Radko

Film zložený zo štyroch poviedok - častí, každú režíroval iný režisér. Videl som len poviedku Trofim od Alexeja Balabanova a moje hodnotenie sa vzťahuje len k nej. Ide o originálnu interpretáciu vzniku ruskej verzie filmu Príchod vlaku od bratov Lumiérovcov. Dej: Rusko, koniec 19. storočia, vidiek. Mužik, zovúci sa Trofim, v zemľanke spácha mord. Zjavne v opilecko-otupenom rozpoložení. Po neúspešnom pokuse o samovraždu nasadne do vlaku do Sankt-Peterburga a tam navštíví miestne pohostinstvo a bordel. Budúcnosť Trofima sa javí ružová, dokonca v objatí prítulnej dámy. Všetko je ok a dosere sa to, ako to už tak zvyčajne chodí: po príchode polície. Zrazu strih a divák aj dej sa ocitajú vo farebnom filme v Sovietskom zväze niekedy na prelome 70. a 80. rokov 20. storočia. Chlapík prichádza do vlakového ústredia a prináša novoobjavený zvitok starodávneho filmu. Zvyšok prezrádzať nebudem.  Teda okrem toho, že precízne vystavaná poviedka skvele pobavila a zároveň smutne poučila. Odporúčam kuknút: všetkým filmovým fanúšikom, priaznivcom tvorby bratov Lumiérových a samozrejme záujemcom o tvorbu jedného z najlepších ruských režisérov druhej polovice 20. storočia a začiatku toho nášho súčasného -21. - predčasne zosnulého Alexeja Balabanova (54). ()