Městečko Fortitude (TV seriál)

Fortitude

Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor

Velká Británie, 2015 - 2017, 17 h 12 min (Minutáž: 21x50 min)

Komentáře uživatele Castrator k tomuto TV seriálu

1. série: Na seriál jsem narazil náhodou, při zahánění nudy, kterou jsem zaháněl společně se svou atraktivní manželkou, u programu Sky One. Upoutávka na druhou řadu seriálu s nádhernou scenérií Špicberk mě donutila zjistit si informace o seriálu, respektive jeho první řadě, podíval jsem se na první díl a už jsem v tom lítal. Projel jsem zdejší komentáře a moc jsem nerozuměl tomu, jak někdo může druhý až čtvrtý díl považovat za nudu, během které sledování zapíchl. Během těchto dílů, včetně dílu prvního, mě seriál právě chytnul a nepustil, musel jsem čumět dál a seriál dočumět. Kecám, jsem zatím v půlce, ale dočumění plánuju, samozřejmě se svou atraktivní manželkou, kterou seriál chytl také. Seriál nemá žádnou vatu, naprosto žádnou, není scény nebo dialogu, které by byly pro děj zbytečné, vše má své opodstatnění. Naštěstí to neznamená, že by v každé scéně byla obsažena informace, která má zásadní vliv na děj a divák by si měl proto činit poznámky, tak daleko seriál naštěstí nejde, a přestože je určen spíš pro náročného a pozorného diváka a nedá divákovi vydechnout, je to stále zábavná podívaná a ne seriálový hlavolam typu Ztraceni, u kterého se divák pomalu a jistě ztrácí, až se na seriál raději úplně vys..e. Prostředí Špicberk, kouzelná úvodní melodie a atmosféra připomínající Carpenterovu Věc , to jsou další plusy k už tak dobrému seriálu. Po pěti dílech dávám pět hvězd, těsím se na druhou, větší polovinu (oficiálně má seriál 11 dílů, a to i na stránkách Sky, ale dílů je k dispozici 12, v televizi při premiéře seriálu byly první dva díly odvysílány najednou), také na druhou sérii, a jako nefanoušek seriálů jsem velmi nadšen. Městečko Fortitude je skvělý seriál, pro sledování v lednových mrazech naprosto ideální. Blu-ray z V. Británie objednáno před pár minutami a jestli se UPS pochlapí, budu ho zítra dopoledne doma mít, abych mohl sledovat tento skvělý seriál ve vysokém rozlišení na domácím projektoru, samozřejmě s mojí atraktivní manželkou. /// U UPS se fakt pochlapili a já měl za necelý den od objednání z V. Británie blu-ray doma. Dobrýýý. Seriál jsem dokoukal a je to dobré až do konce, žádné veletoče, aby do sebe děj zapadal se nekonají, vše je logické a lehce vysvětlitelné. MENŠÍ SPOILER: S tou Věcí jsem se trefil víc, než jsem předpokládal, o důvod víc mít tento seriál rád. KONEC MENŠÍHO SPOILERU. Fakt paráda, jsem nadšen, brzy si všechny díly zopakuju. 2. série: Dvě třetiny série dobré, pak to jde z kopce, žádné obří překvapení nebo pointa se nekoná a poslední dva díly potvrzují, že série byla mysteriózní vyvražďovačka, nic víc. Jsem zklamán.(17.1.2017)

Na seriál jsem narazil náhodou, při zahánění nudy, kterou jsem zaháněl společně se svou atraktivní manželkou, u programu Sky One. Upoutávka na druhou řadu seriálu s nádhernou scenérií Špicberk mě donutila zjistit si informace o seriálu, respektive jeho první řadě, podíval jsem se na první díl a už jsem v tom lítal. Projel jsem zdejší komentáře a moc jsem nerozuměl tomu, jak někdo může druhý až čtvrtý díl považovat za nudu, během které sledování zapíchl. Během těchto dílů, včetně dílu prvního, mě seriál právě chytnul a nepustil, musel jsem čumět dál a seriál dočumět. Kecám, jsem zatím v půlce, ale dočumění plánuju, samozřejmě se svou atraktivní manželkou, kterou seriál chytl také. Seriál nemá žádnou vatu, naprosto žádnou, není scény nebo dialogu, které by byly pro děj zbytečné, vše má své opodstatnění. Naštěstí to neznamená, že by v každé scéně byla obsažena informace, která má zásadní vliv na děj a divák by si měl proto činit poznámky, tak daleko seriál naštěstí nejde, a přestože je určen spíš pro náročného a pozorného diváka a nedá divákovi vydechnout, je to stále zábavná podívaná a ne seriálový hlavolam typu Ztraceni, u kterého se divák pomalu a jistě ztrácí, až se na seriál raději úplně vys..e. Prostředí Špicberk, kouzelná úvodní melodie a atmosféra připomínající Carpenterovu Věc , to jsou další plusy k už tak dobrému seriálu. Po pěti dílech dávám pět hvězd, těsím se na druhou, větší polovinu (oficiálně má seriál 11 dílů, a to i na stránkách Sky, ale dílů je k dispozici 12, v televizi při premiéře seriálu byly první dva díly odvysílány najednou), také na druhou sérii, a jako nefanoušek seriálů jsem velmi nadšen. Městečko Fortitude je skvělý seriál, pro sledování v lednových mrazech naprosto ideální. Blu-ray z V. Británie objednáno před pár minutami a jestli se UPS pochlapí, budu ho zítra dopoledne doma mít, abych mohl sledovat tento skvělý seriál ve vysokém rozlišení na domácím projektoru, samozřejmě s mojí atraktivní manželkou. /// U UPS se fakt pochlapili a já měl za necelý den od objednání z V. Británie blu-ray doma. Dobrýýý. Seriál jsem dokoukal a je to dobré až do konce, žádné veletoče, aby do sebe děj zapadal se nekonají, vše je logické a lehce vysvětlitelné. MENŠÍ SPOILER: S tou Věcí jsem se trefil víc, než jsem předpokládal, o důvod víc mít tento seriál rád. KONEC MENŠÍHO SPOILERU. Fakt paráda, jsem nadšen, brzy si všechny díly zopakuju.(1.2.2017)

