Solo: Star Wars Story

• Austrálie

• Irsko

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2018, 135 min

První půlka výborná, pak to jde dolů. Cením skoro úplnou absenci záporáka, mrzí mě slabší Lando a vlastně se tetelím nad tím, jak moc se tam ocucávají a jak dobře funguje chemie. Škoda, že místo westernového finále se musí spousta postav okatě přečůrávat. Kéž by všechno fungovalo jak přepadení vlaku. V době přehlcení „contentem“ je to ok.(16.5.2018)

Čekal jsem heistovou westernovou oddechovku a taky jsem ji dostal. Han Solo by se vůbec nemusel jmenovat Han Solo, spíš než o Star Wars totiž jde o hodně drahého bratránka Firefly. Akce střídá akci, sem tam někdo zahláškuje, no a všichni se pravidelně podrážejí. Zábava tedy nepramení z osudovosti, epických bitev nebo tajemné Síly, ale čistě z toho, že se banda podfukářů snaží dohrabat k pohádkovému bohatství (nebo alespoň klidnému životu). V Howardově pojetí přitom ani nemá jít o ultimátní filmový zážitek. Banda schopných herců se prostě jen sešla ve svižné žánrovce, která je o něco povedenější, než po rozsáhlých přetáčkách asi čekáte. Kdyby ten film neexistoval, nic se nestane. Jenže existuje a… vlastně mě bavil od začátku do konce. (7/10)(23.5.2018)

Je fakt, že Ron Howard nedokázal z toho filmu vysát veškerý život, jak jsem se po jeho brownovkách bál, ale jen jeho podstatnou část. Rutinně kvalitní film, na který se zapomíná minutu po zhlédnutí. Barevná paleta dokázala objevit nové odstíny šedi (záběry zprostřed pouště v pravé poledne mají svým gradingem blíž k zamlžené zasněžené pláni), ale vlastně to sedí, protože kdyby filmy byly barvy, Solova sólovka je rozhodně šedivá.(23.5.2018)

"Nesnáším tě." - "Já vím." Solo je velké potěšení především pro obeznámené fanoušky, ale myslím, že i úplný Star Wars laik si z něj dokáže leccos odnést. Je to především zábavný dobrodružný film (místy je humoru MOŽNÁ trochu moc, ale nikdy nepřekročí zdravou míru) s výborným Aldenem Ehrenreichem, který se takřka nemožného úkolu zhostil skvěle - hraje víceméně po svém, od Harrisona Forda si vypůjčil jen nějaká ta gesta a úšklebky, nijak zvlášť ho neimituje a přesto je to Solo. Režie Rona Howarda je fajn, příběh není hloupý a má v rukávu spoustu překvapení včetně návratu jedné velmi známé postavy (ovšem právě s jejím návratem si možná bude leckdo lámat hlavu a říkat si: Cože? Jak? Proč?), no a doslova úžasnou práci odvedl John Powell. S pomocí Johna Williamse (dodal i nový hlavní motiv) složil skvělý soundtrack, který si budu pouštět stejně rád jako všechna Williamsova Star Wars alba nebo Giacchinův Rogue One.(23.5.2018)

• ChewieDC

Akce je naprosto nezajímavá, postavy se chovají dost podivně (někomu umře velká láska, ale za chvilenku si už na ní ani nevzpomene), což nám jen připomíná, že bylo hodně dotáčeno. Humor naprosto nefunguje a je spíše na hranici cringe a marně se čeká na pointu (droid balící Landa, uf). Postavy jsou tak nezajímavé, jak jen můžou být (režiséři by si konečně měli uvědomit, že Emilia Clarke je dobrá ve Hře o trůny, naprosto nezajímavá pro cokoli jiného), takže mi bylo vlastně fuk, co s nimi bude. Bod za dobrý nápad prvního setkání Hana a Chewieho a za "I hate you!" "I know."(24.5.2018)

Solo by mnohem lépe fungoval jako seriál. Nenarážím na to že se podobá Firefly, to je fajn bonus, ale nic zásadního. Ale jde o to že tenhle spin-off v podstatě vůbec nemá hlavní příběh. Vůbec žádný. Kasdan si vzal za úkol seznámit Hana, Žvejka, Falcon a Landa - a v tomhle boduje kvalitně, jinak je to nicméně epizodická směska pár samostatně stojících misí, která v rámci celku vůbec nijak negraduje, a v úvodu nastíněnou premisu (Han a jeho buchta) vůbec nijak neřeší. A Ehrenreich jako Han je překvapivě docela fajn, zato Emilia Clarke dokazuje že je fakt mizerná herečka, ta by měla už provždy zůstat u draků a full frontal nudity. 8/10(24.5.2018)

