• Kanada

Horor / Thriller

USA / Velká Británie, 2016, 102 min

Here we go again. Hororový plačky znovu útočí. Pokaždý je to jak přes kopírák. Buď je to moc krvavý nebo zase vůbec. Buď je tam dlouhý představování postav nebo pro změnu žádný, atd... Upřímně, bejt hororovej režisér, kopnu vás všechny do prdele a jdu dělat radši popeláře. 31 je naprosto famózně natočenej masakr a dává divákovi přesně to, co slibuje, tedy špinavou atmosféru, brutální mordy a zábavný zabijáky. Scénář je na podobnej film naprosto dostačující a Zombie umí psát dobrý dialogy. Takže už se zase těším, u čeho budou místní ufňukánci píčovat příště. Stává se z toho už takovej zábavnej místní sport.(2.11.2016)

• ancientone

Tvorba Roba Zombieho do roku 2009 rozhodne patrí medzi zaujímavé príspevky do hororového žánru. Excentrické metafilmy House of 1000 Corpses a Devils Rejects a Haunted World of El Superbeasto citujúce všetky zásadné atribúty amerického hororu, remake Halloweenu úctivo sa pohrávajúci (aj keď do slepej uličky vedúci) s pôvodnou látkou. __ Po roku 2007 sa zo Zombieho "fanúšikovského autorstva" stáva vyprázdnený pojem, prinášajúci šťavnatý vizuál, ale odumierajúci obsah. A vrcholom tohoto javu je 31. Zombieovsky "koolovo" fotogenicky nasnímaná, dynamicky zostrihaná, oblasti mizancény veľmi obžersko-fajnšmekerská freakshow. Ale namiesto bohatej metažánrovky a ohýbania klasík tu je vnútorne nič nehovoriaci film, v ktorom je Zombie zahľadený sám do seba v zlom zmysle slova - tápa sám v sebe, vykráda sám seba a zúfalo nemá čo povedať. V ranku "autora-fanúšika" má bližšie k Elimu Rothovi, než k (napríklad) G. del Torovi (aj keď je 31pre mňa podobným sklamaním, akým bol minulý rok Crimson Peak).(5.1.2017)

Já se bavil, 31 je horor, který možná má klaďáky, kteří člověku k srdci nepřirostou ALE zato má záporáka, kterému nejde nefandit. Tedy záporáků klaunů je více - liliputánskej Hitler, psycho bráchové s motorovkama, šílenej páreček...ale kašlat na ně. Když se objeví Richard Brake a jeho psychoverze klauna, všichni ostatní se mohou jít klouzat včetně jinak creepy dvojice bráchů s motorovkama. Kdepak, zde není absolutně co řešit, Richard a jeho ztvárnění killera jménem Doom-head nemá nejmenší chybičku, působí neuvěřitelně slizce, zvrhle, nemilosrdně a své oběti porcuje opravdu zručně, plus jako bonus jim dá i nějaká ta moudra do posmrtného života. Jinak by mě zajímalo, jestli jsem jedinej, koho napadlo, že Richard Brake by byl dokonalej Joker. Má vše proto, aby tu postavu zahrál se vším co má mít a nějakej Jared Leto mi ve srovnání s ním přijde absolutně k smíchu. Film působí špinavě, má dobrou atmosféru a celkově je to velmi deprimující (pokud fandíte klaďasům). Závěrečná scéna mě potěsila, krve je také dost a co dodat. Richard to prostě vystřelil do nebes a já ho opravdu chci vidět jako Jokera, mít zelený vlasy a fialovej oblek, byl by přesnej.(14.10.2016)

Level brutality a všeobecnej zvrátenosti posunul Zombie zase o niečo vyššie, čo by bolo vítané plus, keby podobným upgradeom prešli aj ostatné propriety jeho filmového univerza. Bohužiaľ, nestalo sa tak a vo finále je tento krvavý survival najmenej zaujímavým počinom Zombieho filmografie. Scenár je ťažká rutina: krátke zoznámenie sa s postavami (ktoré nie sú cool) a pak postupné vymieranie najpodivnejšími spôsobmi. 31 postráda humor (vyjma dvoch nechutných vtipov sa hrá na vážnejšiu notu), pamätné scény a záporákov na úrovni dnes už kultových figúriek typu Captain Spaulding alebo Otis. Čiže kľúčové elementy, akými rejža zdobil svoje predošle majstrštyky. Je fajn, že svoje trademarky (70. léta, dobový soundtrack, vulgarita) si uchoval dodnes, ale po x filmoch podobného ražení to nie je nič, nad čím by sa hororový fanúšik išiel vzrušovať. Filmu taktiež nepomáha, že hoci sa prakticky celý dej odohráva v jednej lokácii, pocit klaustrofóbie zažívajú iba postavy, lebo to majú napísané v scenári. Na druhej strane, divák sa nestačí čudovať, prečo má Zombie potrebu nakrútiť ďalšiu verziu tématiky "psychopati zabíjajú nesympatické postavy", keď má na to evidentne menej peňazí a scenár spichnutý horkou jehlou. Je to klasický safe bet: keď sa mu nepodarilo zafinancovať hokejové drama Broad Street Bullies, prachy celkom logicky zohnal na ďalší horor a oblažil nás týmto priemerným produktom, z ktorého viac než Steven Tyler v soundtracku kričí: trying too hard to impress.(20.9.2016)

Začíná to jak Hills have eyes, parta hipiku jede v karavanu kdesikamsi zastavej na pouštní pumpě (klasika) pak jedou dál, ale zároveň nejedou pac je unese parta nacistickych, prošlich, sadomastikych cirkusaku, který je chtějí vymýtit ze světa, vymordovanim v jejich uchylnych dalobyserict "hrach" hratkach. Docela dost krve bylo prolito, obsazeni celkem na hovno, zase ta Sheri moon..ten Rob už je jak Paul W.S, Meg už dávno došla doba trvanlivosti, nebo vynechala vitaminy, že by ji čert nepoznal jak prošla, vrazi byli super, ty mě jakože ba. Ty co se snažily přežít mi byli ukradený.(15.1.2018)

• - Tím kostymérov Roba Zombieho nebol schopný nájsť vyhovujúci kostým pre Malcolma McDowella (otec Murder). Tento problém vyriešil až obraz z filmu Barry Lyndon (1975), ktorý má režisér doma a vďaka ktorému ho napadlo, že by mohol vyzerať podobne, ako oblečenie hercov z filmu. So svojou ženou Sheri Moon Zombie tak objednali lacný kostým na internete a upravili ho do záverečnej podoby. Tá sa Malcolmovi McDowellovi nepáčila. (Marceloo)

• - Sid Haig musel odriecť svoju účasť na tomto filme, pretože bol v čase plánovaného začiatku natáčania hospitalizovaný v nemocnici. (beso74)

• - Keď Rob Zombie pridal fotku z natáčania, jeden z jeho fanúšikov na Facebooku sa mu vysmieval a pýtal sa ho, ako môže niekto zabíjať motorovou pílou bez reťaze. Rob mu odpísal, že to možno nie je motorová píla a odkázal ho na slovo DICK, ktoré bolo na píle napísané. (Marceloo)