Asterix: Sídliště bohů

Asterix: Sídlo bohov

Asterix and Obelix: Mansion of the Gods

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie, 2014, 85 min

Stoprocentní Asterix, tady není co řešit. Snad jen kdyby Philippe Rombi složil hudbu alespoň trochu ve stylu Vladimira Cosmy, bylo by to ještě lepší, ale jinak mě opravdu nenapadá žádná výtka. Rozdíl mezi nahlouplým Asterixem a Vikingy a tímhle svěžím dílem, které zachovává ducha komiksů a přitom působí moderním dojmem, aniž by v něm museli být puberťáci a narážky na 21. století, je snad až propastný.(10.9.2016)

Po jednom fajn a dalších blbých dílech hraného dua z Gálie je tu návrat ke kořenům. Sice ne tak úplně vizáží, ale charakteristikou postav, prostředí a příběhem určitě. Co se vzhledu týče, určitě nejde o přešlap. Naopak animace Asterixově partě sluší. Postavy jsou zase takové jak je známe z dětství a to prakticky všechny. A příběh? Římani mají zase další geniální plán na zničení poslední, odolávající vesničky a nebojí, tedy vlastně trochu bojí se ho uskutečnit. Co víc si přát. Pro ty z nás co jsme na Asterixovi a Obelixovi vyrůstali je to návrat se vším všudy. 75 procent.(30.8.2018)

Myslím si, že tenhle díl se nejvíce přibližuje onomu skvělému humoru raných Asterixů, než se z toho stal víceméně kšeft, navíc to má chytrou myšlenku (zničit nepřítele asimilací a nabídkou moderní zábavy) a i když s drobnými slabinami, tak vypointovaný scénář. Nečekal bych také, že uvidím Asterixe s Obelixem poražené a nedobrovolně zajaté. Navíc lidé z vesnice jsou zde vykresleni tak, že nebýt nápoje, jsou to chabrusové par exellence, a navíc u nich najdeme povícero spíše negativních vlastností, pro něž by je člověk nemiloval. Ale sami si naštěstí nakonec uvědomí, jaký styl života mají nejraději. Příjemně pobavilo, a i když se to i přes krátkou stopáž nějaké té vatě nevyhnulo, připomnělo mi to staré dobré díly, vtipy byly také dobře načasované, takže za mne spokojenost.(20.12.2017)

Asi jako každý jsem ze začátku neměl příliš velkou důvěru ve výtvarné zpracování, ale po chvíli jsem zjistil, že na tom není nic divného, že je to stejně přirozené jako dřív. Navíc je to jeden z těch starých dobrých Asterixů, které zřejmě pokazit nejdou (ač je pravda, že amerika a vikingové se nás snažili přesvědčit o opaku).(27.7.2015)

Je asi jasné, že s hodnotením pôjdem dolu (lebo veď ide o rozprávku preboha!), ale momentálne som nadšený cca z troch dôvodov: Po všetkých tých hraných sfilmovaniach, kde by sa našli aj lepšie aj horšie kusy... Je tu konečne animácia takmer identická s komixami, ktoré sme v čítanej podobe hltávali pred 15imi rokmi. Takže 1) NOSTALGIA. 2) Všetky kameá a nenápadné parodovanie snáď každého blockbustru, čo hollywood vypustil cca od roku 2010. Ale hlavne a predovšetkým: 3) SCENÁR! Zápletka je oproti všetkému čo nám Uderzo s Goscinim servírovali doteraz bezmála geniálna! A toto ma dostalo, lebo kto by čakal v klasicky banálnej kreslenke čosi, čo by sa dalo objektívne nazvať "inteligentný príbeh".(27.7.2015)

• - Film vznikol na motívy komiksu „Le Domaine des Dieux“ od autorov Rene Goscinny a Albert Uderzo, ktorý vyšiel v nakladateľstve Pilote, v roku 1971. (toi-toi)

• - Film se stal komerčně nejúspěšnějším animovaným filmem ve Francii v roce 2014 a vydělal v ní 26,6 milionů amerických dolarů. Po celém světě pak 51 milionů dolarů, avšak film nebyl nikdy promítán v USA. (mar48)

• - Písnička, která ve filmu zazní, je „Sarà perchè ti amo“. (mar48)