Solo: Star Wars Story

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2018, 135 min

Zabudnime na to, ze ten film je uplne zbytocny a jeho udalosti sme nepotrebovali poznat. Ale kedze ho uz mame, tak budme radi, ze je super. Aj ked trochu inak, nez sme pri tejto sage zvyknuti. Atmosfera Star Wars je (az na stare hudobne motivy) prec a ostal "iba" mimoriadne zabavny blockbuster. Herci su vynikajuci (az na to serialove poleno), Howard opat dokazuje, ze je uzasny remeselnik a obaja Johnovia zlozili svoje najlepsie motivy za poslednu dekadu. Takze trochu kulturny sok zo zmeny stylu, no stale spickovy bijak s obcasnym zavanom nostalgie. Ale pocit, ze kadencia SW filmov je az prilis rychla (a tym padom prisli o exkluzivitu) je coraz silnejsi. Tentoraz sa to vsak kvoli zmene stylu (a vlastne aj zanru) da odpustit. Subjektivnych 9/10.(24.5.2018)

Lepší než Rouk van. Vše má Clarke v malíčku omotala si celý film kolem prstu společně ještě s Čuím. Celkem předvídatelna jizda s lehce neslanym Solem v hlavní roli.(24.9.2018)

70 % Ano, není to vůbec špatné. Ale jak se říká, bohužel to není ani nijak výjimečně dobré. Ve filmu vlastně není nic, co by člověka zaskočilo. Je to dobrý příspěvek do SW univerza co se týče world buildingu, ale myslím, že se v tomhle případě mělo studio vydat cestou žánrového filmu. I přes moje očekávání nebyl představitel hlavní role slabou stránkou filmu, ale nejzapamatovatelnější postavou je paradoxně (podobně jako u Rogue One) droid.(14.9.2018)

// Kvůli tomuhle jsem Disneymu před lety při koupi práv na tenhle svět netleskal. Nebýt posledních 10 minut, prakticky bych z kina odcházel z nejhorších Star Wars. Takhle je to jen těsně v závěsu. 6/10(28.5.2018)

Už to býva pravidlom, že každá postava rozsiahlej ságy ( comiksu ) má svoj film a vo väčšine prípadov je to kontraproduktívne, hoci treba uznať, že prvé filmu majú akú-takú úroveň. Han Solo je kultová postava Star Wars a v podstate sa jej podarilo ušiť slušný príbeh, plný zbesilej akcie od začiatku do konca, humorných scén a vtípkov a slušného hereckého tímu. Táto letná blockbusterová jednohubka chutí dobre a verím, že aj jednohubkou zostane.(12.6.2018)

Před i po zhlédnutí jsem měl nového Sola za film, který vydělá čistě kvůli značce. A nakonec propadl. :/ Looooool! XD(18.9.2018)

Nemám moc rád Star Wars vedlejšáky, ale Solo mě velice mile překvapil. Fanda Star Wars možná bude zklamaný tím, že si film jde svou vlastní cestou a příběh z prostředí Star Wars příliš nepřipomíná. Ničemu to ale nevadí, protože se jedná o příjemný dobrodružný film, který pobaví a po všech směrech zaujme. Překvapivě i herecky film funguje a to jsem opravdu nečekal. Pro mě příjemné překvapení.(16.1.2019)

Scénárista: "Tak Kathhleen, čím v tomhle filmu začneme?" Kathleen Kennedy: "Dětští otroci." Scénárista: "Tak to bohužel nejde. To bohužel nejde, s tím už přišel George Lucas." Kathleen Kennedy: "To nechápu." Scénárista: "Nechápete to? Tenhle motiv byl použit už ve Skryté hrozbě a úspěšně jsme to zkopírovali do sedmičky a osmičky, tak to nebudeme používat znova. Takže čím začneme?" Kathleen Kennedy: "Dětští otroci." Scénárista: "A vy si nedáte říct! Kathleen, vy si nedáte říct a vy to tam perete pořád!" V tomhle duchu se nese celý film. Obecně bych éru pod taktovkou Dartha Disneyho rozdělil na dvě kategorie. Tou první jsou sequely, které představují to nejhorší dno současného Hollywoodu. Druhou kategorií jsou spin-offy, kde pouze Rogue One si zaslouží být začleněn do slavné rodiny Star Wars jako její nejhorší film z oněch sedmi, ale pořád zasloužilý člen rodiny. Solo se řadí do stejné kategorie jako Rogue One, akorát je z filmového hlediska o třídu horší, což ho řadí do filmového průměru. Problémy při natáčení jsou vidět na každém kroku stejně jako snaha zalíbit se fanouškům různými odkazy na starší epizody. Politický podtext zde nepředstavuje problém, horší už je ta zjevná absence nových nápadů (červ zotročující děti = Jabba). Celkově hodnotím 4 hvězdičkami jen proto, že všem sedmi Star Wars jsem udělil plný počet (politickým sequelům odpad). PS: Jak si vůbec tvůrci dovolí říct, že ten ufňukanec s tváří jinak skvělého Woodyho Harrelsona zabil třetí nejlepší námezdní lovkyni v galaxii Aurru Sing?(20.8.2018)

