Kiseidžú: Part 1

Parasyte Part 1

(neoficiální název)

Horor / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 2014, 110 min

Magický úvod i záver naznačoval niečo veľkolepé a nadčasové, niečo ako kultový Matrix, ale potom očakávania prirýchlo opadli. Zaradenie do kategórie horor-komédia je v poriadku, ale práve s týmto mám problém. Na komédiu málo vtipné a na horor málo temné a strašidelné. Nápad ako taký je skvelý, ale spracovanie má veľké rezervy. Viem si predstaviť čo za kult by z tohto scenára dokázal dostať napr. taký James Cameron, ale japonský režisér ním samozrejme nie je. V Japonsku mal vraj film veľký úspech, tak neviem či sa so mnou niečo deje alebo jednoducho nie som z Japonska...Dám ešte šancu pokračovaniu, ale toto iba priemer. 60%.(7.8.2016)

Z velkých obav nakonec velmi příjemné překvapení. Na film mě nalákaly pozitivní ohlasy z Japonska a určitě nelituji. Film má perfektní vizuál a solidní myšlenku i námět. Město nakazí paraziti, vyberou si hostitele, kteří se živí lidským tělem, ovšem hlavního hrdinu nakazí mimozemský parazit do ruky místo mozku a stanou se paradoxně přátelé, kteří společnými silami eliminují zbytek nakažených. Chválím velmi originální Monster/Parazyty a pár působivých scén, především scénu s rozsekanými těly mrtvých školaček, je zde i trocha gore, ale přál bych si ještě o něco drsnější provedení, ale palec nahoru, na druhý díl se i těším. 65%(8.5.2015)

Další z nekonečné řady japonských šíleností, u kterých je problém je hodnotit, natož o nich něco napsat. Prostě - klukovi vleze do ruky parazit, kterej pak umí celou jeho ruku měnit na nože. Těma pak krájí jiný lidi, kterým akorát ty nože lezou z hlavy. Patos samozřejmě nechybí, hrdina půl filmu zoufale utíká, aby se na konci postavil výzvě čelem, jako správnej chlap. A jo, na druhou část se docela těším. :)(6.5.2015)

Díky tomu, že tady filmaři musí nacpat skoro 8h seriálu do dvou filmů je děj patřičně nahuštěný a scénář krásně osekaný o všechny ty přiblblé pseudofilosofující monology a tím pádem jde bezesporu o stravitelnější záležitost.. Na druhou stranu, celé by to šlo natočít (zahrát, zrežírovat, nasnímat) rozhodně lépe a ve výsledku nejde o nic strhujícího.(16.10.2016)

Zaspávať s "mp3-kou" na ušiach sa niekedy oplatí! Kým sa iným ľudom prostredníctvom tohto orgánu dostáva do mozgu mimozemský parazit, ktorý ich následne mení v monštrá, prežívajúce na základe konzumácie ľudského mäsa, Izimu si práve vďaka týmto okolnostiam zachráni život. Teda, nie tak celkom. Parazit sa síce nakoniec vtelí do jeho tela, no podarí sa mu zmocniť iba jeho pravej ruky. Obaja si po krátkom "zoznámení" uvedomia, že sú na sebe závislý. Kým parazit potrebuje schránku na prežitie, Izimu zas silnú zbraň, ktorá obstojí v boji s meniacimi sa obyvateľmi. Musím sa priznať, že som "Kiseiju Part 1" podcenil. Nie, že by sa jednalo o nejak mimoriadny horor s votrelcami, či parazitmi, ktorí sa prišli na svet kŕmiť ľudským mäsom, no musím uznať, že v porovnaním s takou Inváziou (2007) mi je tento počin rozhodne sympatickejší. Fanúšika hororu by mohli potešiť solídne spracované premeny ľudskej rasy v monštrá, či zopár gore scén, ktorých predsa len mohlo byť o niečo viac. K žánrom Horor / Sci-Fi / Thriller by sa kľudne mohla pridať aj komédia, nakoľko podaktoré pasáže pôsobia naozaj humorne. Príjemne prekvapený - 60%(5.8.2015)