Válka

• Rusko Vojna (více)

Mladý ruský vojak Ivan sa dostal do čečenského zajatia a v neľudských podmienkach prežíva iba vďaka tomu, že vie po anglicky a môže čečenskému veliteľovi prekladať správy z internetu. Okrem neho povstalci väznia a týrajú britský pár - Johna a Margaret - a ťažko raneného ruského kapitána Medvedeva. Čečenci Johna prepustia, aby v zahraničí získal 2 milióny libier ako výkupné za život Margaret. Ivana už ako tlmočníka tiež nepotrebujú a tak ho pustia na slobodu. Zatiaľ čo si Ivan zvyká na bežný život v rodnom Petrohrade, John sa márne snaží získať peniaze na výkupné. Naráža na neochotu politikov aj medzinárodných organizácií. Napokon prijme ponuku televíznej stanice, aby za 200 000 libier nakrútil záchranu Margaret. Obráti sa preto na Ivana a spolu sa vydajú na samovražednú misiu do čečenských hôr. Režisér Alexej Balabanov vo svojom kontroverznom filme radikálne odsudzuje neľudské správanie čečenských povstalcov, ľahostajnosť zahraničných veľmocí a všetkých tých, ktorí by najradšej na čečenský konflikt zabudli. (oficiální text distributora)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $780,213║ Taká Rambovská krvavá, miestami brutálna zlátanina, ktorá sa snaží isť v reálnych koľajach ale v tomto smere film absolútne prehráva, hlavne pre neschopnosť režiséra, herci by ešte ako tak obstáli aj príbeh nie je najhorší, určite by potreboval aj mierne prestríhať. Prvá polovica filmu strašne nudí, potom keď sa prepne na akciu tak to nábere slušný švih ale celkový dojem z filmu ostáva v amatérskych vodách. Rusi vedia točiť aj lepšie. /20%/ ()

sniper18

Je to dosť dobrá vojnovo ladená dráma z ruskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o skupinke ľudí v čečenskom zajatí, z ktorých niektorí sú prepustení, medzi nimi aj britský herec, ktorý má dva mesiace na to, aby zohnal veľké výkupné za svoju lásku a vojak, ktorý vie dobre anglicky a čečenský veliteľ si ho obľúbil. Ale keď Brit nedokáže zohnať potrebné množstvo peňazí, obráti sa na svojho nového ruského priateľa, aby mu s celou situáciou pomohol. Spracovanie je celkom slušné a je rozdelené na štyri podobne dlhé rozličné časti, z ktorých niektoré sú lepšie a niektoré zase trochu horšie. Spočiatku je to pomerne drsne sa tváriaci film z čečenského zajatia, kde nechýbajú ani popravy, následne sa dej prenesie do civilizácie, kde sa herec snaží zohnať peniaze, čo je síce tiež zaujímavé, ale rozhodne je to najslabšia časť filmu, ale zase to vylepšuje druhá polovica, ktorá sa opäť odohráva v Čečensku a celá táto časť je už dobrodružne a aj akčne ladená. Akcie tu moc nie je, ale tá je dosť vydarená. Nachádza sa hlavne v poslednej štvrtine a tvoria ju hlavne rôzne menšie alebo väčšie prestrelky, pričom pôsobia nanajvýš realisticky, či už obsahovo, alebo aj výborným vizuálom. Najviac sa mi páči útok na tábor so zajatcami alebo aj menšia prestrelka na ceste. Herecké obsadenie je na tom dobre, hlavná dvojica funguje výborne a hlavne Elexej Čadov je dobrým ťahúňom filmu, okrem nich už nikto nemá až tak moc priestoru. Réžia a technická stránka sú výborné, dokonca funguje aj snaha o realizmus, čo sa mnohým tvorcom nedarí, takže nemám dôvod kritizovať. Som nadmieru spokojný, film nemá žiadnu výraznejšiu slabinu, všetky stránky si udržal nad priemerom, takže Vojna rozhodne stojí za pozornosť. Objektívna kvalita filmu- 80%, film sa páči mne na 77%. ()

Niktorius

Popravdě mne trochu štvala ta národnostní stereotypizace postav i integrovaný (a nijak zvlášť kamuflovaný) úšklebek pro zahraniční diváky ve stylu "nevykládejte nám tu něco o lidských právech, my si v Rusku uděláme pořádek podle svýho", ale potěšení z (mimo Rusko) netradičního zpracování klasické látky dalece převážilo. Co do akce umírněnější, ale zato zemitější a neuhlazený styl sluší válečné tematice víc, než reklamně nablýskáné bumbác filmečky, které občas vypadnou z Hollywoodu (a k nimž nemá daleko ani u nás populární ruská 9. rota, kde taktéž řádil Alexej Čadov :-)). ()

Fr

,,ženská zůstat u mě. Rovně za dva měsíc on mi dát 2 milion liber. A když ne, my všichni budeme dva týdny ji šukat. A potom ji hlavu odřezat"..... Léto 2001. Někoho bijou, někoho strašej. Hlavní je pro ně člověka zlomit, aby zaplatil. A to teda jo. Zlomit dokážou....Udělejte si sami obrázek, jak vypadá čečenské zajetí a co vás čeká po propuštění. Uvahy o tom co je válka a co né, nemá cenu s rusem vést. Takovej filmeček, ani válečnej - spíš hranej dokument. Ivan vypráví, obrázky běží. Hlavní je příběh. Zajímavej, ale chtělo by to víc ,,šťávy". ()

genetique

Určite je film ľudskejší, reálnejší a tým aj dramatickejší najmä vďaka ruskej produkcii, ktorá vo vojnových udalostiach vlastne ešte stále žije a tým pádom ich vie asi aj lepšie podať. Ešte vychválim hudbu, exkluzívny, neprehnaný záver, vydarené dialógy a prejdem na zápornejšiu stránku. Nesmierne nudná vyše polovica filmu je obrovskou škodou. Tvorcom sa nepodarilo sa nadviazať divákove city na postavy, ich zdramatizovanie už vôbec nie. A o hercoch sa tiež nedá veľa nabásniť. 70%. ()

• Herci, kteří ztvárnili dvě hlavní čečenské postavy, nejsou Čečenci. Giorgi Gurgulia, který ztvárnil Aslana, je Gruzínec a Evklid Kyurdzidis ztvárňující Ruslana je Řek. (Rugero)
  • Film sa natáčal na území Kabardsko-balkarskej republiky, Severného Osetska a Čečenska, z miest to potom boli Moskva, Petrohrad, Toboľsk a Londýn. (marlon)