Dong xie xi du

Ashes of Time

Akční / Drama / Poetický

Hong Kong / Čína / Tchaj-wan, 1994, 100 min

• Mi Nü-Chai

Krásně nasnímané poetické drama? Ne, bohužel nehezká nuda. Filosofické věty, nejrůznější, na první pohled notně zmatečné obrazy, schizofrenní postavy - s tím vším jsem počítala. Ale s do nebe volající nudou v ošklivém balení už moc ne. Nejspíš bych filmu nevyčítala, že je dost jednoduchý a tu jednoduchost zakrývá zdánlivou překombinovaností - hádám, že na nějaké veliké myšlence a složitém příběhu ani stavět nechtěl. Pokud ano, tím hůř. Leč opravdu nehezká grafická stránka - vyblité barvy, nekvalitní obraz, nepěkné kostýmy a divně nasnímané souboje - to mi hodně vadilo. Dost mě šokovala i hudba, výjimečně byla příjemná, naneštěstí většinu času znělo cosi, co mi připomínalo ukázky ze vzdělávacích pořadů československé televize, rok výroby 1975. I celý film vypadá, jako by jej natočil někdo v tomtéž roce a nejspíš v Mongolsku. Též bych ráda věděla, do čeho bylo investováno těch 40 milionů dolarů (dle Wikipedie) rozpočtu, ve filmu nejsou ani v nejmenším vidět, všechno působí lacině. Dokonce jsem získala dojem, že pro všechny interiéry byl použit jediný stůl, ale to se mi snad zdálo. Bylo by to dost dobře možné, při sledování jsem upadala do jakési letargie, neb se přede mnou velkou část stopáže neodehrávalo nic, co by mne dokázalo výrazně zaujmout. U některých scén jsem měla pocit, že si ze mě snad dělá režisér legraci - bíle nalíčená žena, vášnivě osahávající tmavého mokrého koně byla asi nejvíc "WTF?!?" okamžik.(6.5.2007)

Tradičný čínsky žáner sa vo Wongovych rukách mení na hypnoticky podmanivú poéziu obrazom a zvukom o režisérových obľúbených témach -> pamäť, sila i prchavosť myšlienok a prítomného okamihu, dualita, nenaplnená láska i neuskutočnené stretnutia. Všetko pre Wonga v typicky rozostrenom časopriestore, v ktorom postavy plávajú poháňané svojimi snami, ktoré takmer vôbec neprídu k naplneniu. "The harder you try to forget something, the more it will stick in your memory... .". Veta, ktorá je v svojej podstate tak kruto a zároveň i nádejne pravdivá, veta s ktorou mi v mojom vnútri ostanú späté nezmateľne krásne pocity z nádherne melancholického filmu o všetkom, čo ľudí trápi i sužuje.(24.6.2006)

Má to svoje mušky... Asi nejvíc mě iritoval na můj vkus poněkud zběsilý střih v případě soubojů - a tu a tam jsem měla dojem, že je té audiovizuální poezie na jeden film trochu moc. Ale Ashes of Time je i přes svoje dílčí nedostatky krásný film. Prostý a průzračný jako křišťál. A těch pár drobných kazů na tom nic moc nemění. 9/10.(15.11.2007)

• Z0oMb3E

Ryžožrútom ide iba o jedno! Vmiesť divákovi do očí piesok a chlastom stratí súdnosť. Preto je v kažodom treťom zábere púšť a v každom štvrtom sa niečo pije. Zvyšok filmu sú prestihy na nejakú jaskyňu a celým filmom sa nesú výhražné keci o tom ako sa idú všetci povraždiť. Všetko ostatné dodal akciovo Hornbach. Jaja jáája jupi jupí Jeeé. Navyše celý film v prudkej HD kvalite.(13.12.2012)

S tímto filmem je to těžké. Je na něm vidět, že je už dost starý, vizuální stránka je místy strhující, jindy na hraně trapnosti. Kdyby téměř nonstop nehrála úžasná hudba, musel bych s hodnocením ještě níže. Asi dvakrát jsem si i u hudby říkal, že to nemyslí vážně, a mnohem častěji jsem byl unešen. Barevné filtry tu jsou v jednom kuse, spousta zpomalených záběrů. Jako spojení obrazu a zvuku film funguje na mnoha místech téměř dokonale. Jako vyprávění nějakého příběhu je to mnohem slabší, začátek je strašně překombinovaný a po půlhodině jsem myslel, že koukám na mexickou telenovelu. Nakonec volím v hodnocení střed. Je mi jasné, že film dokáže některé naprosto unést a někoho znechutit, ale tak už to u výrazných děl bývá.(8.1.2008)