poster

Kolej (TV film)

 • USA

  The Dorm

Horor

USA, 2014, 80 min

Režie:

Rachel Talalay

Scénář:

Sean Hood

Kamera:

Craig Wrobleski
(další profese)
 • SOLOM.
  **

  S horory natočenými pro televizní účely nemám skoro žádný problém, ale když jsem uviděl, že se na tomto kousku podílela stanice MTV, málem mě omývali. Už hodně dlouho jí mám odstraněnou z nabídky kanálů, protože mi začala lézt pěkně krkem. Místo hudby se tam totiž stále častěji začaly objevovat nejrůznější reality show (nejen s rádoby celebritami – co jí, jak oblékají své psy, atd…), což mě absolutně nezajímá. No a u sledování tohoto filmu jsem si připadal zrovna tak. Hlavně tedy na jeho začátku. Z nepříliš kvalitní práce kameramana mě ihned začali bolet oči a to jsem ještě netušil, že s tím „hororem“ to tak žhavé nebude. Připadal jsem si jako bych sledovat telenovelu s Ošklivkou Betty, nebo jak se to jmenovalo. Hlavní hrdinka (tuctová holka) se díky pití „přírodního“ čaje a pleťové masce stane za pár dní školní „sexbombou“ a díky své tuposti prostě nevidí, že jí všichni využívají k/ke svému prospěchu a chtíči navštívit její kalhotky. Puberťáci možná zavýskají radostí, ale já se nudil jako prase. No, a aby se neřeklo, tak se tu objeví jedna mrtvola pomazaná kečupem a krvavé zápěstí. Teprve ve druhé polovině se dostavilo mírné (ale opravdu nepatrné) zlepšení a to díky nočním můrám a několika pokusům vylekat dvanáctileté publikum, pro které se to nejspíš točilo. Kolej tak od odpadních paskvilů zachránilo jen několik sekund trvajících momentů, ve kterých se objevila ona „hororová atmosféra“ a zhruba dvacetiminutová pasáž uprostřed filmu, ve které se nejčastěji objevovaly vidiny/přeludy hlavní hrdinky a osud dívky Sarah. Jinak vážně bída. 30%(6.9.2017)

 • kingik
  ****

  Kterak studentka ne antidepresivech ke své proměně v sebevědomou (možná i mrtvou) krásku přišla. Zakřiknutá a depresemi zmítaná Vivian přijíždí na vysokoškolskou kolej, kde se ubytovává na pokoj, v němž před ní bydlela i dívka, která před časem záhadně zmizela, a o níž se studenti na koleji nechtějí moc bavit. Vivian s atraktivní Violet neměla mnoho společného, snad jen počáteční písmeno ve svém jméně, ale přesto od té doby začne procházet dramatickými změnami. Den ze dne se začne fyzicky podobat na záhadně zmizelou Violet, která se na koleji těšila velké popularitě. Tenhle film je docela divný, neodhadnutelný, místy strašidelný a na televizní poměry je schopně natočený. Jedná se o hororový příspěvek z produkce MTV, která na brutalitu a explicitnost příliš necílí, ale režisérka Rachel Talalay, o které jsem dlouho neslyšel, se s televizními podmínkami vyrovnala dobře. Však má s televizní produkcí bohaté zkušenosti. Vtip filmu spočívá v tom, že divák do posledního záběru filmu neví, zda se jedná jen o paranoidní stav studentky, nebo nevědomé zasvěcení do obskurního rituálu, jež rezultuje do proměny v ducha, nebo zda se nejedná o případ rozdvojené osobnosti. Film si pohrává se všemi třemi možnostmi, ale i s možností závěrečné pointy, která by vše objasnila lépe, případně to celé postavila ještě do jiné, absurdní roviny. Nebudu prozrazovat, pro jaký závěr se tvůrci nakonec rozhodli, ale poradili si s tím decentně. Z filmu byl cítit tvůrčí přístup, režisérka zaznamenala nebývalý invenční progres, herecké obsazení naprosto adekvátní. Neokoukaná Alexis Knapp musí absolvovat proměnu z uzavřené dívky ve sličnou mrchu. Filmu by zřejmě prospěl psychologický rozměr, ale je třeba uvážit, že "mtv" mládež určitě nedá moc filmům Briana De Palmy, Mike Figgise, Davida Lynche a spol. Možná jsem jen diváckou obec podcenil a nějaký náročnější rozměr ve zpracování této látky by třeba i uvítali, ale budou se muset bez toho obejít, ale určitá inspirace díly od výše zmíněných náročnějších režisérů je znát. I tak se Rachel Talalay překonala a hodila se do dobré režijní formy. Chvílemi příjemně straší, náhle do toho zamíchá okultismus, proměna z ošklivky v krásku probíhá pozvolna a působivě. Film se mohl opřít o svoji tvůrčí originalitu. Bylo poměrně odvážné mládeži naservírovat horor prostý drastických scén, který i přesto solidně bavil. 80%(27.7.2015)

 • Morholt
  odpad!

  Buchtu posedne rozbitý topení, což má sice blahodárnej vliv na vizuální stránku věci, ale dělá to z ní nesnesitelnou krávu. Navíc radiátor má ještě další plány, co s holkou provede. Směšná fraška bez napětí, atmosféry a herců, protože to, co tam bylo, se za herce označovat nedá. Celej zmar korunuje příšernej českej dabing hlavní hrdinky. Ztráta času.(27.7.2015)

 • Misirlou
  odpad!

  Na blbý recenze nedám, protože není film ten, aby se zavděčil lidem všem. Koukala jsem koukala, po zhruba třetině filmu, kdy už se mi to trochu jevilo jako slaboduché, jsem koukala dál, zvědavá jestli se to těm sračkám, do kterých se film řítil, vyhne nebo do nich spadne totálně a zůstane tam. Po závěrečné scéně, kdy mi došlo, že teda jako je to ten vrchol filmu, jsem se rozchechtala, jak jsem na takovou kravinu mohla čumět až do konce. Kde je můj instinkt?! Stručně - debilní herci, příšerný dekorace - až na pár vzácných výjimek, chabý scénář, trapná pointa, votřes režie, kamera ušla, střih mě bavil. Ale ani ten střih to nezachrání a dávám odpad! Pokud někdo nedáte na recenze, tak tady je vyslyšte, protože po tomhle by si vypíchl voči i - doplňte si sami.(14.3.2019)

 • Caelos
  *

  Podprůměrná režisérka (tank Girl to nezachrání) natočila podprůměrný horor, který je asi tolik hororový, jako nevynesené smetí. Je tady sice v pár sekundách nějaký ten náznak atmosféry, pár dobrých (myšleno dobrých podle školního známkování) nápadů a proto dávám 1 z 5. Jinak je to ale koncentrovaná nuda, kterou můžete s čistým svědomím vynechat.(24.7.2015)