Solo: Star Wars Story

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2018, 135 min

Takže takhle to celé vzniklo: nejdřív ho chtěl sežrat, ale pak si dali společnou sprchu a rázem se stali kámoši na celý život! Pochopitelně si stojím za tím, že většina negativně laděných (nejen zdejších) kritik nedokáže filmu odpustit onu nálepku Star Wars, která k němu sice patří, navzájem se ale spíš moc nepotřebují. SOLO je bez okolků samostatně fungujícím heist sci-fi blockbusterem, jehož postavy mi přirostly k srdci a akce mi kouzlila úsměvy ve tváři. Za sebe bych tak s podobnými štěky jednou do roka neměl vůbec žádný problém.(12.7.2018)

Pokúšal som sa niekde v sebe vyhrabať aj štvrtú hviezdičku, ale nejde to. Pre mňa mierne sklamanie a film, ktorému veľmi chýba iskra. Rozhodne sú tam aj zábavné scény, ale dialógy a riešenie väčšiny situácií je proste "lazy writing". Oceňujem celkovú špinavosť až na spôsob akéhosi madmax westernu, Powell sa prekonáva a... to je asi tak všetko.(25.5.2018)

„Víš, jak jsem přežil tak dlouho? Nikomu nevěřím. Čekej, že tě každej podrazí a nikdy nebudeš zklamanej.“ Nevím, jestli jsem nakonec spokojený proto, že má očekávání byla tak nízká a u ostatních naopak vysoká, ale zřejmě i to pomohlo. Atmosféru SW jsem nejdřív necítil. Vlastně i docela dlouho potom. Ale nakonec na ni došlo, i když v umírněné podobě a jen místy. Podobně tomu tak bylo u postav, skutečně obstál jen Chewie (neměl to těžké), oproti tomu např. „mladý Han“ se snažil a měl i své momenty, kdy se už téměř podobal originálu, ale prostě to nebylo ono (a vybrat někoho mladšího by neuškodilo). Jinak jsem se ovšem převážně bavil a užíval si další příběh z „předaleké galaxie“. Tedy až do chvíle, kdy měl někdo potřebu přijít s něčím šokujícím (překvapení z Dathomiru), což se ale úplně minulo účinkem (nedávalo to smysl v rámci kánonu a už vůbec ne časově). Ve výsledku dávám ještě 4*, pro mě zatím nejslabší SW film. „Beckett říkal, že jeden velkej gangster shání lidi. Ne, já ti říkám...bude to super. Dostal jsem tě snad někdy do maléru?“(30.12.2018)

• JohnnyD

Solo by bol priemerný, aj keby vyšiel ako obskúrny komiks v expanded universe. Mizerný scenár bolestivo inscenuje odpovede na otázky, ktoré sa nikto nepýta. Kocky, stretnutie s Chewiem, jeho prezývka, kessel run, stretnutie s Landom, gambling o Millenium Falcon a dokonca i priezvisko Hana Sola - toto je kostra príbehu, tomu je podriadený primárny dej. Úmorná nekonečná nuda a rutina najhoršieho razenia. A k tomu ešte big screen cameo postavy, ktorej oživenie bolo jedným z najstupídnejších nápadov "expanded universe". Jediným svetlým okamihom je Emilia Clarke, čoby jediná osoba na plátne s charizmou a s niečim čomu sa hovorí herecký výkon.(28.5.2018)

Film na mě působí dojmem, že se scenáristé podívali na původní trilogii, na základě poznámek za čtvrt hodiny vymysleli kostru celého filmu a pak ji pár let upravovali, aby něco fanoušky série nenaštvalo. Režiséři se tomu zřejmě snažili vtisknout jistou osobitost, a tak byli odejiti. Naskočil zručný řemeslník, a bohužel musím konstatovat, že ve filmu nic nenasvědčuje tomu, že by jím byl právě veterán Ron Howard. Výsledek je na dvě a kus hodiny přiměřeně zábavný, ale divák po něm nemá žádný důvod, proč by film někdy v budoucnu chtěl vidět ještě jednou. Sázka na jistotu prostě nestačí a je nutné dodat něco navíc. Film, který jen vypadá, jak se dalo čekat, ve skutečnosti moc diváků nechce. Nakonec mi připadalo, že nejlepší práci odvedl John Powell.(26.6.2018)

• - Spoiler: Ve filmu je vysvětlena velmi kritizovaná věta z Epizody IV - Nová naděje (1977), kterou zde pronesl původní představitel postavy Hana Sola (Harrison Ford), když vychvaloval svoji loď. Říká totiž o Millennium Falconu, že zvládla Kessel Run pod 12 parseků. Kritika směřovala k faktu, že parsek je jednotka vzdálenosti a nikoliv času, a že tedy věta nedává smysl. Smysl věty byl již v minulosti vysvětlen v knihách (s drobnými odlišnostmi), ale nyní je tato věta poprvé vysvětlena ve filmu a vysvětlení se tak stalo kánonem. Věta je ve filmu také přímo použita a díky Chewbaccově (Joonas Suotamo) poznámce dokonce zjistíme, že Han Solo ve skutečnosti trochu přehání. (Sidarius)

• - Přestože se ze Sola stal finanční propadák, tak se režisér Ron Howard nechal slyšet, že si natáčení velice užil. Pokud by příběh stál za to, tak by dokonce rád natočil pokračování. (CrypzzXD)

• - Natáčelo se od 30. ledna do 15. června, a poté od 29. června do 17. října 2017. Natáčení probíhalo ve Španělsku, Itálii a ve Velké Británii. (Varan)