Asterix: Sídliště bohů

Astérix: Le domaine des dieux

Asterix: Sídlo bohov

Animovaný

Francie, 2014, 85 min

Asterix a velmi příjemné překvapení. Snoubení adaptačních postupů kreslených animáků s prvky prvních hraných adaptací přichází jako vítaná změna oproti utahaným posledním pokusům v hraném sektoru. Asterix: Sídliště bohů je velmi příjemným animákem, který byť má sice jednu dvě chybky na kráse, předvádí ideální rodinnou zábavu s partou galských vesničanů vzdorujících novému ďábelskému plánu Caesara. [75%](5.3.2015)

Jak se Asterix a Obelix potkali s konzumní společností a kapitalismem. Ani nevíte, jak mě potěšilo, že další Asterix se vrátil ke klasické animaci. Dost již bylo hloupých hraných pokusů. Zase jsme se navrátili k tradici na které jsem vyrůstal a o to více mě to těší. Co naplat, že Římané na vzdorovité Galy vyrukovali s nejmodernějšími výdobytky dnešní společnosti. Ono už i to nám totiž musí kazit naše oblíbené animované klasiky. Šablonovité, okoukané, ale příjemně nostalgické a celkem i zábavné. Za mě mírný palec nahoru.(14.4.2015)

Po né příliš povedeném předchozím hraném filmu o Asterixovi v tajné službě jejího veličenstva,přišel konečné zase film o Asterixovi který je animovaný.Možná je to proto že se představitel Obelixe (Gérard Depardieu) přestěhoval do Ruska,možná proto že animovaná série o válečníkovi z Gálie měla u diváků větší úspěch.Vůbec nevadí že film Sídliště bohů není vytvořen klasickou "ruční" animací ale pomocí počítačové animace.Je to hezký,vtipný,svižný film pro malé i velké diváky.(24.4.2015)

Je pravda, že jsem na komiksech o chrabrých nenažraných Galech nevyrostl, ale jejich animáky mám celkem zpracované. Také je pravda, že to kouzlo osmdesátých let a toho klasického Asterixe se v tomto novém trochu ztrácí, protože film je evidentně přizpůsoben dnešnímu publiku. A taky je pravda, že to asi není vyloženě na pět hvězd a jedničku podtrženou, ale já bych se toho nebál. Zasmál jsem, a to tak že doopravdy, tzn. nahlas, animace je prostě a jednoduše pěkná, pár těch popkulturních odkazů a jinak duch starého dobrého galského svérázu tam je. Především je to požehnání, po tom posledním průseru s olympiádou. Já jsem spokojený a i když to možná není ten top, co mohlo Asterixovo universum nabídnout, dávám plnou.(12.5.2015)

Asterixe jsem měl už odmala rád – je to jeden z těch extrémně chytrých komixů se snadno zapamatovatelnými postavami, charakteristickou stylizací, plný humoru a zajímavých a originálních nápadů, jejichž permutacemi se dají sestavit příběhy schopné oslovit děti a dospělé. Při přenosu na velké plátno je bohužel vidět snaha přefiltrovat všechno to nejchytlavější a nějak z toho utvořit nové dobrodružství. Právě proto je Asterix tak náchylný k pádům na čumák, neboť originální myšlenky se dají použít jen tolikrát, než originální být přestanou. U žádného jiného filmu s Asterixem jsem si to neuvědomil tak, jako u tohohle. Asterix a sídliště bohů působí zkrátka jako další díl nějakého dlouho běžícího seriálu – zápletka o něčem jiném, ale v zásadě pořád stejná. A to mi určitě nevadí! Neberu to jako extrémně silný bod kritiky, vždyť sám jsem svýho času žral Pokémony, kde to bylo díl od dílu to samý furt dokola. Jen mě zkrátka tenhle snímek extra nevytrhnul ze židle a z řady filmových zpracování Asterixe vyčnívá akorát animací. Ta mi mimochodem přišla velmi slušná, dokonce bych snad i řek, že se mi to jako 3D provedení líbilo.(14.11.2015)

• - Film vznikol na motívy komiksu „Le Domaine des Dieux“ od autorov Rene Goscinny a Albert Uderzo, ktorý vyšiel v nakladateľstve Pilote, v roku 1971. (toi-toi)

• - Ide o prvý animovaný film s postavami Asterixa a Obelixa, ktorý je v 3D formáte. (toi-toi)