Druhý díl úspěšného akčního filmu Bratr volně navazuje na první - Danila Bagrov přijíždí z Petrohradu do Moskvy, kde potkává své staré přátele, s nimiž bojoval v armádě za války v Čečně. Jedním z nich je Konstantin Gromov, který mezi řečí prozradí Danilovi, že má dvojče Dmitriho, profesionálního hráče hokeje v Chicagu. Nicméně majitel hokejového klubu se snaží po tajné dohodě s ruskými partnery (a mafií) mladou hokejovou hvězdu oškubat o většinu výdělku na základě zničující smlouvy. Pár dní po rozhovoru nalezne Danila Konstantina zavražděného… aby to samé neudělala mafie s ním, odjíždí do Ameriky s jediným cílem - pomstít přítele a napravit křivdy. (kwietitze)

Radko

Hrají:...Jaromír Jágr (neviem či viac ako sekundu, maximálne dve), Irina Saltyková - speváčka ruských popových výgrckov hrá samu seba, a zároveň frajerku Danila (hlavného hrdinu). Ten, podobne ako v jedničke počúva strednoprúdový ruský rock (Nautiliu Pompilius, DDT) a snaží sa dosiahnuť spravodlivosť. V Rusku aj v Amerike. Konfrontácia prístupov západu a východu, nadľahčený scenár, nerobiaci si starosti s uveriteľnosťou či logikou. Odlišnosti vnímania života v ruskom a americkom prostredí i rôzne prístupy k životu od Rusov samotných. Nereálnosťou zápletky sa Brat 2 veľmi nepohol od jedničky. Ale o reálnosť nešlo ani tam ani tu. Skôr o zachytenie životného pocitu, atmosféry doby 90. rokov. Správanie sa vtedajšieho podsvetia a konfrontácia životných prístupov medzi súrodencami, krajanmi - Rusmi a Američanmi. Skvelá práca lemovaná celou škálou dobovej ruskej populárnej hudby - od strednoprúdového roku po popové otrasnosti - viacmenej s vynechaním alternatívy - snáď okrem názvu kapely Zmyslové halucinácie (Смысловые Галлюцинации). Oproti jednotke prepracovanejšie, zábavnejšie a viac vrstevnatejšie. Ak som Brata jedničku označil ako Ruský štandard, tak dvojka je Ruský štandard gold. ()

Fr

„AMERIČANE, ŘEKNI MI, V ČEM JE SÍLA? OPRAVDU V PENĚZÍCH? MŮJ BRATR ŘÍKÁ, ŽE V PENĚZÍCH. TY MÁŠ HODNĚ PENĚZ - TAK CO? JA SI MYSLÍM, ŽE SÍLA JE V PRAVDĚ. KDO MÁ PRAVDU, TEN JE SILNEJŠÍ…“ /// Posttotalitní praktiky v ruským podání podruhé. (Ty mafiánský.) Danilovi (s bráchou) už nestačí mafie domácí, pustí se do boje s kořenem v Americe. Za bílýho dne řve nejen MP – 38, ale ke slovu pustěj i Maxim 1910. A to nemluvím vo starejch granátech. Vot eto Rossija! Danila vyměnil Nautilus za Иринu Салтыковu… hudba nahovno, ale aspoň ji může píchnout… A jinak? Svižná, i když trochu hloupá a (rusky) nacionální gangsterka, která už teď nemá čím překvapit. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Neznám žádnej film s Jardou Jágrem. 2.) Nechápu, proč Krym? 3.) Thx za titule ,,MadWolf“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne ()

castor

Jarda Jágr, toho času kapitán hokejového Pittsburghu, je největší hvězdou téhle prapodivné báchorky, kterak ruský hrdina z jedničky odjíždí za oceán, aby pomstil přítele. A divákovi sprostě sebral dvě hodiny života. Scénáristicky je to děravé hadr, nějaká linie naskočí, ale nikam nesměřuje, tempo je hodně kolísavé, herci mizerní. Příběhů o pomstě v rámci mafie viděl každý přehršel, tenhle ruský model ale nenabízí prakticky nic, na co bych si chtěl několik desítek minut po projekci vzpomenout. ()

