poster

Osvobození I - Ohnivá duha

 • Sovětský svaz

  Osvobozhdenie: Ognennaya duga

 • Sovětský svaz

  Освобождение 1: Огненная дуга

 • anglický

  Liberation: The Fire Bulge

 • anglický

  The Bulge of Fire

 • Československo

  Oslobodenie I - Ohnivá dúha

Válečný / Drama

Sovětský svaz / Východní Německo / Polsko / Jugoslávie / Itálie, 1968, 87 min

 • Autogram
  ****

  Fanúšikom veľkolepých vojenských filmov nie som, ale tu musím uznať, že sa bolo na čo pozerať. Rusi vedeli presne, že toto treba zrekonštruovať do HD kvality a určite to filmu pridalo na zážitku. Zvláštne mi pripadalo, že scény s titulkami zostali v horšej kvalite a dochádza pri nich k zvláštnemu poskočeniu obrazu. Okrem obrovských bojových scén nechýba aj vojenský humor, vtipní velitelia alebo ako dôstojník chodí na zálety jedine v tanku. Stalina a Hitlera som sa snažil ignorovať, tam sa o autenticite kvôli propagande dá vážne pochybovať.(6.9.2015)

 • misterz
  ****

  Keby som sa mal na film pozrieť čisto konzumným spôsobom tak sa vyjadrím v zmysle - megalománia vo filme. Bojové scény sa tu dajú porovnať s tými v Bondarčukových filmoch, všetko maximálne realistické, obrovské masy ľudí a vojenskej techniky bez dodatočných grafických úprav, každý vojak tu má svoje miesto... To ale nie je to najhlavnejšie. Film má aj veľkú historickú výpovednú hodnotu, celková stratégia a priebeh bitky o Kursk (ale aj jej prípravy) sú tu absolútne faktograficky bez chybičky. Jediné čo by som snáď mohol vytknúť je hrdinský pátos (ten je ale pochopiteľný a odpustiteľný) a tiež súboje muža proti mužovi mi miestami prišli dosť infantilne zahrané, ako keby si herci na nejakom kurze precvičovali nové bojové chvaty. Beriem to však iba za také "srandovné" mínus, pretože prínos na poli histórie je veľmi veľký. 80/100(16.4.2015)

 • Thomassi
  ****

  První díl nejlepšího počinu Jurije Ozerova. Bitva u Kurska - skutečný obrat ve válce na východě a zároveň největší střed obrněných sil v historii válčení. Film je podán až dokumentárním způsobem: politické dění černobílé a válečný příběh barevně. Pro natočení tankové bitvy u Prochorovky musel Ozerov splašit snad veškerý tankový arzenál a toto vše pak proti sobě pustil na natáčecích pláních. Pokoukání je to ohromující a letecké záběry naprosto fascinující. Takto to dokázali pouze Sověti, to se jim musí nechat. Nicméně pár nepřesností se najde i zde (podle Hitlera měla Panzerwaffe 800 tanků Tiger. Což samozřejmě není možné. U Kurska jich bylo nasazeno něco málo přes 100), ale to v celém měřítku nikterak nevadí, navíc bez zbytečné propagandy.(14.8.2015)

 • nash.
  ****

  Když Rusové natočí válečný film, tak to stojí za to. Tisíce statistů, stovky tanků, letadel a explozí. Oni by snad byli schopní opravdu každou bitvu rekonstruovat v měřítku 1:1. Není divu, roky 1941–1945 byly, přes děsivých 23 milionů obětí, vlastně nejslavnějším obdobím jejich dějin a vlastně jediným, kterým se mohou chlubit. Dokázali zastavit rozpínavého Hitlera a svět je tehdy, přes všechny vady na kráse, obdivoval. Od té doby už nic dobrého ani obdivuhodného nedokázali. První díl série nabízí to nejlepší. Velkolepé bitvy, jistou rukou dirigované a realisticky podané, a zatím ještě bez výraznějších a historii deformujících ideologických vycpávek.(27.3.2016)

 • pakobylka
  *****

  Téměř dokumentární pojetí dává prvnímu dílu výpravné válečné epopeje zcela nový rozměr. Svým stylem víc než cokoli jiného připomíná velkolepou rekonstrukci jedné z nejdůležitějších bitev Velké vlastenecké války. Občas se do záběru kamery dostane i zdánlivě bezvýznamný jednotlivec - to aby bylo dostatečně zřejmé, že armáda se skládá z VOJÁKŮ (kromě toho - i mimo ni se vyskytují stateční civilisté, kteří se v konfliktu nějakým způsobem angažují) ... a každý z nich svým dílem přispívá ke konečnému výsledku. V první řadě musíte akceptovat, že "Ohnivou duhu" filmaři převyprávěli z pohledu vítěze. Víte ... měli na to právo: Dala jim ho jejich vlast - jakkoli se vám to slovo z pozice obyvatele dosti nešťastně globalizované Evropy 21. století může jevit jako zprofanované. Dala jim ho jménem dvaceti miliónů těch, kteří pro ni zemřeli ... nebo kteří se jen ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Ale co je v takových časech "správné místo" ? Pokud válka přijde a bez ohlášení vstoupí do vašich dveří, nebude se účastně vyptávat, jestli se do ní chcete zapojit - nebo jestli se na pár let hodláte uklidit někam do ústraní ... a v závětří si počkat, až se přežene. Protože žádné dostatečně chráněné závětří najednou NEEXISTUJE. 4,5* ... a z úcty ke všem padlým tentokrát zvedám hodnocení na 5*.(27.5.2015)