poster

The Velvet Underground and Nico

 • USA

  The Velvet Underground and Nico: A Symphony of Sound

  (neoficiální název)

Dokumentární / Hudební

USA, 1966, 70 min

Režie:

Andy Warhol

Kamera:

Paul Morrissey

Producenti:

Andy Warhol
(další profese)
 • RoB23
  ***

  Čirá psychedelie...(2.10.2011)

 • ancientone
  *****

  http://www.youtube.com/watch?v=rCQFWu1TQWE Hodinu a 10minút dlhý záznam skúšky najdôležitejšieho new-yorského hudobného zoskupenia, nasnímaný s warholovským zmyslom pre filmovú jednoduchosť a velvetovským zmyslom pre opojnosť, pôvodne určený na projekciu počas koncertov skupiny. ............ Film predstavuje zachytenie všetkej velvetovskej aury a mágie ešte lepšie než prvý štúdiový album. V ostrých kontrastoch čiernej a bielej počujeme a vidíme chaos, erupciu nápadov, príchod policajtov kvôli nadmernému hluku, Warholovo surovo lyrické hranie sa so zaostrovaním, rozostrovaním, švenkovaním a zoomovaním kamery, svetlom a tmou... hlavnými hviezdami sú Lou Reed, krásna Nico, malý Ari (syn Alaina Delona) a neodmysliteľné čierne okuliare. .......... THE VELVET UNDERGROUND & NICO môžeme považovať za video z bezprostredného pôrodu jedného z najzásadnejších hudobných diel modernej hudby. Neorganizovaná záhrada zvukových rozkoší.(20.3.2013)

 • Iggy
  ****

  Dokumentární hodnota samozřejmě nezpochybnitelná, Velvet Underground jako vždy nepřekonatelní, improvizovaná zkouška ale hudebně poněkud monotónní, „jednoduché kamerové triky“ ponechám bez komentáře, ale hlavně: se na to jaksi nedá dívat! Umím si to představit promítané jako kulisu někde v galerii, nebo ještě lépe v recepci Warholovy Factory a nebo vůbec nejlépe v čekárně u zubaře!(14.11.2012)

 • urzug
  ****

  Bohužel je toto jediný pořádný filmový záznam z doby, kdy skupina The Velvet Underground vystupovala ve své klasické sestavě. Warhol natočil i nějaké koncerty této skupiny, ale kvalita je bohužel velmi špatná. Toto není koncert, toto není ani zkouška, kapela hraje jednoduše to, co chce hrát a zrovna to její členy napadá. Snímek má neuvěřitelnou historickou hodnotu a je skvělé se na něj dívat, ale jak říkám, je škoda, že v podobné kvalitě neexistuje záznam klasického vystoupení. Nemohu říct, že bych byl nějakým odpůrcem filmové tvorby Andyho Warhola, spíše naopak, ale věci jako třeba v pár místech přibližující a oddalující kamera mi zde příliš nesedí. V jiném filmu možná, sem se to ale příliš nehodí.(6.5.2015)

 • wasillisa

  při vší úctě k výše jmenovaným umělcům, toto se hodnotit nedá. začíná mě bolet hlava...(2.9.2009)

 • - Film bol určený k premietaniu na živých vystúpeniach skupiny počas ladenia nástrojov a inštalácie techniky, nebol zamýšľaný ako experiment. (ancientone)

 • - Pri konci filmu vidíme autentický príchod polície kvôli telefonátu o nadmernom hluku, ktorý skupina pri hudobnej improvizácii vyprodukovala. (ancientone)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace