poster

Déjà vu

 • polský

  Déjà vu

 • polský

  Dezha vyu

 • Sovětský svaz

  Дежа вю

  (Sovětský svaz)
 • slovenský

  Déjà vu

Komedie

Polsko / Sovětský svaz, 1990, 108 min

 • petaspur
  *****

  "Guten tag, soudruhu Američane!" Tak tady chudák zabiják Johnny Pollack (krycí identita entomolog) neměl šanci. Profesionální kapitalista byl přes veškerou snahu semletý nadšenými budovateli socialismu ( "Jak se má soudruh Charlie Chaplin?"). Kurz 61 kopějek za dolar sice Johnnym ještě neotřásl, ale následující ztráta všech životních jistot ho tak trochu odvedla od mafiánské střelby na cíl. Tohle je jeden z nejlepších kousků, který socialistická kinematografie svědomitě neuložila do trezoru.(17.1.2009)

 • Muzaffer
  **

  Heheh, tak tohle byl opravdu zvláštní zážitek. Moc jsem to nepobral...narážky na komunismus mě nechytly, asi protože jsem mlád a tuhle dobu jsem nezažil, narážky na gangsterský filmy mě nedostaly, asi protože jsem gangstarských filmů moc neviděl, ale co tam sakra dělal ten Hitler??? (předpokládám, že ten divnej zakrslej němec s knírkem měl být on) a proč závodil na kole???(2.5.2009)

 • MBob
  *****

  Výborná parodie, satira, která si utahuje ze všeho a zároveň vzdává hold - počínaje Křížníkem Potěmkinem (díky tomuto filmu alespoň znalci vědí, jak vznikla legendární scéna s kočárkem na oděském schodišti) a konče holdu americké kinematografii (jistě jste zaznamenali jména mafiánů - don Cimino, mafiáni de Niro, de Palma, Scorsese aj.)(23.12.2011)

 • Jara.Cimrman.jr
  *****

  Déjà vu je jednou z nejvtipnějších tref do řad velevážené mafie, nadšených budovatelů komunismu i snímků parazitujících na ztrátě paměti. Já se vždy skvěle pobavím při nechápavém počínání soudruha Američana, jenž se ocitl ve světě, kde dolary nejsou peníze, samostatný pokoj v hotelu by žádal jen ukrutný sobec a entomologové s puškou v ruce přispívají k ochraně světového míru.(10.10.2011)

 • Ygnor
  *****

  Možná pro náhodného diváka spleť relativně nesourodých šíleností. Briskní situační humor nepochybně nejlepšího polského komika J.Stuhra, zamotaného do příběhu "amerického entomologa" jedoucího lovit motýly na Sumatru. Tato identita, která skrývá nejlepšího amerického profesionálního zabijáka však stejně naprosto troskotá v "nástrahách systému" bolševického Ruska. Ledy bortícího se socialistického impéria, které začaly tát koncem osmdesátých let v Polsku pan Machulski dokázal ihned využít a implikovat do King Sajzu, tady v Déjà vu se už ale plnou vervou se pouští přímo do velkého bratra. Johny Pollack (ehh, alias zabiják-entomolog) je semlet systémem jako kakaový bob na prášek , nezbývá mu než zírat s otevřenými ústy, rozčilovat se, bojovat a se ctí se snažit splnit zadaný úkol do poslední kapky. Konec filmu (který někdy v jiných případech i filmy pokazí) je skvělou tečkou za grandiózní podívanou nabitou přehršlemi narážek, parodie, satiry a nadhledu. (Kdo viděl jistě si vzpomene na trenéra německých cyklotandemistů - hraje stejný herec, Grzegorz Herominski, jako vědce Adaše co vynalezl King Sajz, tady mu to všem slušelo suverénně nejvíc , že by casting v Pádu třetí zaspal .. ? :-))(29.4.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace