Válka

Sergej Astachov

Sergej Seljanov

Masky:

Tamara Freed

Je to dosť dobrá vojnovo ladená dráma z ruskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o skupinke ľudí v čečenskom zajatí, z ktorých niektorí sú prepustení, medzi nimi aj britský herec, ktorý má dva mesiace na to, aby zohnal veľké výkupné za svoju lásku a vojak, ktorý vie dobre anglicky a čečenský veliteľ si ho obľúbil. Ale keď Brit nedokáže zohnať potrebné množstvo peňazí, obráti sa na svojho nového ruského priateľa, aby mu s celou situáciou pomohol. Spracovanie je celkom slušné a je rozdelené na štyri podobne dlhé rozličné časti, z ktorých niektoré sú lepšie a niektoré zase trochu horšie. Spočiatku je to pomerne drsne sa tváriaci film z čečenského zajatia, kde nechýbajú ani popravy, následne sa dej prenesie do civilizácie, kde sa herec snaží zohnať peniaze, čo je síce tiež zaujímavé, ale rozhodne je to najslabšia časť filmu, ale zase to vylepšuje druhá polovica, ktorá sa opäť odohráva v Čečensku a celá táto časť je už dobrodružne a aj akčne ladená. Akcie tu moc nie je, ale tá je dosť vydarená. Nachádza sa hlavne v poslednej štvrtine a tvoria ju hlavne rôzne menšie alebo väčšie prestrelky, pričom pôsobia nanajvýš realisticky, či už obsahovo, alebo aj výborným vizuálom. Najviac sa mi páči útok na tábor so zajatcami alebo aj menšia prestrelka na ceste. Herecké obsadenie je na tom dobre, hlavná dvojica funguje výborne a hlavne Elexej Čadov je dobrým ťahúňom filmu, okrem nich už nikto nemá až tak moc priestoru. Réžia a technická stránka sú výborné, dokonca funguje aj snaha o realizmus, čo sa mnohým tvorcom nedarí, takže nemám dôvod kritizovať. Som nadmieru spokojný, film nemá žiadnu výraznejšiu slabinu, všetky stránky si udržal nad priemerom, takže Vojna rozhodne stojí za pozornosť. Objektívna kvalita filmu- 80%, film sa páči mne na 77%.(14.3.2012)

Čečenci a všichni tito aláhovci jsou u mne barbaři !!! Dekapitace uříznutím hlavy je pro ně oblíbeným trestem smrti, žena je pro ně nula a všichni bílí jsou pro ně nevěřící psi. Zajímavý námět a pěkná hudba. Akce je sice málo, ale film vám ukáže jak se v ruských končinách žije a myslí. A velmi vtipné je, když se ze zajetí vrátí Rus, tak to bere jako rutinu. Když se domů vrátí Brit, tak se z toho skoro složí. Proto je Rusko nezničitelné = jeho lidé si zvyknou na vše.(20.6.2009)

Tak společně s Kavkazským zajatcem má u mě tento snímek vysoké hodnocení, ačkoliv se oba mírně liší, co se týče znázorňování chování horalů. V Kavkazském zajatci nejsou kavkazští horalové jen "černohubí" bandité mučící pro ni za nic, v lepším případě ze msty. Ve Válce je cítit větší schematičnost postav a nebýt postavy horského pastevce, který jako jediný vycházel ze všeho více jako lidská bytost, dala bych snímku nižší ohodnocení. Na druhou stranu filmu nechybí tempo, napětí, zajímavé dialogy a humor na hraně.(20.5.2013)

Alexej Balabanov opět nezklamal. Nepotřísněn z hollywoodskejch braků natočil celkem reálnej film z reálné války, o které snad byly natočeny tak dva filmy (nebo já jich víc neznám). John byl sice dost nevýraznej a jeho žena si tam skoro nezahrála, ale o to lepší byl Aleksei Chadov, jehož postava bere válku celkem jako stereotyp a zabíjí jak nějak flegmaticky. A případné oběti umřou fakt dost reálně. Já vím, že furt opakuju to o reálnosti a tak, ale tak to prostě je. Jeden z nejlepších válečných filmů, co jsem kdy viděl. Bylo jen pár věcí, co se mi tam nelíbilo a proto hodnotím, jak hodnotím.(9.2.2008)

No tohle může srovnávat s Rambem akorát divák hongongských akčních filmů! Vojna je především skvelé ruské drama. Mně osobně ta převyšující míra konverzací nad tím akčním vůbec nevadila (mno i když těch záběrů na nalétávající Hindy mohlo více to jo... :-)!!! Film úžasně reaguje na situaci v Rusku a v závěru jsem z něju měl podobný pocit jako z V údolí Elah. Je to prostě taková reflexe na Čečnu. Mimochodem rozhovor s Aslanem o Rusku, Čečně a válce měl vážně něco do sebe. A je pravdou i úsloví, ne každý Čečenec je pastevec, ale každý Čečenec umí střílet.... Pokud chcete vidět film ze současného Ruska a Kavkazu, nenechte si Vojnu ujít. Celé to ne mne působilo velmi věrohodně včetně návratu zpět. Už jsem byl rozhodnut, že dám za plný počet hvězd nebýt závěrečné přestřelky bus-vor... Opravdu nevěřím, že by osádka voru vyvázla bez škrábnutí. Ale i tak, bavilo mně to moc ! 4 zásobníky do Ak47. * * * *(17.6.2013)

• - Herci, kteří ztvárnili dvě hlavní čečenské postavy, nejsou Čečenci. Giorgi Gurgulia, který ztvárnil Aslana, je Gruzínec a Evklid Kyurdzidis ztvárňující Ruslana je Řek. (Rugero)

• - Film sa natáčal na území Kabardsko-balkarskej republiky, Severného Osetska a Čečenska, z miest to potom boli Moskva, Petrohrad, Toboľsk a Londýn. (marlon)