petero

Celí čas som bol na pochybách ako mám tento film brať, či ako iróniu alebo paródiu, ale ani v jednom prípade to nie je nič čo by stálo za to a určite sa to nedá brať ako vážne mienený film. Isté čaro vďaka ktorému to je bez problémov dopozerateľné sa tomu uprieť nedá. ()

gogo76

Veľmi vydarené pokračovanie úspešnej ruskej gangsterky Brat je minimálne rovnako dobré. Prvých 10 minút je troška nezáživných, ale potom to naberá slušné obrátky. Stará ruská, drsná škola opäť funguje a Danila nemá problém ani dnes použiť poctivý nemecký samopal MP 38, či staré nemecké granáty, ktoré vybuchnú v pomere 50:50. Že odkiaľ ich má? Dozvuky vojny...Keď fičí akcia, je poctivá i originálna (starý guľomet v kufri) a keď má byť film vtipný, tak je. Hodnotím pôvodnú verziu s titulkami, dabingom samozrejme dobrá tretina fórov vyfučí do prázdna. "Vy ste gangstri?...Nie my sme Rusi"...Rus v Amerike je dobrá téma, na ktorú by sa dalo natočiť mnohé, ale humor vyplývajúci z týchto situácií si v kombinácii s drsnou ruskou akciou sadol dobre. Dej sa trošku točí aj okolo diania v NHL a na dve sekundy tu možno vidieť i J. Jágra. Vždy, keď vidím vo filme Sergeja Bodrova, tak sa myslím na to, kde asi leží jeho telo. Je smutné, čo sa stalo jemu i jeho štábu. Je Ťa škoda Sergej, bol si fakt dobrý... V pôvodnom znení 80%. S dabingom 60-70%. ()

Real Tom Hardy

Po nevídanom úspechu prvého filmu na domácej pôde a vysokému dopytu po pokračovaní sa Balabanov o tri roky neskôr rozhodol dať ľudu to, čo požadoval. Danila, veterán prvej čečenskej vojny, sa po útrapách v prehnitom Petrohrade vydáva do hlavného mesta, aby viedol normálny život a zabudol na svoju bývalú kariéru "nájomného" zabijaka. Moskovská mafia má však dlhé chápadlá a harmonická idylka sa rýchlo rozplynie. V druhej polovici kormidlo prevezme "pracovná" návšteva New Yorku a Chicaga, kyjevská mafia, čierni pasáci a skorumpovaní americkí biznismeni. Vzniká tým pestrá paleta rôznych perspektív na identické témy (napr. patriotizmus, spôsob života, sociálne otázky a dilemy). Z pohľadu zápletky sa jedná o zmes ťažko uveriteľných báchoriek, udalostí a interakcií, ktoré by sa jednoducho stať nemohli (príklad #1: pohľadná televízna moderátorka zrazí chodcu, ktorý zhodou okolností vyzerá jak čistý bezdomovec, vezme ho k sebe domov do svojho luxusného apartmánu s výhľadom na Manhattan, aby ho ošetrila, po pár minútach ho tam nechá a odíde do práce, no a keď sa večer vráti, opýta sa, či je v poriadku, a následne ho prefikne... to akože kde sme? :D). Z pohľadu filmárčiny silné stránky (kamera, štylizácia) aj neduhy (absolútne mizerná práca s hercami, nevyrovnané tempo, neexistujúca gradácia) predchádzajúceho filmu zostali, strih však zlepšený o značný kus. Oba filmy sú ale silné v sociálnych témach, reflektujú nálady a stav ruskej spoločnosti toho času, ktoré zakrývajú za jednoduché príbehy o honbe za pomstou a túžbou po spravodlivosti. Rozhodne dilógia, ktorá stojí za skus. (16.1.2020) (14.6.2022) ()

InJo

Bratr 2 mi není proti srsti a ani jsem se u něj nekousal nudou, ale nízké hodnocení mu dát prostě musím, jelikož něco tak scénáristicky děravého se hned tak nevidí. Elementární logika je věc, která v tomto filmu v podstatě vůbec neexistuje (viz několik podivných a hlavně nedořešených dějových linií a motivů), a navíc vlastně ani nevím, co to mělo být za žánr - vzhledem ke spoustě legračních scén (ačkoliv mnoho z nich bylo směšných spíš nechtěně - btw. Terminátor je vedle Danily Bagrova se svou zabijáckou výkonností a neúctou k lidskému životu těžký amatér) bych to tipoval na rozplizlou gangsterskou komedii, ale řekl bych, že tvůrci se snažili spíš o syrový kriminální thriller ve stylu prvního dílu, který sice taky není žádný zázrak, ale aspoň měl nějaký čitelný koncept a i tah na bránu. Toto pokračování je regulérní guláš, který dokáže jakž takž pobavit, ale vůbec se nedá brát vážně. 40 - 50 % ()