U U Už Už 24 3 Už 24 3 p7t34t3l(23.5.2018)

Zabudnime na to, ze ten film je uplne zbytocny a jeho udalosti sme nepotrebovali poznat. Ale kedze ho uz mame, tak budme radi, ze je super. Aj ked trochu inak, nez sme pri tejto sage zvyknuti. Atmosfera Star Wars je (az na stare hudobne motivy) prec a ostal "iba" mimoriadne zabavny blockbuster. Herci su vynikajuci (az na to serialove poleno), Howard opat dokazuje, ze je uzasny remeselnik a obaja Johnovia zlozili svoje najlepsie motivy za poslednu dekadu. Takze trochu kulturny sok zo zmeny stylu, no stale spickovy bijak s obcasnym zavanom nostalgie. Ale pocit, ze kadencia SW filmov je az prilis rychla (a tym padom prisli o exkluzivitu) je coraz silnejsi. Tentoraz sa to vsak kvoli zmene stylu (a vlastne aj zanru) da odpustit. Subjektivnych 9/10.(24.5.2018)

Druhý sólový (he... he...) příběh z prostředí historie Star Wars je nakonec podobně rozpačitým dobrodružstvím, jako jeho předchůdce. Tak jako Rogue One totiž hlavní sérii rozšiřuje mnohdy i trochu nečekanými směry, má ovšem problém držet pohromadě a zároveň také zůstat věrný tomu, co pro hlavní sérii bylo kánon. Postesknutí nad retcony stranou, i tak pro fanoušky téhle značky má co tahle výprava do mládí populárního kapitána nabídnout. Jen od toho čekejte zacházení spíše srovnatelné s přístupem Poslední z Jediů. Jen zábavnější, smysluplnější a alespoň s občasným zábleskem perfektně fungující dynamiky na plátně mezi zúčastněnými.(24.5.2018)

Sorry. Nope. Nejsmutnější na tom je, že nejvíc baví ten, o němž jsem si celou dobu říkal, že nemůže mladýho Harrisona nahradit / ztvárnit tak, aby měl mladej Solo to svoje charisma. Kudos Ehrenreichovi - je na filmu to jediný dobrý. Potěšila mě sice absence záporáka, ale spíš mi to dohromady přijde způsobený tím, že celý film je spíš sešitý než napsaný. Od druhýho aktu jde tempo dolů, herci ve vedlejších rolích nemají co hrát (a tak hrají sami sebe - Woody, Emilia i Paul s Thandie), Donald Glover je k uzoufání nudnej Lando a ve výsledku tak jediný, co Sola nedělá zbytečným, je chemie mezi Žvejkalem a Hanem. Dotáčky, přetáčky, změna režiséra a ke všemu špatný datum premiéry tak v porovnání s komiksovými výžblechty ze stáje Marvel a Fox (Deadpool 2 by si ze Sola dokázal udělat dobrou prču) působí jako levnej a hlavně zbytečnej příbuznej. Vyždímání SW značky se mi tak jeví jako příliš okatý a osobně bych asi ani na film nedoporučoval nikomu chodit. Maximálně tak skalním příznivcům Hvězdnejch válek, a i ti, si myslím, budou spíš zklamaní než spokojení. Ale třeba se pletu a Solo se globálně bude líbit víc než mně, kterej na tý půlnoční v poloprázdným kině (!!!) od půlky zíval na celé kolo.(23.5.2018)

Tak jako nejsem si úplně jistej, že byla tahle Sólovka nutná. Tempo to sice má, ale je to takový křečovitý. Howard se snaží všechno správně poskládat do škatulky a natočil tak rutinu bez pořádnýho srdce. Překvapivá svěžest z Rogue One se bohužel neopakuje. Jako upovídaný vesmírný western, který vám doplní hluchá místa ve vzdělání, to ale pořád funguje. P.S. Musím uznat že Matce draků to v těch vypasovaných pumpkách dost sluší.(24.5.2018)

Pro mě obrovské překvapení a převládající spokojenost. Na to kolik měl film problémů, je třeba uznat že funguje jako celek hezky od začátku do konce a dokáže celé dvě a čtvrt hodiny zabavit. Všechny postavy mají hlubší smysl a nehrajou jen do počtu a Alden Ehrenreich svou dost těžkou úlohu, zvládl prostě bravůrně. Je třeba zmínit i dost výrazný a skvělý soundtrack, který v jistých momentech potěší nejednoho hardcore fanouška. Rozhodně jsem rád za to, že tento film vznikl a my mohli dostat Star Wars dobrodružství v decentních kulisách tohoto univerza a vidět zrod jednoho z nejlepších pilotů v celé galaxii. I'm gonna be a pilot... best in the galaxy (24.5.2018)

Zatímco sequelová trilogie cílí spíše na nové diváky a původní generaci z ní naskakuje husí kůže, série spinoffů je taková služba těm nejvěrnějším fanouškům. Rogue One fungoval skvěle, Solo možná ještě lépe. Za to můžeme samozřejmě poděkovat géniovi Ronu Howardovi, který je více než zkušený řemeslník a režisér. Kromě dobře zvládnutého příběhu nám přinesl také vizuální orgie, které ve Star Wars nemají obdoby. Jasně, planety a kostýmy vždycky vypadaly skvěle, ale nikdy nebyly zasazeny do Da Vinciho obrazů. Příběh jako takový je především v druhé polovině strašně předvídatelný, ale co byste od filmu o mladém pašerákovi chtěli. Hlavní je, že všechno šlape a film si nehraje na něco, co není. To co si na filmu rozhodně oblíbíte, jsou postavy. Vůbec nechápu tu kritiku na Aldena Ehrenreicha, kterému role Hana opravdu sedla. Ano, je mladý a jde o jeho vůbec první velkou roli, ale potenciál má obrovský. Harrison to není, ale film nemůže stát na imitaci někoho jiného, takhle fungují snad jen fanouškovské projekty. Když na scénu vstoupí Lando, krade si všechny scény pro sebe. V tomhle případě překonal Glover samotného Williamse a posunul postavu úchylného pašeráka na jinou úroveň. Zatímco v jiných projektech mám s Emiliou Clarke problém, tady mi její postava vůbec nevadila. Beckett a jeho posádka jsou zpracováni dobře, ale ne všechny postavy mají dostatek prostoru, abyste si na ně udělali nějaký hlubší názor. Krapítek mne možná zklamala L3, která zde funguje jako taková propagace rovnoprávnosti, ale pořád to udělali decentně, že to ve filmu tolik neruší. Nejzábavnější na filmu je hledat spojitosti s jinými filmy či seriály, kterých je zde opravdu hodně. Především pak ve velkém film odkazuje na seriál Klonové války, ze kterých ve velkém čerpá věci z galaktického podsvětí. Překvapením pak pro některé bude příchod jedné postavy, která má v seriálech velkou roli a za několik let si vybudovala obrovskou fanouškovskou základnu. Teď už mi neříkejte, že podobná camea nejsou možná. Soundtrack je zvládnutý na jedničku a kromě klasických melodií přináší i pár zajímavých motivů, jako například ten doprovázející Enfys Nest. Přímo něco zapamatovatelného ale ve filmu nehledejte, experimentování není Disneyho silnou stránkou. Rozhodně se mi ale líbilo, jak byl opět zapracován imperiální motiv do jejich oficiální propagace, čehož jsme se už dříve dočkali v animácích. Taky bych hned narukoval, kdyby to bylo možné. Ať bude příští spinoff jakýkoliv, budu se na něj těšit mnohem víc než na Epizodu IX. Solo je opravdu řemeslně zpracovaný film, který hraje na jistotu a vzdává poctu původním generacím fanoušků. Kdyby takhle fungovaly i sequely, byl bych nadmíru spokojen. Už jen kvůli všem těm odkazům musím hodnocení trochu zvýšit a budu doufat v případné pokračování. 85%(24.5.2018)

Když Disney oznámil nové Star Wars těšil jsem se na nové epizody, ačkoliv jsem dost přemýšlel, jaký bude děj. Čeho jsem bál byl oznámení mezifilmy. Z toho jsem měl dost obavu. A nakonec se ukázalo, že výsledek byl přesně opačný. Epizody, ne že by nebyly zajímavou akční podívanou, ale dějově docela zklamaly, a mezifilmy jsou to, na co se těším. Rozhodně jimi nic nekazí, což u Epizody VII a VIII se říct prostě nedá. Výběr mladého Sola se docela povedl, jen Ford mi nikdy nepřišel tak kulatý v obličeji, ale to překousnu. Příjemným překvapením byla Emilia Clarke, která podle mě dokázala, že umí hrát. Do teď jsem jí viděl hlavně v Game of Thrones, ale myslím si, že až ty skončí, tak o ní ještě uslyšíme.(23.5.2018)

Parádní oldschoolový vizuál, sympatické herecké tváře (Chewie je božský) a přehledná akce, kde nechybí nějaký ten pěkný nápad, plus si připočítejte pěkné zvraty a máte tu uspokojivou jízdu ze světa Star Wars, která sice ano ničím nevyniká, ale baví celých 135 minut.(23.5.2018)

Připadal jsem si jak malej kluk, kterého táta vzal poprvé v životě do kina na Hvězdné války. Čirá radost. Subjektivních 9/10 a vlezte mi na záda :)(24.5.2018)

Produkčními problémy nasáklý projekt od Lucasarts je konečně tady a já se modlím k Síle, že to dopadlo, tak jak to dopadlo. Začátek je možná trošku rozvleklejší, ale jakmile se film rozjede, vše šlape jak má a veterán Howard má vše pevně v paži. Alden Ehrenreich sice není takový blesk z čistého nebe, jako jím před 40ti lety byl Harrison Ford, ale jeho hlášky jsou celkem vtipné a jeho chemie s Chewiem vyloženě dokonalá..a komu by vadil, tak to vše zachraňuje Donald Glover, jehož Lando je vyloženě libová postava a užíval jsem každou scénu, kdy se objevil na plátně. PS : Trošku mě zklamali Woody Harrelson a Emilia Clarke, ale holt nedostali tolik prostoru pro zviditelnění.(20.5.2018)

Solo je rutinne kvalitným filmom od Disney. Solídny film s fantastickými efektmi, ktorý však upadne do zabudnutia skoršie než by ktokoľvek dúfal. Dôvod vidím v tom, že film neponúka nič nové či svieže v rámci SW univerza. Nie je tu nič na čo by sa dalo upnúť, niečo do čoho by sa dalo emotívne zainvestovať - obzvlášť keď vieme, že všetky hlavné postavy budú v poriadku. Nie je tu ani nič prekvapujúce ...hmmm ... klamem ... jedno masívne prekvapenie je na konci. Jednoducho všetko nasvedčuje tomu, že videl som raz a stačilo mi. Musím však povedať, že keď už, tak sa vrátim kvôli niektorým postavám. Užil som si nové charaktery. Tie vedľajšie ma dokázali nadchnúť, a je preveľká škoda, že sme o ne aj rýchlo prišli. No zas na druhú stranu, postavy na ktorých film stál ma nechávali chladným - i keď Donald Glover ako Lando bol skvelý, len nevyužitý(?). Škoda, ale tak vedeli sme už dopredu, že to dospeje k tomuto neohromujúcemu výsledku. Disney a celá Star Wars divízia si musí sadnúť a zamyslieť sa ako chcú pokračovať. Na dnešnej polnočnej premiére bolo asi 15-20 ľudí - nesťažujem sa, mal som hot dog zdarma - no taká nízka účasť je nezvyklá pre túto sériu. Viac než čokoľvek, teraz ma zaujíma akým smerom sa budeme uberať v galaxii far, far away ...(24.5.2018)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii asi 10 let před Novou nadějí Han Solo ještě nevlastnil Millenium Falcon, neznal Chewbaccu ani Landa Calrissiana a jeho povídačky o tom, že se stane nejlepším pilotem v galaxii zněli spíše jako planý sen. Origin story Hana Sola vlastně ukazuje vše o čem se slavný pašerák zmínil v předchozích dílech a ukazuje nám jak se z něj stal ten slavný povstalecký hrdina jak ho známe. Problémy zmítaný projekt nakonec dopadl nejlépe jak mohl-Solo: Star Wars Story je totiž další povedená řemeslná práce která baví od začátku do konce a tak nějak plní snad každou věc kterou pravý člověk chce od Star Wars. Na rozdíl od Posledního z Jediů se nejedná o žádný velký experiment ani úkaz nových pravidel v sáze ale ukáže nám pohled na vesmír Hvězdných válek z jiného úhlu. Tedy z úhlu ve kterém není Impérium žádné povinné zlo ale spíše krutě vládnoucí strana s pevnou rukou. Z pohledu ve kterém jsou Jediové opravdu pouze vyhořelé legendy a z pohledu někoho kdo ještě neví o co se ve vesmíru hraje a zjistí to teprve za nějakých 10 let v Nové naději. Nejvíc řešená věc byl jasný fakt, že Harrison Ford se do role Hana nevrací a jeho mladší verzi ztvárňuje Alden Ehrenreich. Jakékoliv řeči o tom jaký byl Ehrenreich castingový fail může směle spláchnout jelikož Ehrenreich je v roli mladého Hana perfektní. Jistě není Harrison Ford ale on ani Harrison Ford být nemá. Han v tomto filmu má daleko od Hana z originální trilogie. Ehrenreich Hana hraje po svém, od Harrisona Forda si vypůjčil jen nějaká gesta a úšklebky, nijak zvlášť ho neimituje a PŘESTO JE TO HAN SOLO! Další řešený fakt byl ten, že byli uprostřed natáčení vyhozeni původní režiséři Phil Lord a Chris Miller a film převzal Ron Howard. Tento fakt není na filmu vůbec poznat a dovolím si tvrdit, že výsledný produkt funguje více než taková Rogue One. Je možná škoda, že verzi původních režisérů nikdy neuvidíme ale je to jen malé smítko na výborně odvedené práci. Štěstí možná tkví v tom, že Ron Howard spolupracoval s tvůrcem Star Wars Georgem Lucasem a Star Wars jsou proto pro něj srdcovou záležitostí. Solo zároveň je v sérii jakýsi unikát jelikož se žádná velká osudovost, žádný boj o záchranu vesmíru a chybí jakékoliv odkazy na sílu, Jedie nebo Sithy. Solo atmosférou hodně připomíná western říznutý heist movie a baví od začátku jelikož se jede s nohou u plynu a nic se tak dlouho nevysvětluje ale zároveň se nenaskytne pocit, že něco chybí. Perfektní práce je s postavami. A tím nemyslím jenom ty které dobře známe ale i třeba postavy které vidíme poprvé a přesto si k nim rychle uděláme vztah. Chewbacca má pravděpodobně největší prostor za celou dobu Star Wars a konečně funguje jako plnokrevná postava zatím co Lando v podání Donalda Glovera je super náhrada za Billyho Dee Williamse a člověk by okamžitě chtěl sólový film s Landem. Z nových postav potěší Tobias Beckett v podání Woodyho Harrelsona jenž funguje jako mentor i akční postava. Soundtrack je perfektním spojením původních motivů od Johna Williamse s novou hudbou od Johna Powella a pravděpodobně se z nové éry Star Wars jedná o nejlepší soundtrack. Sečteno podtrženo, proklínaný projekt se stal zárukou perfektní řemeslné práce s perfektními postavami, atmosférou, hudbou a vlastně vším možným co by měl správný Star Wars film mít. Tak snad to vyjde i za rok a půl u Epizody IX.(24.5.2018)

Jako když si vezmu, že zhruba 75% filmu se přetáčelo na poslední chvíli, tak to nedopadlo tak špatně, jak jsem se bál ještě těsně před kinem. Ron Howard naservíroval sice úplně zbytečný film, který kdyby nevznikl, tak by se nic nestalo (podobně jako u Rogue One), ale je to fajnová westernová jednohubka, která mi hodně připomínala Firefly, čímž mi udělala velkou radost. Alden Ehrenreich je v poho, Woody Harrelson je stabilně fajn a Chewie je prostě Chewie, ten funguje vždycky. Z postav mě hodně štvala pouze feministická robo partnerka Landa. První půlka filmu je super (vykrádačka vlaku super), druhá část ale zbytečně zvážní. Kdyby se to celé neslo v tom westernovém žánru, jako je první půlka, bych bych hodně spokojen. Takhle "jen" 75%. PS: strašně oceňuju, že v Lucasfilmu dávají přednost praktickým efektům namísto nechutného CGI.(23.5.2018)

Po facke od The Last Jedi je Solo veľmi príjemným prekvapením, aj keď puncu zbytočnosti sa asi v mojich očiach nezbaví. Postavy sú však slušne zahrané, chémia medzi nimi funguje, príbeh nenudí, akcia šlape a celé je to super natočené. Howard sa projektu zhostil so všetkou bravúrou, dokázal byť nápaditý a po dlhšej dobe sa tu navyše urodil aj Star Wars soundtrack, ktorý privial do značky poriadne svieži vietor. Škoda len, že dobrodružstvo mladého Hana nijako nerozširuje bohatú mytológiu univerza. No na strane druhej, prináša svižnú a zábavnú jazdu, na ktorú sa naozaj dobre pozerá, a to sa počíta. 8/10 (viac tu)(23.5.2018)

<< předchozí 1 2 3