Star Wars mi vždycky přišlo až moc plné zdlouhavých bitev. Ale tenhle díl mě kupodivu bavil víc, než jsem čekala.(27.9.2018)

(Cinemax Bory - IMAX 3D - 22.5.2018 - slávnostná premiéra)(28.5.2018)

- casting, nezajímavý příběh, postavy, líbačky a vůbec celá romantish linka, Darth Moula, idiotské vykreslení prvního setkání Hana s Chewiem aj.; + podmanivě nádherná hudba (vidím to na koupi ;), dechberoucí a úplně snová vizuální stránka a lokace. Když bych to měla shrnout, tak se na Sola velice hezky dívá a užívala jsem si tu umudlanost a zbídačelost, čímž začátek rozhodně byl. Asi v polovině se to zvrhlo ale v něco úplně odlišného a evidentně jsou na vině právě ty zhejtované přetáčky. Ze spin offu pro mě pořád jede spíš RO, ALE sekvence s Falconem si pustím klidně ještě po sté.(17.9.2018)

Nejhorší Star Wars a obecně možná nejslabší Howarduv film. Ale jsou to pořád SW a Chewie je Chewie.(26.11.2018)

Solo trpí neduhem všech prequelů - jakmile dojde na scény, kdy se hlavní hrdina ocitne v nesnázích, napětí je to tam, jelikož dávno víme, že to přežije bez úhony (nebo se prostě dozvíme, jak přišel o nohu/oko/ruku/vyberte si). K tomu navíc je Solo naprosto nezajímavě natočený a nudný. Zapamatováníhodný film? Ani náhodou.(11.9.2018)

Nie som fanatický fanúšik Star Wars. Cestu som si k nim našiel postupne a dá sa povedať, že na viackrát. Teraz som v stave, že som zvedavý na každý nový film. Či už z hlavnej dejovej línie, alebo na doplnkové filmy. Baví ma ten svet plný rôznorodých postáv u ktorých je poznať, že si niekto dal tú prácu a premyslel čo majú na sebe, kam patria, prečo tam patria, a aký je ich význam pre celok. Dostal som dobrodružnú dvojhodinovku, ktorá samozrejme zasa doplnila zopár viac či menej dôležitých informácii a pridala nové postavy, ktoré sme niektoré vlastne už poznali dávno a mohli si tak priradiť tvár či "tvár". Za mňa kvalitatívne na úrovni nových Star Trek filmov. To je myslím na doplnkový film viac než slušný výsledok. Asi to bude hlavne tým, že mi casting sadol. Han Solo je natoľko kultová postava, že výber herca pre jeho mladšiu verziu bola určite nočná mora. Podľa mňa si v tomto smere naozaj nie je na čo sťažovať.(16.9.2018)

Důkladné znásilnění jedné z největších filmových značek. Když vstoupili do kin sedmé Star Wars, tak to způsobilo velký Boom. K tomu krásné tržby, tak si nějaký blb řekl, že proč z toho nevytěžit maximum, například uděláme příběh o mladém Han Solovi. Ne vždy bude vše, co bude mít v názvu Star Wars fungovat. Rogue One byla vyjímka, která se opravdu povedla. Han Solo bohužel nedopadl dobře. I když „dobře“ znamená za tři. Obyčejný průměr, který podle mého názoru nikdo nepotřeboval. Zajímavé snad je, jak přišel ke svému jménu, seznámení s Chewiem a jak přišel k vesmírné lodi Millenium Falcon. Jinak mě to úplně nebavilo a dost možná si na tento film za týden ani nevzpomenu. Největším problémem vidím v obsazení Hana Sola. Proč byl obsazen právě Alden Ehrenreich je mi opravdu záhadou. Škoda, že nebyl obsazen Anthony Ingruber (doporučuji shlédnout youtube a imitaci právě na Hana Sola). Dále zbytečné a nesympatické obsazení Emilie Clarke. Vůbec se do toho to filmu nehodila. V tomhle snímku je asi tak jako špagety s postmixem. Něco málo přes dvě hodiny, co vyšumí zhruba za 20 minut, a já si budu namáhat mozek, co jsem to vlastně viděl. Teď už budu jen netrpělivě vyhlížet příběh o Ja Jar Binskovi. Důležité je dát do názvu Star Wars a on na to někdo půjde. Star Wars: How Ja Jar Binks become an idiot.(2.1.2019)

Už předem je jasné že budu spokojený, tenhle svět technologie a různých příšerek žeru všechny ty škaredé vymysli se mi líbí ale jenom ve filmu do života nebrat. Příběh nenudí je skvěly pořád se něco děje akce a souboje na každém kroku a ne jen to dramatické a vtipné scény mají taky svoje místo. Záběry kamer jsou výborné a soundtrack opět poveden a abych nezapomněl na herce jsou skvělý.(7.10.2018)

Je až s podivem, že docela sympatická sci-fi komedie ze světa Hvězdných Válek nevydělala pomalu ani na svůj rozpočet a propagaci a přitom je to mnohem lepší díl, než naprosto dokurvená epizoda 8. Na druhou stránku se ukázalo, že příběhy mimo hlavní dějovou linii asi svůj vlastní film prostě neutáhnou. Rogue One navazoval na původní trilogii a měl velice silný příběh a postavy. tady není ani jedno. Až na povedeného Chewbaccu nemá jediná postava žádné velké charisma, Emillia Clarke je sice krásná, ale působí jak sousedovic Tonička co právě upekla buchty a upletla svetr, Harrleson a jeho mentorské role mi začínají lézt krkem a Ehrenreich může být jak chce lišácký, na Forda prostě nemá, Přetáčky ničemu nepomohli a jediná silná scéna je vlaková loupež, která je vizuálně úchvatná. Tenhle film by fungoval asi jen kdyby byl v hlavní roli CGI mladý Ford a skutečný Ford ho daboval a upřímně s dnešní technikou skoro až nechápu, že to tvůrci tak neudělali. Chtěl sem dát horší čtyřku, ale když se na konci z hlavního rádoby padoucha vyklubala správňácká mladá holčička s pihama, chtělo se mi trošíčku blít. Nehledě na to, že Solovo obětování tuny prachů ve prospěch odboje naprosto nesouhlasí s charakterem Sola v epizodě 4, kde se změníl až jen díky lásce k Leie. Jako dobrodružný film dobrý, jako přírůstek do téhle ságy to nestačí s dechem i když Disney stejně dál kurví co může.65%.(4.12.2018)

Rogue One byl v rámci SW univerza svěžím nádechem, byť přímo nespadal do žádné trilogie. Solova sólovka měla slušný rozběh, avšak v závěru nedosáhla kvalit výše zmíněného snímku. První polovině filmu vévodí bombastická přestřelka na vlaku, která měla vskutku akční grády a byla rozhodně nejsvětlejším bodem filmu. Herecké obsazení bylo sice na první pohled líbivé, avšak jejich charaktery byly na můj vkus poněkud nevýrazné. Plot twisty na mě úplně moc nefungovaly a po zhlédnutí filmu jsem měl celkem rozporuplné pocity. Zkrátka vesměs průměrně natočené sci-fi dobrodružství, u kterého zamrzí zejména značně nevyužitý potenciál.(17.12.2018)

Celkom vydarený neo-western pre mládež. Hlavný predstaviteľ nakoniec v úplnej pohode, z celého osadenstva to škrípe vlastne len Emilke Clarke - tá neviem koľko kúzla ani hereckých vlôh nepobrala, vzhľadom na jej pomaly stúpajúcu popularitu ale buďme radi, že neprekáža... no, vlastne tu už trochu prekáža, pretože s niekým šikovnejším mohla byť Qi'ra jednou z najpríťažlivejších postáv Star Wars univerza. Pritom nápad obsadiť práve Emiliu Clarke nebol zlý, niečo podobné predsa hrá aj v GoT. V službách Star Wars príbehu ale nenašla či nezvládla skratku, potrebnú pre uveriteľné stvárnenie tohto typu (anti)hrdinky v takto modelových záležitostiach. A úplne hladko to nezvládol ani režisér, ktorý mal asi kopec iných starostí, než strážiť hlavnú predstaviteľku, nedajbože žiadať od produkcie jej výmenu. Čo je v prípade tohto, inak vôbec nie hlúpo napísaného a scéna za scénou slušne vyrozprávaného dobrodružstva, určite škoda. Mohla to byť udalosť. Tak snáď nabudúce. (Áno, prijal by som zo dve... jedno pokračovanie určite.) [70%](28.5.2018)

Za mě velká spokojenost. Super jednohubka ze SW univerza, u které jsem se ani chvíli nenudil. Trochu jsem se bál, jak se Alden Ehrenreich popasuje s rolí Hana Sola – ono navázat na Harrisona Forda je věru nelehký a nevděčný úkol –, ale hned na začátku jsem své obavy hodil za hlavu a casting tak musím pochválit. Skvěle obsazené byly i ostatní postavy – zejména Woody Harrelson a Donald Glover vyčnívají nad ostatními. Svět asi nepotřeboval, aby tenhle film vznikl – Star Wars to nijak zvlášť neobohacuje o zásadní kousek do její ságy –, já s tím ale problém nemám. Rád jsem se dověděl víc o Hanovo minulosti – obzvlášť jeho první setkání s Chewbaccou stálo za to. Na Solovo sólovku se někdy s chutí znovu podívám.(5.6.2018)

Pár postřehů po první projekci. // Solo do velké míry stojí na rozšiřování a variování známých motivů či promluv. Některé jsou nápadné (I love you / I know -> I hate you / I know) a jiné trochu obratnější - v klíčový okamžik je třeba potvrzeno, že Han opravdu střílí první, čímž vzniká dojemná parafráze přestřelky s Greedem v Mos Eisley. Film zpětně dodává význam zlatým kostkám, které se v Nové naději objevily pouze letmo a výraznější roli hrály v Posledním z Jediů. A velkou radost mi dělají praktické efekty v úvodu s Lady Proximou připomínající souboj s Diagonou v Nové naději. // Han Solo je také známý pro svou rošťáckou aroganci a tendenci přibarvovat si skutečnost. Na těchto povahových rysech spin-off stojí a výborně je shrnuje mýtus pašerácké cesty zvané Kessel Run. V Nové naději Han tvrdí, že ji zvládl za dvanáct parseků, ale skeptického Obi-wana nepřesvědčí. Rey zase slyšela, že Millennium Falcon stihl stezku za parseků čtrnáct. "Dvanáct!" opraví ji okamžitě Han. Spin-off nabízí fantastickou vesmírnou sekvenci, která za onou historkou stojí. Nikdy se ale nedozvíme, zda šlo o dvanáct, čtrnáct nebo více parseků. Přesné číslo sice řekne Chewie, ale pouze ve svém jazyce Shyriiwook, načež Han reaguje, že dvanáct, pokud zaokrouhlujeme dolů. Jakkoli banální se taková drobnost zdá, potvrzuje Hanův klíčový povahový rys – je to nafoukaný "scoundrel", který trochu lže, ale někde hluboko existují pro jeho nekonečnou aroganci důvody. // Dokonce se mi líbilo strukturování vyprávění do krátkých (cca patnáctiminutových) segmentů, které pravidelně mění prostředí, postavy, motivace a často i různá žánrová pravidla. Film také nemá tradičního záporáka. Mohlo by se zdát, že jím bude mafián Dryden Vos, ale ten se objeví zhruba ve třetině a pak až na konci. Solo totiž nabízí fikční svět, který je definovaný motivy zrady a hierarchie. Na jedné straně tak máme Beckettovu radu “Nikomu nevěř” a na druhé pevně hierarchizovaný svět, v němž “Všichni někomu slouží”. Solo neustále zdůrazňuje, že každá postava je součástí nějaké vertikální řady a tato pozice uvnitř systému ji nutí konat. Dílčí konflikty tak nevychází z působení jediného záporáka, ale objevují se operativní komplikace způsobené zradou nebo nečekaně příchozí postavou. Tyto postavy pak chtějí zaujmout nové (nebo udržet své) místo v hierarchii fikčního světa. A jedinou postavou, která ostatním otevřeně důvěřuje a odmítá stoupat v tomto uspořádání, je Han.(17.6.2018)

1 2 3 4 5 6 7 10 18 27 35