Městečko Fortitude (TV seriál)

Fortitude

Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor

Velká Británie, 2015 - 2018, 21 h 12 min (Minutáž: 47–48 + 1x91 min)

Ben Frost

Michael Gambon, Sofie Gråbøl, Mia Jexen, Luke Treadaway, Richard Dormer, Verónica Echegui, Björn Hlynur Haraldsson, Nicholas Pinnock, Elizabeth Dormer-Phillips, Darren Boyd, Sienna Guillory, Johnny Harris, Jessica Raine, Jessica Gunning, Stanley Tucci, Darwin Brokenbro, Alexandra Moen, Phoebe Nicholls, Eloise Smyth, Aaron McCusker, Ramon Tikaram, Jonjo O'Neill, Rune Temte, Chipo Chung, Emil Hostina, Michael Obiora, Lorcan Cranitch, Jessica Henwick, Christopher Eccleston, Mish Boyko, Edvin Endre, Michelle Fairley, Parminder Nagra, Dennis Quaid, Robert Sheehan, Steve Toussaint, Guðmundur Þorvaldsson, Joi Johannsson, Thomas W. Gabrielsson, Tobias Zilliacus, Lasco Atkins, Julian Seager, Gunnar Jónsson, Lee Nicholas Harris, Gershwyn Eustache Jnr, Ken Stott, Sarah Sharman, Brian McCardie, David Yip, Jon Foster, Mark Field, Darren Tighe, Clem So, Ralph Riach, Paul Rattray, Paul Ready, Lorraine Burroughs, Leanne Best, Lara Decaro, Daniel Cerqueira, Alfrun Rose, Aliette Opheim, Maria Schrader, Charley Palmer Rothwell, Vera Chok

Komentáře uživatelů k TV seriálu (70)

Netradiční námět dělá tenhle seriál zajímavým a také prostředí, takový "severský anglický thriller". Kdyby poslední epizoda první řady neskončila podle očekávání a zároveň nevyšuměla do ztracena, byli by diváci i více natěšení na pokračování. 70%.(17.3.2016)

1. série: Má to hodně mezer (narativní struktura je minimálně sporná, nemluvě o některých nadbytečných odbočkách), ale hutná atmosféra, velmi specifické prostředí a skvělé obsazení z toho dělají téměř seriálovou událost. Jasně, pokud se člověk nenaladí na určité "X-Files prvky", může v jeho očích hodnocení Městečka Fortitude hodně padnout. Ale byla by to škoda. Dílčí aspekty jsou totiž vpravdě geniální. "Tady se neumírá, protože zde nemůžeme pohřbívat. Musíte umřít jinde". Cool! 85% 2. série: Na návrat do Fortitude jsem se hodně těšil. Bohužel se tvůrci dějově i v rámci vývoje postav vydali směrem, který mi extrémně nesedl. Neříkám, že je tu něco přímo špatně. Scénář, režie, herecké výkony, to vše má pořád vysokou kvalitu. Ale někdy si zkrátka lidé přestanou rozumět, protože se vyvinou každý jiným směrem. A to je ve zkratce můj "vztah" s druhou sérií. Balím proto kufry a s městečkem Fortitude se nadobro loučím. Nic tu pro mě nezbylo. 60%(26.11.2016)

1. série: Nejenom neobvyklé prostředí Špicberků z tohoto seriálu činí jedinečný příběhový zážitek. Pokud totiž očekáváte netypickou detektivku, tak se připravte, že budete mít co dočinění nejen s hororem, ale i s příběhem, který se na první pohled tváří zřejmě, ale postupně se rozjede hodně zvláštně, různorodě a originálně. Zde opravdu zahradník nebude vrah. A to i kdyby to byl jedinej zahradník na Špicberkách, což by se na množství obyvatel a obyvatelného prostoru mohlo klidně stát. Městečko Fortitude mě tak díky těmto atypickým skutečnostem vysloveně bavilo. Při teplých letních večerech mě pohotově ochladilo a ještě mi nabídlo zajímavý příběh, který zřejmě neskončí u první série. A to je rozhodně dobře. Jo a Richard Dormer je tady vysloveně výbornej a hodně nekompromisní.(8.11.2017)

Fortitude je severské mestečko, v ktorom žije len niekolko stoviek obyvatelov. Mestečko žije pokojným životom s takmer nulovou kriminalitou a mladou populáciou, keďže na území mesta nikto nesmie zomrieť. Situácia vo Fortitude sa však drasticky mení, keď prichádza k smrti miestneho profesora. Do Fortitude prichádza detektív z Londýna, pretože v tieni podozrenia je aj miestne policajné oddelenie. Život v mestečku je odrazu úplne iný a plán výstavby obrovského ladovcového komplexu sa vytratí vo chvíli, keď si všetci obyvatelia uvedomia, že sa medzi nimi zrejme skrýva zákerný vrah. - Fortitude je naprosto ideálnym seriálom pre teplé letné dni. Atmosféra zasneženého malomesta Vás úplne pohltí a čas bude pri Fortitude ubiehať velmi rýchlo. S postavami som spokojný, pretože okolo každého je tieň podozrenia a až do úplného konca som netušil, kto je dobrý a kto je zlý. Pochváliť musím aj nádherné ženské obsadenie v podobe krásnych policajtiek a pracovníčky výskumného ústavu. Herecké výkony sú velmi kvalitné a takmer vždy uveritelné. Dialógy majú takmer neustále rovnakú tématiku, ale vždy sú rozdielne. Často sa tu strieda humor s napätými situáciami, čo mne osobne vyhovovalo a vo Fortitude sa perfektne kombinovali žánre krimi a horor. Ako som už spomínal, prostredie je velmi podmanivé a rôzne zábery z helikoptér len dotvárajú parádny dojem z prírody a ladovcov v okolí Fortitude. Vo všetkých epizódach bola použitá kvalitná hudba a jej žánre sa prelínali od klasických hitov z minulého storočia až po moderné štýly ako napríklad Dubstep. Kamera je vynikajúca. Praktické efekty neboli velmi často potrebné, ale keď sa objavili, vyzerali kvalitne. Masky boli pôsobivé a dobre spracované a krv taktiež vyzerala reálne. V posledných troch epizódach dej perfektne vygradoval a so záverečným rozuzlením všetkých vrážd a záhad vo Fortitude som úplne spokojný. Celkovo mám z Fortitude velmi dobrý dojem a som zvedavý, kedy sa dočkáme slubovanej druhej série. + herečka z The Woman in Black + herec z Dark Touch + herec z Nina Forever + herec z World War Z(14.5.2016)

