Fantazie 2000

Fantasia/2000

Animovaný / Rodinný / Hudební

USA, 1999, 75 min

Jak dost možná můžete očekávat, animace i hudba jsou na špičkové úrovni. Takže se seberte a jděte se na to kouknout, stojí to za to. Jediné, v čem nová Fantazie pokulhává za tou starou, je pojivo, kterým jsou jednotlivé segmenty pospojovány. Abyste chápali: stará Fantazie působí značně uhlazeně a i momenty, v nichž nám konferenciér osvětluje, co že to vlastně nyní uslyšíme a uvidíme, jsou značně stylizované a z dnešního pohledu působí staromilsky-nostalgicky. Dvoutisícovka na stylizaci rezignovala a výplň mezi jednotlivými díly obstarávají nejrůznější - dnes již můžeme říci "dobové" - celebrity, a to způsobem televizně-estrádním. Celkově máte pocit, že zatímco stará Fantazie byla určena pro kina, ta nová byla vyrobena pro televizi. Je ovšem docela možné, že to byl záměr a že za 47 let budou naši potomci se stejnou nostalgií obdivovat, jak dobře ta Fantazie 2000 vystihuje televizní masovou kulturu konce 90. let. To ovšem kritizuji jen nějakou jednu sedminu celkové stopáže.(26.12.2013)

Nejdřív jsem si říkal, že dám o bodík míň, protože ten nápad tu už byl o šedesát let dřív. Ale pak jsem uslušel G. Gershwina a řekl jsem si hudebně je to barevnější a bodík i za Noa. No a?. Jak by řekl Werich a vy neznáte Noa? :) Noe mě vrátil zpátky k Lvímu králi. Krásný výlet nebo spíš návrat do fantazie.(10.3.2013)

• Crawler-D

Příšerné, kvůli víře a okouzlení počítačovou animací. Hned první dva příspěvky by v případě ručního přístupu po vzoru původní Fantazie mohly představovat okouzlující vrchol, ale slabá animační stránka láme nápadu vaz. Naštěstí jiné příspěvky jako Rapsodie v modrém jsou tradičnější, takže dojem zvedají. Ale nejsměšnější je, že oproti více jak dvouhodinové jedničce má tohle dílo jenom 75 minut, a přesto se musí jeden příspěvek z minule zopakovat. To abychom si připomněli, jak je první Fantazie výjimečná?(25.8.2016)

Úctyhodný nástupca Fantasie z 1940. Oceňujem opakovanie idei priblížiť vážnu hudbu / orchestrálne klasiky mladému divákovi. Beethoven, Gershwin, Šostakovič, Saint-Saëns, Stravinski. Za ich čias nemal každý druhý fagan so spustenými galotami doma mixpult kde by sa hral s rytmickými slučkami bez akéhokoľvek hudobného vzdelania, vkusu, sluchu či talentu.(19.5.2011)

Tedy, někteří komentující film zřejmě vůbec neviděli...ano, je to k 60.výročí vytvoření první Fantasie. Děj tam je. Až na úvodní skladbu se jedná o příběhy, některé podle klasické literatury - Statečný cínový vojáček - snad jen, že Američani to musí udělat prostě po jejich. Jestliže se Ariel nerozplyne v pěnu, pak tanečnice ani vojáček neskončí v plamenech, ale jinak pěkné. Nejvíce se mi líbila příroda podle Stravinského, která v sobě nese i jisté hororové prvky, které byly Disneovi vždy blízké. Navíc připomíná Princeznu Mononoke, což mě spíše potěšilo. Nejvtipnější jsou plameňáci...copak si počne hejno, když bude mít jo-jo? Bonusový přídavek Čarodějova učně z původní Fantasie jen dokazuje, jak počítačová animace za klasickou pokulhává. Ano, jednička je nepřekonatelná (a to byla v době vzniku neuznávaná a trhaná na kusy), ale dvojka je stále nad průměrem.(3.3.2014)

• - Čarodějův učeň se jmenuje Yen Sid, což je Disney pozpátku. (Mr.Critic)