Havenhurst

Horor / Thriller

USA, 2016, 80 min

Havenhurst je obrovský hotel, ktorý poskytuje bydlisko mnohým zvláštnym osobám. Kvôli ťažkej životnej situácii sem prichádza aj Jackie (Julie Benz). Ďalším dôvodom, prečo prišla, je zvláštne zmiznutie jej kamarátky Danielle (Danielle Harris), ktorá v Havenhurste bývala. Zmizla úplne bez stopy, a preto chce Jackie zistiť, či je s hotelom všetko v poriadku. Už po prvých dňoch v novom bydlisku Jackie zisťuje, že Havenhurst má svoje striktné pravidlá. A každý, kto ich poruší, bude musieť obetovať to najcennejšie, čo má. Svoju vlastnú krv. - Na Havenhurst sa teším už cez rok a pol, pretože to je jeden z posledných projektov mojej milovanej Scream Queen, ktoré stihla pred tehotenstvom, ktoré vyvrcholí v najbližších dňoch. Každý, kto nevie prečo nazývam Danielle Harris najlepšou modernou Scream Queen, by mal vidieť úvodné minúty tohto hororu, v ktorých predvedie taký Scream, že to takmer trhá uši. A preto ju skrátka milujem. Toto však nie je jediné, čo sa mi tu páčilo. Tento štýl netradičnej Home Invasion mi vždy sedí a inak tomu nie je ani tu. Havenhurst je obrovský, plný rôznych miestností, ktoré pozná len nepríjemný vrah. Vďaka krátkemu trvaniu to má slušne nabitý priebeh, Julie Benz koná celkom racionálne a hlavná úloha jej očividne sedí. Brutality je tu pomenej, ale aj keď sa objaví menej často, gore má pôsobivé spracovanie a niektoré scény si zapamätám na dlhšie. Pre mňa sa jedná o parádnu záležitosť, pretože nejde o vyvražďovačku plnú tínedžerov a preto všetko pôsobí viac uveritelne. + Danielle Harris + herečka z Saw 5 a Circle + herečka z Trash Fire + herec z The Invitation a Martyrs + herec z The Pod + herec z Annabelle + herec z Cabin Fever: Patient Zero + herečka z Holidays + herec z Reversal a Bastard + herec z The Den(9.2.2017)

Havenhurst je prastarý gotický hotel, přebudovaný na bytový komplex, jehož zdi ukrývají nejeden bol a lidské utrpení, a který má jednu dost podstatnou zvláštnost - záhadným způsobem a beze stopy se z něj ztrácejí nájemníci. To dovede atraktivní Jackie (Julie Benz), která má za sebou pohnutou minulost, k poznání, že se zmizením její úpa nej kámošky Danielle (hororová Scream Queen Danielle Harris se zdrží jen na úvodní sekvenci), která zde ještě před nedávnem bydlela, není úplně všechno v pořádku. A tak se jí podaří nastěhovat do apartmánu po ní. V budově zavedla přísná pravidla jeho majitelka, stará konzervativní dáma, která nemilosrdně trestá jejich porušení nestandardní výpovědí z nájmu. Její dva synové, vyhlížející jako pořádní trotlové, už se postarají, aby se nepřizpůsobivý nájemník nedobrovolně "přestěhoval" do suterénu, v němž na něj čekají krutá muka. Nápad přijímat do hotelu výlučně podřadné existence z okraje společnosti a následně je za jejich prohřešky trestat smrtí má vskutku potenciál. Převážně televizní režisér Andrew C.Erin s jeho živením mnohdy otálel. V praxi to dopadlo tak, že brutální explicitnosti i vražd je ve filmu asi tak pětina. A přitom se mluví o velkém množství nájemníků a bytový komplex je dost rozlehlý. I když film ve zlomku svého pojetí atakuje subžánr torture-porn i exploitation, můžete být v klidu. Vaše zrůdné já ukojíte jen občas, povětšinou nepatrně. Děj je převážně koncipován jako rozplétání záhady takřka detektivních rozměrů, za tímto účelem se nasadí newyorský detektiv, se kterým se hlavní hrdinka přátelí, bloudí se po prostorách budovy, poctivě se buduje působivá atmosféra, půjde se i po stopě skutečně žijícího sériového vraha z dávné minulosti, jehož sémě proniklo až do současnosti. Divák je většinou o notný kus s pátráním napřed, tedy bezpečně ví, jak se věci mají, zatímco Jackie, detektiv a spolu s nimi i teenagerka Sarah, bydlící už nějakou dobu v hotelu se svými pěstouny, se se zjišťováním pravdy lopotí. Pro film, jehož hlavním atributem měla být intenzivní brutální likvidace nájemníků z řad alkoholiků, gamblerů i pedofilů aj., je to slabá náhražka. Ještě že z produkčního hlediska to vyhlíží kvalitně. Prostory komplexu jsou neutěšené, depresivní, určitě byste zde bydlet nechtěli. Když se do "práce" pustí jeden z vyšinutých bratrů, má to celé spád i švih, v klidných pasážích to samozřejmě na tempu ztrácí, ale ne až tolik. Julie Benz je na svůj věk libově zachovalá, s tmavou hřívou jsem ji ještě neviděl. Napínavé okamžiky režisér rozmístil během filmu poměrně zdárně. Pro hororového diváka, co sjíždí pět hororů denně, půjde jen o běžný průměr, s ne úplně dosytosti využitým nápadem. Kdo má horor na menu jen zřídka, nebude muset tolik odvracet zrak a přijme jej jaký je. 7/10(12.8.2017)

