Zúčtování (S01E09) (epizoda)

Matthew B. Roberts

Neville Kidd

Bear McCreary
  • Eleanor05

Takže manžel hlavní postavu seřeže řemenem a ona mu odpustí a na konci si to s ním rozdá? Jo, fakt skvělej model chování. Už jenom kvůli tomu je to odpad.(3.2.2017)

!!! POZOR SPOILERY !!! Znovu se mi potvrzuje, že kdybych nejprve četla knihy a sjela je až po poslední česky vydanou knihu, kterou byl před vznikem seriálu Hořící kříž, byla bych z adaptace mnohem víc odvařená a stala se závislačkou. Když jsem začala koukat na seriál a došla až k tomuto dílu, přišlo mi to jako hrozná capina. Předně mi vadilo to, že Jaime se s Claire velmi spravedlivě pohádá, bo objektivně ona prostě neposlechla a vystavila ostatní nebezpečí (její motiv útěku ponechme nyní stranou), ona je ještě vzpupná a sprostá, a on se jí ihned po hádce omluví a vysvětlí jí, proč se zlobil. To jako vážně? To nedělají chlapi ani dneska! Pak jí zřeže (z pohledu 20. století skandální, tehdy manželé dělali mnohem horší věci - aniž bych to chtěla hájit), ona je pasivně agresivní a odpírá mu sex, načež on prohlédne a parafrází klanové přísahy jí vyzná lásku. Při prvním shlédnutí jsem se ptala sama sebe, co je to za blbost. Nyní, kdy už mám rozečtený Ledový dech, už chápu tyhle scény víc, jejich význam pro vývoj vztahu mezi ústřední dvojicí C+J, včetně slovních potyček a narážek na "hlášky" z budoucnosti ("zajebaný" bastard či "sadista"). Samotný děj epizody je pak z pohledu toho, kdo ví, co bude dál, zajímavý i jinými momenty. Jaimeho úvod o tom, jak jeho rozhodnutí ovlivňují jeho další život - nyní dva klíčové momenty: rozhodnutí ušetřit omráčeného Black Jacka Randalla a rozhodnutí nevyspat se s Laoghaire. Obě tyto vedlejší figury ovlivní další osudy hrdinů, a ne zrovna v dobrém... Znovu je ještě rozvinuta jakobitská linka (Graham McTavish!!!), včetně nastínění sporu mezi Dougalem a Columem, který se nakonec projeví ve 2. sérii...(2.6.2019)

• VLADEK

No jak Jamie pochopil, že dospěl v muže je fakt super hláška.(15.5.2016)

7/10(26.3.2016)

• - U této epizody je poprvé v seriálu příběh vyprávěn z perspektivy někoho jiného – ne Claire, ale Jaimeho (Sam Heughan). Cílem scénáristů bylo jednak rozšířit rámec vypravování, ale také dát herečce Caitrioně Balfe pauzu, neboť doposud byla v každé scéně. [Zdroj: Diana Gabaldon, Tara Bennett – kniha Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2] (PenelopaW)

• - U hradu, kde Claire (Caitriona Balfe) a Jaime (Sam Heughan) seskočí z hradeb, ve skutečnosti žádné moře není. Herci skákali z metru a půl na žíněnku před zeleným pozadím.  [Zdroj: Diana Gabaldon, Tara Bennett – kniha Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2] (PenelopaW)

• - Hádka mezi Claire (Caitriona Balfe) a Jaimem (Sam Heughan) byla původní castingovou scénou obou herců. [Zdroj: Diana Gabaldon, Tara Bennett – kniha Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2] (PenelopaW)