Po první epizodě zatím spokojenost, i když se stopáží potlouká celkem dost příběhové vaty. Je mi sympatické, že se tvůrci rozhodli zakomponovat do mrazivé kriminálky i neotřelé mysteriózně-hororové prvky; atmosféra plná sněhu se dá krájet...(1.2.2015)

Vrahem je sněhulák!(12.4.2015)

Začiatok bol dosť chaotický a veru robilo mi značné problémy zorientovať sa v spletenci vzťahov a postáv. Po štvrtej časti sa ale všetko rozplynulo, akoby šibnutím čarovného prútika. Postavy zrazu dávajú zmysel a dej naberá na obrátkach strhujúcim spôsobom. Dúfam, že im toto tempo vydrží až do konca série.(17.3.2015)

Pátá epizoda jako by to všechno konečně odšpuntovala. Do tý doby jsem si timhle veleambicióznim projektem nebyl úplně jist; v přehršli postav jsem se neustále ztrácel a obecně mi přišlo, že sama atmosféra dělala 90 % dramatu. Teď už si to snad začíná sedat.(22.2.2015)

Tohle mi sedlo, mrazivé prostředí, napětí, které by se dalo krájet pilou na led, mysteriózní příběh, který má hlavu a patu. Doufám, že to bude pokračovat... brzy.(16.12.2015)

Dobrej začátek, zajímavý svět, vztahy, pravidla ... pak laciná hororovost, lapsy v konsistenci, ztráta dynamiky ... až mně to pak začalo nejdřív nudit a pak i štvát. To, že si zahráli na otevřený konec si moc nepolepšili, to lze jenom tam, kde není zmateně otevřené úplně všechno. Chvili jsem si nebyla jistá, jestli "nenadstavovali", protože mi přišlo, že nevědí, co do té stopáže vlastně dát ... škoda.(27.2.2017)

Vysoké ambície, ale až príliš štandardný výsledok, tak by sa dal v krátkosti označiť Fortitude. Vysoký rozpočet je na ňom vidieť, má krásny vizuál a podarila sa aj atmosféra, kde zasnežené prostredie Islandu budí príjemne mrazivé pocity, ale problém je ten, že atmosféra robí v tomto prípade polovicu práce a samotný scenár je zbytočne naťahovaný, s veľkou dávkou príbehovej vaty a tak miestami, aby v divákovi rozvíjal záujem o rozlúsknutie tej mysterióznej (vírus), ako aj kriminálnej zápletky (vraždy) akurát tak mierne nudí a vo výsledku neprináša nič zaujímavé. Postavy sú síce dobre vykreslené a pomalé tempo sa k tomu vyslovene hodí, no celé to nikam nespeje. Je to škoda, pretože toto malo šancu byť skutočnou seriálovou peckou odohrávajúcou sa v pútavom prostredí, no zatiaľ to na ďalší britský klenot nevyzerá. Skôr len na obstojný priemer, ktorý síce absolútne ničím neurazí, ale celý čas je u neho cítiť, že by to šlo lepšie. Otázne je, či sa u toho oplatí stráviť osem hodín života. CELKOVO: Season 1 = 3* (6/10)(10.4.2015)

• MartinezZ

Skončil jsem u 10. dílu, dále na to kašlu. možná by to nemusel být špatný mystery-drámo seriál, ale jsme už u 10. dílu a kromě jakéhosi paktu guvernérky se šerifem, mentálně vyšinutým dědkem a hromadou mrtvol, zapříčiněnou asi nějakým z ledu rozpuštěným virem se nic neděje, nikam to nespěje a trpí to klasickým angloamerickým seriálovým "Budeme to protahovat, jak nejdýl to půjde, než se něco v ději fakt stane.", což mě ale fakt nebaví. Týden čekat na pitoreskní skládačku z puzzlu, který taky může trvat mnoho sezón, na to nemám ani náladu ani čas, který mohu ztrácet i jinde. A ty jejich rodinné problémy ať si strčí...(3.4.2015)

Je jasné, že né každej se může stát fanouškem detektivek ze severu, anžto se vedle sebe v jedné scéně mohou objevit Ölholm, Vidtsrup a Odegard, tedy parádní Ikea koberec, rohová pohovka a jedna z postav seriálu. Slabomyslnější jedinci se v tom pravděpodobně úplně ztratí a v návalu paniky obviní z vraždy třeba Mor Linden, a pak přijde akorát zklamaní, že vrahem nebyla krvelačná knihovna. Já to naštěstí dávám s přehledem sobě vlastním, jelikož jsem velká fanynka a znalkyně zemí severu. Odtud totiž pocházejí ty nejfajnovější objevy, například vůbec nevím, co bych si já chuděra počala bez Švědských kapek, brilantní to směsi bylinek a alkoholu, které pomohou i při těch nejakutnějších žaludečních potížích. Jinak všechny hospodyňky určitě potěší zpráva, co koluje internetem, že výše zmíněná firma s nábytkem a věcma do domácnosti po mistrovství v hokeji uvede na trh novej typ cedníku s názvem Sälak.(3.5.2015)

Policejních procedurálek je plná televize. Většina z nich se od sebe liší pouze jiným názvem a jinými postavami. Osobně se jim spíš vyhýbám, protože málokdy přijde někdo s něčím neokoukaným. To se ovšem tvůrcům seriálu Fortitude povedlo. Jednak díky tomu, že příběh zasadili do netradičního prostředí odlehlé a mrazivě Arktidy (které se postará o pochmurnou atmosféru a dechberoucí vizuály). Navíc nejde o čistokrevnou kriminálku. Během sledování začne totiž velmi nenápadně a velmi pozvolna vyplouvat na povrch skrytá hororová linie. Zpočátku není jednoduché se ve zdánlivě komplikované zápletce s mnoha postavami zorientovat, ale nakonec to celé do sebe zapadne a skvěle to funguje. Doporučuju (obzvlášť v těchto letních vedrech :-)).(6.7.2015)

Pokud mate radi mysterioni krimi zapletky, vizualne i pocitove pekne podanou zimu a Brity hrajici si na Skandinavce ci naopak, smele do toho... :)(6.2.2015)

Já jsem doslova nadšenej. To co nám předvádí tahle čtverka režisérů je prostě vyjímečný. Pomalu servírovanej příběh o nečem tak banálním jako je vražda. Každým dílem zapadne malej střípek do skládačky a vy si pokaždé řeknete, no jasný, teď už je přece jasný o co tam jde. Hehe, není. Každým dalším dílem vás to zase nechá na pochybách, protože jste úplně vedle. Zvolna vykreslující se charaktery jednotlivých postav jsou stejně fajn, jako celej zmrzlej Island a musím trochu zaSPOILERovat (operace břicha vidličkou je tak precizně nechutná, že i já starej humusák sem se přistihl, že odvracím oči). Tenhle seroš letí do topky. 90% P.s.: za 690 ojro nabízí Iceland Travel pětidenní vejlet na místa filmování....začínám o tom silně uvažovat(18.5.2016)

Překvapení! Seriál o kterém jsem vůbec nic neslyšel a dozvěděl jsem se o něm jen díky tomu, že někdo napsal na FB, že to bude startovat. Perfektní atmosféra severských detektivek, která ale naznačuje, že něco nemusí být tak jak na první pohled vypadá a ten žánr možná bude nakonec trochu jiný (nechci spoilovat). Navíc suprový obsazení...a ta příroda!(1.2.2015)

Pěkně mrazivé atmosférické thrillerové drámo plné napětí a hororové atmosféry. vše postupně houstne až nakonec pravda vyleze na povrch. Opravdu netradiční kriminálka se skvělými herci a hlavně v nehostinném prostředí. Kurva, kolikrát mi byla zima za ty herce. Jsem rád, že jsem konečně viděl něco originálního s minimem klišé. Můžu jen doporučit. Odted už nemám rád mamuty.(2.8.2016)

• milka

Pilot: Fortitude má za sebou dosti rozpačitý start, jenž příliš nenaplnil divácká očekávání. Ano, z prostředí polárního kruhu vám bude slušná zima, tvůrci umí navodit tu správnou atmosféru a závěrečná třetina dává tušit, že scénář bude s kriminální zápletkou a jednotlivými liniemi přeci jen pracovat lépe než doposud. V úvodu nám ale servírují hlavně scenáristicky nedodělaný kousek, který kvůli své natahované stopáži místy i docela nudí a nepřináší nic překvapivého. Na další britský klenot to tedy prozatím nevypadá 60%(21.2.2015)

Tohle vypadá na opravdu pekelnou jízdu! Velmi suprová atmosféra arktického klimatu ve sklíčeném prostředí malého městečka téměř odstřihnutého od okolního světa. Myslím, že to je rozjetý opravdu skvěle. Jsou tam prvky kriminálky, dramatu s mysteriózním nádechem. K tomu je tu dobrá herecká skvadra, tudíž na edně dávám tento seriál do oblíbených. Zařazuji se mezi pravidelné diváky, protože vím že to bude stát za to.(4.2.2015)

Season 1: 75%. Arktická krajina nádherná. Točené sice na Islandu, má se jednat o Špicberky, i když to ani jednou v seriálu nezazní. Škoda, že konec je takový uspěchaný a několik věcí v něm není vysvětleno. Ale rozhodně jsem netušil kam děj povede. Season 2: 70% Zpočátku vypadala druhá serie o dost lépe, než první. Tajemná krvavá záře, záhadné vraždy, aby se nakonec ukázalo, že to dělá takový kokotek s blbýma kecama. Dost přeživších z první sérky tu překvapivě zařve a bohužel konec je dost otevřený a nechává dost otázek. Takže asi u další série.(11.4.2015)

Ve svých normálnějších polohách a dílech je to chytlavá detektivka na Špicberkách, kde i děti nosí pušky proti medvědům, každý má depresi a chlastat se chodí do baru kde hraje death metalová kapela dřevorobců. Ve svých divnějších polohách je to Cronenbergovská zvrácenost ze špatných snů. Pokud vás baví jak detektivky, tak polo-sežraná lidská těla uprostřed obýváku, najdete si svoje.(26.1.2016)

• LadyPupu

V první sérii se všechno točilo kolem mamuta tlejícího v kůlně, což mě osobně příliš neuchvátilo, proto jsem na druhou sérii moc natěšená nebyla. Jenže tady žádnej mamut v rozkladu není, i hmyz ubyl, naopak přibyly mysteriózní prvky a to vytáhlo pokračování o několik levelů výš.(1.5.2017)

Severské pochmurno s hromadou mrtvol. 1) Tento zajímavý mix severské bezútěšné "ibsenovské" atmosféry a těžkého neorealismu, kterým se jinak vyznačují zejména britské filmy z dělnického prostředí, diváka (tedy mě) poněkud mate. Zavádí mě do mysteriózního prostředí, kde netuším, zdali na mě zpoza rohu nevyskočí infikovaný pes zatoulaný z Věci anebo nějací mimozemšťané. 2) Velkou předností je nádherně děsivé prostředí východoislandského Reydarfjörduru i pochmurné charaktery téměř všech postav. 3) Výjimkou je pěkný 31letý Luke Treadaway (nově příchozí mladý vědec Vincent Rattrey). 4) Tak si dám lutefisk a počkám si na druhou řadu.(14.8.2017)

• Mrkvič

Vzhledem k tomu, že jsem už asi dva měsíce nenavázal na třetí díl (možná pouze druhý), frknu sem hodnocení a zbylé díly seriálu smažu. První minuty seriálu byly zajímavé a naplnily mě očekáváním. První díl se tak vezl na vlně, že to bude dost nevšední podívaná. Druhá (a možná třetí díl) už ale byly nudným zjišťováním, že tempo bude pomalé jak líně se loudající zmrzlá nekvalitní vodka. Postavy nezajímavé, nepříjemné a nebo vystupující pouze v nudných scénách. No a za tři díly jsem ani nezjistil, co to vlastně sleduju za žánr. Od všech zde zmíněných to sice má náznaky všech, ale neodvážil bych se ani k jednomu seriál přímo přiřadit.(12.9.2016)

Úžasná atmosféra a konstantní napětí. Pro milovníky podivnosti, kriminality, hororu, morálních hodnot a skandinávského filmu, naprostá nutnost !(26.1.2016)

Temná a mrazivá kriminálka z téměř mimozemských Špicberk s atmosférou tak pohlcující, až z toho za oknem začalo sněžit. Fortitude má ambiciózní rozběh, ale hned v prvním dílu nešťastně klopýtlo a propajdalo ještě další tři epizody, než konečně našlo svoje tempo. Milovníci spletitých příběhů se spoustou provázaných vztahů si přijdou na své, ti co vyžívají v silných charakterech taky a scenárista nezapomněl ani na ctitele mysteriózních prvků. Jinými slovy, seriál toho nabízí snad až moc a uměřenost severských detektivek v něm nevidím. Taky se jako skandinávská produkce jen tváří. Mluví se v něm anglicky, i když často s roztomilými přízvuky a velká většina těch důležitých jsou poddaní britské královny. Mlčenlivých postav, melancholických scén a každodenního realismu si i tak užijete dost. Přiznám jsem že jsem původně čekal něco trochu jiného, zklamaný ale určitě nejsem. Kriminálka se Sofie Gråbøl ani špatná být nemůže.(6.4.2015)

"Except... I don't believe you a fucking word." Islandský True Detective. Pomalejší rozjezd o to s každým dílem víc a víc temnější a nečitelnější.(1.3.2015)

Temná kriminálka žije, True Detectiv odstartovali bouři, která z Luisiany přetáhla až na Arktidu. Britský přístup a nenápadná inspirace Twin Peaks je znát od prvního záběru a moc mě baví....... Způsob jakým se nám tvůrci snaží předat tu mrazivou atmosféru, mi zahnal i chuť na Ledňáčka. A to máme 22 ve stínu. Musím chválu pět. Jedinou trhlinou je stopáž, počet dílů a počet postav... moc prostoru na to, abychom o příběhu a jeho spádu mohli pochybovat. Zase čím víc postav, tím víc mrtvol. Závěr první série se rozostřuje přímo úměrně rychlostí, která se stává smrtonostnou. Snad nás druhá sérka má čím bavit. Protože té první se to podařilo.(27.4.2015)

• BarryLyndon

Tohle se moc nepovedlo. Promarněná šance. Zapíchnul jsem to v půlce čtvrtého dílu. Atmosféra není všechno a tak jsem se na to těšil.(18.2.2015)

1. série: Na seriál jsem narazil náhodou, při zahánění nudy, kterou jsem zaháněl společně se svou atraktivní manželkou, u programu Sky One. Upoutávka na druhou řadu seriálu s nádhernou scenérií Špicberk mě donutila zjistit si informace o seriálu, respektive jeho první řadě, podíval jsem se na první díl a už jsem v tom lítal. Projel jsem zdejší komentáře a moc jsem nerozuměl tomu, jak někdo může druhý až čtvrtý díl považovat za nudu, během které sledování zapíchl. Během těchto dílů, včetně dílu prvního, mě seriál právě chytnul a nepustil, musel jsem čumět dál a seriál dočumět. Kecám, jsem zatím v půlce, ale dočumění plánuju, samozřejmě se svou atraktivní manželkou, kterou seriál chytl také. Seriál nemá žádnou vatu, naprosto žádnou, není scény nebo dialogu, které by byly pro děj zbytečné, vše má své opodstatnění. Naštěstí to neznamená, že by v každé scéně byla obsažena informace, která má zásadní vliv na děj a divák by si měl proto činit poznámky, tak daleko seriál naštěstí nejde, a přestože je určen spíš pro náročného a pozorného diváka a nedá divákovi vydechnout, je to stále zábavná podívaná a ne seriálový hlavolam typu Ztraceni, u kterého se divák pomalu a jistě ztrácí, až se na seriál raději úplně vys..e. Prostředí Špicberk, kouzelná úvodní melodie a atmosféra připomínající Carpenterovu Věc , to jsou další plusy k už tak dobrému seriálu. Po pěti dílech dávám pět hvězd, těsím se na druhou, větší polovinu (oficiálně má seriál 11 dílů, a to i na stránkách Sky, ale dílů je k dispozici 12, v televizi při premiéře seriálu byly první dva díly odvysílány najednou), také na druhou sérii, a jako nefanoušek seriálů jsem velmi nadšen. Městečko Fortitude je skvělý seriál, pro sledování v lednových mrazech naprosto ideální. Blu-ray z V. Británie objednáno před pár minutami a jestli se UPS pochlapí, budu ho zítra dopoledne doma mít, abych mohl sledovat tento skvělý seriál ve vysokém rozlišení na domácím projektoru, samozřejmě s mojí atraktivní manželkou. /// U UPS se fakt pochlapili a já měl za necelý den od objednání z V. Británie blu-ray doma. Dobrýýý. Seriál jsem dokoukal a je to dobré až do konce, žádné veletoče, aby do sebe děj zapadal se nekonají, vše je logické a lehce vysvětlitelné. MENŠÍ SPOILER: S tou Věcí jsem se trefil víc, než jsem předpokládal, o důvod víc mít tento seriál rád. KONEC MENŠÍHO SPOILERU. Fakt paráda, jsem nadšen, brzy si všechny díly zopakuju. 2. série: Dvě třetiny série dobré, pak to jde z kopce, žádné obří překvapení nebo pointa se nekoná a poslední dva díly potvrzují, že série byla mysteriózní vyvražďovačka, nic víc. Jsem zklamán.(17.1.2017)

Po první sérii tak půl na půl. Uvidíme, kam se to pohne dál...(13.6.2017)

Viděla jsem zatím jen první sérii - na echtovní severské seriály to sice bylo příliš britské:), ale musím říct, že jsem si ty postavičky městečka oblíbila. Místní šerif je neuvěřitelně podobný našemu Matějovi Hádkovi, což mě sice někdy překvapovalo víc než to jejich tajemství v ledovci, ale až nebudu mít na co koukat, nijak se druhé série nezdráhám.(17.2.2018)

• bobiša

po třetím díle to vzdávám,atmosféra zimy dokonalá a to je asi tak vše,jinak nuda a nuda(2.3.2015)

1. série: Tak nám dorazil ten multikulturalismus i na ledové Špicberky. Nikde se před ním neschováte...nikde! Natož ve skandinávských zemích roku 2016. Norové budou černí a afričani budou...jo budou taky černí :) . V nové dokonalé interrasové, internáboženské, interkulturní společnosti vystavíme nový národ. No nic tohle povinné poselství Západní Evropy musí být úplně všude včetně seriálů - v těch to musí být doslova adorováno. Zajímavé je, že i tento problém s natalitou souvisí s kupou dalších problémů řídce osídlené oblasti Fortitude. Řešit to importem hodně odlišných lidí není systematické v Norsku, stejně tak v dalších evropských státech, ale to zase odbočuji. No pojďme konečně k ději. Jde vidět, že si někdo dal práci a nechal vše pořádně uležet jako Lutefisk, což bylo ku prospěchu seriálu. Vše postupně stále více hnilo. Epizoda od epizody byla komplexnější, zamotanější a hlavně lepší. Jako by jste četli knihu - scénář byl špičkový. Hodně si dala režie záležet na jeho převedení do televizní podoby. Žádný spěch, správné načasování, hlubší práce s postavami, vypiplaná psychologie obyvatel...naopak někdy tam byla vatička v některých mono(dia)lozích. Stupňující mysteriózní záhada měla svůj předčasný vrchol. Následná rozmělněnost, nedotaženost, neuzavřenost srazila jinak zajímavou seriálovou látku. 74%.(4.9.2016)

Na to, že ve Fortitude nesmí nikdo zemřít, se tady povaluje nějak moc mrtvol. A jejich násilný skon je poněkud v rozporu s tvrzením, že zde prakticky neexistuje zločinnost. Na to, že jsem očekávala severskou detektivku, došlo k poměrně razantní změně žánru a nemůžu se zbavit dojmu, že se ke konci až příliš divoce fabuluje. Té pochmurné atmosféře a čistým černobílým liniím severské přírody by možná více slušel stejně průzračně přehledný a mrazivě uvěřitelný příběh. A tomu bych potom mohla dát plný počet.(1.7.2015)

Po té atmosféře a prostředí se mi prostě stýská.....(7.5.2017)

• Hanys_

Za dvě. Trošku i z lítosti, protože jsem tomuhle seriálu dost věřil, poctivě ho na primě každý týden vyhlížel a nakonec jsem byl po tom všem humbuku kolem docela zklamaný. Ale na natolik, abych tuhle severskou mysteriozní depku úplně odstřelil. U druhé série už ale asi nebudu.(10.9.2017)

pomalé tempo, strih mi nie úplne sedel a zatial to ťah na bránku akoby hľadá -ale to sú tak jediné výtky- kriminálky mrazivej jak na povrchu tak pod ním ..a presah k niečomu snáď až mysterióznemu (!) po prvých dvoch epizódach 80% a nadejné očakávania k dielom budúcim UPDATE: po páté epizodě zvyšuji na 90%(5.2.2015)

Seriál zasadený na fakt netradičné miesto. Špicbergy, len 1000 km od Severného pólu. Miesto, kde aj do obchodu človek musí kvôli ľadovým medveďom chodiť s puškou. Fortitude, ospalá osada s počtom obyvateľov 713. Väčšina sú cudzinci, ktorí tu vykonávajú hlavne vedeckú činnosť. Predsa tu sa nemôže nič strašné udiať. Ale stalo. Nik to nečakal, ale postupne ako odkrývame dej tejto 12 častí dlhej kriminálky divák zisťuje, že ani tu nie je človeku nič sväté. Dokonca sa možno chová horšie ako zviera. Atmosféra sa v istých momentoch dá krájať a napätiu pridáva aj zasnežená krajina. Ide o vydarený projekt, ktorý ale mohol byť mierne povedané napínavejší na nervy diváka. Prostredia a samotná atmosféra Fortitude tomu dáva silný predpoklad. Je možno na škodu, že scény kde divák by sa najradšej schoval pod paplón je na tých 600 minút žalostne málo.(1.8.2016)

• Illy

Vzdávám po sedmém díle. To co zpočátku vypadalo fakt mysteriózně a nápaditě se rozplizlo jako můj xicht po chlastu.(19.3.2015)

Po sedmi epizodách nějak pořád nevím, jestli se na to nevybodnout. Jde sice o parádní atmosférickou záležitost s herci jako Michael "Brumbál" Gambon, Sofie Grabol z Forbrydelsenu (ta je vynikající) nebo Christopherem Ecclestonem, bývalým Doctorem, kterého ovšem zabijou... Výborní jsou i Stanley Tucci a Richard Dormer, vlastně není po herecké stránce nic co vytýkat, ale zdá se mi, že nikdo ze sebe nevydává maximum. To je ale nejspíš scénářem, který je hrozně, ale opravdu hrozně roztahaný a i když se tam pořád něco děje, já se absolutně nevyznám v postavách ani v motivech a těch pár charakterů, kteří mají na to ten seriál uníst, to neutáhnou stoprocentně, ale jenom zhruba devadesáti. Nechci kritizovat, protože je to další kvalitní kus z neokoukaného prostředí, které tady ještě nebylo s parádní mrazivou atmosférou a naprosto dokonalou úvodní znělkou, tentokrát mi to ale ke spokojenosti nestačí. A i když mi je zatím celkem jedno, kdo je vrah, dokoukám to do konce a pak hodnocení třeba i upravím. Prozatím ale zhruba za 75%. Je i mnoho lepších detektivek...(16.3.2015)

• honajz2

Začáte docela nuda, pak se to rozjelo. Štve mě, že první série zatím nabídla otázky, ale žádné odpovědi. A jak se na to tak koukám, mám strach, že z toho bude klasické klišé. Tak uvidím...(13.6.2017)

• sanikope

2 hviezdy za nadhernu bielu sceneriu. inak na urovni odpadu. po 8 casti to uz nevladzem pozerat. Postavy nemaju charakter, v kazdom momente sa chovaju tak aby to scenaru vyhovovalo. a ked sa to zvrhne na nejaku tupu vyvrazdovacku typu SAW mne dochadzaju slova.... a pritom potencial tam urcite bol...(23.4.2015)

Začátek mě moc nebral, ale pak mě to chytlo.(31.1.2016)

Tak další nejen kriminálka z jednoho městečka v zamrzlé pustine, odříznuté od světa. Vše začne jednou mrtvolou a mamutem, přijíždí detektiv a začíná rozplétání případu, objevují se skrytá tajemství a další vraždy. Příběh se přibývajícími díly směřuje až k hororu, kde o drsné záběry není nouze. Finále však zůstalo úplně otevřené, takže 2.sérii musím zkouknout a pak se uvidí :) 7,5/10(12.11.2017)

S1 Kde je led tam se budou dít divné věci. Nějak mě ty severské záležitosti už nepřekvapují. Učitel vykrmovač a jeho tlusťoučká přítelkyně, mamut v permafrostu, a cosi co způsobuje horečku a kuchání lidí. Doktorka plná hmyzu a larev vosiček.(20.6.2018)

Tenhle seriál měl svou mysteriózností našlápnuto, ale po několika dílech mě trochu začal nudit. Uvidíme, co další série.(23.7.2017)

Zatím 4 díly. Zcela určitě zajímavý počin! Drží se to při zemi, je to logické, reálné a přesto neustále čekám, že se na scéně objeví Yetti, černej kouř a nebo se někdo probudí z mrtvých. Skutečně to má atmosféru zamrzlé a tajemné ledové planiny. Ovšem u některých záběrů si fakt nejsem jistý, zda jde o umělecký záměr či amatérskou chybu - zvuk mi tam tak nějak nejde dohromady s obrazem. Není to rušivé, ale... zvláštní. Rozhodně je dost dobrá a kvalitní podívaná. 4 hvězdy mluví za vše.(2.3.2015)

Tak jsem dnes dorazil poslední díl první sezóny a... je to opravdu jen trochu "nadprůměrný průměr". Tedy 4 hvězdičky - 75%.(11.4.2015)

• jfaba

Kdyby se to v sedmém díle nezk...azilo a neudělali z toho krvavou a hloupou řež (doslova a ještě vidličkou), tak bych dal i ***, možná ****. Takhle dostali co si zasloužili. Postavy byly fajn a ze začátku jsem sázel v každém díle na jinou, jako pachatele. Kvalitní krajina a dusná atmosféra byla pokažena hrou na horror (výlet brouků nebo vos či co to bylo, mi připomněl film Zelená míle), a tím to u mě skončilo. Po "šťastné" sedmičce jsem se na to chtěl přestat dívat, ale potom mi to nedalo. Nic nového jsem se potom nedozvěděl, protože konec nic kloudného nevysvětlil (což mi tak nevadilo), asi si to nechali na druhou sérii. Dnešní autoři bez názorných ukázek (nejlépe co nejvíce krvavých) neumí nic kloudného udělat. A myslí si, že by se na to nikdo nedíval. Díval, já. Druhou sérii si nechám ujít.(15.4.2015)