Happens

Slabší "bratr" Brata (rozuměj prvního dílu), ale udržel atmosféru, na které to stojí a padá. Děj pokulhává. Import Ruského tovaru do kapitalistického USA. Nápadité potkání drsné ruské školy s drsnou americkou ulicí. Krutý svět, kde je místo pro vysvobození a lásku. Do toho ještě skvělá ruská disko hudba. Kdo by zůstal nelapen? ()

kwietitze

O bože, kde začít? Bratr byl pouhou neoriginalitou festivalového typu, nudně vážnou podívanou jakpak došel Danila "Hood" k vyčištění Leningradu (é Petrohradu) neb zpráva o současné ruské drsné škole. V naprosté hrůze, jaká palba sociálna a sebevykrádačtví mě čeká v druhém dílu (jakýkoliv film, který v nemá dnešní době uzavřený konec si o něj říká), jsem čekala zločinnost, co mi ukradne dvě hodiny života.. .Eh nešť, vše se zdálo přesně špatně podle očekávaní, tedy až do té doby, než Rusákům na letišti odcvakají falešné pasy a letí se za oceán.. Víte, v Americe byl každý ničitel dobrého vkusu (Major Meisner budiž příkladem) a buď ji letěl dobýt nebo být ji dobyt. Na první pohled by se zdálo, že Danila má namířeno k dalším čistkám ve jménu dobra (a zábavy?). Jenže tady není doma v Rusku, aby vyprazdňoval do zdejší mafie zásobník hřebíků.. Konfrontace dvou světů (můžu říct ještě bloků?). Západ a východ. Satyra a pravda? Zábava a vážnost? Zručné podobenství nebo jen prachobyčejná vykrádačka akčních filmů z NDR? Ono je to vlastně všechno dohromady. „Zmačkneme ji.“ „Kde žiješ posledních 12 let? Odkdy můžeme někoho slavného zmáčknout? Napíchneme jí telefon.“ „Jste gangsteři?“ „Ne Rusové.“ A konečně s pořádnou hudbou (i v té se střetává americký pop a ruský Nautilus). PS: Ryze slovanský film-dává facky sobě i tobě a ještě si pěkně zarecituje, he. ()

Ivoshek

Je to o dost vic sranda než jednička. Hlavně interakce mezi Danilou a bratrem s místními. Když to člověk bere s nadhledem, je to povedený a hodně zábavný kousek. ()

SOLOM.

Tak je sice pravda, že dvojka je slabší než jednička (o tom žádná), ale i tak jde o docela slušnou podívanou. Danila Bagrov si jen tentokrát pořádně zařádí v USA a jak už je u něj zvykem, bez pořádných průserů a několika mrtvol se to prostě neobejde. Opět nasadí sluchátka, pomiluje pár žen, vystřílí kupu nábojů a obětuje i trochu vlastní krve. Jen na to tentokrát nebude úplně sám. Jeho Брат Viktor se konečně vzpamatoval (no jestli se to tak dá říct) a přiloží ruky k dílu (i když v jeho případě spíš bude žehlit průsery, do kterých se sám dostal). Proti nim budou stát nejen Afroameričané, ale i Ukrajinci – takže o akci bylo postaráno…Zaujalo i zpestření z hokejového tréninku, kde se objeví na chvíli i Jarda Jágr. Jen už mi to prostě nepřišlo tak špinavé a drsné, jako tomu bylo mezi ruskou spodinou a navíc se tu objevilo i několik nelogických kiksů. I tak je to ale pořád průměr… ()

