Appleseed Alpha

Animovaný / Akční / Sci-Fi

Japonsko / USA, 2014, 93 min

Masamune Širó

Joseph Chou

Je to dosť dobrý animovaný akčný sci-fi film, ktorý je už tretím dielom tejto vydarenej série. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa nejaký čas pred udalosťami predchádzajúcich dielov. Dvojica špičkových vojakov tvoriacich pár, ktorí prežili svetovú vojnu sa snažia v tomto zničenom svete nájsť pre svoje životy nejaký zmysel, keďže vlastne iba prežívajú a zarábajú si prácou pre zločinecké skupiny. No keď narazia na dvojicu ľudí s dôležitým poslaním, po ktorých ide aj vplyvná organizácia, ktorá sa nezastaví pred ničím, rozhodnú sa im pomôcť. No čakajú ich len samé problémy. So spracovaním som celkom spokojný, síce na rozdiel od predchádzajúcich dvoch dielov je toto pokračovanie neporovnateľne jednoduchšie a priamočiarejšie, takže tu skutočne netreba premýšľať ani na okamih, dokonca ani o nejakých nápadoch sa tentoraz skoro vôbec hovoriť nedá, ale nad to sa dokážem povzniesť. Prostredie postapokalyptického sveta je perfektne zvládnuté, dej mi na takéto prakticky až akčné béčko príde dostatočný a väčšinu času sa stále niečo deje, pričom ani tie pokojnejšie sekvencie ma vôbec nerušili. Navyše mi očakávane sadlo aj hlavné duo, keďže vďaka predchádzajúcim dielom som si k nim už stihol vytvoriť vzťah a tak si ani nemôžem výraznejšie sťažovať, po celý čas ma to bavilo. Akcie je tu pomerne dosť a páči sa mi. Síce možno mohla byť trochu nápaditejšia a aj to neustále prežívanie niektorých postáv ma už rušilo, ale inak sa skutočne vydarila. Vizuálne je perfektne zvládnutá, sadol mi výber prostredí, obsahovo mi prišla ideálna a navyše jednotlivé hlavné akčné sekvencie sú aj dostatočne rozmanité, či už typom, lokáciou, ale aj veľkoleposťou. A tak ani nevyberám tú najlepšiu, na všetky sa pozerá skutočne dobre. Pochváliť musím aj postavy, ako som spomínal, hlavné duo je očakávane výborné, ale sadla mi aj dvojica ľudí, ktorých treba chrániť, pár zaujímavých vedľajších postáv a nesklamú ani záporáci, aj keď ten hláškujúci mi prišiel taký zvláštny, ale časom som si aj k nemu našiel cestu. Animácia je skutočne prvotriedna, vynikajúce prostredie, perfektné spôsoby snímania, vďaka čomu to má úplnú prehľadnosť, skvelo sú zvládnuté aj postavy a technika, pričom rozhodne chválim prítomnosť klasického armádneho hummeru, tu sa nedá absolútne nič vytknúť. Ale hudba je taká zvláštna, tá mi často do daných scén ani nesedela, ale nie až tak, aby ma to rušilo. Takže síce ma prekvapuje, že po dvoch pomerne inteligentných dieloch prichádza takýto jednoduchý, ale aj tak ani proti tomuto štýlu nič nemám, podobné filmy mám rád a dobre som sa bavil aj tentoraz. A pravdepodobné pokračovanie si určite nenechám ujsť. 75%(20.7.2014)

• merigieren

to si dělají srandu? O jedničce sem napsal, že na začátku obsahuje nejlepší akční scénu, co sem kdy viděl, Tohle obsahuje všechny akční scény stejné nudné a smutné, záběr na rotačák, co střílí moře kulek za vteřinu, ale nic netrefí a čekání na to, až se někdo slituje a párkrát do toho střelí aby to bouchlo... Potvory z principu nesmrtelný (můžou je zabít kolikrát chtějí, oni se stejně postaví na nohy, oklepou a jdou dál...), tak aby po celý film vydržela původní sestava a pomlátili se až na konci. Hudba otřesná, jediný co by se dalo pochválit je 3D grafika, s tím si dali hodně práce, ale to co věnovali grafice zase ubrali na příběhu, jak já se nudil při těch dvou debatách co měly nahradit děj v 1,5h filmu.(18.7.2014)

Kdo by čekal, že na něco takového narazím v letadle evropských aerolinek... Nechápu zdejší nízké hodnocení. Neměla jsem šanci usnout. Pro mě to mělo vše, co má akční sci-fi mít. Byl to první Appleseed film, který jsem (já barbar!) viděla, ale ani náhodou poslední. Nebudu to nijak filosoficky rozpitvávat, není co. Máte rádi sci-fi? Máte rádi kyborgy? Akční scény? 3D animaci? Záchnranu světa? Drsné hlavní hrdiny? Slizké záporáky? Tak se na to koukejte kouknout.(17.10.2015)

Z počiatku to nevyzerá za niečo, čo by stálo za reč. Dej plný infantilných dialógov, slabých akčných scén a nezaujímavého príbehu. Lenže časom sa obstojná ( už nie tak pokroková, ako kedysi ) animácia začne využívať v emotívnejšej línii, akcia pritvrdí a zmohutnie a postavy začnú byť sympatickejšie, ako na začiatku. Berte to ako priemernú tuctovku, ktorá keby sa držala úvodného tempa, išlo by o katastrofu. Fanúšikovia takého subžánru digitálne animovaných filmov, si pravdepodobne jednu hviezdičku nadstavia.(10.11.2014)

Slabší scénář, dvě nové postavy jsou vcelku nudné, ale naopak překvapí záporáci, jinak solidní akce jako u dvojky bez dalších myšlenek. Hvězdičku navíc ale přihodím za skvělý soundtrack a hlavně vizuální stránku, která je dovedena k dokonalosti a občas to vypadá jako hraný film. Změnilo se také prostředí, od kyberpunkové atmosféry Olympu se přesouváme k poválečné postapokalypse, což je i příjemná změna. Jako prequel to nedává moc smysl, takže k tomu člověk musí přistupovat asi jako k takové podivné odbočce.(6.4.2017)

• - Závěrečnými titulky snímek nekončí, po jejich skončení následuje kratká scéna. (Geriel)