Pilot: Tak toto nedokážem okomentovať lepšie ako: zvratok. Keď si prečítate obsah, pozriete na plagát a hereckú posádku, tak najlepším prirovnaním (IMHO) pre to, čo z toho vzniklo, je prebujnený impotenciál. V prvej časti seriálu sa dostávame do osady na arktických Špicbergách s počtom obyvateľov 100 (give a take), z ktorých je 15 policajtov + úradníci, 10 zamestnancov nemocnice(?), 10 záchranárov, 10 zamestnancov "radnice", obslužný personál v obchodoch a krčme, 5 nezamestnaní a 5 baníci, ktorí pravdepodobne makajú na všetkých ostatných. A na nejaké deti som ešte zabudol, pardon. Má to byť pilot (úvodný diel do seriálu, pozn. prekl.), zároveň sa ale divák ocitá v deji tak zmätenom, že máte pocit akoby ste práve začali sledovať 75. diel Nezvestných na Severnom póle a ani šajnu vot-a-gou. Aby bol divák zmätený ešte viac, je ozvučenie spolu s angličtinou neanglických hercov také mizerné, že som rozumel sotva polovicu. Zmätok, zmätok a ešte raz zmätok. Za toto by trebalo scenáristom a režisérom nasrať do rúk a asi aj na hlavy a k vode pustiť až potom, čo sa roztopí tisícročný ľadovec pri teplote -30 °C. Dám ešte 1-2 diely a ak sa to nezlepší tak s tým končím. A je to škoda, pretože prebujnený impotenciál to malo... Edit: 6.5.2015 Neskaj venku skoro celý deň pršalo, takže som pri tom zostal a dal som to v jednom šupe celé naraz a... postupne sa to zlepšilo, udržalo ma to v chtíči až do konca čo znamená, že slabé to nebolo. Ale ani špicové, je tam čo vyčítať. Enyvej, za seba spokojnosť. 70% Edit č.2 11.5.2015 Predsa len mi to nedá. Môj komentár nad "Edit: 6.5.2015" sa týka iba pilotu. Čo sa týka počtu obyvateľov tak tu je oprava: Population: 713. Nie je to aj tak sranda, že takáto osada má benzínku, letisko aj prístav? Ja viem... Špicbergy... dotácie...pevnina...(6.5.2015)

Konecne paradna, temna a mraziva zalezitost. Ked som tam zbadal Sofie Grabel,ktoru poznam z vyborneho Forbrydelsen a tiez ten "seversky" uvod a scenerie, bol by som dal ruku do ohna, ze tvorcovia su od skandinavcov. Na moje prekvapenie zapracovali tentokrat briti a par tych skandinavskych hercov im tu vyborne pomohlo. Od prveho dielu az po cca 8mi to malo fakt grady a stale sa neprezradilo prilis, potom sa postupne priciny diania vo Fortitude zacnu odkryvat a skoda, ze som odhadol dovody konania postav presne. Preto davam o jednu hviezdu menej. Kazdopadne sa jedna o poctivu filmarcinu a divak je vtiahnuty do tej mrazivej zimy a medzi jej, v mnohom zvlastnych, obyvatelov. Ten pocit mensej uzavretej spolocnosti bol hmatatelny aj cez uzku spolupracu medzi obyvatelmi, policajnym zborom, "starostkou". Zabava v miestnom lokale, tiez co-to o miestnych vypovie. Zvlast ta obycajnost tych mladych policajtiek bola usmevna a uveritelna, kocky v uniforme. :) Verónica Echegui tiez spanielsky povod nezaprie, v skutku nadherna zena. Tucci i Sienna takisto na jednotku. Potesil ma ten mix kriminalnej zapletky, mysteriozna a vztahov. Hra to spolu znamenite. Istotne odporucam. 80%(2.3.2016)

• hony23

Tři díly nudy a šel jsem od toho...(15.1.2018)

První tři díly trochu rozvláčné, ale po sedmi už absolutní spokojenost. Čekat na další bude nerovzita :)(10.3.2015)

Komplet 12 dílů: Skvělá atmosféra, vysoký rozpočet, kvalitní herci a krásné exteriéry. Bohužel scénář je slabší a některé díly vyloženě působí jako natahovaná kaše. Dokud se seriálu daří balancovat na hraně mystiky a logického vysvětlení, tak napětí graduje a i přes pomalé tempo poutá diváky před obrazovky. Po odkrytí karet už jde jen o to, kdo z hrdinů přežije.(3.5.2015)

• Bluerider

Pro mě seriálové zklamání roku. Atraktivní lokace, tajemná atmosféra, několik prvotřídních herců, skvělá titulková sekvence a nádavkem supersexy Elena... to všechno zabíjí scénář jako od pejska a kočičky. Autoři jako by nevěděli, co chtějí vlastně natočit - detektivku, horor, mysteriózní mix ve stylu Twin Peaks? Nepovedlo se nic z toho, a přestože má divák v průběhu série často pocit, že to konečně do sebe všechno zapadá a začíná dávat smysl, hned další pokračování většinou tuto naději zase pohřbí. Závěr s "hmyzím" rozuzlením a úmrtím nejzajímavější postavy je už naprostá tragédie. Nedovedu si představit o čem bude avizovaná druhá série a nemám ani chuť to zjišťovat.(4.5.2015)

Námět dobrý, ale celkově to je strašně utahané, to podstatné by se vešlo do jednoho dílu, rozvláčnost vyprávění zabíjí atmosféru a napětí.(20.12.2015)

• Nathaniel8

Nápad dobrý... atmosféru tento snímek měl taky... hlavně ale díky sněhu, sněhu, sněhu a medvědům, ale to co do teď nechápu je, proč to mělo 12 dílů? Pokud bych vynechal záběry, které jsou určeny do dokumentu na National Geografic a neměli opodstatnění, tak bych se dostal plus minus na 6 dílů. A to už by mohlo mít drive...(7.11.2016)

Jsem hodně rozpolcený. Pro slibném začátku se film ubírá do zaběhnutých a hodně spletitých uliček které většinou končí v temných zákoutích, které asi nikdo nerozplete. Trošku místy nudné. Každopádně mrazivé, jedinečné a neotřelé. Nádherná příroda. MUSIM ZMENIT HODNOCENI A ZA TU SCENU V SEDMEM DILE DAVAM TISIC BODU(3.2.2017)

Ze slibné detektivky se stal trochu horor a trochu blábol.(13.4.2017)

Z tohoto mysteriózního krimi vskutku mrazí. Ta stylizace do severských detektivek je výborná. Exteriéry jsou famózní... jde z nich překrásná atmosféra. Skvělé osazenstvo, jemuž dle mého vévodí Michael Gambon je také na vysoké úrovni. Úplně nejlepší však je, že divák nikdy neví co může čekat. Jde o velmi lákavé dílo. :) (viděno v původním znění)(28.7.2017)

• Wartord

Netradiční námět? Kdyby to nebyl netradiční námět, tak to produkce do televize nepustí. Ano, je to svým způsobem dle popisu lákavé, ale kdybych to po nedokoukané první sérii musel nutně někomu doporučit, tak bych mu řekl tak rozmezí dílů, kde hraje Tucci, tzn. tak do toho sedmého. Tucci je totiž jediný, který z neskutečně uvlečeného nudného scénáře dokáže vytěžit maximum a jenom neblábolí, jako ostatní postavy, které stále jenom opakují, co divák dávno ví. Ta neskutečná technika vyšetřování, kdy dokáže zatlačit podezřelého do kouta a takzvaně ho "překecat" je mimořádně kvalitní moment celé série. Jinak vše ostatní slabý poprůměr. Gambona sice všichni znají, ale tady se zmohl jenom na informování kolemjdoucích, že má rakovinu. Potom, co scénáristi nesmyslně zabijí jedinou zajímavou postavu ve sněhu (všechny ostatní jsou totiž nepříjemné a bez charakteru), přestal mě Fortitude zajímat...(17.8.2017)

Skvelý seriál ktorý keby nemal nejaké fakt hlúpe momenty tak by bol za 5 .(3.1.2018)

Počátečními díly jsem byl celkem naladěn, jak atmosférou, tak i vlastním prostředím. Jakmile se však přehoupla první půle, začala se pod kůži dostávat vata a občas prapodivné zvraty. Jak mám horory v oblibě, tohle drbání pravýho ucha levou rukou na mě bylo moc. Závěrečný epizoda sice všechno vysvětlila, ale byla to bez uzardění jedna z největších sraček, co jsem v poslední době viděl. Dokoukal jsem to sílou vůle. 50/100(25.1.2018)

Zatial vynikajuce. Trošku matuci dej. Osobne ma z hercou zaujal momentálne najviac dobry/zly sherif Richard Dormer.(3.2.2015)

Chladná až mrazivá atmosféra ......(21.4.2015)

Zatím opravdu NEJlepší mysteriózní seriál, který jsem kdy viděl. Určitě doporučuji všem, který mají tento žánr rádi. Děj je zasazený opravdu do neokoukaného prostředí, což je poměrně velké plus. PS: Pro ty, co se chystají dívat na seriál v češtině, velmi doporučuji sehnat si RADĚJI originální dabing a titulky. Neubere to tolik na zážitku, což bohužel český dabing mnohdy dělá.(12.4.2017)

Tak já teda nevím....zapadákov kdesi na Špicberkách.Všude sníh,zima,nevlídné počasí a pár stovek obyvatel,kteří se všichni znají.Tempo hrozně pomalé..krok kupředu a pak zase zpátky.Objeví se mrtvola,tak se to řeší a řeší,všichni mlží o všem a posun nikam....a tak se objeví další mrtvola.No...a tak nějak to uplynulo do konce 1.série.Čekal jsem aspoň to finále nějak akčnější,zajímavější,ale nestalo se.Celkem váhám,jestli sledovat i druhou sérií,pokud by to mělo mít takové nic moc tempo,nic moc vývoj. Mysteriózno/Horor nádech bych si představoval trochu jinak. Oproti třeba Ófærð je to zatím slabý odvar....*S01-65%(23.5.2017)

Zvláštna miniséria, rôznorodosť , mystery? triler? Dej sa odohráva v arktickej krajine , pričom ticho, pokoj, naruší séria záhadných úmrtí . Veľmi zvláštny výber hl.postáv, na ktoré si však časom zvyknete, hlavne však postava šerifa - tu musím povedať, že veľmi zaujímavý výber, dejovo - od začiatku pátrate a dúfate, ako to celé skončí ? Skonči to primitívne ako niektoré pútavé začiatky seriálov alebo sa tvorcovia dostatočne vyhrali s námetom? V tomto prípade námet nesklamal, má to svoje ukončenie , čo sa mi páči, keď sa myšlienka dokončí. Miestami Vám to pripomína severské krimi, ale pozor, je tu viacej aj násilia, ktoré vyústi najmä v 2.sérii ! Tu spozorniete, kam tvorcovia museli zajsť? Napriek tomu, niečo jedinečné, iné, obe série ma prekvapili, v 2.sérii len žasnete nad vývojom postavy predch, šerifa :) Ńiečo ako Helix, Cardinal ...(2.1.2018)