Solo: Star Wars Story

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2018, 135 min

KINO Špalíček/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// PLUS: casting a představitel Hana Sola, potěší Chwebacca, nové vedlejší postavy, svět Star Wars MÍNUS: tuctovější dějová linie, bezvýznamná záporná postava (Paul Bettany), chyběl mi silnější hudební motiv, očekával bych větší atmosféru, nějakou zapamatovatelnou wow scénu/// Shrnutí: Jako jeden z mála považuji Rogue One snad za vůbec nejlepší díl celé série, proto jsem věřil i dalšímu spin-offu. Bohužel se zařadím mezi většinu, která není ze Sola až tak unešená. Což o to, on je to hodně dobrý a zajímavý film a celou dobu to osýpá, ale rozhodně z toho všeho kolem nejsem nějak odvázaný. Kdyby to nebyly Hvězdné války, ale protože je jasná konkurence, tak tato epizoda při srovnání se všemi ostatními ztrácí. Přesto mě zatraceně mrzí, že film finančně pohořel, na další filmy jsem se moc těšil./// Celkem 74%///(1.7.2018)

Disney ze světa Hvězdných válek mačká první poslední. V případě tohoto filmu akce začne dřív, než se vůbec nadějeme. Herecky to taky ujde, efekty nemají chybu...no, na co si vlastně chci stěžovat. Snad akorát na to, že film je jak bez života. Příběhově je mi úplně jedno jakým směrem se bude vinout, protože stejně vím, jak to s Han Solem nakonec dopadlo. Kdyby nebylo obsazení, které Disney vždycky zachrání od průseru, asi bych film ani nedokoukal.(6.3.2019)

Pokúšal som sa niekde v sebe vyhrabať aj štvrtú hviezdičku, ale nejde to. Pre mňa mierne sklamanie a film, ktorému veľmi chýba iskra. Rozhodne sú tam aj zábavné scény, ale dialógy a riešenie väčšiny situácií je proste "lazy writing". Oceňujem celkovú špinavosť až na spôsob akéhosi madmax westernu, Powell sa prekonáva a... to je asi tak všetko.(25.5.2018)

Zabudnime na to, ze ten film je uplne zbytocny a jeho udalosti sme nepotrebovali poznat. Ale kedze ho uz mame, tak budme radi, ze je super. Aj ked trochu inak, nez sme pri tejto sage zvyknuti. Atmosfera Star Wars je (az na stare hudobne motivy) prec a ostal "iba" mimoriadne zabavny blockbuster. Herci su vynikajuci (az na to serialove poleno), Howard opat dokazuje, ze je uzasny remeselnik a obaja Johnovia zlozili svoje najlepsie motivy za poslednu dekadu. Takze trochu kulturny sok zo zmeny stylu, no stale spickovy bijak s obcasnym zavanom nostalgie. Ale pocit, ze kadencia SW filmov je az prilis rychla (a tym padom prisli o exkluzivitu) je coraz silnejsi. Tentoraz sa to vsak kvoli zmene stylu (a vlastne aj zanru) da odpustit. Subjektivnych 9/10.(24.5.2018)

O filme Solo sa dá v stručnosti povedať, že ide o absolútnu a s láskou vyrábanú poctu dlhoročným fanúšikom Star Wars. To už síce platilo aj o Rogue One, ale teraz je na úplné pochopenie filmu bez preháňania potrebné poznať nielen filmy pôvodné a prequelové trilógie, ale v istých podstatných ohľadoch dokonca aj animované televízne seriály Star Wars: Klonové vojny a Star Wars Povstalci. Je tu aj doslova tona odkazov na knihy a komiksy. Ja osobne som si vo všetkých týchto faktoch vyslovene rochnil a musím zato dať veľký palec hore, ale plne si uvedomujem, že to nie je prípad väčšiny. Samotný dej filmu je svižná jazda, ktorá v sebe nesie silne westernový "feeling" a podobne ako Rogue One sa vo formálnych prvkoch veľmi líši od filmových epizód Star Wars. Tam, kde bol Rogue One vážny vojnový film, je Solo vtipným a ľahkým dobrodružstvom. Pravou trefou do čierneho je ale tá kopa postáv, charakterov a figúrok, ktorú Han na svojej ceste stretne. Všetky totiž, od tých najdôležitejších až po tie takmer epizodické, dýchajú životom a dokazujú, že si s nimi filmári aj herci vyhrali.(19.11.2019)

• - V čase 01:07:40 skládá Tobias (Woody Harrelson) zbraň a u toho si povídá s mladým Hanem (Alden Ehrenreich). Pokud se pozorně díváte, všimnete si, že celé tělo je základ dneska používáných zbraní typu M (M4, M16 atd.), které hojně používá nejen americká armáda. (Ace.A.T.L.)

• - Do role Hana Sola byl zvažován také herec Anthony Ingruber. Fanoušci za něj lobbovali, hlavně kvůli fyzické podobnosti s Harrisonem Fordem a také díky jeho videu s perfektní imitací Hana Sola, které zveřejnil na YouTube. (pusheen)

• - Pruhy na tváři Drydena Vose byly dodělány v postprodukci. Paul Bettany se o nich dozvěděl až když mu Ron Howard ukázal fotku.
    Když je Dryden klidný, pruhy jsou snědé, když se rozzuří jsou tmavší až rudé. (Baltazzar)