Kam se poděla sedmá rota?

• francouzský

Mais où est donc passée la septième compagnie?

• italský

Dov'è finita la 7 compagnia?

• slovenský

Kam sa podela siedma rota?

Now Where Did the Seventh Company Get to?

Komedie / Válečný / Akční

Francie / Itálie, 1973, 90 min

Setsakra dobrá legrace s řadou scének (zejména ona, kdy ten drobný obchodníček, odmítajícím prodat "vlastním", se může přetrhnout, když dorazí dobyvatelé a následně i německý vyprošťovák s francouzskou posádku a pozná na vlastní kůži, jak se servilita nevyplácí - tedy vlastně výloha jeho obchůdku...). Francouzi natočili celou řadu těchto filmů, od Velkého flámu až po Stepující stonožku, což na jedné straně ukazuje tento "hrdý" národ v poněkud jiném světle a vyvolává oprávněné otázky, jak brát vážně jeho snahu po rozhodování (či spolurozhodování) v dnešní Evropě, na stranu druhou by možná nebylo špatné si i u takovýchto crazy komedií připomenout fakt, že (jak píše filmový i obecný historik Marc Ferro ve svých Dějinách Francie) během těch pár týdnů německé ofenzivy na Západě na prahu léta 1940 padlo 91 tisíc Francouzů. A je zajímavé, že trochu serióznější filmy, které by tuto dobu ukazují, asi moc neexistují - nebo jsem žádný nezaznamenal (s výjimkou Víkend na Zuycote…), zato těch, co se patlají ve francouzské zbabělosti, konformnosti a kolaborantství existuje dost, ačkoliv ten obraz byl přece jen poněkud jiný. No, aspoň má naše elita něco společného s tím velkým a slavným francouzským národem....(3.9.2017)

Další nestárnoucí klasika tentokrát si dělající legraci z 2. světové války. Byť tu jsou věci vážné a na svou dobu hrůzné, jsou podány tak, že pobaví. Na druhou stranu nic nijak nezlehčují. V humoru se netlačí na pilu, takže nespadá do trapnosti, což je velice příznačné. Tvůrci role obsadili velice dobrými herci, kteří své postavy vyzdvihli už jen svým osobním charizmem. Velice jednoduchý příběh je rozpracovaný do takových množství gagů, že lépe než Francouzi by to už snad ani nikdo lépe nenatočil.(13.8.2014)

Kam se poděla sedmá rota, není tím typem francouzské komedie, která by na Vás po celou dobu útočila svými bláznivými gagy, scénami či komediálně zničujícími dialogy, které by Vám nedaly ani na chvíli vydechnout od smíchu. Je to spíše poklidné, umírněné a rozvážné ztvárnění. Scénky jsou spíše úsměvné, než aby Vám způsobovaly záchvaty smíchu, a jsou zde nabízeny spíše ve skromném množství. Mám dojem, že bez nich by příběh Sedmé roty působil jako čistý válečný film. Ani těch pár momentů, které mě pobavily, mě nedokázalo odpoutat od mého očekávání ve více odvázanější a potrhlejší dílo francouzské komedie.(19.8.2011)

Víte, jaký je ve Francii nejužívanější válečný pokřik? Oh-la lá, ils sont dejá lá! Pro úplnost v originále a ve filmu ho nehledejte - stejně je to zvláštní, že si Francouzi dovedou ze sebe udělat srandu zrovna v oblasti, která je pro ně dost citlivá. A chvála bohu způsobem, který udrží tempo po celou trilogii, a to už se dneska nevidí.(22.6.2013)

Trošičku jsem měl problém strávit začátek, ale poté se film příjemně rozjel. Všude panuje válečná pohoda. Člověk se párkrát i zasměje. Nedobrovolní hlavní hrdinové války jsou docela sympaťáci. Nemám moc co dodat. Zkrátka jedna z mála francouzských komedií zesměšňujících válku, která rozhodně neurazí.(2.8.2014)

• - Lehký kulomet používaný Tassinem (Aldo Maccione) je francouzský model MAC 24/29 ráže 7,5mm (GordonCZ)

• - Robert Lamoreux použill ve filmu vlastní vzpomínky na válečné události roku 1940. (Foxhound#1)

• - Francúzski vojaci vo filme používajú pušky MAS-36. (Jello Biafra)