Kam se poděla sedmá rota?

• Francie

Mais oů est donc passée la septième compagnie?

• Itálie

Dov'è finita la 7 compagnia?

(Itálie)
  • slovenský

Kam sa podela siedma rota?

Now Where Did the Seventh Company Get to?

Komedie / Válečný / Akční

Francie / Itálie, 1973, 90 min

"Žádná armáda neustupovala tak dobře, a hlavně tak rychle! Jak se vyjádřil náčelník generálního štábu, je téměř radost ustupovat tímto způsobem.":D Výkvět francouzské branné moci má však svůj vlastní plán, jak napomoci válečnému úsilí! Stačí k tomu slušivá německá přilba, zaseklé dělo a především salám, pochopitelně ten s česnekem! Vtipné, nikoli však trapné. Francouzi svého času opravdu uměli točit komedie a tahle patří k nejlepším.(18.8.2011)

Trapné vystoupení francouzské armády ve druhé světové válce napravilo až povedené vystoupení tří členů sedmé roty a jednoho francouzského pilota o více jak třicet let později. Tenhle čtyřčlený tým si v klidu může říci: Před prdelí, za prdelí, ve Francii nácků jak když nachumelí, přece z toho nebudeme strachy srát, když se tomu můžem všichni smát.(14.10.2007)

Takto skvěle to dopadne, když si Francouzi udělají srandu sami ze sebe a ze své porážky ve druhé světové válce, kterou jim Německo uštědřilo svým bleskovým tažením za pouhých 6 týdnů. Ještě štěstí, že mají statečné vojáky jako jsou Chaudard, Pithivier a Tassin ze 7. spojařské roty, kteří se v době "ukázkového ústupu" francouzské armády rozhodnou stát se jedním ramenem kleští ukrytým v lese pro případ, že by se situace obrátila a Němci by začali ustupovat. A při troše štěstí je možné, že tímto lesem ustupovat snad nebudou - zvlášť když tudy ani nepostupovali...(12.1.2012)

Kam se poděla sedmá rota, není tím typem francouzské komedie, která by na Vás po celou dobu útočila svými bláznivými gagy, scénami či komediálně zničujícími dialogy, které by Vám nedaly ani na chvíli vydechnout od smíchu. Je to spíše poklidné, umírněné a rozvážné ztvárnění. Scénky jsou spíše úsměvné, než aby Vám způsobovaly záchvaty smíchu, a jsou zde nabízeny spíše ve skromném množství. Mám dojem, že bez nich by příběh Sedmé roty působil jako čistý válečný film. Ani těch pár momentů, které mě pobavily, mě nedokázalo odpoutat od mého očekávání ve více odvázanější a potrhlejší dílo francouzské komedie.(19.8.2011)

V hodnocení silně váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Na to, že to podle některých komentářů má být nejlepší francouzská komedie, jsem první půlku filmu prozívala nudou a nechápala, co komu přijde vtipného na tom, že se tři chlapi ráchají ve vodě a líčí oko na králíka. Pak se k nim přidá poručík, o co mladší, o to nafrněnější, cestou si poklábosí se seržantem o prodejích hrnců - bože, kam se to řítíme, nemám to přepnout? - a začne jízda a pak už jsem se smála skoro nahlas. Škoda, že takovýhle gejzír nespustili tvůrci filmu o půl hodiny dřív.(18.8.2014)

• - Německé a francouzské letouny supluje americký typ AT-6 Texan. (Foxhound#1)

• - Když němečtí vojáci v přestrojení nasměrují kolonu francouzských důstojníků do léčky, tak jsou vyzbrojeni kulometem MG-42, který byl do výzbroje Wehrmachtu zaveden v roce 1942. Děj filmu se odehrává v květnu/červnu 1940. (bejkovec)

• - Lehký kulomet používaný Tassinem (Aldo Maccione) je francouzský model MAC 24/29 ráže 7,5mm (GordonCZ)