Solo: Star Wars Story

• Austrálie

• Irsko

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2018, 135 min

Zabudnime na to, ze ten film je uplne zbytocny a jeho udalosti sme nepotrebovali poznat. Ale kedze ho uz mame, tak budme radi, ze je super. Aj ked trochu inak, nez sme pri tejto sage zvyknuti. Atmosfera Star Wars je (az na stare hudobne motivy) prec a ostal "iba" mimoriadne zabavny blockbuster. Herci su vynikajuci (az na to serialove poleno), Howard opat dokazuje, ze je uzasny remeselnik a obaja Johnovia zlozili svoje najlepsie motivy za poslednu dekadu. Takze trochu kulturny sok zo zmeny stylu, no stale spickovy bijak s obcasnym zavanom nostalgie. Ale pocit, ze kadencia SW filmov je az prilis rychla (a tym padom prisli o exkluzivitu) je coraz silnejsi. Tentoraz sa to vsak kvoli zmene stylu (a vlastne aj zanru) da odpustit. Subjektivnych 9/10.(24.5.2018)

// Kvůli tomuhle jsem Disneymu před lety při koupi práv na tenhle svět netleskal. Nebýt posledních 10 minut, prakticky bych z kina odcházel z nejhorších Star Wars. Takhle je to jen těsně v závěsu. 6/10(28.5.2018)

Scénárista: "Tak Kathhleen, čím v tomhle filmu začneme?" Kathleen Kennedy: "Dětští otroci." Scénárista: "Tak to bohužel nejde. To bohužel nejde, s tím už přišel George Lucas." Kathleen Kennedy: "To nechápu." Scénárista: "Nechápete to? Tenhle motiv byl použit už ve Skryté hrozbě a úspěšně jsme to zkopírovali do sedmičky a osmičky, tak to nebudeme používat znova. Takže čím začneme?" Kathleen Kennedy: "Dětští otroci." Scénárista: "A vy si nedáte říct! Kathleen, vy si nedáte říct a vy to tam perete pořád!" V tomhle duchu se nese celý film. Obecně bych éru pod taktovkou Dartha Disneyho rozdělil na dvě kategorie. Tou první jsou sequely, které představují to nejhorší dno současného Hollywoodu. Druhou kategorií jsou spin-offy, kde pouze Rogue One si zaslouží být začleněn do slavné rodiny Star Wars jako její nejhorší film z oněch sedmi, ale pořád zasloužilý člen rodiny. Solo se řadí do stejné kategorie jako Rogue One, akorát je z filmového hlediska o třídu horší, což ho řadí do filmového průměru. Problémy při natáčení jsou vidět na každém kroku stejně jako snaha zalíbit se fanouškům různými odkazy na starší epizody. Politický podtext zde nepředstavuje problém, horší už je ta zjevná absence nových nápadů (červ zotročující děti = Jabba). Celkově hodnotím 4 hvězdičkami jen proto, že všem sedmi Star Wars jsem udělil plný počet (politickým sequelům odpad). PS: Jak si vůbec tvůrci dovolí říct, že ten ufňukanec s tváří jinak skvělého Woodyho Harrelsona zabil třetí nejlepší námezdní lovkyni v galaxii Aurru Sing?(20.8.2018)

- casting, nezajímavý příběh, postavy, líbačky a vůbec celá romantish linka, Darth Moula, idiotské vykreslení prvního setkání Hana s Chewiem aj.; + podmanivě nádherná hudba (vidím to na koupi ;), dechberoucí a úplně snová vizuální stránka a lokace. Když bych to měla shrnout, tak se na Sola velice hezky dívá a užívala jsem si tu umudlanost a zbídačelost, čímž začátek rozhodně byl. Asi v polovině se to zvrhlo ale v něco úplně odlišného a evidentně jsou na vině právě ty zhejtované přetáčky. Ze spin offu pro mě pořád jede spíš RO, ALE sekvence s Falconem si pustím klidně ještě po sté.(17.9.2018)

• SNCIS

Odfláknutý scénář, nesympatičtí herci a efekty mi přišly nedotažené. Nejhorší film ze světa Star Wars, který byl vytvořen aby si studio Disney namastilo kapsy. Trošku nechápu zdejší hodnocení. Jen proto, že je to Star Wars, tak 4 nebo 5 hvězd? Za co? Není tam žádná zapamatovatelná scéna, žádná akce či záběr, který by mě dostal a uvízl mi v hlavě. 1 hvězda za přítomnost žvejka (Chewbacca) a Daenerys Targaryenovou. 10%.(23.9.2018)

(Cinemax Bory - IMAX 3D - 22.5.2018 - slávnostná premiéra)(28.5.2018)

Solo trpí neduhem všech prequelů - jakmile dojde na scény, kdy se hlavní hrdina ocitne v nesnázích, napětí je to tam, jelikož dávno víme, že to přežije bez úhony (nebo se prostě dozvíme, jak přišel o nohu/oko/ruku/vyberte si). K tomu navíc je Solo naprosto nezajímavě natočený a nudný. Zapamatováníhodný film? Ani náhodou.(11.9.2018)

Star Wars mi vždycky přišlo až moc plné zdlouhavých bitev. Ale tenhle díl mě kupodivu bavil víc, než jsem čekala.(27.9.2018)

Nie som fanatický fanúšik Star Wars. Cestu som si k nim našiel postupne a dá sa povedať, že na viackrát. Teraz som v stave, že som zvedavý na každý nový film. Či už z hlavnej dejovej línie, alebo na doplnkové filmy. Baví ma ten svet plný rôznorodých postáv u ktorých je poznať, že si niekto dal tú prácu a premyslel čo majú na sebe, kam patria, prečo tam patria, a aký je ich význam pre celok. Dostal som dobrodružnú dvojhodinovku, ktorá samozrejme zasa doplnila zopár viac či menej dôležitých informácii a pridala nové postavy, ktoré sme niektoré vlastne už poznali dávno a mohli si tak priradiť tvár či "tvár". Za mňa kvalitatívne na úrovni nových Star Trek filmov. To je myslím na doplnkový film viac než slušný výsledok. Asi to bude hlavne tým, že mi casting sadol. Han Solo je natoľko kultová postava, že výber herca pre jeho mladšiu verziu bola určite nočná mora. Podľa mňa si v tomto smere naozaj nie je na čo sťažovať.(16.9.2018)

Už předem je jasné že budu spokojený, tenhle svět technologie a různých příšerek žeru všechny ty škaredé vymysli se mi líbí ale jenom ve filmu do života nebrat. Příběh nenudí je skvěly pořád se něco děje akce a souboje na každém kroku a ne jen to dramatické a vtipné scény mají taky svoje místo. Záběry kamer jsou výborné a soundtrack opět poveden a abych nezapomněl na herce jsou skvělý.(7.10.2018)

Celkom vydarený neo-western pre mládež. Hlavný predstaviteľ nakoniec v úplnej pohode, z celého osadenstva to škrípe vlastne len Emilke Clarke - tá neviem koľko kúzla ani hereckých vlôh nepobrala, vzhľadom na jej pomaly stúpajúcu popularitu ale buďme radi, že neprekáža... no, vlastne tu už trochu prekáža, pretože s niekým šikovnejším mohla byť Qi'ra jednou z najpríťažlivejších postáv Star Wars univerza. Pritom nápad obsadiť práve Emiliu Clarke nebol zlý, niečo podobné predsa hrá aj v GoT. V službách Star Wars príbehu ale nenašla či nezvládla skratku, potrebnú pre uveriteľné stvárnenie tohto typu (anti)hrdinky v takto modelových záležitostiach. A úplne hladko to nezvládol ani režisér, ktorý mal asi kopec iných starostí, než strážiť hlavnú predstaviteľku, nedajbože žiadať od produkcie jej výmenu. Čo je v prípade tohto, inak vôbec nie hlúpo napísaného a scéna za scénou slušne vyrozprávaného dobrodružstva, určite škoda. Mohla to byť udalosť. Tak snáď nabudúce. (Áno, prijal by som zo dve... jedno pokračovanie určite.) [70%](28.5.2018)

Za mě velká spokojenost. Super jednohubka ze SW univerza, u které jsem se ani chvíli nenudil. Trochu jsem se bál, jak se Alden Ehrenreich popasuje s rolí Hana Sola – ono navázat na Harrisona Forda je věru nelehký a nevděčný úkol –, ale hned na začátku jsem své obavy hodil za hlavu a casting tak musím pochválit. Skvěle obsazené byly i ostatní postavy – zejména Woody Harrelson a Donald Glover vyčnívají nad ostatními. Svět asi nepotřeboval, aby tenhle film vznikl – Star Wars to nijak zvlášť neobohacuje o zásadní kousek do její ságy –, já s tím ale problém nemám. Rád jsem se dověděl víc o Hanovo minulosti – obzvlášť jeho první setkání s Chewbaccou stálo za to. Na Solovo sólovku se někdy s chutí znovu podívám.(5.6.2018)

• Lucasion

Solo – aneb jak Han k Falconovi přišel. Nebudu jako malý fracek řvát, že mu Disney vzal jeho oblíbené bábovičky. Ani lamentovat jako před dvěma lety, kdy jsem psal, že bez Anthonyho Ingrubera do toho nejdu. Já v tomto příběhu za fracka nebudu. Naopak Alden Ehrenreich v roli Hana ano. Měl jsem tušení, že když tak skvěle vyšlo Rogue One (2016), tak jim to štěstí nevydrží dál. Ale po Epizodě VIII jsem už raději nevěřil ničemu. Fakt je, že přetáčky je to nejmenší, co tento film může trápit. Drby o tom, že musel režisér najmout kouče, aby hlavní hvězdu učil hrát. To mi přišlo utažené za vlasy. Když to vidím, tak jsem měl celou dobu z Aldena pocit, že sem zabloudil omylem. Stojí kouká a divák od něj něco chce, jenže on stále stojí... a kouká. Chtít po něm ani mi dopřál ten pocit, jako Harrison Ford nechci. Ale já neměl za celou dobu feeling že tohle je Han. Kdyby on aspoň jednou zdvihl ukazováček. Kdyby aspoň jednou prohlásil něco ve stylu "Move ball." Nic. Jeho křečovitý výraz mu zůstane po celý film. A já mu nežeru, že to je sympatický pašerák. A tak nejsympatičtější herecký výkon je Chewie. Ne to bych lhal, Wood Harrelson hraje dobře. Ale u něj u člověk tak nějak čeká. Emilia Clarke mi před třemi lety zničila oblíbeného Terminátora a teď se snaží zničit Hvězdné války. Prosím páni režiséři, už tuhle herečku neobsazujte. Je to seriálová herečka, ne filmová. Ta osoba netuší jak hrát. Stejně soustředěný výraz jako Alden, a jen čekám, kdy se svlékne a začne křičet "Where is my dragons?!". Jediná scéna, u které jsem se smál, byla, když ve víru bitvy tam s křikem vběhla a hodila granát. To bylo značně k popukání. Ano, tak dlouhý komentář a nedostal jsem se k tomu, proč se mi film nelíbí. Ten film nemá jedinou světlou chvilku. Žádný feeling z toho, že vidím poprvé Sola a Millenium Falcon. A to jsem přátelé beznadějný nostalgik. Ale za celé dvě hodiny mi nenaskočila husí kůže a to jsem u Rogue One jiskřil nadšením a fanouškovsky jsem si ukníkl, když přišel Darth Vader. Tady mě nečekalo zcela nic. Druhá věc, kromě špatných hereckých výkonů (o příběhu ani nemluvme) je postava androida. Omlouvám se, že už si nevzpomenu na jméno. Ale jakmile droid začne hlásat androidí práva na život a práva utlačovaných… To se ve mně už začala vařit voda. Vážně máme zapotřebí cpát do Star Wars, (potažmo do pohádky, když je to Disney) nějakou rovnoprávnost? Proboha proč. No nic. Tomuhle filmu jsem se měl vážně vyhnout obloukem. Ten film nemá se Star Wars nic společného a já se styděl za to, že na to někdy musím koukat. A to bych hádal, rozhodně nebyl tvůrčí záměr. I kdyby tohle nemělo nálepku z předaleké galaxie, tak je to stejný odpad. Nehledě na postavu Dartha Maula, která se objevuje na konci. Vážně bude pokračování? Když nad tím tak přemýšlím, co tam dělá tenhle Sith? Vždyť byl rozpůlen ještě za republiky Obi-wanem Kenobim. Ježiši, ať se jdou tvůrci vycpat! Rád bych napsal, jak jsem zklamaný. Ale vlastně nejsem, já tak nějak tohle očekával. PS: S animovanými Star Wars na mě nechoďte prosím. (29 %)(10.6.2018)

• st.ranger

Nuda.(31.10.2018)

Jednoznačným pozitivem snímku je fakt, že na něm v podstatě nejsou vidět ty kolosální problémy, jež se vyskytly během natáčení. Casting se rozhodně podařil. Eldenreich sice samozřejmě není Ford, ale má něco do sebe a rozhodně mě v roli Sola nijak neuráží. Glover je sympoš a jeho Landa klidně rád znovu uvidím v dalším spekulovaném originu. A zbytek obsazení se taktéž podařil. Bohužel celkově nejde o nijak zásadní příspěvek do univerza a tahle vesmírná kovbojka je kromě jmen slavných postav vlastně vcelku tuctový akční film (navíc tak trochu ze staré školy). Navíc musím souhlasit s Frantou Fukou - pokud je nejzábavnější na celém filmu feministická robotka, která je navíc na plátně sotva polovinu stopáže, tak tady není něco v pořádku. Za zhlédnutí solův origin určitě stojí, nicméně milovaným filmem, který byste si pouštěli povinně aspoň jednou do roka, se stane jen těžko. Jinak zatímco v Rogue One bylo vaderovo závěrečné "deus ex machina" pomyslnou třešničkou na dortu, tak zde je překvapivé cameo jedné velice oblíbené postavy spíše rušivým elementem a neefektivní "wannabe" snahou vytvořit závěrečné vzrušení a nadšení.(27.5.2018)

Pár postřehů po první projekci. // Solo do velké míry stojí na rozšiřování a variování známých motivů či promluv. Některé jsou nápadné (I love you / I know -> I hate you / I know) a jiné trochu obratnější - v klíčový okamžik je třeba potvrzeno, že Han opravdu střílí první, čímž vzniká dojemná parafráze přestřelky s Greedem v Mos Eisley. Film zpětně dodává význam zlatým kostkám, které se v Nové naději objevily pouze letmo a výraznější roli hrály v Posledním z Jediů. A velkou radost mi dělají praktické efekty v úvodu s Lady Proximou připomínající souboj s Diagonou v Nové naději. // Han Solo je také známý pro svou rošťáckou aroganci a tendenci přibarvovat si skutečnost. Na těchto povahových rysech spin-off stojí a výborně je shrnuje mýtus pašerácké cesty zvané Kessel Run. V Nové naději Han tvrdí, že ji zvládl za dvanáct parseků, ale skeptického Obi-wana nepřesvědčí. Rey zase slyšela, že Millennium Falcon stihl stezku za parseků čtrnáct. "Dvanáct!" opraví ji okamžitě Han. Spin-off nabízí fantastickou vesmírnou sekvenci, která za onou historkou stojí. Nikdy se ale nedozvíme, zda šlo o dvanáct, čtrnáct nebo více parseků. Přesné číslo sice řekne Chewie, ale pouze ve svém jazyce Shyriiwook, načež Han reaguje, že dvanáct, pokud zaokrouhlujeme dolů. Jakkoli banální se taková drobnost zdá, potvrzuje Hanův klíčový povahový rys – je to nafoukaný "scoundrel", který trochu lže, ale někde hluboko existují pro jeho nekonečnou aroganci důvody. // Dokonce se mi líbilo strukturování vyprávění do krátkých (cca patnáctiminutových) segmentů, které pravidelně mění prostředí, postavy, motivace a často i různá žánrová pravidla. Film také nemá tradičního záporáka. Mohlo by se zdát, že jím bude mafián Dryden Vos, ale ten se objeví zhruba ve třetině a pak až na konci. Solo totiž nabízí fikční svět, který je definovaný motivy zrady a hierarchie. Na jedné straně tak máme Beckettovu radu “Nikomu nevěř” a na druhé pevně hierarchizovaný svět, v němž “Všichni někomu slouží”. Solo neustále zdůrazňuje, že každá postava je součástí nějaké vertikální řady a tato pozice uvnitř systému ji nutí konat. Dílčí konflikty tak nevychází z působení jediného záporáka, ale objevují se operativní komplikace způsobené zradou nebo nečekaně příchozí postavou. Tyto postavy pak chtějí zaujmout nové (nebo udržet své) místo v hierarchii fikčního světa. A jedinou postavou, která ostatním otevřeně důvěřuje a odmítá stoupat v tomto uspořádání, je Han.(17.6.2018)

Nakoniec celkom milé prekvapenie, bohužiaľ devalvované nutnosťou vidieť film v 3D, keďže už iná možnosť, v zrejme posledný týždeň premietania v sk kinách, nebola, čo je samo o sebe dosť trestuhodné pre túto značku...5 týždňov v distribúcii a finito. Film je až prehnane tmavý, pričom tu máme kopec snehu alebo púšť, na druhú stranu sa podarilo ponúknuť uzavretý tvar ako príbehovo, tak atmosféricky a ostal aj duch SW, čo je myslím najlepšia vizitka celého projektu. Herci vybratí fajn, absencia brutálneho záporáka mi nevadila, naopak ambivalentnosť postáv a nerozprávkové rozdelenie na nie dobrých a zlých, ale iba na ľudí s vlastnými záujmami pôsobila prekvapivo dospelo. Pritom ale stále cítime, že bolo potrebné sa držať pri zemi a poskytnúť aj zábavu pre deti. Osobne mi fakt svetelné meče a žvásty o sprevádzaní sily vôbec nechýbali. 70% a v 2D a s titulkami by to bolo za štyri hviezdy.(30.6.2018)

Druhý doplňující film dopadl mnohem lépe než jsem podle ohlasů čekal. Hlavní role filmu sedla a není to takový trubec, jak jsem čekal. Akce je zde hodně a potěší i příběh, který odhaluje spoustu věcí, o kterých se mluvilo v původní trilogii. Potěší i návrat (i když jen na okamžik) postavy, se kterou by člověk už nepočítal. Film nenudí a pěkně se na něj kouká. Za mě 90% :)(20.9.2018)

Príjemne prekvapilo. Rozhodne sa mi to páčilo viacej ako Last Jedi. Má to skvelé tempo a niekoľko výborných scén. Chewbacca hviezdi na plnej čiare a všetky postavy sú plnohodnotné, do určitej miery sympatické a chémia medzi nimi funguje. Je to podľa mňa pekný úvod k ďalším pokračovaniam... ak dáke budú. Cítiť totiž určitú opatrnosť aj pretáčky. Niektoré scény sú totiž trochu kostrbaté a zachraňuje to strih a Powellová hudba. Nemal som žiadne očakávania a prekvapilo ma to rovnako ako Rogue One.. Hoci koniec mohol byť menej prekombinovanejší. Predsa len absencia antagonistu, ktorý by hrozil našim hrdinom na viacerých úrovniach si vypýtala svoju daň. A Ehrenreich má síce charizmu, ale pekná tvár nie je všetko. Každopádne 80% určite. Bavil som sa a rád sa k tomu budem vracať. Lokácie výborné.(24.5.2018)

Drobet film o ničem, ale ani neurazí.(27.5.2018)

Vlasntne jsem byl nakonec prekvapeny, jak moc jsem se bavil. Krome SW 8 asi nejlepsi zazitek z predaleke galaxie. Atmosferou nejblize puvodni trilogie- spinavost, mirnejsi pouzit CGI. Jen jsem se tesil na trochu lepsi scenar -KASDAN- ale bud se vytratil nekde v korporatu, nebo na tp uz holt nema.(29.5.2018)

1 2 3 4 5 6 7 9 17 24 32