Pixadores: sprejeři ze São Paula (festivalový název)

• Tuulensieppaajat

Pixadores

Dokumentární

Finsko / Dánsko / Švédsko / Brazílie / Německo, 2014, 93 min

Writeři :D Ale byli vtipní.(8.3.2015)

Vizuálně velmi pěkný dokument, jehož černobílé ladění souzní jak s barvou grafity, tak i s noční hodinou, ve které Pixadores svá díla tvoří. Vytváří se tak napínavá, ale i stísněná atmosféra okrajů velkoměsta a všudypřítomného nebezpečí v podobě policejních hlídek. Dokument dává nahlédnout i do osobního a rodinného zázemí jednotlivých členů skupiny Pixadores, jejichž revoluce uměním získává poněkud dvojznačné vyznění, v okamžiku, kdy se ukazuje, že jim jde o vzpouru, kvůli vzpouře samé. 4 hvězdy především za vizuál.(28.2.2015)

Nevím, jaká je v Sao Paolu politická situace, abych se mohla vžít do party mladých sprejerů, kteří se snaží zviditelnit nápisy na těžko přístupných výškových budovách. Zpočátku je litujete a obdivujete z pohodlí kino sedadel, ale pak vám postupně dochází, že i když skutečně mají těžký život na okraji společnosti, tak se nesnaží se z něho dostat a poukázat na chyby v systému, ale pouze ukázát na sebe, na svou schopnost dlouhodobě unikat policii a smrti se vzletnými myšlenkami a uslzenými proslovy ke své rodině. Jakmile se ale dostanou ze své džungle do evropské metropole, kde mají možnost obhájit své umění a prosadit se na poli nezávislé grafiti scény, zmaří svou šanci jako skutečné opice, kterými se sami necítí být. Monochromatické snímání je zvoleno vhodně, abychom se soustředili právě na osobní zpovědi a grafiti, a ne na všudypřítomnou chudobu, která by změnila celé vyznění filmu. Pro mně rozhodně silný a poučný zážitek.(4.3.2015)