Solo: Star Wars Story

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2018, 135 min

Pokúšal som sa niekde v sebe vyhrabať aj štvrtú hviezdičku, ale nejde to. Pre mňa mierne sklamanie a film, ktorému veľmi chýba iskra. Rozhodne sú tam aj zábavné scény, ale dialógy a riešenie väčšiny situácií je proste "lazy writing". Oceňujem celkovú špinavosť až na spôsob akéhosi madmax westernu, Powell sa prekonáva a... to je asi tak všetko.(25.5.2018)

Zatímco v Rogue One se skupinka no name postav bere zbytečně vážně a občas někoho zastřelí, tak partička okolo největšího frajírka předaleké galaxie stylově hláškuje a zkouší se vzájemně přelstít, což je mnohem větší zábava. Oba vedlejší filmy kultovní série jsou jen dojné krávy, ale vzhledem k bídné úrovni třetí trilogie Star Wars nemá smysl kopat ani do jednoho z nich. Solo tak z této nové filmové várky vychází trochu překvapivě jako jasný vítěz.(16.3.2019)

První půlka výborná, pak to jde dolů. Cením skoro úplnou absenci záporáka, mrzí mě slabší Lando a vlastně se tetelím nad tím, jak moc se tam ocucávají a jak dobře funguje chemie. Škoda, že místo westernového finále se musí spousta postav okatě přečůrávat. Kéž by všechno fungovalo jak přepadení vlaku. V době přehlcení „contentem“ je to ok.(16.5.2018)

Solidní letní oddechovka, ale v takové poloze nikdo SW vidět nechtěl. Jsou tu fajn akční sekvence, fajn chemie mezi Hanem a Chewbaccou (jejichž spřátelení je až překvapivě dobře promyšleno) a sem tam vtipná hláška či pomrknutí k minulým epizodám, ale takhle rutinní, podivně neuzavřený scénář to prostě neutáhne a po nadějné první hodince mu postupně dochází dech, až se nakonec plácá v nezajímavých spikleneckých buddy vodách. Není to žádný velký průšvih, avšak nejslavnější vesmírnej grázlík si zasloužil značně prďáčtější a osudovější story, takhle nezbývá než zpětně znovu smeknout před Garethem Edwardsem, jehož Rogue One je úplně jiná zážitková liga (což se spravedlivě projevilo i na samotných tržbách)... 65%(21.9.2018)

Star Wars není moje citová záležitost, ale ráda se k hvězdnému dobrodružství vracím. Proto jsem neměla žádný počáteční problém jako přítel, či milovníci ságy (nebo ság, se už v tom ztrácím :D), že nějaký mlaďoch nahradí Forda. Naopak musím pochválit, jak se tvůrcům podařilo najít herce, typově podobnému Fordovi. Líbilo se mi, jak se Alden snažil v gestech a výrazech napodobit původního Hana tak, aby to nevypadlo nuceně a komicky. Všechna čest (je pravda, že i kdyby se to stalo, tak je mi to stejně asi jedno :D) Ostatní postavy, příběh, akční scény (hlavně vlak), vše slušně šlapalo. Nemůžu si stěžovat, fajnový letní blockbuster :o) Jen mi vadilo odfláknutí původu jména Solo!(28.6.2018)

• - Lando Calrissian (Donald Glover) v jedné scéně řekne Hanu Solovi (Alden Ehrenreich): „Nenávidím tě“ a Han Solo mu odpoví „Já vím“. To je samozřejmě narážka na slavnou scénu s Hanem (Harrison Ford) a Leiou (Carrie Fisher) v Epizodě V - Impérium vrací úder (1980), kde řekne Leia poprvé Hanovi, že ho miluje. (Sidarius)

• - Spoiler: Ve filmu je potvrzena dlouholetá teorie, že „Solo“ není Hanovo pravé příjmení. (TwoFace)

• - Spoiler: Ve filmu Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980) si C-3PO při komunikaci s počítačem Millennium Falcon stěžuje, že loď používá velmi zvláštní dialekt a že si není jistý, kde se učila komunikovat. V tomto filmu je odhaleno, že počítačem Falcona je ve skutečnosti svérázná droidka L3, jejíž paměť do něj byla nahrána. (TwoFace)