Hororů, v nichž se hrdinové a záporáci nahánějí v mezizdním (je to vůbec slovo?) prostoru v posledních letech přibývá ... a pomalu to přestává být zajímavé. Vybělenej svalnatej vrahoun taky není zrovna věcí neviděnou, takže výron originality v Havenhurstu nečekejte. To u slasherů ale asi ani nejde, že. Režie Andrewa C. Erina (má za sebou evidentně samé nezajímavé a televizní filmy) ničím extra nezaujme, na druhou stranu se mu daří držet relativně obstojnou atmosféru temných hotelových chodeb a nebezpečí skrývajícího se za zdmi. Mezi dvojkou a trojkou.(11.2.2017)

Ale jo, tohle je nakonec docela fajn slasher, co připomene minimálně dva starší příbuzné. Krvavá minulost rozlehlého hotelu a spletitý labyrint jeho tajných chodeb totiž silně evokuje Hooperův Toolbox Murders, albínský vraždící valibuk zase první See No Evil. Havenhurst sice neoplývá brutalitou obou zmíněných bratříčků a příběh je to největší klišé, které sesmolíte během tří minut na záchodě, ale zase si hezky buduje onu stísněnou atmosféru hotelu, v němž váš další a neopatrný krok znamená jistou smrt. Na můj vkus tu těch skrytých chodeb a jiných vymožeností bylo už trochu přehršel, na druhou stranu krátké vystoupení upištěné Danielle Harris, bodycount s číslem 7 a jedna pěkná gore scéna taky není zrovna málo, co řikáte?(10.2.2017)

Horor o bytovom dome, v ktorom záhadne miznú neprispôsobiví obyvatelia, a tak musí pekná hlavná hrdinka odhaliť, čo sa tam vlastne deje. A podľa očakávania, v konečnom dôsledku bojovať o holý život. Priemerný hotelový horor, ktorý sa dá bez problémov sledovať, akurát sa na neho rýchlo zabudne. Mimochodom, mám taký pocit, že nejako nám do módy prišli zabijaci, ktorí neustále preliezajú nejakými šachtami, stenami a neviem akými tajnými vchodmi. Tento bledý plešatý záporák (ďalší s vizážou Voldemorta) mi však neprišiel veľmi zaujímavý. Aspoň sa s obeťami dlho nemaznal. Gore fajn, ale nebolo ho žiaľ až toľko, aby som zatlieskal a nejako ho zohľadnil v hodnotení.(5.11.2016)