Hlavními "hrdiny" tohoto snímku jsou dva pubertální hoši, kteří tráví svůj volný čas čicháním ředidla nebo lovem koček, které pak prodávají do čínské restaurace. Jejich mentální schopnosti jsou na hranici svéprávnosti a totéž lze říci i o ostatních figurkách, které se filmem mihnou. Dlužno podotknout, že některé jsou na tom i hůře. Celým příběhem nás, jako červená nit, provází špinavý chlapec v trenýrkách s růžovou maskou zajíčka, který mlčí nebo kouří. (mutace)

snob

Film o hlouposti, nelidskosti, film hrající si na sociální sondu do společnosti. Ale je tak jednoduché vybrat několik retardovaných objektů. Absurdita jejich tuposti pak film natočí sama. Sdělení takové, že žádné. Být umělcem neznamená, že musím být zároveň kreténem. Tvůrci aspirovali právě na umělce - kretény. ()

honajz2

Podobenství varující před lidskou zvráceností, které se nám snaží ukázat, že i takoví lidé existují a jsou mezi námi. Ta myšlenka je jasná už od začátku, bůhvíjak převratná není a jelikož z celého filmu absolutně nejdou žádné emoce (maximálně tak občasné zhnusení) a tak ani nemá šanci nějak zapůsobit. Nemá to děj (sice tady je nějaká absolutně minimální "zápletka" se zloději koček, které známe už od začátku, jenže to se ani nedá nazvat zápletkou), pohybuje se tu panoptikum divných postav, které Korine sebral bůhvíkde, všichni se chovají jak magoři a idioti a po nějaké chvíli to začne celé být otravné a nudit. Vtipných tu je jen pár absurdních situací, jinak nic. Celkově to sice nějak vypadá, ale nepůsobí a ani to moc nefunguje. Ale jsou zde zase vidět náznaky budoucí Korineho tvorby, hlavně teda na Trash Humpers a Spring Breakers. 2* ()

jaklee

Neskutočne osobité a avantgardné, estetické aj špinavé, smutné aj vtipné. Taktiež pre niekoho nie ľahko stráviteľné autentické svedectvo o zničených zapadákovoch. Korine si týmto originálnym debutom vymyslel vlastný vesmír a taktiež audiovizuálny štýl. Pojal to ako absurdnú koláž zostavenú z rôznorodých surrealistických, dadaistických a inokedy dokumentárne autentických záberov, ku svojim postavám najrôznejším outsiderom navyše pristupuje veľmi humanisticky. Keďže viem aký ma vzťah k Herzogovi, ktorý má ten film takisto rád, vidím tam inšpiráciu filmom "Aj trpaslíci začínali malí (1970)". ()

zette

Bohuzel mi zde napsany obsah prijde vtipnejsi nez cely film... Mozna, ze v dobe vzniku bych tento film ocenil lepe, mozna... ()

HorrFi

Vůbec nevim co k tomuhle filmu napsat.. je to prostě hrozně zvláštní kontroverzní film ale přislo mi že to nemělo hlavu ani patu a mě se to prostě nelíbilo :) ()

David.Darco

Gummo je pre mňa tak trochu ako olivy. Nikdy som im úplne neprišiel na chuť, ale niečo na nich proste je. Faktom je, že čím viacej rozmýšľam nad Gummom tým viac sa mi páči, preto aj hodnotím až pár dní po zhliadnutí. Je to treštené, špinavé, primitívne a už zrejme nikdy nepôjdem v Amerike do Čínskej reštaurácie , ale zamiloval som si to.. nasmial som sa. Rozumiem prečo sa to mnohým nepáči, rozumiem prečo niektorým áno. Či sa vám bude páčiť Gummo alebo nie, bude zrejme do veľkej miery ovplyvnené vašim vzťahom k mačkám a neživým predmetom (povedzme stoličkám). Cock-a-doodle-doo ()

Hillock

Gummo si nenasadil na blbouna nejapného gumu, a tak vznikli Gumídci. Film je sice gumový, ale dá se jakžtakž sežvýkat. ()

Barbarica

Trashy estetika (home videos, všetky typy pásov od 8mm až po klasickú 35ku) + postavy z white trash spoločenskej triedy = presná reprezentácia (aspoň teda vyhovujúca opisom z nespočetných investigatívnych článkov a kníh z predtrumpovskej i potrumpovskej éry) dejinami ignorovaných príslušníkov presne tej triedy, ktorá USA pozdvihla po WW II ako finančného lídra planéty a teraz kdesi v rozpadnutých kútoch Stredozápadu čuchá lepidlo a ako večernú zábavku má ručné pretláčanie. Naratívne rozdrobená mozaika osudov v neznámom meste (alebo skôr zhluku rozpadnutých domov?) rozličných "freaks" (od relatívne fyzicky zdravo pôsobiacich chlapcov, týrajúcich mačky, cez obézne sestry a sestry albínky až po mentálne postihnuté postavy). Americká nezávislá "seidlovčina", najviac podobná zrejme Hundstage vo svojej ambícií na ploche výjavov z jedného miesta, s viacerými protagonistami zachytiť a vyjadriť akýsi Zeitgeist. Ambivalentný vzťah k postavám: od ľútosti, pohŕdania až po zhechutenie. Najviac asi však prevláda neuchopenie ich konania, ak divák nepochádza z tejto vrstvy... ()

