Válka

The War

(festivalový název)

Válečný / Drama / Akční

Rusko, 2002, 120 min

Čečenci a všichni tito aláhovci jsou u mne barbaři !!! Dekapitace uříznutím hlavy je pro ně oblíbeným trestem smrti, žena je pro ně nula a všichni bílí jsou pro ně nevěřící psi. Zajímavý námět a pěkná hudba. Akce je sice málo, ale film vám ukáže jak se v ruských končinách žije a myslí. A velmi vtipné je, když se ze zajetí vrátí Rus, tak to bere jako rutinu. Když se domů vrátí Brit, tak se z toho skoro složí. Proto je Rusko nezničitelné = jeho lidé si zvyknou na vše.(20.6.2009)

Je to dosť dobrá vojnovo ladená dráma z ruskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o skupinke ľudí v čečenskom zajatí, z ktorých niektorí sú prepustení, medzi nimi aj britský herec, ktorý má dva mesiace na to, aby zohnal veľké výkupné za svoju lásku a vojak, ktorý vie dobre anglicky a čečenský veliteľ si ho obľúbil. Ale keď Brit nedokáže zohnať potrebné množstvo peňazí, obráti sa na svojho nového ruského priateľa, aby mu s celou situáciou pomohol. Spracovanie je celkom slušné a je rozdelené na štyri podobne dlhé rozličné časti, z ktorých niektoré sú lepšie a niektoré zase trochu horšie. Spočiatku je to pomerne drsne sa tváriaci film z čečenského zajatia, kde nechýbajú ani popravy, následne sa dej prenesie do civilizácie, kde sa herec snaží zohnať peniaze, čo je síce tiež zaujímavé, ale rozhodne je to najslabšia časť filmu, ale zase to vylepšuje druhá polovica, ktorá sa opäť odohráva v Čečensku a celá táto časť je už dobrodružne a aj akčne ladená. Akcie tu moc nie je, ale tá je dosť vydarená. Nachádza sa hlavne v poslednej štvrtine a tvoria ju hlavne rôzne menšie alebo väčšie prestrelky, pričom pôsobia nanajvýš realisticky, či už obsahovo, alebo aj výborným vizuálom. Najviac sa mi páči útok na tábor so zajatcami alebo aj menšia prestrelka na ceste. Herecké obsadenie je na tom dobre, hlavná dvojica funguje výborne a hlavne Elexej Čadov je dobrým ťahúňom filmu, okrem nich už nikto nemá až tak moc priestoru. Réžia a technická stránka sú výborné, dokonca funguje aj snaha o realizmus, čo sa mnohým tvorcom nedarí, takže nemám dôvod kritizovať. Som nadmieru spokojný, film nemá žiadnu výraznejšiu slabinu, všetky stránky si udržal nad priemerom, takže Vojna rozhodne stojí za pozornosť. Objektívna kvalita filmu- 80%, film sa páči mne na 77%.(14.3.2012)

Surové a podané z veľkej časti reálnym spôsobom. Film Vojna, nieje o masovom konflikte, kde proti sebe stoja stovky ozbrojencov. Tá vojna je tu zastúpena v menšej miere i keď Čečenský konflikt tu je ako pozadie. Záchrana rukojemníkov je svojim spôsobom iná ako tá americká-patetická. Je ruská tak ako celý film, takže žiadny osamelý pomstiteľ sa tu nenájde. Len je škoda tej scény s vorom na vode, tu realizmus trochu klesol, ale celkovo je to fajn film. 75%(9.7.2009)

ked som premyslal ci v piatok vecer pustit stv2ku bol som viacmenej skepticky..prve minuty som si v mysli hovoril, ze sa ten cas dal predsa len vyuzit lepsie, no zhruba od 10. minuty to zacne zit!a zije to az do konca! naozaj velmi realisticky film s vynikajucim hereckym obsadenim..nemam co vytknut. ako uz dlhe roky mozme sledovat, ruska skola nefunguje tak dobre len v hokeji.(19.5.2007)

Popravdě mne trochu štvala ta národnostní stereotypizace postav i integrovaný (a nijak zvlášť kamuflovaný) úšklebek pro zahraniční diváky ve stylu "nevykládejte nám tu něco o lidských právech, my si v Rusku uděláme pořádek podle svýho", ale potěšení z (mimo Rusko) netradičního zpracování klasické látky dalece převážilo. Co do akce umírněnější, ale zato zemitější a neuhlazený styl sluší válečné tematice víc, než reklamně nablýskáné bumbác filmečky, které občas vypadnou z Hollywoodu (a k nimž nemá daleko ani u nás populární ruská 9. rota, kde taktéž řádil Alexej Čadov :-)).(10.1.2010)

• - Herci, kteří ztvárnili dvě hlavní čečenské postavy, nejsou Čečenci. Giorgi Gurgulia, který ztvárnil Aslana, je Gruzínec a Evklid Kyurdzidis ztvárňující Ruslana je Řek. (Rugero)

• - Film sa natáčal na území Kabardsko-balkarskej republiky, Severného Osetska a Čečenska, z miest to potom boli Moskva, Petrohrad, Toboľsk a Londýn. (marlon)