Cyrano z Bergeraku

Cyrano de Bergerac

USA, 1950, 112 min

Plný počet, protože scenárista Carl Foreman (V pravé poledne) vydestiloval z Rostandovy hry vše podstatné a ještě zbylo dost místa na akční scény, i když šermovačky mají (jako obvykle) podobu spíše olympijského duelu než realistického souboje. José Ferrerovi jsem před projekcí příliš nedůvěřoval, ale získal si mě hned od první scény, kdy v lóži vidíme pouze jeho boty a slyšíme hlas. Navíc Cyrana tuhle sezónu uvedlo místní divadlo (s úspěchem) a v neposlední řadě...já jsem Cyrano.(14.4.2017)

Videl som to v TV už veľmi dávno. Bežal vtedy taký seriál "Divadlo a film"; Jednalo sa o sfilmované divadelné hry a uvádzal to pán Václav Voska; už tie jeho úvody boli niečo skvelého. Navyše José Ferrer bol svojho času akademickým majstrom sveta v korde. Sám som šermoval - kord a fleuret - takže to tak trochu viem oceniť. A ešte raz navyše - v dabingu bol použitý neopakovateľný Vrchlického preklad; Balada o souboji v hotelu Burgundském, jenž měl pán z Bergaracu s lumpem, co neměl čest - to pane titul jest... No proste krása. Jednoznačne za päť.(17.11.2018)

• danecek24

8. Zlatý Glóbus za rok 1950 - cena (2) - *Nejlepší herec (drama) - José Ferrer, *Nejlepší černobílá kamera - Franz F. Planer + nominace (2) - Nejlepší film, Objev roku - Mala Powers(21.1.2009)

• Houdini

Oscar 1 : Herec HR - José Ferrer(28.3.2004)

Nemám nějak v lásce, když se divadlo převádí na velké plátno, ale v tomhle případě mi to ani tolik nevadilo a já jsem si vlastně tohle divadelní představení užil. Černobílá filmu velmi sluší a José Ferrer je skvělým představitelem nosatého Cyrana. Jeho dialogy/monology sedí naprosto parádně a výborně plynou.(7.10.2016)