Master19

Takže zaprvé: nic pro milovníky koček. V tomto, jak zde píšou, "dramatu" opravdu není ani momentek, který by působil příjemně. Neskutečně sestavený děj - neděj na mě ovšem, i pro mě překvapivě, působil celkem optimisticky. Jsem osobně opravdu rád, že tam nemusím žít, nemusím se bát tornád a hlavně: že nemám takové příbuzné a sousedy. A ještě si neodpustím: dvojice hlavních "hrdinů" je pro mě naprostým zhmotněním označení "postavičky do džezu" :-) ()

pabulator

Tak to byl teda výkvět americké společnosti všichni zúčastnění snad soutěžili o to kdo se vám bude hnusit víc.Sonda do života těchto lidí s inteligencí žluklé majonézy a chováním řeznického psa po transplantaci mozku byla vskutku odpudivá.Máte- li v oblibě deformace jak psychické tak fyzické a spoustu kočkování tak si příjdete zajisté na své, v opačném případě ochraňujte svou citlivou dušičku od téhle bizardní mozaiky a radši se jí vyhněte obloukem než ve vás vyvolá bouři nevole.Jedna blýskavá za kozičky Chloë Sevigny a vcelku poslouchatelný soundtrack. ()

Wlck

Jedinou hvězdu dávám výhradně kvůli liliputímu homosexuálnímu černochovi v triku podporujícím Izrael. Nic víc v tom filmu nemá cenu. Chce to další tornádo. ()

Smileface

Výborný nezávislý film,jeden z nejvěrohodnějších,skutečná hororová realita,kterou bohužel Intersonic nedal do videodistribuce. ()

solskjaer

Nevím, co je na tomto filmu rozporuplného, myslím si, že zde není co řešit. Gummo je něco mezi absolutním kýčem a rádoby progresivním kýčem. Takže zde je možná jediný rozpor. Film se snaží být hodně drsný a používá k tomu scény, které jsou dost nechutné, ale narozdíl od jiných podobných filmů, tyto snahy vychází zcela naprázdno a co je ještě horší jsou vyloženě trapné. ()

Arkanoid

Režisér svojimi zábermi a strihom nie je k divákovi práve prívetivý. Nízkorozpočtové, krátke zábery obyčajného života spolu s nezrozumiteľnými zvukmi a často sa vyskytujúcim strihom vytvárajú ťažko uchopiteľnú formu. Po prvých dvoch minútach sa to ukľudní (ale v nejakej podobe sa to občas vráti) a nastupuje surreálna postava so záberom ako na kráľa, z diaľky, vychutnávajúc jej príchod. Akého diváka režisér oslovuje chlapcom, ktorý riskuje podchladenie, močí na autá z nadchodu, fajčí a nosí ružové zajačie uši? Usmiať sa dá na černošskom gayovi liliputánovi, ktorý odmieta opitého bieleho mladého muža, no napriek tomu je jeho bútľavou vŕbou, rovnako je to aj pri scéne energického výstupu v 38. minúte pri monológu o ľuďoch. Točiť hrané postavy ľudí nízkopríjmovej spoločnosti, kde každý nijako rozumne netrávi svoj čas, pričom niektoré prekračujú zákon pri slabom výskyte humorných scén, nieto ešte kultových muselo vyžadovať veľkú dávku trpezlivosti, lebo táto téza vo mne ako divákovi ostávala pri pozeraní filmu. Je prekvapením, že toto je režijným debutom nezávislého filmára. Deliť pozornosť medzi také veľké množstvo postáv, ako to spravil on, vyzerá byť výsledkom zmätku. Nudné scény sa striedajú s odpornými a niekedy našťastie aj vtipnými, čo film drží nad vodou. Najdesivejšie pre mňa paradoxne neboli hojné mŕtvoly mačiek (snáď umelých), ale mentálne zaostalá mladá žena holiaca si obočie. Hlavný problém filmu je asi v tom, že zobrazuje mizériu cez obrazy každodenného života postáv a v príbehu nejde o postupný vývoj a dosiahnutie iného stavu postáv ako na začiatku, ale len prirodzené plynutie udalostí. ()

Testament odpad!

Přiznávám, že na Gummo mě hlavně přitáhla přítomnost kapely Burzum (jejíž ambientní písnička z alba Filosofem zde zazní celkem třikrát- Rundgang um die transzendentale Saule der Singularitat-hrozný název:-D).Jinak nemá tento "film" absolutně co nabídnout. Gummo chce šokovat, a tak ukazuje spíš scény, nalepené bez ladu a skladu, aby diváka uvedly do úžasu. Nestalo se tak. Je to trapné, nemá to hlavu ani patu a pohled na , zvelké části, retardované američany, ve mně spíš vyvolává posměšný úšklebek. Je to ztráta času a rozhodně jeden z nejhorších "filmů", co jsem měl možnost vidět.Ztráta času. ()

BlackTom

Mesto, kde každému j*be, je psychicky a fyzicky deformovaný, má úchylné záľuby... Albíni, zdechlé mačky, lepidlo, metal a pridrbaný králik... Čo sa dá povedať o filme, kde každý jedná ako idiot? Žiadna postava nie je sympatická, žiaden príbeh nevzbudí iné ako negatívne emócie. Takto si predstavujem filmové peklo, resp. peklo všeobecne. Ako absurdnú zmesku stratených existencií. Pôsobivosť snímku, jeho kontroverznosť, však ešte nerobí tento film dobrým. Never more. ()