Asterix: Sídliště bohů

Asterix: Sídlo bohov

Asterix and Obelix: Mansion of the Gods

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie, 2014, 85 min

Asi jako každý jsem ze začátku neměl příliš velkou důvěru ve výtvarné zpracování, ale po chvíli jsem zjistil, že na tom není nic divného, že je to stejně přirozené jako dřív. Navíc je to jeden z těch starých dobrých Asterixů, které zřejmě pokazit nejdou (ač je pravda, že amerika a vikingové se nás snažili přesvědčit o opaku).(27.7.2015)

No do pytle! Teda.. U teutatise, jsem chtěl říct, tohle je fakt neskutečně dobré a obrovské překvapení, že se francouzům podařilo geniálně navázat na první vlnu Asterix-Obelixovských animáků, kdy si troufám tvrdit, je Sídliště bohů jednoznačně mezi těmi nejlepšími. A přitom předloha není až tolik nosná, ale tady se to obrovsky povedlo a navíc, narozdíl od filmu Asterix a Vikingové, tu dopadlo dobře i přidělávání děje, jelikož z útlého komiksu nejde hodinu a půl dlouhý film vykřesat bez doplňování. Tady to zkrátka všechno ladí a dokonale zapadají věci, které jsou bizarní, nebo vyloženě retro (pasáže doplňovaným oním hrůzným francouzským sedmdesátkovým popem) a zároveň je to neskutečně vtipné nejenom dějem, ale i vizuálem (miluku divočáky!), díky kterému jsem schopnej odpustit i animaci, která se změnila na 3D. Během psaní tohoto komentáře nezemřela ani jediná zasmrádlá makrela(11.2.2017)

Je v tom dost staré dobré Asterixovštiny + správná porce popkulturních i společenských odkazů + krásně vybalancovaný poměr gagů a verbálních humorů (či spíš římsko-galovské agrese a šarmantního žvanění, heh) + příjemná animace, jež svojí CGI podstatu nikerak nevystrkuje na odiv a hezky svou stylizací upomíná na časy dřívější. Rozhodně mnohem lepší zásek, než poslední hraní Asterixové. Vůbec bych se nezlobil, kdyby se v podobném duchu vývoj série ubíral dál. P.S. Po druhém vidění dojmy ještě lepší.(7.9.2015)

Myslím si, že tenhle díl se nejvíce přibližuje onomu skvělému humoru raných Asterixů, než se z toho stal víceméně kšeft, navíc to má chytrou myšlenku (zničit nepřítele asimilací a nabídkou moderní zábavy) a i když s drobnými slabinami, tak vypointovaný scénář. Nečekal bych také, že uvidím Asterixe s Obelixem poražené a nedobrovolně zajaté. Navíc lidé z vesnice jsou zde vykresleni tak, že nebýt nápoje, jsou to chabrusové par exellence, a navíc u nich najdeme povícero spíše negativních vlastností, pro něž by je člověk nemiloval. Ale sami si naštěstí nakonec uvědomí, jaký styl života mají nejraději. Příjemně pobavilo, a i když se to i přes krátkou stopáž nějaké té vatě nevyhnulo, připomnělo mi to staré dobré díly, vtipy byly také dobře načasované, takže za mne spokojenost.(20.12.2017)

Tak tohle jsem nečekal. Po šíleně průměrném poslední hraném Asterixovi, jsem byl k novému animáku dost skeptický, zvlášť když byl poprvé dělán touto animací. Sídliště bojů ale opravdu překvapilo. Je fakt, že původní komiksové album považuji za to nejlepší, které Gosciny a Uderzo udělali. Filmaři ale zašli ještě dál. Vzali všechno, co skvěle fungovalo a přidali pár dalších nápadů. Navíc mě tenhle animák i překvapil tím, že Galové tenkrát měli opravdu namále. Obávaní animace se navíc povedla na výbornou a zvyknete si na ni opravdu velmi rychle. Jen víc takhle povedených animáků. 90 %(30.7.2015)

• - Ide o prvý animovaný film s postavami Asterixa a Obelixa, ktorý je v 3D formáte. (toi-toi)

• - Film vznikol na motívy komiksu „Le Domaine des Dieux“ od autorov Rene Goscinny a Albert Uderzo, ktorý vyšiel v nakladateľstve Pilote, v roku 1971. (toi-toi)

• - Písnička, která ve filmu zazní, je „Sarà perchè ti amo“. (mar48)