Válka

Война

Vojna

Válečný / Drama / Akční

Rusko, 2002, 120 min

No tohle může srovnávat s Rambem akorát divák hongongských akčních filmů! Vojna je především skvelé ruské drama. Mně osobně ta převyšující míra konverzací nad tím akčním vůbec nevadila (mno i když těch záběrů na nalétávající Hindy mohlo více to jo... :-)!!! Film úžasně reaguje na situaci v Rusku a v závěru jsem z něju měl podobný pocit jako z V údolí Elah. Je to prostě taková reflexe na Čečnu. Mimochodem rozhovor s Aslanem o Rusku, Čečně a válce měl vážně něco do sebe. A je pravdou i úsloví, ne každý Čečenec je pastevec, ale každý Čečenec umí střílet.... Pokud chcete vidět film ze současného Ruska a Kavkazu, nenechte si Vojnu ujít. Celé to ne mne působilo velmi věrohodně včetně návratu zpět. Už jsem byl rozhodnut, že dám za plný počet hvězd nebýt závěrečné přestřelky bus-vor... Opravdu nevěřím, že by osádka voru vyvázla bez škrábnutí. Ale i tak, bavilo mně to moc ! 4 zásobníky do Ak47. * * * *(17.6.2013)

Skutočne neobyčajný film o vojne, ktorý svojou uveriteľnosťou mnohonásobne prevyšuje klasické americké "akčáky". Boj za oslobodením svojich ľudí som s Ivanom a Johnom prežívala skoro ako na vlastnej koži. A niektoré bojové scény mi svojou technickou prepracovanosťou doslova vyrazili dych, bolo to akoby človek sledoval hru a nie film.(7.12.2011)

Film bych hodnotila 4 hvězdami, ale za konec přidávám pátou. SPOILER !!! John se stal slavným, natočil film, napsal knihu. Pastevec ovcí dal studovat syna do Moskvy. Kapitán se dostal na léčení a uzdravil se. Jen Ivana za všechno, co se dělo, zavřeli. Je to skvělý film, i když druhá polovina s ruským "Rambem" trochu skřípe. Ale jinak si myslím, že se hodně blíží realitě. Taková je totiž válka.(16.5.2017)

Alexej Balabanov opět nezklamal. Nepotřísněn z hollywoodskejch braků natočil celkem reálnej film z reálné války, o které snad byly natočeny tak dva filmy (nebo já jich víc neznám). John byl sice dost nevýraznej a jeho žena si tam skoro nezahrála, ale o to lepší byl Aleksei Chadov, jehož postava bere válku celkem jako stereotyp a zabíjí jak nějak flegmaticky. A případné oběti umřou fakt dost reálně. Já vím, že furt opakuju to o reálnosti a tak, ale tak to prostě je. Jeden z nejlepších válečných filmů, co jsem kdy viděl. Bylo jen pár věcí, co se mi tam nelíbilo a proto hodnotím, jak hodnotím.(9.2.2008)

ked som premyslal ci v piatok vecer pustit stv2ku bol som viacmenej skepticky..prve minuty som si v mysli hovoril, ze sa ten cas dal predsa len vyuzit lepsie, no zhruba od 10. minuty to zacne zit!a zije to az do konca! naozaj velmi realisticky film s vynikajucim hereckym obsadenim..nemam co vytknut. ako uz dlhe roky mozme sledovat, ruska skola nefunguje tak dobre len v hokeji.(19.5.2007)

• - Film sa natáčal na území Kabardsko-balkarskej republiky, Severného Osetska a Čečenska, z miest to potom boli Moskva, Petrohrad, Toboľsk a Londýn. (marlon)

• - Herci, kteří ztvárnili dvě hlavní čečenské postavy, nejsou Čečenci. Giorgi Gurgulia, který ztvárnil Aslana, je Gruzínec a Evklid Kyurdzidis ztvárňující Ruslana je Řek. (Rugero)