Setkání přátel

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1974, 23 min

Josef Kořán

• Gekacuk

Co k tomu napsat? Takových dokumentů se v minulém režimu natočily stovky. Jde o jednu v podstatě bezvýznamnou návštěvu představitelů Nejvyššího sovětu SSSR (parlamentu) v ČSSR. Plán návštěv býval poněkud stereotypní - přijetí státními a stranickými orgány v jednotlivých městech a podnicích, případně družstvech. Napřed přivítání (objetí a líbání) na letišti v Praze, pak do Federálního shromáždění (parlamentu) nebo do jiného ústředního orgánu. Následuje nějaké zemědělské družstvo-přivítání chlebem a solí, klábosení s družstevníky. Potom rychle do Brna, pak samozřejmě do Bratislavy a zase zpět do Ostravy. Proběhnou setkání s dělníky ve vybraném podniku-nejlépe k hutníkům, krátká exkurze do přírody a končíme u horníků. To je celé, vypovídací úroveň nulová, záběry zajímavé z historického pohledu. Záměrem bylo ukázat nejen našim, ale také sovětským občanům, že už je naše země zase věrná socialismu Brežněvovského ražení. Po událostech „krizových let“ 1968-9 už není ani stopa. Internacionální pomoc bratrských zemí se z vojenské úrovně přetavila ve společenskou a materiální.(4.8.2014)

• giaruj

Akú hodnotu má toto dnes?(6.8.2014)