekárně u zubaře!(14.11.2012)

Bohužel je toto jediný pořádný filmový záznam z doby, kdy skupina The Velvet Underground vystupovala ve své klasické sestavě. Warhol natočil i nějaké koncerty této skupiny, ale kvalita je bohužel velmi špatná. Toto není koncert, toto není ani zkouška, kapela hraje jednoduše to, co chce hrát a zrovna to její členy napadá. Snímek má neuvěřitelnou historickou hodnotu a je skvělé se na něj dívat, ale jak říkám, je škoda, že v podobné kvalitě neexistuje záznam klasického vystoupení. Nemohu říct, že bych byl nějakým odpůrcem filmové tvorby Andyho Warhola, spíše naopak, ale věci jako třeba v pár místech přibližující a oddalující kamera mi zde příliš nesedí. V jiném filmu možná, sem se to ale příliš nehodí.(6.5.2015)

• wasillisa

při vší úctě k výše jmenovaným umělcům, toto se hodnotit nedá. začíná mě bolet hlava...(2.9.2009)

• - Film bol určený k premietaniu na živých vystúpeniach skupiny počas ladenia nástrojov a inštalácie techniky, nebol zamýšľaný ako experiment. (ancientone)

• - Pri konci filmu vidíme autentický príchod polície kvôli telefonátu o nadmernom hluku, ktorý skupina pri hudobnej improvizácii vyprodukovala. (ancientone)