Polovina série je za námi a musím konstatovat, že není tak dobrá jako série první (beru zpět, viz pasáž za /// na konci komentáře). Nebo se mi tak dobrá nepozdává, což může být zapříčeněno několika důvody. Mohl jsem si díky perfektní sérii na vysoko položenou laťku zvyknout a očekávám, že další série budou ještě lepší a pokud jsou jen stejně dobré, nejsem tak nadšen. Mohl jsem si některé postavy v první sérii oblíbit natolik, že mi zde chybí. Nebo druhá série opravdu tak dobrá jako ta první nemusí být. Je pravda, že někdo jako šéfinspektor E. Morton (díky jeho absenci ale zůstává víc otázek nezodpovězeno, což je vlastně dobře) nebo alkoholik fotograf H. Tyson mi ve druhé sérii dost chybí, D. Quaid je nahradit nedokázal, na druhou stranu dostávají více času postavy jiné, známé už z první série, a je možné se s nimi lépe seznámit, což je jistě cílem scenáristy S. Donalda, protože plánuje celkem 4 série, jak se nedávno vyjádřil. Taky je pravda, že jsem byl první sérií doslova nadšen a slupnul ji celou dvakrát. Jsou tu i plusy - na rozdíl od první série se dění netýká jen samotného Fortitude a dojde trošku i na praní špinavého politického prádla, čímž Fortitude už není jen nějakým zapomenutým městem na konci světa, ale je pěkně zasazeno do reality, což je jenom dobře. Pravidelné naznačování, že děj série má něco společného s dávnou minulostí, je taky nový prvek, který dělá ze seriálu seriál ještě více mysteriozní. Naštěstí, zatím nic nenasvědčuje tomu, že budeme svědky nějakých bláznivin typu Twin Peaks nebo Akt X a opět, stejně jako v první sérii, je vše racionálně vysvětlitelné. /// Během pátého dílu jsem si chvíli říkal, že změním hodnocení na čtyři hvězdy, protože mi začala druhá série připadat trochu roztažená a za každou cenu vtipkující Quaid lehce trapný, ale když v polovině dílu začala zatím nejlepší pasáž této série, která pokračovala až do konce 6. epizody, kde se stane něco opravdu hodně nečekaného (SPOILER jestli takhle budou odpravovat všechny hlavní postavy seriálu, tak jim tam do těch dalších dvou sérii nikdo nezbyde:-D SPOILER KONEC), co dává tušit příchod velkého finále a v posledních čtyřech epizodách, na které se moc těším. /// Konec seriálu mě dost zklamal, místo detektivky ze série 1 máme co do činění s mysteriózním gulášem s kupou mrtvých, nějak ujetých (vrcholem je šaman a jeho představení ve sprše) a po násilí bažicích figurek.(26.2.2017)

Protože jsem docela dost prachatý a mám možnost cestovat po světě jak a kdy se mi zamane (v letadle se ale strašně bojím:-(), zajel jsem si si se svou atraktivní manželkou do Británie na premiéru druhého Trainspottingu a při té příležitosti jsem se podíval na čtyři díly druhé série (po odvysílání prvního dílu mají někteří zákaznící Sky možnost se podívat na všechny díly série) u našich známých a ubezpečuji všechny fandy první série, že se mají na co těšit a nebudou podle mě zklamáni. Fortitude se stal mým asi nejoblíbenějším seriálem vůbec, je to opravdu špička. Doporučuji!(1.2.2017)

Druhá série takový rozjezd jako první série nemá. Že se dějí divné věci jsem si už zvykl, proto ty divné věci dějící se v dílech série nepovažuju za takový tahák jako v sérii první (nutno dodat, že zde na rozdíl od první série je těch podivností mnohem více), také zde chybí silná postava nebo postavy typu šéfinspektora Mortona nebo alkoholika Henryho. D. Quaid je ale příslibem. Jakožto odborník přes kávu jsem se zasmál u dialogu o kávě Americano, kterou jsem shodou okolností při sledování třetí epizody zrovna pil:-D(15.2.2017)