Solo: Star Wars Story

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2018, 135 min

„Víš, jak jsem přežil tak dlouho? Nikomu nevěřím. Čekej, že tě každej podrazí a nikdy nebudeš zklamanej.“ Nevím, jestli jsem nakonec spokojený proto, že má očekávání byla tak nízká a u ostatních naopak vysoká, ale zřejmě i to pomohlo. Atmosféru SW jsem nejdřív necítil. Vlastně i docela dlouho potom. Ale nakonec na ni došlo, i když v umírněné podobě a jen místy. Podobně tomu tak bylo u postav, skutečně obstál jen Chewie (neměl to těžké), oproti tomu např. „mladý Han“ se snažil a měl i své momenty, kdy se už téměř podobal originálu, ale prostě to nebylo ono (a vybrat někoho mladšího by neuškodilo). Jinak jsem se ovšem převážně bavil a užíval si další příběh z „předaleké galaxie“. Tedy až do chvíle, kdy měl někdo potřebu přijít s něčím šokujícím (překvapení z Dathomiru), což se ale úplně minulo účinkem (nedávalo to smysl v rámci kánonu a už vůbec ne časově). Ve výsledku dávám ještě 4*, pro mě zatím nejslabší SW film. „Beckett říkal, že jeden velkej gangster shání lidi. Ne, já ti říkám...bude to super. Dostal jsem tě snad někdy do maléru?“(30.12.2018)

• ChewieDC

Akce je naprosto nezajímavá, postavy se chovají dost podivně (někomu umře velká láska, ale za chvilenku si už na ní ani nevzpomene), což nám jen připomíná, že bylo hodně dotáčeno. Humor naprosto nefunguje a je spíše na hranici cringe a marně se čeká na pointu (droid balící Landa, uf). Postavy jsou tak nezajímavé, jak jen můžou být (režiséři by si konečně měli uvědomit, že Emilia Clarke je dobrá ve Hře o trůny, naprosto nezajímavá pro cokoli jiného), takže mi bylo vlastně fuk, co s nimi bude. Bod za dobrý nápad prvního setkání Hana a Chewieho a za "I hate you!" "I know."(24.5.2018)

• Gilmour93

Pirates of the Caribbean in a galaxy far, far away.. Generické dojení slavné značky, u kterého je důležité, že z toho Lucasova cecíku něco teče a není ani tak podstatné co. Chewieho kňučení, Millennium Falcon a Williamsovy tóny chvílemi vytrhnou z letargie, ale není tam ani jedna scéna, co by se mi po pár minutách nevykouřila z hlavy. Harrelsonův vzácný dar bavit byl zašlapán do bláta Mimbanu, krotitelka digitálních draků prodává své neherectví a kožený Ehrenreich je jen trapná verze Star-Lorda. Možná jsem stará konzerva, ale u Star Wars ságy vždycky fungovala ta polarizace na dobro a zlo. Tady zlo neexistuje a dobro je bez šťávy..(20.2.2020)

(90%) Viděno v kině ve 2D s CZ Dabingem. No páni! To byla ale pecka! Mě to neskutečně bavilo. Samozřejmě tu bylo dost věcí, které bych upravil nebo přidal, ale v rozhodování mezi 4 a 5* jsem měl po chvíli jasno. Režisérovi se vydařila spousta věcí. Třeba AKCE, ta bylo přímo perfektní. Nejen, že jí bylo hodně, ale byla propracovaná do největších detailů. Postavy – hlavní hrdina mě zaujal hned od začátku. Nedá se tedy moc srovnávat s H.Fordem, ale ani jsem ho nemohl nijak kritizovat. Chewbacca – to je můj velký oblíbenec – měl zde moře prostoru, jeho role mě vždy potěší. Ostatní herci též bez problému až na E.Clarke, která mě zde moc nebavila. Vyloženě jsem s ní neměl problém, ale i jako postava mi sem moc nepasovala. Chemie mezi ní a mladým Hanem absolutně nefungovala, alespoň tak jsem to cítil já, takže tohle je jen z těch menších záporů. Jenže snímek mě bavil natolik, abych byl z tohoto pohoršen. Co se týče příběhu, scénáře a nějaké té menší pointy na konci – to vše bylo dobré. Hudba byla skvělá, skladatel Powell jel podle své noty, soudtrack mě bavil a i se tam objevilo pár upravených známých hudeb.motivů od Williemse. Takže co k tomu dál dodávat ? Žádné hlubší chyby jsem tam nenašel. Těším se na další shlédnutí.(31.5.2018)

Vsichni brblají, že už to nejsou ty staré Star Wars, ale ono je to dobře. Opisovat si mohl dovolit jen jednou Abrams. Tohle zábavné a odlehčené dobrodružství využívá díru mezi první a druhou trilogii zase trochu jinak. Solova sólovka je jako Firefly, s neskutečným rozpočtem na triky. Herecký ansámbl je solidní a ano kdybychom mohli dostat mladého Forda bylo by to o úroveň výš, ale dá se na to zvyknout. Hodně se hláškuje a i když příběh občas hapruje (přetáčky se podepsaly na několika podivných zvratech) pořád to výborně odsýpá. Navíc John Powell si hudební stránku neskutečně dává. S Williamsovým novým motivem pro Hana prezentuje dravý styl, který sérii bezvadně sedí.(1.6.2018)

• - Ron Howard mal údajne režírovať už Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba (1999), ale vtedy ponuku odmietol s odôvodnením, že by bola práca na projekte pre neho príliš skľučujúca. (WalterIK7)

• - Hovorilo sa, že Michael B. Jordan stvárni Landona Calrissiana, ale úloha nakoniec pripadla Donaldovi Gloverovi. Ďalší z kandidátov boli O'Shea Jackson Jr. a Yahya Abdul-Mateen. (WalterIK7)

• - Spoiler: Ve filmu je vysvětlena velmi kritizovaná věta z Epizody IV - Nová naděje (1977), kterou zde pronesl původní představitel postavy Hana Sola (Harrison Ford), když vychvaloval svoji loď. Říká totiž o Millennium Falconu, že zvládla Kessel Run pod 12 parseků. Kritika směřovala k faktu, že parsek je jednotka vzdálenosti a nikoliv času, a že tedy věta nedává smysl. Smysl věty byl již v minulosti vysvětlen v knihách (s drobnými odlišnostmi), ale nyní je tato věta poprvé vysvětlena ve filmu a vysvětlení se tak stalo kánonem. Věta je ve filmu také přímo použita a díky Chewbaccově (Joonas Suotamo) poznámce dokonce zjistíme, že Han Solo ve skutečnosti trochu přehání. (Sidarius)