Ladislav Máchal se po smrti svých rodičů nastěhuje na chalupu, kterou po nich zdědil. V chalupě však žije také jeho mentálně postižený strýc Emil, o kterého se stará rodinná přítelkyně Anežka. Ladislav je naštvaný, že jeho rodiče zemřeli, a že zde musí žít. O dvacet let později. Ladislav pracuje jako kuchař, se svým strýcem, který téměř nemluví a má rozum malého dítěte, a Anežkou mají blízký vztah. Ladislav bere Emila k vodě a každý den po práci se mu věnuje. Chalupa patřila jeho prarodičům Máchům, kteří měli dva syny – Emila a Honzu. Honza se odstěhoval s rodinou do Prahy a zemřel se svou ženou při autonehodě. Emil se stal mentálně postiženým až v 35 letech. Do městečka přijede realitní makléřka Eva Hornová s panem Klímou z ministerstva pro místní rozvoj a chtějí koupit domek Máchů a jejich pozemky. Starosta Bouček má žádost o dotace na novou kanalizaci, a pokud jim pomůže, tak Klíma podpoří jeho projekt. Developeři chtějí pozemky kolem domu, kde jsou bohatá naleziště břidlicového plynu. Eva se zná s Ladislavem z dřívějška, za chatu a pozemky mu nabízí 5 milionů, ale Láďa nic prodat nechce. Když Anežka zemře, tak do domu přijde sociální pracovnice Adamcová, která chce, aby šel Emil do ústavu. Hornová ji uplatí, a tak žena podá na úřad oficiální žádost. Eva s Ladislavem chodila, když byli mladí, a tak ho pozve na večeři do pěkné restaurace. Ladislav veškerý svůj čas věnuje práci, a nebo strýci, a tak je pro něho tato změna příjemná. Když Emil spadne ze střechy a zláme si kosti, tak je na úřadě svoláno zastupitelstvo. Starosta Bouček všem poví, že firma zaplatí novou kanalizaci, opraví střechu kostela, a dokáže dát práci 180 lidem v obci. Ladislav s Emilem jdou na odbor sociální péče, kde mu oznámí, že bude Emil umístěn do ústavu sociální péče. Eva se s Ladislavem vyspí a chce, aby podepsal prodej svého domu a pozemků, a ona zařídí, aby byl jeho strýc propuštěn, on však odmítne. Emil je v ústavu připoutaný k posteli a jsou mu podávány silné léky, po kterých je mimo... (TV Prima)

Trailer

Djoker

Magnusek se netají tím, že filmy točí kvůli záchraně vysloužilých herců, což je jistě bohulibá činnost. Bohužel i tady selhává ve všech oblastech a dokonce i název působí jako naprostý nesmysl. Zřejmě chtěl zamést stopy, aby nikdo nepoznal, že společně s ochotnickým scenáristou brutálně vykradli snímky Rain Man a Přelet nad kukaččím hnízdem. Všemu pak nasadil korunu, když nám sdělil, že nežijeme v 50. letech. ()

NinadeL

Fakt se mi líbí, jak se Magnusek učí za pochodu. Člověk, jehož debut Pamětnice vzbudil až absurdně negativní emoce, dokázal zase o kousek víc. Magnuskovo know-how, které bohatě vyvažuje absenci vzdělání v oboru, je práce s českými herci všech generací, kteří si jeho natáčení užívají. A on jim na oplátku dává příležitosti, které mohou znamenat hodně, ať už poslední zážitek před kamerou nebo osmělení se k další práci. Magnusek dekádu sbíral zkušenosti jako producent, scenárista, herec i režisér. Zkusil si udělat vlastní filmy, zahrát si v profesionálních filmech různých kvalit a ničeho se nebojí. Pokud by tohle všechno dokázal každý amatér, který jde do svého prvního celovečeráku na slepo, nebylo by nad čím lamentovat. Nikdy není samozřejmě ideální, pokud si jednotlivec věří natolik, že dělá na filmu všechny hlavní práce a ještě si odbíhá před kameru zahrát, ale Magnusek se postupně učí a výsledky jsou s každým projektem znát víc a víc. Kluci z hor jsou dárkem pro Dejdara s Lábusem a ačkoli to ještě není úplně ono, o žádnou prohru se nejedná ani v nejmenší. Protože stejně jako Dejdar s Lábusem uhrají cokoli, pokud mají prostor, tak Magnusek umí obsadit i ty nejmenší role herci nemenších kvalit. Takže sem tam nějaké to zaškobrtnutí skutečně nemrzí. ()

mchnk

V jiných tvůrčích rukou by skvělý výkon Jirky Lábuse měl možná smysl, takhle sledujeme jen klasicky přehnanou a nepovedenou Magnuskovinu a opět i samotného Tomáška, jenž se nám už skoro nevejde do záběru, hrajícího si na filmovém pískovišti zase s vypučenými bábovičkami. Ovšem, když dva dělají totéž, není to totéž. ()

Tosim

Přesně tak, Magnusek natočil variaci několika starých, klasických snímků, ovšem v horším podání a hodně mu hapruje logika (nejvíc asi na konci závěrečných titulků, kde se píše, že v ústavech už to takhle dávno nefunguje, tak proč je tak zobrazil?) V tom zůstává pořád stejný, technicky se sice zlepšuje, promiňte, ale v tom ho chválit fakt nemůžu, jak dlouho budeme od něj čekat na film, který by byl aspoň průměrný? Samé otázky. Od kamaráda, který s Magnuskem spolupracuje, vím, že se chystá na "velký" film, tak jsem se chtěl přesvědčit, zda by na to mohl mít. Podle mě prostě ne. 30%. ()

troufalka

Tomáš Magnusek je přírodní úkaz v české kinematografii! Vždycky se mu to nějak povede a vytvoří něco podobného filmu, co má zepředu i zezadu titulky. Většinou si k tomu bere straší ne příliš často obsazované herce, ovšem tentokrát sáhnul ke hvězdám. Dejdar, Lábus, Huba + dojemný příběh ... to by mělo na diváky fungovat ... Miraj zpívá, když nemůžeš, tak přidej, já bych řekla spíš, když neumíš, tak uber. ()

• Scéna, kdy Martin Dejdar a Jiří Lábus jezdí na motorce, se točila hned několikrát, jelikož se Jiří Lábus bál rychlé jízdy a neustále nutil Martina Dejdara zpomalovat. Při jedné scéně dokonce jeli tak pomalu, až se nakonec převrátili do příkopy. (rublik05)
  • Natáčelo se také v těchto lokacích: Rokytnice v Orlických horách, Říčky v Orlických horách, Náchod (Všeobecná nemocnice + policejní služebna), Studnice u Náchoda, farma Dubno Kleny, samoobsluha v Kunvaldu a hospoda v Hustiřanech. (jungewolf)