Marek1991

Vy ste gangstri? Nie, my sme Rusi! :) Viete dnes by už niečo takéto neobstálo, vtedy to ale boli dozvuky divokých 90. rokov. Je to ukážka rôznych psychologických pohľadov na Rusov, Američanov. Je tam veľa vtipov, bratania a mafiánskych praktík, či ukážka, ako šikovnosť a jednoduché triky môžu urobiť s vojaka nebezpečného zabijaka. Už po prvej približne polhodine som si povedal, že to je zaujímavá a dôveryhodná ukážka malej a strednej mafie Ruska 90. rokov, inak dejú sa takéto veci aj dnes, ale skôr v iných mestách a miestach, taktiež ukážka ako jeden človek využil chaos a podarilo sa mu utiecť, zabaviť sa a spoznať východné pobrežie USA. Je to dosť zaujímavý film, nie je to naivná hlúposť, treba si všímať detaily, vďaka ktorým hlavný hrdina filmu uniká a dejú sa veci, ktoré sa dejú. Svet stratil v osobe Sergeja Bodrova mladšieho veľkého herca, len ma mrzí, že hral v mnohých filmoch človeka s podobnou osobnosťou. ()

kinderman

Původní film byla pořádně syrová reflexe jelcinovského Ruska. Jakmile ovšem Danila zametl s několika provinčními mafiány v Petrohradu, přestěhoval se do Moskvy (a Balabanov začal pošilhávat po mezinárodním komerčním úspěchu), máme tu scenáristickou slátaninu, která se místy dokonce dost vleče (posléze začne být divákovi lhostejné, proč se vlastně Danila vydal do Států). Nad vodou to drží Bodrovovo charisma (ten hlas!) a pár momentů, jako třeba ten, kdy si před přestřelkou začne recitovat básničku zaslechnutou na školní besídce. ()

IceQueen

Što slučilos? To vysoké hodnotenie ale vôbec nechápem. Tupec s dementom (bratia) sa vyberú do USA robiť nezmysly, zatiaľ čo ich prenasleduje partia idiotov. Ja s poľutovaním nenachádzam nič, čo by som vyslovene pochválila. Celé je to úplne mimo, ako zle nasadená protéza. ()

Jimmi

Vyborny film...Pacilo sa mi to viac ako jednotka....Danila je drsnak ktory vie co a ako a nestrati sa ani v Amerike,kde riesi problemy Kamosovho Brata hokejistu,ktory hrava v nhl a miestny mafian mu dlzi nejakych 900 tacov.V par zaberoch sa tam mihl hokejistii Jagr,Kasparaitis a myslim ze aj Morozov. ()

MrPierc

Moc se mi líbil pohled na USA ruskýma očima, žádné nádherné scény z Beverly Hills, ale kurvy, mafie, špína, pokrytectví. Líbila se mi scéna, kdy přijde policajt zatknout Rusa za to, že pije alkohol na veřejnosti (jakmile ale máte alkohol v pytlíku, tak není vidět, co pijete = nepijete alkohol). Líbil se mi střet patriotismu Rusů i Američanů - každý vyznává svůj patriotismus jinak - Rusové jsou více praktičtí a nejsou svázaní tím, co by se správně mělo dělat. Škoda že Bodrov umřel... ()

carlos 2010

Prvá polovica v duchu jednotky, druhá polovica trochu smiešna, najmä keď hokejisti Chicaga trénujú s Jágrom v dresoch Pittsburgu. ()

zette

Pokud Bratrovi promineme nerealny scenar a budeme se na nej divat s nadhledem, ceka na nas velmi zabavna a akcni podivana. Vyborne retro plne kontrastu mezi Ruskem a USA, kteremu nechybi humor, originalni prestrelky ani poradna kocka, kdy Irina Saltykova hraje sebe samou. Velmi dobre svou roli zahrala i Milauna Jackson. Velka skoda, ze reziser filmu i hlavni postava v podani Sergeje Bodrova uz maji sve dny secteny. Stejne jako v prvnim dile nezklame ani hudba. ()

WinnJets

Stejně jednoduchý děj jako v 1-díle je obohacen o pár nelogických kroků či nedotažených situací... hlavně je to, ale krásně naivní. Nicméně pokud se nad tohle všechno dokáížete povznést, budete se náramě bavit tím jak maldý ruský vlastenec neohroženě sjednává za velikou louží spravedlnost...:) Jedna hvězda navíc za nejmenovaného českého herce s číslem 68 ...:) ()